גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איך הפך העקרב לחיית המחמד הלאומית ו"ספארי עקרבים” ללהיט החם של הקיץ?

הוא מסוכן, הוא ארסי, הוא קניבל, יש בו משהו חייזרי והוא יכול להתקפל כמו רובוטריק ● אז איך זה שהעקרב הפך לכוכב-על ו"ספארי עקרבים" לילי במדבר זה הלהיט החם של הקיץ?

עקרבים בנגב. כשמאירים עליהם באור אולטרה–סגול, הם זוהרים. עולם מלא דרמה של ציד והישרדות / צילום: נעם שלו
עקרבים בנגב. כשמאירים עליהם באור אולטרה–סגול, הם זוהרים. עולם מלא דרמה של ציד והישרדות / צילום: נעם שלו

אם לשפוט לפי הפופולריות וכמות הסיורים בעקבותיו - העקרב הוא חיית המחמד הלאומית החדשה של ישראל. סיורי עקרבים הם אטרקציה חמה לשעות הפחות חמות של היום ובשנים האחרונות הם חלק בלתי נפרד מטיולי המדבר. אז מהו סוד הקסם העקרבי? למה הם כזו אטרקציה?

נועם שליו, מדריך סיורי עקרבים באזור מצפה רמון, אומר שבני אדם נמשכים למה שמפחיד אותם, ובעקרב יש משהו שמעורר פחד. הוא מסמל עוצמה וסכנה בתרבויות שונות, ויש סביבו הרבה אמונות תפלות ושגויות. יש בו גם משהו חייזרי ויכולת התקפלות כמו רובוטריק. "זו היכרות עם עולם מלא דרמה של ציד והישרדות", הוא אומר, "אבל בקנה מידה קטן, מיני 'נשיונל ג'אוגרפיק'".

יצאנו עם שליו לסיור עקרבים לילי בעקבות השרץ המסקרן. נפגשנו בשעה תשע ברובע הבשמים במצפה רמון. חבורת ילדים כבר כרכרה סביב המדריך, ומרגע שחצינו את כביש הרובע ההיקפי, נבלענו בחשיכה בשטח הפתוח, והקסם התחיל.

סיור עקרבים לילי באזור ירוחם  / צילום: המעבדה לחקר עקרבי ישראל

כמה רגעים אחרי, ושליו כבר מגלה את העקרב הראשון - עקצן צהוב, העקרב הכי מסוכן בישראל. העקצן גילה סימני חוסר סבלנות ומצוקה ונע בעצבנות תחת אלומת הפנסים, הרגיל והאולטרה סגול (UV) שמאיר אותו באור זוהר. גם זה חלק מהאטרקציה. ביום הם מתמזגים עם הסביבה. בלילה, הפנסים המיוחדים שולפים אותם ממסגרת ההסוואה.

יורם צביק מירוחם, מומחה-על לעקרבים (שעוד נחזור אליו בהמשך), מסביר למה עקרבים זוהרים כשמאירים עליהם באור אולטרה-סגול: "למבנה המעטפת החיצונית של גוף העקרב יש תכונות ייחודיות שגורמות לשבירה של אורך גל אולטרה- סגול. בני אדם לא מסוגלים לראותו, אבל כשהוא חוזר לעין האנושית הוא מקבל גון זוהר. זו תופעה שכמעט ואינה קיימת בייצורי יבשה אחרים והיום בזכות פנסי לד עם אורך גל מתאים, יכולים חוקרים ומטיילים לגלות עקרבים בקלות".

אנחנו ממשיכים להסתובב בשטח עם שליו, שמסביר לנו על הארס ומיקומו ועל מבנה הגוף, והמשכנו לחפש בשטח. המפגש הבא היה עם צרבן ישראלי, מה שאִפשר לשליו לספר איך מבדילים ביניהם (רמז: עובי הצבתות) ואיך מזהים מיהו הארסי.

