גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה מעורבת בוול סטריט בצל נתוני התעסוקה והחרפת הסכסוך בין ארה"ב לסין

פורסמו נתוני התעסוקה בארה"ב: למרות שעקפו את הצפי, מדובר בהאטה בקצב הוספת המשרות החדשות לעומת יוני ומאי ● טראמפ חתם על צו נשיאותי להפסקת האינטרקציה העסקית עם טיקטוק ו-WeChat ● בנק אוסטרליה אמר שקצב השיקום הכלכלי של המדינה יהיה איטי יותר משחזו מראש

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס
זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

בורסות וול סטריט ננעלו במגמה מעורבת ביומו האחרון של שבוע המסחר מעבר לים.

הדאו ג'ונס ננעל בעלייה קלה של 0.17%. מדד ה-S&P 500 ננעל ביציבות, והנאסד"ק ננעל בירידות של 0.87%. הדאו וה-S&P 500 ננעלו בירידות לראשונה מזה 6 שבועות.

אפל ומיקרוסופט רשמו ירידות של למעלה מ-2% כל אחת. מניות טק נוספות הובילו את המדדים מטה. אמזון צנחה ב-2.1% ואלפבית ירדה ב-1%. 

21:00

המדדים מתנדנדים ביום מסחר זה בוול סטריט, ובשעה זו מעמיקות הירידות. הדאו ג'ונס רושם ירידות של 34 נקודות, או 0.12%. מדד ה-S&P 500 שומר על יציבות יחסית, והנאסד"ק יורד בלמעלה מ-1%.
 

20:00

נמשכות הירידות בבורסות וול סטריט על רקע נתוני תעסוקה טובים מהצפי בארה"ב ובצל החרפת מלחמת הסחר בין סין לארה"ב.

מדד הדאו ג'ונס יורד ב-92 נקודות, או 0.3%. מדד ה-S&P 500 יורד ב-0.2%, הנאסד"ק רושם ירידות של 0.4%.

19:20

בורסות אירופה ננעלו במגמה חיובית. הפן האירופאי  Stoxx 600 נסגר בעליות של כ-0.2%, כאשר מניות הטלקום משכו את המדדים בעלייה של 0.9%. 

בורסות לונדון ופריז ננעלו ביציבות, בורסת גרמניה ננעלה בעליות של 0.6%. בורסת איטליה רשמה עליות קלות של 0.2%.

בבורסות וול סטריט מעמיקות הירידות. מדד הדאו ג'ונס יורד בכ-0.3%, מדדי ה-S&P 500 והנאסד"ק יורדים ב-0.1% ו-0.4% בהתאמה.

18:10

יציבות בבורסות וול סטריט תוך התגברות המתח בין סין לארה"ב, יחד עם התפשטות הגל השני של מגפת הקורונה. היום גם פורסמו נתוני תעסוקה טובים יחסית. למרות שעקפו את הצפי, מדובר בהאטה בקצב הוספת המשרות החדשות לעומת יוני ומאי.

מדד הדאו ג'ונס יורד ב-56 נקודות, או 0.2%. מדדי ה-S&P 500 והנאסד"ק רושמים בשעה זו ירידות קלות.

ה16:30

המדדים העיקריים בוול סטריט נופלים עם פתיחת המסחר בצל מתחים מתמשכים בין סין לארה"ב, יחד עם התפשטות הגל השני של מגפת הקורונה, מה שצינן את התלהבות המשקיעים מנתוני תעסוקה טובים יחסית, אשר למרות שעקפו את הצפי, מדובר בהאטה בקצב הוספת המשרות החדשות לעומת יוני ומאי.

מדד הדאו ג'ונס יורד ב-96 נקודות, או 0.3%. מדד S&P 500 ירד ב-0.3% והנאסד"ק יורד ב-0.4%.

חברת TikTok מאיימת לנקוט בצעדים משפטיים נגד הצו הנשיאותי עליו חתם הנשיא דונלד טראמפ, אשר תאסור על אפליקציית המדיה החברתית הסינית לעשות עסקים עם חברות אמריקאיות.

TikTok מסרה כי היא "המומה מהצעד", וטענה כי "לא בוצע שום הליך הולם או שמירה על החוק" מצד ממשל טראמפ.

