גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דוח הצוות המייעץ לגמזו: נדרשת חומת מגן מפני פנייה המונית לבתי החולים

במזרח ירושלים התחלואה עולה, בזמן שבתי החולים בעיר עמוסים וכעת מתקרבים לאי ספיקה: כך מתריע צוות מיוחד של רופאים שגויס על ידי גמזו כדי לנטר את התמודדות המערכת הרפואית עם הקורונה

מיטות אשפוז בבית חולים. / צילום: תמר מצפי
מיטות אשפוז בבית חולים. / צילום: תמר מצפי

בגל הקורונה הנוכחי, הרוב המכריע של החולים - 96%, מטופלים מאבחנה עד השחרור על ידי קופות החולים בבתים ובמלוניות, ולא על ידי בתי החולים. לקראת בואו של החורף, קיים צורך דחוף לחיזוק מרפאות הקהילה והבטחת חוסנן. לשם כך, נדרשת תוספת מיידית של 1,000 מיטות אשפוז בבית למערך האשפוז הלאומי, "אשר תהווה חומת מגן ותהפוך את תרחישי האימה שאנו עדים להם היום, למערכת בריאות המהווה דוגמה לכלל העולם. תוספת זו תהווה 15% מכלל מיטות האשפוז בארץ ותעשיר את מערך האשפוז הלאומי באופן מיידי". כך קובע צוות המומחים המייעץ לרוני גמזו, אשר הגיש היום את הדוח הראשון שלו לפרויקטור הקורונה.

בין היתר, קובע הצוות כי נדרשת הרחבת השירותים בקהילה אשר תהווה את אותה חומת המגן בפני פנייה המונית לבתי החולים: הרחבת שעות הפעילות של מרפאות ומוקדים לרפואה דחופה, אשפוז יום, טיפול בבית ואשפוז בבית.

עוד נדרשת הסדרת התחשבנות והסרת המחסומים בין בתי החולים וקופות החולים, כך שיהיה כדאי לבצע אשפוז בבית, הרחבת הטיפול בבית לאוכלוסייה בסיכון, כאשר ככל שאוכלוסייה בסיכון זו תטופל היטב בבית, כך ימנעו פניות לחדרי המיון ואשפוזים מיותרים ותקטן סכנת ההדבקה, באופן שיהווה חומת המגן בפני העומסים בטיפול נמרץ. הערכת עלות הטיפול הנוסף לאוכלוסייה בסיכון, הנה תוספת 30% ליחידות לטיפול בבית אשר ירכזו את המאמץ בטיפול המורחב .

הצוות, הכולל את פרופ' עידית מטות, דר' מירי מזרחי ראובני, פרופ' סיגל סבירי, דר' איתי פסח ואחרים החל את פעילותו בסוף חודש יוני, במטרה לנטר את היערכות והפעלת בתי החולים לטיפול בחולי הקורונה לצד המשך פעילות השגרה. לאחרונה, הצוות עסק ביצירת תמונת מצב ראשונית בכלל בתי החולים, במיפוי צווארי הבקבוק, נקודות הכשל האפשריות העיקריות, חוסן בתי החולים וחקר הממשקים מול הקהילה.

לאחר שהושג כוח אדם נוסף לבתי החולים רק לאחרונה, הצוות גורס כי יש להפנות משאבים זהים לקופות החולים: "יש להקצות באופן שוויוני תקנים של רופאים ואחיות לקהילה, כפי שמוקצה לבתי החולים. כמו כן הקצאת כ"א תומך כגון: חיילים, פראמדיקים וחובשים לצורך ביצוע חיסוני שפעת, נטילת דגימות קורונה וכסדרנים למניעת התקהלות. לצורך ביצוע חיסוני שפעת בזמן קצר לאוכלוסיה, יש צורך דחוף גם גם בשינויי רגולציה על מנת לאפשר לבעלי הכשרה אחרים לחסן".

זאת, בזמן שקופות החולים נדרשות להערכות מיוחדת לחורף, הכרוכה בעלויות תוספתיות. לדוגמה: עבודה בקפסולות, מודל הפרדת השירותים לקהלים שונים, כ"א למוקדים, תפקידים חדשים כגון דוגמים וסדרנים, תחלואת צוות/בידוד /שחיקה. כל אלו מהווים אתגר עצום המחייב התמודדות דחופה ומשאבים. הצוות מזהיר כי "יש לנהל משאב זה בשום שכל ולמנוע "קניבליזציה" בין הגופים השונים במערכת".

לפי הדוח, ניתן להקים במהירות וביעילות (ובמחצית העלות מבתי החולים) מערך אשפוז לאומי בבית, אשר "ישלים את צרכי הציבור ואת מיטות האשפוז בבתי החולים מבחינת הערכות לחורף, ויהווה חומת המגן בפני הצפת בתי החולים וקריסתם עם פרוץ תחלואת החורף המשולבת שפעת וקורונה".