בהמשך זכינו לצפות בעקרב בזמן ארוחה, טורף גמל שלמה צעיר. בין הסיפורים וההסברים המרתקים הרגישו הילדים נוח והתפזרו בשטח ותוך זמן קצר נשמעו במרחב קריאות שמחה: "מצאתי עקרב!". שליו ניצל את העובדה שרוב העקרבים שהילדים מצאו היו בעצמם "ילדים", עקרבונים קטנים שהיו בסיס לסיפורי פוריות ורבייה ועל הדרך גם על מוצאם וייחודם.

במשך שעה שוטטנו בתא שטח קטן וגילינו אותם בהמוניהם בפתחי מחילות, בתוככי שיחים ומתחת לאבנים, ובעיקר השכלנו כשהבנו שלעקרב יש בעיקר יחסי ציבור גרועים כי משנות ה-50 לא מת אף אדם בישראל מעקיצת עקרב, די מרגיע בעיקר כשיוצאים עם ילדים. שליו מדריך סיורים בכל סוף שבוע במסגרת "לילות קיץ קרירים בהר הנגב" (חמישי-שבת 21:00, 50 שקל, 052-836-7732)

במצפה רמון יש עוד לא מעט פעילויות שנוגעות לעקרבים, במסגרת "קיץ של כוכבים" (14-8 באוגוסט) ובהן הרצאות, וגם סיורים רבים במרחב, כל הפרטים והמועדים כאן, שימו לב שנותרו מקומות אחרונים: https://bateva.co.il/summer-of-stars

גם בחי רמון שיפתח שעריו אל תוך הלילה באוגוסט, יכולים המבקרים ליהנות מסיור עקרבים בגן הבוטני, בהדרכת אנשי רשות הטבע והגנים. (ימי חמישי החל מ-18:00, ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה, 08-6588755).

עקרבים אומנם חיים ברחבי הארץ, אבל בעוד שבצפון מדובר בעקרבים שחורים, אזורי המדבר הם צהובים. הסיבה היא התאמה אבולוציונית שנועדה לסייע להם בהסוואה. הוסיפו לכך שבשטח חשוף ונטול צמחייה קל יותר למצוא אותם, ותבינו כיצד הפופולריות של הסיורים האלה צוברת תאוצה.

יורם צביק מירוחם, מומחה העקרבים שחוקר עקרבים ויודע עליהם המון, הוא ממחברי מגדיר העקרבים הישראלי הראשון. יש לו מעבדת עקרבים והוא מדריך סיורי עקרבים כל השנה. הקיץ, במסגרת אירועי "חמשוש בעיירה", הוא וצוות המעבדה הפועלים במסגרת עמותת "דוכיפת" ידריכו משפחות באזור אגם ירוחם. צביק הוא לא פחות מאנציקלופדיה מהלכת ומתאים את ההדרכה לגילאים, אבל תרגישו נוח לשאול את כל השאלות.

למרות מה שאנחנו חושבים עליהם, יש לעקרבים חשיבות גדולה לטבע ולאדם, מסביר צביק. במפגש איתו נחשפנו לעולם ומלואו. למדנו שלעקרבים יש התנהגות מיוחדת ובמקרים מסוימים נצפתה אפילו תופעה של קניבליזם; יש להם ריקוד חיזור מעניין וצביק דיבר גם על האקולוגיה שלהם, על תזונה ועל הארס, על ההבדלים בין מיני העקרבים כולל שחורים וצהובים ועל אזורי תפוצה.