בחודש שעבר קרא יועץ הסחר לבית הלבן פיטר נאוורו למנכ"ל החדש של טיקטוק "בובה אמריקאית", וטען שהאפליקציות הסיניות אוספות מידע על האמריקאים ומעבירות אותו לבייג'ין, ושהוא מצפה ל"פעולה חזקה" מנשיא ארה"ב בנוגע לשלל אפליקציות סיניות.

15:30

נתוני התעסוקה בארה"ב פורסמו היום, בצל התפשטות הגל השני של מגפת הקורונה והאטת ההתאוששות הכלכלית בעקבות כך.

מספר המשרות בארה"ב (הלא חקלאיות) צמחו בחודש יולי ב-1.763 מיליון לעומת הצפי של 1.48 מיליון. 

למרות שנתוני התעסוקה עקפו את הצפי, מדובר בהאטה בקצב הוספת המשרות החדשות לעומת יוני ומאי. ביוני נוספו 4.8 מיליון משרות ואילו במאי נוספו 2.5 מיליון.

שיעור האבטלה ירד ל-10.2%, נתון טוב יותר מהתחזיות המוקדמות שחזו צמיחה של 1.4 מיליון, ושיעור אבטלה של 10.6%. 

תחום האירוח והפנאי הוביל עם 592 אלף משרות חדשות, מתוכם 502 אלף היו במסעדות ובבארים. מדובר בסימן לכך שענף המסעדנות האמריקאי מתחיל להתאושש. 

למרות העליות בשלושת החודשים האחרונים, שוק העבודה האמריקאי עדיין רחוק ממצבו לפני פרוץ מגפת הקורונה. בחודשים מרץ ואפריל איבד המשק האמריקאי 22 מיליון משרות.

נדב אופיר, אסטרטג שווקים גלובליים בחדר המסחר של בנק הפועלים כתב בתגובה לפרסום הדוח: "רוב הנתונים היו טובים מהצפי, להלן עיקרי הנתונים:
מספר המשרות במגזר הלא-חקלאי עמד על 1.763 מיליון משרות מול צפי לתוספת של 1.48 מיליון משרות.
שיעור האבטלה עמד על 10.2% מול צפי לשיעור אבטלה של 10.6%.
נתוני חודש יוני תוקנו ל-4.791 מיליון משרות מול נתון קודם של 4.8 מיליון משרות שנוספו.

"זהו חודש שלישי ברציפות שנתוני התעסוקה מפתיעים לטובה עם 280 אלף משרות יותר מהצפי ושיעור אבטלה נמוך מהצפי. המשך השיפור בשוק התעסוקה מהווה חדשות טובות לכלכלה האמריקאית וליכולת שלה להתמודד עם ההשלכות הכלכליות של נגיף הקורונה.

"ככל שנמשיך לראות שיפור בשוק העבודה בארצות הברית, עולה ההסתברות ליציאה מהירה יותר מהמשבר הכלכלי שהביא איתו הנגיף ולהתאוששות מהירה יותר של הכלכלה האמריקאית.

"לאחר פרסום הנתונים, תשואת האג״ח הממשלתי לעשר שנים עולה ל-0.545% מול 0.533% לפני הנתונים ואילו החוזים עומדים ללא שינוי מול הסגירה של אתמול בעוד שהראו על ירידה של 0.3% לפני הדוחות".

14:10

אירופה ביום מסחר מעורב: הפוטסי נסחר סביב ה-0%, הדאקס עולב ב-1%, והקאק יורד ב-0.3%. החוזים העתיידים על וול סטריט מראים ירידות של כ-0.4% בעקבות המתח בין סין וארה"ב שממשיך לעלות בעקבות הצו הנשיאותי שטראמפ חתם נגד טיקטוק.

בתגובה לצו, טיקטוק מאיימת לפעול משפטית נגד הצו הנשיאותי. החברה טוענת שהיא "הודהמה" מהצו, ושאין לצו שום קשר לחוק. "הצו עלול לפגוע במוניטין של ארה"ב ובאמון של חברות בינלאומיות במדינה", כך נמסר מטיקטוק.

12:10

אירופה עוברת לירידות: הדאקס יורד ב-0.2%, הקאק ב-0.3%, והפוטסי ב-0.62%. 

