גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קבוצת הרכישה יונייטד שרונה: ההפרות תוקנו וקנס המיליונים הופחת

לפני למעלה משנה הוטל על הקבוצה קנס כספי של למעלה מ-4 מיליון שקל ● לאחר תיקון ההפרות על ידי הקבוצה הופחת הקנס ל-600 אלף שקל בלבד ● הממונה על חוק המכר: "גם חברי קבוצות רכישה כפופים לחוק המכר"

השטח שבו יבנה פרויקט יונייטד שרונה/  צילום: יניב אלמליח, יח"צ
השטח שבו יבנה פרויקט יונייטד שרונה/ צילום: יניב אלמליח, יח"צ

קבוצת הרכישה יונייטד שרונה תיקנה הפרות שהתגלו בפעילותה על ידי הממונה על חוק המכר - וקנס המיליונים הופחת למאות אלפי שקלים בלבד. מדובר בקנס שהוטל לפני למעלה משנה על חברי קבוצת הרכישה על ידי הממונה על חוק המכר במשרד הבינוי והשיכון והוא הופחת משמעותית ממיליוני שקלים ל-600 אלף שקל בלבד. הסיבה להפחתת הקנס היא תיקון ההפרות שנתגלו על ידי חברי הקבוצה במתווה שנקבע על ידי הממונה על חוק המכר.

נזכיר כי לפני למעלה משנה ביצע משרד הבינוי והשיכון חקירה שהצביעה על הפרות חוק שנעשו בהתקשרויות קבוצת הרכישה עם 16 רוכשי דירות. מדובר בקבוצת הרכישה יונייטד שרונה, פרויקט מגורים הממוקם במתחם שרונה בתל אביב, בסמוך לקריה ולמחלף השלום. את הקמת וגיבוש קבוצת הרכישה ליוותה בהתחלה חברת מינהל מגורים שהוביל מוטי פלד, בהמשך הוחלפה החברה המנהלת בחברת ב.ס.ר של נחשון קיויתי.

במסגרת ההליך המנהלי שהוביל הממונה על חוק המכר במשרד הבינוי והשיכון, עמית גריידי, נמצא כי הקבוצה גבתה סכומים גדולים מרוכשי דירות בפרויקט מבלי לצרפם כחברי קבוצת הרכישה ומבלי לספק להם את ההגנות הקבועות בחוק. כפועל יוצא, הוחלט על ידי משרד הבינוי והשיכון להטיל על קבוצת הרכישה עיצום כספי משמעותי באוגוסט 2019 בהיקף של 4.35 מיליון שקל.

לאחר מתן הודעת הקנס, חברי הקבוצה ערערו על החלטת משרד הבינוי והשיכון ופנו לוועדת הערר היושבת בבית המשפט המחוזי. במסגרת הדיון בסוגיה עלתה האפשרות לתיקון ההפרות מצד חברי קבוצת הרכישה, על פי מתווה שקבע הממונה על חוק המכר. אתמול (ג'), הגיע ההליך לסיומו כאשר המתווה שהוצע התקבל, קבוצת הרכישה משכה את הערר שהגישה בספטמבר 2019 כנגד החלטת ממונה חוק המכר, והקבוצה הציגה הוכחות לתיקון ההפרות בהתאם למתווה. כפועל יוצא - העיצום הכספי הופחת לסכום של 600 אלף שקל.

התחייבות לא לבצע הפרות דומות בהמשך

במשרד הבינוי והשיכון פרטו היום מה היו ההפרות ומה התיקונים שהקבוצה נדרשה לעשות. נציין כי מדובר בשורה של נושאים חשובים שכל אדם ששוקל להשתתף בקבוצת רכישה כדאי ויהיה מודע להם.

ההפרה הראשונה עסקה בסוגיית הרווח היזמי: "במסגרת ההתקשרות שנעשתה בין הקבוצה לרוכשים נקבע לרוכשים מחיר סגור וסופי בגין הדירה אותה הם רכשו", כך נמסר ממשרד הבינוי והשיכון, "עוד נקבע כי אם עלויות הפרויקט יהיו נמוכות מההערכות אשר הוצגו לרוכשים טרם ההתקשרות, ההפרש בין עלות הבנייה האמיתית לבין המחיר שנגבה יעבור לקבוצה. במסגרת התיקון אליו נדרשה הקבוצה - בוטל סעיף הרווח היזמי. הרוכשים ייהנו ממחיר המקסימום אשר נקבע להם וככל ועלויות הפרויקט יהיו נמוכות מהצפוי, מחיר הדירה יקטן באופן יחסי".