סביב ירוחם נמצא מגוון העקרבים הגדול ביותר בארץ (מינים וכמויות) כך שמובטחת חוויה עשירה. הקסם מתחיל כשהאור מתחלף בחושך, הפנסים נדלקים והעקרבים זוהרים לאורם. בסיור תפגשו גם מיני עכבישים, המרתק שבהם הוא עכביש הזאב שיש לו עיניים זעירות שזוהרות כמו נצנוץ יהלומים ובעזרת גלאי קולות אולי תצליחו גם לקרוא לעטלפי החרקים (ימי חמישי, 20:30, 054-4761761)

במרכז לחקלאות מדברית (מו"פ) ברמת הנגב מחפשים פתרונות חקלאיים לתנאי האקלים והקרקע, אבל בקיץ הזה מציעים סיור משולב בעקבות עטלפים, עקרבים וירקות, שמנסה להבין איך הם בכלל קשורים זה לזה? המטרה היא לפגוש את בעלי החיים הללו בשעות לא שגרתיות ולראות אותם באור קצת אחר. לשם כך מתקיים הסיור בחממות הירקות ובסביבתן הקרובה, ולצד פנסי UV לעקרבים יהיה גם מִכשור לאיתור עטלפים וכיוון שבחקלאות עסקינן, יהיו גם טעימות של ירקות ותה צמחים (ימי חמישי 20:00, 40-20 שקל, 08-8528852

לא הרחק משם, בחניון הרועה שמול שדה בוקר, יתקיימו בימי שישי סיורי עקרבים וכוכבים - שתי ציפורים במכה ואולי גם שלוש, אם תצליחו לזהות בעלי חיים ליליים נוספים (ימי שישי 20:30, 40-20 שקל, 08-8528852).

גם בכפר נוקדים פורחים סיורי עקרבים אפילו בחורף, ומתברר שאפשר למצוא אותם גם בלילות הקרים של המדבר, אם כי בכמויות קטנות יותר (בתאריכים נבחרים: 08-995-0097). טרנד הסיורים הגיע גם לערבה ובקיבוץ קטורה השיקו לאחרונה סיורי עקרבים חדשים, שהפכו גם הם ללהיט בן לילה (ימי חמישי, 20:00, 35 שקל 08-6356658).

עוד כתבות

מליאת הכנסת / צילום: אורן בן חקון, פול

לאחר ניגוחים מימין ומשמאל: חוק הקורונה עבר הערב בקריאה ראשונה במליאה

הכנסת דחתה את הפגרה שלה כדי לחוקק מחדש את התיקונים לחוק הקורונה הגדול, שיאפשרו הגבלות חדשות בסגר שייכנס לתקפו מחר בצהריים ● גנץ יקיים מסיבת עיתונאים הערב

שכונת נחלת עלית מבט ממערב הדניה / הדמיה: אדר' דוד קנפו

מסלול ייחודי של פינוי-בינוי יאפשר את התחדשות שכונת רמת אליהו בראשל"צ

הופקדה תוכנית שכונת נחלת עילית בראשון לציון, שצפויה לתת מענה לפרויקט בינוי-פינוי-בינוי המתנהל בשכונת רמת אליהו ● כחלק מהפרויקט, 714 משפחות מרמת אליהו יעברו לנחלת עילית עוד לפני הריסת המבנים הישנים

מייסדי חברת CURV איתי מלינגר (מימין) ודן ידלין / צילום: נתנאל טוביאס

הסטארט-אפ הישראלי Curv ישתף פעולה עם בורסת קריפטו מאיחוד האמירויות

החברה של איתי מלינגר ודן ידלין חתמה על הסכם שיתוף פעולה מסחרי עם חברת HAYVN מאמירות אבו דאבי, שבמסגרתו תספק לה פתרון טכנולוגי לניהול מאובטח של נכסים דיגיטליים

מנכ"ל בנק הפועלים, דב קוטלר  / צילום: גדי דגון, יח"צ

דב קוטלר ומשה לארי משווים שכר: 3.3 מיליון שקל בשנה

התמורה השנתית ליו"ר החדש של בנק הפועלים, ראובן קרופיק - 2.4 מיליון שקל

שליח של וולט / צילום: כדיה לוי, גלובס

אחרי הביקורת: וולט חותכת את העמלה למסעדות לתקופת הסגר בסבסוד בנק הפועלים

אפליקציית משלוחי האוכל תצמצם את גובה העמלה שהיא לוקחת על הזמנות מ-27% בממוצע ל-22%, החל ממחר ועד ה-11 באוקטובר ● צמצום גובה העמלה יסובסד על ידי בנק הפועלים בכפוף להיקף המשלוחים שיבוצעו במהלך התקופה ● לא מדובר בשינוי שיפיע על המחיר לצרכן