הצוותים הרפואיים קורסים תחת הנטל

באשר לבתי החולים, קובע הצוות כי בנקודת הזמן הנוכחית, לרוחב המערכת, בין 30% ל-50% ממשאבי הטיפול הנמרץ וכרבע עד חצי בבתי חולים קטנים ממשאבי האגף הפנימי, מושקעים בטיפול בחולי הקורונה ברחבי הארץ. זאת, בעוד שפיזור התחלואה בארץ יצר חוסר איזון ברמת המענה לו נדרשים בתי החולים באזורים השונים.

בעוד בתי החולים בצפון הארץ ובדרומה מתמודדים עם רמה נמוכה יחסית של תחלואה, שאינה משבשת את הפעילות, בתי החולים במרכז ואף יותר מכך בתי החולים באזור ירושלים מתמודדים לאורך תקופה לא קצרה עם רמת תחלואה בינונית (ובירושלים גבוהה) המחייבת ויסות של משאבים משמעותיים למערכה. בעוד שבתי החולים הגדולים מפגינים חוסן, מזהיר הצוות כי קיים אתגר בבתי החולים הקטנים (אסותא אשדוד או מעייני הישועה, לדוגמה), וכי ההשפעה על היכולת להמשיך בפעילות השגרה היא משמעותית הרבה יותר מאשר בבתי החולים הגדולים.

הצוותים הרפואיים קורסים תחת הנטל מזה תקופה ארוכה; "הצוותים הסיעודיים במרבית בתי החולים עובדים תחת עומסים כבדים ובמיוחד במחלקות הקורונה. לאורך זמן שחיקה זו תפגע ביכולת העמידה של בתי החולים. בחלק מבתי החולים סימני השחיקה כבר ניכרים ויכולת העמידה נפגעת". כדי להתמודד עם הקושי, מציעים מחברי הדוח לפזר את המטופלים בין בתי החולים השונים, ולהקצות משאבים לנושא השחיקה בקרב הצוותים.

לא כל החולים הפוקדים את בתי החולים אכן זקוקים לאישפוז; 30%-50%0 מהמטופלים המגיעים למחלקות לרפואה דחופה יכולים היו להיות מנותבים לטיפול מחוץ לבתי החולים ע"י מיונים קדמיים ומוקדים לרפואה דחופה של הקופות, תוך סגירת מעגלים קצרים עם הפתרונות הקיימים בקהילה.

על כן, מציע הצוות לפעול להרחבה מהירה של היצע שירותים אלו. מבדיקת הצוות עולה כי כ-30% מהמאושפזים במחלקות הקורונה הפנימיות היו יכולים להשתחרר בהינתן תיאום יעיל יותר והרחבת הפתרונות בקהילה.

הקריטריונים לתיוג מטופל כחולה קריטי שונים ממרכז למרכז ותלויים ביכולות ובתפיסת הטיפול הקליני בכל מרכז, ובכך נוצר קושי בקרב מקבלי ההחלטות, שאינם מודעים לתמונת המצב במלואה. ניטור שיעור המטופלים העונים להגדרה זו חיוני ליכולת יצירת תמונת המצב ולניהול ההיערכות, שכן חולים אלו הם החולים הזקוקים למירב משאבי הטיפול הנמרץ ולתמיכה המורכבת של כלל מערכות בית החולים. שיעורם של חולים אלו מתוך אוכלוסיית החולים הקשים אינה משתקפת תמיד מהנתונים הזמינים, למרות שהיא זו שקובעת במידה רבה את העומס על בתי החולים.

לסיכום, מסכם הצוות את הערכת התחלואה הנוכחית ומסביר כי בהינתן המשך עלייה מתונה בתחלואה הקשה והסדרת ויסות העומסים בין בתי החולים, נראה כי בתי החולים יוכלו להכין את החלואה הנוכחית וכי קיימת גמישות במערכת. יחד עם זאת, במזרח ירושלים המצב מדאיג, שכן בזמן שישנה התפרצות באזור, בבתי החולים בירושלים קיים עומס כבד.

ההתפרצות, אם כן, יכולה להוביל את המערכת האישפוזית באזור למצב של אי ספיקה. "המצב באזור ירושלים גבולי ומחייב נקיטת צעדים מיידים להקלת העומס על בתי החולים באזור. הצטברות מהירה של 40-30 חולים קריטיים נוספים יכולה להביא את המערכת בירושלים ובמרכז הארץ לסף הספיקה", מסכמים מחברי הדוח.

