גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רשות ני"ע האמריקאית בודקת האם קודאק גרמה במכוון להקפצת המנייה

קודאק העבירה לגופי חדשות מידע על ההסכם בהיקף 765 מיליון דולר עם הממשל האמריקאי לפני ההודעה הפומבית ● אלה פרסמו את המידע ואז הסירו אותו לבקשת החברה ● עכשיו הרשות בודקת איך החברה ניהלה את חשיפת ההלוואה, שגרמו למנייתה לזנק

יו"ר קודאק ג'ים קונטיננזה חותם על עסקת ייצור תרופות / צילום: JAMIE GERMANO/ROCHESTER DEMOCRAT AND CHRONICLE via, רויטרס
יו"ר קודאק ג'ים קונטיננזה חותם על עסקת ייצור תרופות / צילום: JAMIE GERMANO/ROCHESTER DEMOCRAT AND CHRONICLE via, רויטרס

רשות ניירות הערך האמריקאית, SEC, בודקת את נסיבות ההודעה של איסטמן קודאק על ההלוואה הממשלתית שהיא תקבל, 765 מיליון דולר, לייצור תרופות במפעליה בארה"ב, לפי מקורות יודעי דבר.

החדשות על ההלוואה בשבוע שעבר גרמו למניית קודאק לזנק ל-60 דולר, לפני שהיא חזרה ל-15 דולר שלשום (ב') בגלל דילול המניות. על רקע התנודתיות הזו, מחזורי המסחר גאו. הזינוק במחיר יצר לזמן קצר רווח אדיר בפוטנציה למנהלים בחברה שהחזיקו במענקי אופציות למניה, שחלקם הוענקו ב-27 ביולי, יום לפני ההודעה.

חקירת ה-SEC בשלב מוקדם ואינה חייבת להסתיים בהאשמות בעבירה על חוקי ניירות הערך של החברה או יחידים כלשהם, מסרו המקורות. בין התחומים שהחוקרים בודקים: איך קודאק ניהלה את חשיפת ההלוואה, שהפרטים עליה החלו לדלוף ב-27 ביולי, וגרמו למניית קודאק לעלות באותו יום ב-25%.

ה"וול סטריט ג'ורנל" דיווח בשבוע שעבר שקודאק העבירה לכמה גופי חדשות מידע על הסכם שלה עם ממשל טראמפ לפני ההודעה הפומבית. כמה גופי חדשוות פרסמו את המידע לפני שהסירו אותו לבקשת החברה.

בתדרוך לכתבים אמש (ג') הרחיק הנשיא טראמפ את עצמו מעסקת קודאק, ואמר שלא היה מעורב בה. "התפיסה של העסקה היתה טובה, אך אני אודיע לכם. נעשה בדיקה קטנה של זה, ואם תהיה בעיה כלשהי, נודיע לכם עליה מהר מאד. לא הייתי מעורב בזה. זו עסקה גדולה. זו גם דרך להחזיר תחום גדול לארה"ב, בנוסף לתרופות. קודאק היתה שם גדול, אבל ללא ספק בעסקים שונים למדי. נראה מה בדיוק קרה שם", אמר הנשיא.

חוקי ה-SEC מחייבים חברות בורסאיות לדווח בצורה מדויקת ובזמן הנכון על אירועים מהותיים. קודאק הודיעה שפרטי ההלוואה אינם סופיים, וכי אין ערובה לכך שהיא תינתן בכלל.

תחנות טלוויזיה בעיר של קודאק, רוצ'סטר במדינת ניו יורק, פרסמו באתרי האינטרנט שלהן כתבות ב-27 ביולי, אחרי שקודאק שלחה להן "ייעוץ" על היוזמה להלוואה. בכתבה אחת, דוברת של קודאק צוטטה כאומרת שהיוזמה "עשויה לשנות את מהלך ההיסטוריה של רוצ'סטר ושם העם האמריקאי".

ההודעה הזו של קודאק לא הגבילה את גופי החדשות משימוש במידע הזה, מסר בכיר בתחנת טלוויזיה מסונפת ל-ABC לעיתון. גם עותק שהגיע לידי העיתון לא הכיל אמברגו - דרישת עצירת פרסום זמנית.

דוברת קודאק מסרה שצוות התקשוראת של החברה "לא התכוון שהחדשות יפורסמו בגוף החדשות האמור".

ה-SEC צפויה גם לבדוק את מענקי האופציות למנהלי החברה ב-27 ביולי, מסרו המקורות. האופציות הללו הפכו לרווחיות, לפחות על הנייר, אחרי פרסום ההלוואה לקודאק.

שלשום (ב') ביקשה הסנטורית אליזבת וורן (דמוקרטית ממסצ'וסטס) מה-SEC לחקור אם היה מסחר לא חוקי לפני ההודעה על ההלוואה. במכתב ליו"ר הרשות, ג'יי קלייטון, כתבה וורן שהיא חוששת מקניית מניות על ידי דירקטורים בקודאק בחודש שעבר, "כאשר קודאק וממשל טראמפ דנו בחשאי על עסקה".