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

הקטטה שאינה נגמרת: כנפי נשרים של אלי רוזנברג בהאשמות לדירקטוריון אל על

אחרי שבאל על טענו כי אלי רוזנברג הוא בסך הכל איש קש של אביו, קני רוזנברג שהוא עצמו תושב חוץ, היום מגיעה התשובה של כנפי נשרים, החברה של אלי רוזנברג: "נראה כי קבוצת בורוביץ' עושה שימוש שלא כדין בשמה של אל על למטרותיה שלה שאינן עולות בקנה אחד עם מטרות אל על"

עירן טאוס, מנכ"ל נובולוג / צילום: סיון פרג'

מכונת רכישות: נובולוג מוסיפה את סאלוס לסל מוצריה בתחום הרפואה תמורת כ-9 מיליון שקל

קבוצת שירותי הבריאות והלוגיסטיקה רוכשת 51% מהחברה, המפעילה מערך מומחים לשירותי רפואה מותאמת אישית ● נובולוג נסחרת לפי שווי של 1.3 מיליארד שקל לאחר זינוק שנתי של 85% במניה

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האם ימיו של אלשטיין כבעל השליטה באי.די.בי יסתיימו היום?

בית המשפט דן בבקשת נאמן אגרות החוב מסדרה ט' של אי.די.בי להוציא צו פתיחת הליכים לחברה ולמנות לה נאמן ● הדיון הסתיים ללא הסכמות, בהמתנה להחלטת השופט

החיים זה לא הכל / צילום: יוני המנחם, יח"צ

הסיטקום הוותיק "החיים זה לא הכל" נמכר לערוץ יווני

וגם: מאבקים וריבים בחברת נקסטג'ן ● השיחה

נתב"ג, הבוקר. אלפי ישראלים לא מחכים והם ממהרים לצאת מהארץ / צילום: רש"ת, יח"צ

בדרך לסגר: ענף התעופה מחכה להחלטה על הפעילות בנתב"ג

פחות מ-24 שעות לכניסתה של ישראל לסגר מלא ועדיין לא ברור אם נתב"ג יפעל במשך הסגר, ואם כן באיזו צורה ● האם חוסר ההחלטיות של מקבלי ההחלטות בישראל יבריח חברות זרות מפעילות בישראל?

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הירידות בבורסה בת"א התמתנו בסיום; אורמת קפצה ב-5.7%

מחזור המסחר הסתכם בכ-2.85 מיליארד שקל ● ירידות חדות נרשמו במניות אלקטריאון, קומפיוג'ן, גזית גלוב, אפריקה מגורים ואבוג'ן ● בסיכום שבועי רשם מדד ת"א 35 ירידה של כ-3.7%, ומתחילת השנה ירד ב-24.2%

אינסטגרם / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

צ'קפוינט: נסגרה חולשת אבטחה חמורה שהתגלתה באינסטגרם

חברת אבטחת הסייבר הישראלית הודיעה כי חולשת אבטחה חמורה שהיתה עלולה לאפשר השתלטות על מכשיר הסמארטפון ● פייסבוק: "הדו"ח של צ'קפוינט מפריז בתיאור התקלה שתוארה בפנינו. הבעיה נפתרה"

פועלים באתר בניה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ענף הבנייה יוחרג מהסגר, אך עדיין לא ברור אם הפועלים הפלסטינים יורשו להיכנס לארץ

ממשלת ישראל קיבלה החלטה בשעה האחרונה לפיה ענף הבנייה יוחרג ולמרות הסגר הכללי יוכל לפעול כרגיל ● ניר ינושבסקי, סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ: "הפועלים הפלסטינים הם חוליית מפתח בהתקדמות בעבודה. אם לא נביא אותם האתרים יעצרו"