עוד כתבות

מקס סטוק, פתח תקווה / צילום: בר אל, גלובס

מקס סטוק על הכניסה של ג'מבו לישראל שעות ספורות אחרי הנפקתה: "לא צפויה השפעה מהותית"

בשבוע שעבר משקיעים מוסדיים העניקו שווי גבוה של 1.71 מיליארד שקל לרשת הקמעונאות המוזלת מקס סטוק, שעות ספורות לאחר מכן פוקס דיווחה על כניסתה של הרשת היוונית המוזלת - ג'מבו - לישראל

בנקאות בימי קורונה - עמלות וריביות / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

העו"ש, החיסכון והקורונה: איך נכון להתמודד עם החשבון בתקופה הזו

הבנקים הגיעו מוכנים יותר לסגר הנוכחי, והם מציעים הקלות חדשות לצד ההקלות הקיימות • האם עדיין אפשר לדחות הלוואה, איך ליצור קשר עם הבנקאי, והאם יהיה מספיק כסף בכספומטים? • "גלובס" מציג: בנקאות בתקופת הסגר • כתבה ראשונה בסדרה

גדעון ורטהייזר / צילום: איל יצהר

בעקבות רכישת ARM על ידי אנבידיה: "סיוה צריכה להיסחר במחיר גבוה ב-29% מהנוכחי"

אנליסט נורת'לנד:  "אנחנו מאמינים שאנבידיה רואה משהו אחר בעסקי ה-IP לתעשיית הסמיקונדקטור, וסיוה היא השחקנית היחידה העוסקת רק בתחום זה"

תוכנית ההתחדשות העירונית של שכונת גבעת רמב"ם בגבעתיים / הדמיה: אדר' יחיאל קורין

תוכנית חדשה תאפשר הכפלת הדירות בשכונת רמב"ם בגבעתיים

הופקדה תוכנית ההתחדשות העירונית של שכונת גבעת רמב"ם בגבעתיים, שכוללת תוספת אפשרית של 3,827 יח"ד ● ראש העירייה רן קוניק: " גבעתיים לא תישאר לעד עיר של 60 אלף איש. אם אתה רוצה להתחדש צריך לעשות את זה בצורה נכונה"

עדיאל שמרון /  צילום: שלומי יוסף

בהלת המחסנים: המדינה מכרה שטח למרלו"גים בכחצי מיליארד שקל

רשות מקרקעי ישראל תקבל כ-524 מיליון שקל ממכירת קרקע באזור התעשייה יואב שבדרום ● הרוכשת העיקרית היא איסתא מרכזים לוגיסטיים שתשלם 289 מיליון שקל עבור זכייתה בארבעה מכרזים ● קבוצת שיבולת ואיש העסקים תומר כץ זכו במכרז בשטח של 27 דונם וישלמו לרמ"י כ-49 מיליון שקל

רחוב ריק בתל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

הבנקים שוב סוגרים סניפים בשל הסגר: לא יתנו שירות פרוטנלי ב-20% מהסניפים

הפיקוח על הבנקים מאפשר סגירת סניפים ושינוי שעות הפעילות הרגילות בסניפי הבנקים ● בשיא הסגר הראשון היו פתוחים לשירות פרונטלי רק 15% מסניפי הבנקים

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

לקראת החמרות בסגר: כ"ץ הורה להכין תוכנית להפעלה מצומצמת של הסקטור העסקי

התוכנית תוצג בפני רה"מ ותועלה לדיון בקבינט הקורונה ● השר כ"ץ הבהיר לרה"מ כי המגזר העיסקי הוא הלב הפועם של הכלכלה הישראלית ויש לעשות הכל כדי לשמר את פעילותו, תוך התנהלות נכונה

ספירת הקולות במשאל העם האיטלקי. תמיכה רחבה בצמצום מספר חברי הפרלמנט / צילום: Andrew Medichini, AP

70% מהאיטלקים הכריעו: מספר חברי הפרלמנט יקוצץ בשליש

עד סבב הבחירות הבא המתוכנן ב־2023, יקוצצו 345 משרות של נבחרי ציבור: "העם האיטלקי רוצה פחות פוליטיקאים בסביבה"

בדיקה במתחם 'היבדק וסע' של מגן דוד אדום ומשרד הבריאות בחניון גני יהושוע בתל אביב  / צילום: דוברות מד"א

מסמך של משרד הבריאות: תמותה עודפת של 10% באוגוסט

לפי המסמך, שהוצג אתמול בפני קבינט הקורונה, יש עלייה בתמותה בעיקר בבני 65 ומעלה ● עד כה 1,273 בני אדם מתו מנגיף הקורונה בישראל ● חוקרי האוניברסיטה העברית והדסה מזהירים מפני עלייה חדה בתמותה מקורונה בחודשים הקרובים

נפתלי בנט / צילום: אמיר מאירי

בדיקת קורונה חינם לכל דיכפין: האם זה נפוץ בעולם?