הפרה נוספת עסקה בסוגיית מתן זכויות הצבעה: "במסגרת ההתקשרות נקבע כי הרוכשים אינם חברי קבוצת הרכישה ועל כן אין להם זכויות הצבעה בפרויקט. התיקון שבוצע הוביל לכך שהקבוצה העניקה לרוכשים זכויות הצבעה שוות באסיפה הכללית".

במקביל, הקבוצה התחייבה למנות משקיף מטעם הרוכשים: "על מנת לעמוד על האינטרסים של רוכשי הדירות בפרויקט, הקבוצה הוסיפה משקיף אחד של הרוכשים לנציגות הקבוצה. המשקיף יהיה חשוף לכלל האירועים הקורים בנציגות", כך נמסר ממשרד הבינוי והשיכון. בנוסף, הקבוצה התחייבה שלא לבצע התקשרויות דומות בעתיד.

"צורת התארגנות לגיטימית"

במשרד הבינוי והשיכון ביקשו להדגיש היום כי " קבוצת רכישה הינה צורת התארגנות לגיטימית בענף הנדל"ן בישראל אשר מטרתה בנייה עצמית של דירות לחברי הקבוצה, תוך חיסכון בעלות הרווח היזמי אשר נגבה על ידי יזמים העוסקים במכר דירות. השיטה נתפסת, מבחינת רבים, כחלופה לרכש דירה מקבלן, כך שאדם שמטרתו לרכוש דירה, ייתכן ויבחר להצטרף לקבוצת רכישה, בשאיפה להשיג דירה במחיר נמוך יותר מרכישה מקבלן. קבוצת רכישה הינה התארגנות יזמית בישראל הכפופה לכלל החוקים השונים החלים על כל יזמי נדל"ן". עוד ציינו במשרד הבינוי והשיכון כי "כלל ההתקשרויות אגב ההליך המנהלי נעשו טרם מינויה של חברת ב.ס.ר כמנהלת הפרויקט וכי אין לחברה קשר להליך המנהלי".

את ממונה חוק המכר ייצגו בהליך המשפטי היועץ המשפטי של משרד הבינוי והשיכון עו"ד אלעזר במברגר, עו"ד אמיר פז ועו"ד חנאן נג'ארה.

"אני מברך על המהלך שיביא להגנה על רוכשי הדירות בכל מצב", כך נמסר היום מטעמו של שר הבינוי והשיכון, יעקב ליצמן, "מחובתנו לתת מענה הולם לרוכשים על פי נוהל הוגן וחוקי וזה מה שנעשה גם במקרים מעין אלו".

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, יאיר פינס, הוסיף: "אנו ממשיכים להגן על על כספי רוכשי הדירות בישראל. גם במקרה זה, חברי קבוצת רכישה נושאים באחריות לפרוייקט על כל מרכיביו, ובעיקר נושאים באחריות לעמידה בכל חוקי המדינה".

הממונה על חוק המכר, עמית גריידי, סיכם: "ככל יזם נדל"ן בישראל, גם חברי קבוצות רכישה כפופים לחוק המכר. כאשר כספי רוכשי דירות עומדים בסיכון, מוטלת עלינו החובה לפעול על מנת לצמצם את הסיכון ולהגן על כספם. כך נעשה במקרה של רוכשי הדירות בפרויקט של יונייטד שרונה וכך יקרה בכל פרויקט בו כספים של רוכשי דירות יהיו בסיכון".

עוד כתבות

אמיר אוחנה בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

אוחנה ביקש להביא יועץ חיצוני לקבינט הקורונה; היועמ"ש: לא מקובל

השר לביטחון פנים אמיר אוחנה ביקש לצרף לישיבת קבינט הקורונה את עו"ד ד"ר אבישי בקשי,  יועץ משפטי חיצוני, מפני שלדבריו, כחול לבן עובדים בקבינט בשירות היועמ"ש מנדלבליט ולא בשירות הציבור

ספירת הקולות במשאל העם האיטלקי. תמיכה רחבה בצמצום מספר חברי הפרלמנט / צילום: Andrew Medichini, AP

70% מהאיטלקים הכריעו: מספר חברי הפרלמנט יקוצץ בשליש

עד סבב הבחירות הבא המתוכנן ב־2023, יקוצצו 345 משרות של נבחרי ציבור: "העם האיטלקי רוצה פחות פוליטיקאים בסביבה"