מל״ט של חברת בלובירד ( BlueBird Aero Systems)  / צילום: תעשיה אוירית

התעשייה האווירית רכשה 50% מחברת מל"טים קטנים ששווייה מוערך ב-100 מיליון שקל

בלובירד מפתחת ומוכרת את המל"טים לשירותי הביטחון הישראלים ולמדינות זרות ● פי הודעת החברה, התעשייה האווירית זיהתה פוטנציאל בשוק המל"טים הקטנים, בעולם הצבאי והאזרחי, ורוצה להגדיל משמעותית את פעילותה בתחום

"פרי פלייס" ברחובות,היום. אחד מהפרויקטים להם הלוותה אקספו מיליוני שקלים / צילום: בר אל, גלובס

נאמני אלדד פרי: "קרן אקספו פועלת באופן כוחני"

הקרן מבקשת למנות לפרויקטים שלוו על ידה כונסי נכסים, ולהוציאם מידי הנאמנים, שבתגובה מאשימים אותה בהתנהלות דורסנית ● בא כוח אקספו: "עמדת הנאמנים תמוהה"

שליחים של חברת המשלוחים "וולט" משקיפים לעבר רחוב ריק בצל הקורונה. חברות המשלוחים הפכו להיות מרכזיים בתקופה שבה אי אפשר לצאת כמעט מהבית / צילום: כדיה לוי, גלובס

בפעם השנייה בתוך חודש: תקלה באפליקציית משלוחי האוכל וולט

מוקדם יותר הערב, האפליקציה הפסיקה לפעול ומציגה הודעת שגיאה לכל מי שמנסה להזמין באמצעותה משלוח ● לפי שעה, התקלה תוקנה ● החברה סבלה מתקלה דומה לפני פחות מחודש כשאז הסבירו בחברה כי מדובר בתקלה עולמית

מקררי חלב בסופרמרקט / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

לקראת החמרת הסגר: נמשך המחסור בחלב ברשתות המזון

גורמים בענף החלב מסבירים כי המחלבות מתקשות לספק סחורה על רקע גל החום של השבוע שעבר, הביקושים המוגברים לקראת החג והידוק הסגר ● המחסור הוא בעיקר בחלב של שטראוס וטרה

איילת שקד  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

תגובות זועמות נגד הסגר: "החלטה הזויה בניגוד לדעת המומחים"; השר יזהר שי קורא לח"כים להצביע נגד

המערכת הפוליטית סוערת בעקבות ההחלטה להדק את הסגר, ותגובות מגיעות משלל גורמי האופוזיציה השונים ● המפגינים בבלפור מפוצלים: יאיא פינק קורא לעבור להפגנות וירטואליות, ואילו תנועת קריים מיניסטר ימשיכו למחות למרות ההנחיות

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון, לע"מ

נתניהו: "אחרי הסגר הזה נקווה לעבור לסגר מקל יותר. אבל זה תלוי בתוצאות ורמת התחלואה"

לקראת הסגר שייכנס מחר לתוקף ושיימשך עד לשמחת תורה, ב-11 באוקטובר, נאמו הערב ראש הממשלה נתניהו, יו"ר כחול לבן גנץ ויו"ר האופוזיציה לפיד ● במקביל לנאומים נמשך בכנסת הליך תיקון חוק הקורונה הגדול והתקנות החדשות שצפויות לתת את המסגרת לסגר

המלחמה בקורונה / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

אף אחד לא יילחם בשבילנו את המלחמה הזאת

יש דבר אחד שאנחנו יכולים לעשות כפרטים, כקבוצות, כקהילות: לקחת אחריות על עצמנו. לקחת אחריות על מי שמסביבנו ועל גורלנו ● עברנו מלחמות ועברנו משברים, התגברנו על אינפלציה ואינתיפאדה, עשינו שלום, הבראנו את הכלכלה ואנחנו מסוגלים להתמודד גם עם מגפה