בורסת הונג קונג נסגרה בירידות של 1.6%. 

10:25

אירופה נפתחת במגמה יציבה עם נטייה לירידות: הפוטסי והדאקס נסחרים סביב ה-0%,  והקאק יורד בכ-0.3%.

בורסות אסיה נסגרות בירידות: הניקיי נסגר ב-0.4%, והשנחאי ושנזן נסגרו ב-0.96% ו-1.42%. 

07:45

בורסות אסיה נסחרות בירידה, לאור מספר אירועים כלכליים מסביב לעולם. הניקיי יורד ב-0.7%, שנחאי ושנזן ב-1.45% ו-2.1%, והונג קונג יורד ב-2.12%. עם זאת, מניית נינטנדו עולה בכ-2.4%, לאחר דוחות שהראו על עלייה ברווחים של יותר מ-400%. 

הירידות מתבצעות בחלקן לאור האמירות של בנק אוסטרליה שקצב השיקום הכלכלי של המדינה יהיה איטי יותר משחזו מראש. 

הייצוא של סין גדל ב-7.2% ביולי בהשוואה ל-2019, זאת בעיקר לאור הביקוש למוצרי רפואה. הייבוא של סין ירד ב-1.4%.

טראמפ חתם על צו נשיאותי להפסקת האינטרקציה עם טיקטוק ו-WeChat. כרגע נראה שמדובר רק באינטרקציות כלכליות (כגון עסקת מיקרוסופט-טיקטוק), ולא בשימוש של אזרחים פרטיים באפליקציות. הצו ייכנס לפועל תוך 45 יום. בעקבות הצו, מניית טנסט (
Tencent) חברת האם של WeChat צוללת ביותר מ-7%, ואיתה גם שאר חברות הטק הסיניות. 

היום ארה"ב צפויה לחשוף את מדד האבטלה שלה לחודש יולי, כאשר הצפי הוא ירידה של 0.6% במספר המובטלים. בחודש יוני אחוז המובטלים במשק האמריקאי היה 11.1%.

יום המסחר בוול סטריט ננעל אמש בעליות מדד הנאסד"ק שטיפס בכ-1% לשיא חדש של 11,108 נקודות, בהובלת מניות אפל, פייסבוק ואלפאבית. מניית וויקס סיימה יום תנודתי בירידה קלה, לאחר שפתחה את היום בירידה חדה של כ-12% ולקראת הסיום עברה לעלייה של יותר מ-2% לשיא חדש. נייס קפצה ב-7.4% לשיא חדש לאחר שפרסמה דוחות חזקים.

עוד כתבות

שלט שמזכיר לשמור על ריחוק חברתי בגלל הקורונה בעיר מאלמו בשבדיה, יולי. גל החום בקיץ הביא להתגודדות בחופים ובאתרי הנופש / צילום: רויטרס

האשמים החדשים באחריות לאלפי קורבנות הקורונה בשבדיה: גלי שפעת מתונים מהעבר

דבריו של האפידמיולוג הראשי במדינה, אנדרס טגנל, גררו סערה וביקורות מצד מקביליו במדינות הסקנדינביות ואפילו מצד עיתון שבדי מקומי, שאמר כי "הם נשמעים יותר כמו פיקציה" מאשר מציאות

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

מאז ראש השנה: מעל ל-110 אלף איש יצאו לחל"ת

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

עשרות ישראלים מתים מדי יום, וממשלת "האחדות הלאומית" מתעסקת במגזריות

ההתמקדות של רה"מ בנימין נתניהו בהפגנות הייתה מלאכת הסטת דיון אחרי ישיבות הקבינט וישיבות הממשלה ● כעת כולם מאשימים אותו בכך שבניגוד לעמדת הפרויקטור, משרד האוצר ונגיד בנק ישראל הוא גרר את המשק הישראלי לסגר כולל, רק כדי לדכא את המחאה

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הירידות בבורסה בת"א התמתנו בסיום; אורמת קפצה ב-5.7%

מחזור המסחר הסתכם בכ-2.85 מיליארד שקל ● ירידות חדות נרשמו במניות אלקטריאון, קומפיוג'ן, גזית גלוב, אפריקה מגורים ואבוג'ן ● בסיכום שבועי רשם מדד ת"א 35 ירידה של כ-3.7%, ומתחילת השנה ירד ב-24.2%