כמה מדינות יספקו לכל תושב מודאג בדיקת קורונה במחיר נמוך? פחות ממה שבנט חושב ● "המשרוקית של גלובס"

הנשיא ריבלין / צילום: כדיה לוי, גלובס

מצטרף לשרים: נשיא המדינה ריבלין מבקש לקצץ 10% משכרו

נשיא המדינה מצטרף לצעד עליו הוחלט בממשלה, על-פיו שכר חברי הכנסת והשרים יקוצץ ב-10% ● שכרו העדכני של הנשיא ריבלין עומד על 64,673 אלף שקל בחודש

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

התמתנו הירידות בנעילה: הדאו ירד ב-1.8%, הנאסד"ק השיל 0.1%

מדד S&P 500 צנח ב-1.2% ורשם לראשונה מאז חודש פברואר רצף ירידות של ארבעה ימים ברציפות ● מדד הפחד (VIX) זינק ב-6% ● באירופה הדאקס צלל ב-4.5%, הקאק צנח ב-3.8%, הפוטסי נפל ב-3.4%

שר האנרגיה יובל שטייניץ בחתימת ההסכם להקמת ארגון הגז האזורי איסטמד / צילום: משרד האנרגיה

בהשתתפות ישראל: נחתם ההסכם להקמת ארגון הגז האזורי במזרח התיכון

ההסכם הרשמי להקמת ארגון הגז האזורי EMGF - East Mediterranean Gas Forum נחתם היום בקהיר ● הפורום יכלול את ישראל, מצרים, איטליה, יוון, ירדן, קפריסין והרשות הפלסטינית

גלית ואייל שטיגמן, בעלים של "קמיליה", מפעל לייצור רטבים / צילום: תמונה פרטית

"הבנקים הורגים את העסקים, הם לא נתנו סיוע למי שבאמת צריך"

אייל שטיגמן, בעל מפעל רטבים למזון לשוק המוסדי קמיליה ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

עליות בפתיחה בוול סטריט בהובלת מניות הטכנולוגיה

המסחר באירופה מתנהל במגמה חיובית ● יו"ר הפד פאוול ושר האוצר מנוצ'ין יעידו היום בקונגרס ● ג'ונסון: בריטניה ב"נקודת מפנה מסוכנת" בקורונה ● המדדים המובילים באסיה ירדו היום בעד 1.3%

ניר חפץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הותר לפרסום: המדינה מבקשת לעכב תביעה נגדה בפרשת ניר חפץ

הפרסום הותר לבקשת "גלובס", בנוגע לתביעה הנוגעת לנסיבות חתימת הסכם עד המדינה • נודע כי הפרקליטות הגישה 13 בקשות לעיכוב הליכים בתיקים אזרחיים בשל משפט רה"מ

אזרח קניה נושא שק של פלסטיק למחזור בשכונת העוני דנדורה בניירובי  / צילום: Ben Curtis, Associated Press

האם הרעיון להעניק הלוואת בכדי למגר את העוני באמת הצליח?

אחד הניסיונות המעניינים למיגור העוני במדינות העולם השלישי בוצע על ידי הכלכלן פרופ' מוחמד יונוס, שהמציא המיקרו-אשראי, המאפשר להעניק הלוואות קטנות לעניים ●  פרופ' עומר מואב מתארח בפודקאסט "קטע כלכלי" בכדי להסביר האם הניסוי הזה הצליח ● האזינו

דירה למכירה  / צילום: שירי דובר, גלובס

הגל השני של הקורונה הגיע – ודחיית המשכנתאות התחדשה

על-פי נתוני בנק ישראל בחודש אוגוסט לווי המשכנתאות הגדילו את היקף דחיית המשכנתאות ב-3.5 מיליארד שקל לעומת יולי ● מצד שני לווי מחיר למשתכן לקחו משכנתאות גבוהות במיוחד ● המשקיעים בינתיים לא חזרו לשוק

בניין בורסת המניות של ניו יורק, החודש  / צילום: Anthony Behar, רויטרס

האם בהלת הקורונה החזירה את מניות הטכנולוגיה לימי הבועה?

התנהגות השווקים בעקבות מגפת הקורונה הגדילה את הפערים בין מניות הערך למניות הצמיחה במידה מוגזמת ומטרידה ● המסקנה: השקעה במניות ערך עדיפה כיום

משטרת ישראל בפעילות לאכיפת צו בריאות / צילום: דוברות המשטרה

הנציב רוזן: הימנעות המשטרה מהצגת סרטונים - עלולה לעוות דין

כחלק מתלונה על אלימות משטרתית, סנגור התלונן לנציבות תלונות הציבור על כך שהמשטרה נמנעה מהצגת סרטונים מהמקרה ● הנציב דוד רוזן קבע כי "מדובר בהתנהלות שעלולה להטעות ולעוות דין, עד הובלת אדם למעצר שווא"