ועדת הקרונה בראשות ח"כ יפעת שאשא ביטון / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

יו"ר איגוד רופאי הציבור חגי לוין: "שיטת האקורדיון היא אסון"

ועדת הקורונה דנה הבוקר בהיערכות ליום שאחרי הסגר ● פרופ' גרוטו: "אסטרטגיית היציאה כוללת שלושה מרכיבים: חזרה הדרגתית למודל הרמזור, איתור וקטיעת שרשראות הדבקה והתעצמות בתי החולים" ● משרד הבריאות: "3,994 רופאים ואחיות בבידוד. 1,700 רופאים ואחיות מאומתים"

טים קוק / צילום: AP - Jeff Chiu

עדכון הגרסה של אפל מסעיר את עולם הפרסום? חכו לחידוש של גוגל

המהלך המתוכנן של אפל להגברת הפרטיות עורר גלים בקרב השחקנים בעולם הדיגיטלי, בהם פייסבוק, שביקרה אותו בחריפות מחשש שיפגע בהכנסות ● אבל הדרמה האמיתית בענף נמצאת מעבר לפינה עם הכוונה של גוגל שלא לאפשר העברת מידע לטכנולוגיות הקוקיז של גולשי הכרום

אחמד אל-חבטור (קבוצת "אמפא" בדובאי) ושלומי פוגל  / צילום: יח"צ

עוד קבוצת ענק מדובאי בדרך לארץ: קונגלומרט המלונאות והנדל"ן אל-חבטור יפתח משרד בישראל

היקף נכסיה של קבוצת אל-חבטור נאמד בלמעלה מ-8.5 מיליארד דולר ● בנוסף, הודיעה הקבוצה בניהולו של חאלד אל-חבטור כי החלה במגעים עם חברת "ישראייר" על פתיחת קו טיסות סדיר

חנויות סגורות לאורך הרחוב בעקבות הסגר השני / צילום: כדיה לוי, גלובס

למרות ההנחיות: מסעדות ובתי קפה ממשיכים למכור ב-Take Away

מסעדנים רבין ברחבי הארץ פותחים את העסקים שלהם תוך הקפדה על אי התקהלות, בעוד שעסקים אחרים מפעילים שליחים לטווח קצר

גלית ואייל שטיגמן, בעלים של "קמיליה", מפעל לייצור רטבים / צילום: תמונה פרטית

"הבנקים הורגים את העסקים, הם לא נתנו סיוע למי שבאמת צריך"

אייל שטיגמן, בעל מפעל רטבים למזון לשוק המוסדי קמיליה ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

משטרת ישראל בפעילות לאכיפת צו בריאות / צילום: דוברות המשטרה

הנציב רוזן: הימנעות המשטרה מהצגת סרטונים - עלולה לעוות דין

כחלק מתלונה על אלימות משטרתית, סנגור התלונן לנציבות תלונות הציבור על כך שהמשטרה נמנעה מהצגת סרטונים מהמקרה ● הנציב דוד רוזן קבע כי "מדובר בהתנהלות שעלולה להטעות ולעוות דין, עד הובלת אדם למעצר שווא"

בניין בורסת המניות של ניו יורק, החודש  / צילום: Anthony Behar, רויטרס

האם בהלת הקורונה החזירה את מניות הטכנולוגיה לימי הבועה?

התנהגות השווקים בעקבות מגפת הקורונה הגדילה את הפערים בין מניות הערך למניות הצמיחה במידה מוגזמת ומטרידה ● המסקנה: השקעה במניות ערך עדיפה כיום

ניר חפץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הותר לפרסום: המדינה מבקשת לעכב תביעה נגדה בפרשת ניר חפץ

הפרסום הותר לבקשת "גלובס", בנוגע לתביעה הנוגעת לנסיבות חתימת הסכם עד המדינה • נודע כי הפרקליטות הגישה 13 בקשות לעיכוב הליכים בתיקים אזרחיים בשל משפט רה"מ

הנשיא ריבלין / צילום: כדיה לוי, גלובס

מצטרף לשרים: נשיא המדינה ריבלין מבקש לקצץ 10% משכרו

נשיא המדינה מצטרף לצעד עליו הוחלט בממשלה, על-פיו שכר חברי הכנסת והשרים יקוצץ ב-10% ● שכרו העדכני של הנשיא ריבלין עומד על 64,673 אלף שקל בחודש

ועדת הכלכלה בראשות ח"כ יעקב מרגי  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