אריה דרעי ובנימין נתניהו / צילום: אמיל סלמן-הארץ

החלטות הממשלה משקפות את הוויכוח הפוליטי יותר משהן נוגעות לקורונה

ההתחלה דווקא נראתה טוב - דיונים ענייניים, אבל עם הזמן הכול התיישר, כרגיל, לפי הקווים הפוליטיים ● המשוואה של הפגנות - תפילות השתלטה על השיח ופרופ' גמזו כמעט שלא נשמע ● בינתיים זה עושה טוב לפוליטיקאים שמתנגדים להחלטות הממשלה

עו“ד קרין מאיר רובינשטיין, נשיאה ומנכ“לית האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות / צילום: סיון פרג'

האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות: החריגו חברות הייטק מסוימות מהסגר

עו"ד קרין מאיר רובינשטיין, נשיאה ומנכ"לית האיגוד , כתבה לראש הממשלה כי חברות הייטק וביומד בעלות מתקנים ייחודיים צריכות להיות מוכרות כמפעל חיוני: "התעשיות המתקדמות הן קטר הצמיחה של ישראל"

בדיקת קורונה בירושלים. "בסוף יצטרכו חמ"ל שינהל את כל החמ"לים" / צילום: Ammar Awad, רויטרס

תעשיית הזיופים פורחת בקורונה: בדיקות פיקטיביות וכרטיסי טיסה

היחידה הארצית למאבק בפשיעה החמורה והבינלאומית פתחה בחקירה בחשודים שזייפו והעבירו אישורי ביצוע בדיקות קורונה ● סוכנת נסיעות שנחקרה חשודה בהפקת כרטיסי טיסה מזויפים שהועברו כדי שהמחזיקים בהם יוכלו לנוע בחופשיות ברחבי הארץ מבלי להיקנס

החיים זה לא הכל / צילום: יוני המנחם, יח"צ

הסיטקום הוותיק "החיים זה לא הכל" נמכר לערוץ יווני

וגם: מאבקים וריבים בחברת נקסטג'ן ● השיחה

תא"ל יורם לרדו / צילום: דובר צה"ל

תא"ל יורם לרדו יעמוד בראש רשות החירום הלאומית

תא"ל לרדו זכה במכרז לאחר שלפני כשנה פרש תא"ל זאב צוק רם מהתפקיד, על רקע חילוקי דעות בנוגע לפיזור סמכויות הרשות ● הרשות הייתה אמורה להיות הגוף שמתמודד עם משבר הקורונה, אך בשנים האחרונות תקציבה קוצץ בצורה משמעותית וכך גם כוח האדם שלה

שליחים של חברת המשלוחים "וולט" משקיפים לעבר רחוב ריק בצל הקורונה. חברות המשלוחים הפכו להיות מרכזיים בתקופה שבה אי אפשר לצאת כמעט מהבית / צילום: כדיה לוי, גלובס

בפעם השנייה בתוך חודש: תקלה באפליקציית משלוחי האוכל וולט

מוקדם יותר הערב, האפליקציה הפסיקה לפעול ומציגה הודעת שגיאה לכל מי שמנסה להזמין באמצעותה משלוח ● לפי שעה, התקלה תוקנה ● החברה סבלה מתקלה דומה לפני פחות מחודש כשאז הסבירו בחברה כי מדובר בתקלה עולמית

אבי פרידמן / צילום: יח"צ

מנכ"ל יונייטד בישראל אבי פרידמן פורש אחרי 21 שנה

ב-1 באוקטובר יועברו מושכות ניהול השלוחה הישראלית של החברה ליעל ברזילי, מנהלת המכירות האיזורית ● פרידמן יוסיף לשמש כיועץ לחברה

הבר "ביר גארדן" בתל אביב סגור ונעול. סגר סבב ב' / צילום: כדיה לוי, גלובס

יוגבלו הפגנות ותפילות, תותר טבילה במקווה: כל מה שמותר ואסור במסגרת המגבלות החדשות

בין ההנחיות: תותר העבודה במקומות עבודה חיוניים בלבד, יציאה מהבית עד למרחק של קילומטר ותחבורה ציבורית תפעל במתכונת מזערית ● יותרו העברה של קטין בין הוריו החיים בנפרד ונסיעה לטיפול חיוני לווטרינר ● ועדת חוק חוקה ומשפט תחליט האם לאשר את התקנות בהמשך היום

תל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

העיר ללא הפסקה מילאה רק רבע מחדרי המלון שלה בחודש שעבר

בתל אביב רק 53% מחדרי המלון (כ-4,650) נפתחו והתפוסה הממוצעת בהם עמדה על 36% ● אילת דווקא רשמה גידול בתפוסה בחודש אוגוסט כאשר סך הלינות בה היווה כ-43% מתוך סך הלינות בחודש אוגוסט ● התאחדות המלונות:"סגירתם פעם נוספת של מלונות ישראל לחודשים ארוכים, הינה מכת מוות לענף"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: ONATHAN ERNST, רויטרס

טראמפ לא מתחייב להעברת השלטון בצורה שקטה אם יפסיד בבחירות

נשיא ארה"ב מעריך שהתוצאה תהיה נתונה להכרעת בית המשפט העליון, ולכן הוא רוצה למלא במהירות את המושב שפינתה במותה השופטת רות ביידר גינסברג

מקררי חלב בסופרמרקט / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

לקראת החמרת הסגר: נמשך המחסור בחלב ברשתות המזון

גורמים בענף החלב מסבירים כי המחלבות מתקשות לספק סחורה על רקע גל החום של השבוע שעבר, הביקושים המוגברים לקראת החג והידוק הסגר ● המחסור הוא בעיקר בחלב של שטראוס וטרה

בנקאות בימי קורונה - דירוג אשראי / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

הקפאתם משכנתה? יכול להיות שדירוג האשראי שלכם ירד מבלי שידעתם

דירוג אשראי משקף את הסיכוי שנוכל להחזיר הלוואה במועד • למרות שמ-2019 לכל ישראלי יש דירוג "רשמי", הבנקים עדיין לא סומכים עליו • האם הקפאת משכנתה מורידה את הדירוג, מה לגבי צ'קים חוזרים, וכיצד משפיעה הקורונה? • כתבה שלישית בסדרה

מל״ט של חברת בלובירד ( BlueBird Aero Systems)  / צילום: תעשיה אוירית

התעשייה האווירית רכשה 50% מחברת מל"טים קטנים ששווייה מוערך ב-100 מיליון שקל

בלובירד מפתחת ומוכרת את המל"טים לשירותי הביטחון הישראלים ולמדינות זרות ● פי הודעת החברה, התעשייה האווירית זיהתה פוטנציאל בשוק המל"טים הקטנים, בעולם הצבאי והאזרחי, ורוצה להגדיל משמעותית את פעילותה בתחום

אירית יניב ואמיר בלאט / צילום:  יחצ

הפניקס תהיה משקיעת העוגן בהנפקה של שותפות הביומד אלמדה

אלמדה, שתצא להנפקה בסוף השבוע הבא, נוסדה על ידי ד"ר אירית יניב ואמיר בלאט שותפים בקרן אקסלמד ועל ידי צחי סולטן מדיסקונט קפיטל חיתום

איילת שקד  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

תגובות זועמות נגד הסגר: "החלטה הזויה בניגוד לדעת המומחים"; השר יזהר שי קורא לח"כים להצביע נגד

המערכת הפוליטית סוערת בעקבות ההחלטה להדק את הסגר, ותגובות מגיעות משלל גורמי האופוזיציה השונים ● המפגינים בבלפור מפוצלים: יאיא פינק קורא לעבור להפגנות וירטואליות, ואילו תנועת קריים מיניסטר ימשיכו למחות למרות ההנחיות

המלחמה בקורונה / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

אף אחד לא יילחם בשבילנו את המלחמה הזאת

יש דבר אחד שאנחנו יכולים לעשות כפרטים, כקבוצות, כקהילות: לקחת אחריות על עצמנו. לקחת אחריות על מי שמסביבנו ועל גורלנו ● עברנו מלחמות ועברנו משברים, התגברנו על אינפלציה ואינתיפאדה, עשינו שלום, הבראנו את הכלכלה ואנחנו מסוגלים להתמודד גם עם מגפה