נמשיך לשלם פחות על רכבי יוקרה: ועדת הכלכלה אישרה להאריך בחצי שנה את ההקלות על יבואני הרכב "הזעירים"

מהנתונים שהוצגו לוועדה עולה שערוץ הייבוא הזעיר צמח באלפי אחוזים תוך שלוש שנים ותופס כיום למעלה מ-10% מהמכירות בפלח היוקרה

שר האנרגיה יובל שטייניץ בחתימת ההסכם להקמת ארגון הגז האזורי איסטמד / צילום: משרד האנרגיה

בהשתתפות ישראל: נחתם ההסכם להקמת ארגון הגז האזורי במזרח התיכון

ההסכם הרשמי להקמת ארגון הגז האזורי EMGF - East Mediterranean Gas Forum נחתם היום בקהיר ● הפורום יכלול את ישראל, מצרים, איטליה, יוון, ירדן, קפריסין והרשות הפלסטינית

מקס סטוק, פתח תקווה / צילום: בר אל, גלובס

מקס סטוק על הכניסה של ג'מבו לישראל שעות ספורות אחרי הנפקתה: "לא צפויה השפעה מהותית"

בשבוע שעבר משקיעים מוסדיים העניקו שווי גבוה של 1.71 מיליארד שקל לרשת הקמעונאות המוזלת מקס סטוק, שעות ספורות לאחר מכן פוקס דיווחה על כניסתה של הרשת היוונית המוזלת - ג'מבו - לישראל

אוניברסיטת בר אילן/ צילום:Shutterstock   א.ס.א.פ קרייטיב

קמפוס אוניברסיטת בר אילן יחולק בין תחומי השיפוט של רמת גן וגבעת שמואל

קץ לסכסוך? במשך שנים, גבעת שמואל דרשה לקבל את האוניברסיטה כולה אל תחומה בשל סמיכותה הגאוגרפית ● ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה: "גם את החלקים הקטנים והלא אקדמאים שנלקחו זה רק עניין של זמן עד שהם יוחזרו לר"ג"

חנויות סגורות לאורך הרחוב בעקבות הסגר השני / צילום: כדיה לוי, גלובס

מחלוקת בין ארגוני התעשיינים והעסקים סביב מתווה האוצר לתשלום ימי הבידוד

עוד 8 ימים אמורה המדינה לספק תשובה לשאלה מי ישלם על ימי הבידוד של העובדים במשק, אך מתברר כי עד כה אין הסכמה על המתווה שהציע האוצר ● בנשיאות המגזר העסקי ובהתאחדות המלאכה והתעשייה מסרבים לשמוע על כל מתווה שממשיך להטיל נטל של ימי בידוד על המעסיקים

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

אחרי הזינוק של החג: יממה של עלייה תלולה במספר מבקשי העבודה

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

אלדד פרי / צילום: איל יצהר, גלובס

אלדד פרי מוכר החלומות: מה היה תפקיד עורכי הדין ורואי החשבון, מה אפשר ללמוד מפרשת ענבל אור, ואיפה המדינה?

הקפאת ההליכים של פרי נדל"ן הזכירה לרבים את הקריסה של מלכת קבוצות הרכישה, ענבל אור, ב-2016 • איך "שומרי הסף" שליוו אותה צלחו את הסופה? "גלובס" חזר לפרשה ההיא, בניסיון לברר האם לאנשי המקצוע שסבבו את אלדד פרי יש סיבה לחשוש

בדיקה במתחם 'היבדק וסע' של מגן דוד אדום ומשרד הבריאות בחניון גני יהושוע בתל אביב  / צילום: דוברות מד"א

מסמך של משרד הבריאות: תמותה עודפת של 10% באוגוסט

לפי המסמך, שהוצג אתמול בפני קבינט הקורונה, יש עלייה בתמותה בעיקר בבני 65 ומעלה ● עד כה 1,273 בני אדם מתו מנגיף הקורונה בישראל ● חוקרי האוניברסיטה העברית והדסה מזהירים מפני עלייה חדה בתמותה מקורונה בחודשים הקרובים

רחוב ריק בתל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

הבנקים שוב סוגרים סניפים בשל הסגר: לא יתנו שירות פרוטנלי ב-20% מהסניפים

הפיקוח על הבנקים מאפשר סגירת סניפים ושינוי שעות הפעילות הרגילות בסניפי הבנקים ● בשיא הסגר הראשון היו פתוחים לשירות פרונטלי רק 15% מסניפי הבנקים