מניית קודאק ננעלה ב-2.62 דולר ב-27 ביולי (יום שני בשבוע שעבר), היום שבו החברה הנפיקה את האופצות החדשות, ונסקה לשיא של 60 דולר כעבור יומיים (כלומר לפני שבוע), לפי FactSet. אמש ירדה המניה ב-3.6% ל-14.40 דולר.

במחיר הזה, אופציות ל-1.75 מיליון מניות של קודאק ניתנו ליו"ר הפעיל של החברה, ג'ים קונטיננזה, יום לפני ההודעה שוות כ-16 מיליון דולר. קצת יותר מרבע מהאופציות הללו ניתנו למימוש מלא ביום מתן המענק. היתר ניתנות למימוש (vest) רק אם אג"ח להמרה שהנפיקה קודאק בסך 100 מיליון דולר בשנה שעברה יומרו ע"י משקיעים למניות. שלשום המירו משקיעים 95 מיליון דולר מאותן אג"ח, וקודאק הודיעה שהיא תשלם במזומן את הריבית שהצטברה עליהן.

קודאק מסרה שברווח הפוטנציאלי של היו"ר קונטיננזה לא מומש, וכי הוא, בעל המניות היחיד הגדול ביותר בחברה, לא מכר אי פעם מניות ואין לו כוונה למכור. בסוף מרץ הוא החזיק ב-5.8% ממניות קודאק.

נכון לאתמול בצהריים (ג'), שום מנהל בכיר או חבר במועצת המנהלים לא דיווח על מכירת מניות של קודאק בשבוע שחלף.

"קונטיננזה קנה יותר מניות מהמניות שהוא הרוויח בכהונתו", מסרה דוברת החברה אתמול.

קודאק מסרה שמענק האופציות ב-27 ביולי נוד להגן על קונטיננזה מפני דילול המניה, שינמיך את הערך של אחזקותיו והאחזקות של אחרים במקרה שהמשקיעים ימירו אג"ח למניות. החברה הודיעה בעבר שהיא העניקה לו את האופציות באותו יום שני בשבוע שעבר כי זו היתה הישיבה הראשונה של ועדת התגמולים של מועצת המנהלים אחרי שהחברה קיבלה את אישור בעלי המניות להשתמש ביותר מניות לתגמול מנהלים.

קונטיננזה אמר בפומבי שההודעה על ההלוואה של הממשל היתה בהכנה במשך כחודשיים. הוא ופיליפ כץ, חבר מועצת מנהלים שהוא גם שותף או בעלים בכמה חברות השקעות שמחזיקות במניות קודאק, קנו מניות של החברה באותם חודשיים, לפי דיווחיהם ל-SEC.

שניהם קנו כמות מניות דומה או קטנה לקניות קודמות שלהם באביב ובמחצית השנייה של השנה שעברה, לפי הדיווחים שלהם.

עוד כתבות

המלכה אליזבת / צילום: Chris Jackson, AP

משפחת המלוכה הבריטית תאבד 35 מיליון ליש"ט בגלל הקורונה

תקציב השיפוץ של ארמון בקינגהאם צפוי לרדת ב-20 מיליון ליש"ט בשל משבר הקורונה ● הפגיעה בהכנסות בשל הירידה בהיקף התיירים בארמנות המלכותיים מוערכת ב-15 מיליון ליש"ט בשלוש השנים הקרובות

דנה וישקין-כהן / צילום: עדי ארד

"כל ההתנהלות בתחום התכנון והבנייה פועלת נגדנו ונגד הציבור"

דנה וישקין-כהן נבחרה לאחרונה ליו"ר התאחדות האדריכלים על רקע המאמץ שלה לקדם רפורמות ברישוי • בדרך, היא מצהירה, תנסה לשפר את מעמד האדריכלים

תיירות בים המלח / צילום: Shutterstock

"ככל שישראל תהיה מדינה פתוחה וירוקה נצליח להחזיר את מספרי התיירים"

אביטל קוצר-אדרי ונירה פישר ייצגו עד לאחרונה את ישראל כמנהלות לשכות התיירות באיטליה ובשבדיה בהתאמה ● כעת, לאחר שגויסו למטה השיווק במשרד התיירות, השתיים מתמודדות עם אחד האתגרים המורכבים בקריירה המקצועית שלהן: החזרת האירופאים ארצה, ועדיף בכמויות שלפני המשבר

ZOOM. קשה למצוא ארגון או מוסד לימודים שפסח על השימוש במערכת  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אקדמיה אנלוגית בעידן דיגיטלי: מערכת ההשכלה הגבוהה חייבת להשתנות

כדי להתאים את עצמה לשוק העבודה המשתנה, האקדמיה צריכה לעבור למודל פתוח וגמיש, ולהפסיק להגן על מערכת התארים המסורתית

Wedding Part in Plotnitsa, 1931 ed   / צילום: תמונה פרטית

הימים הנוראים של פלוטניצה: השואה שלפני השואה

השבוע לפני מאה שנה שלח גנרל רוסי-פולני מסר חד משמעי ליהודי מזרח אירופה: כאן אין לכם עתיד ● מלחמת השמד נגד היהודים התחוללה בכל מערב רוסיה המתמוטטת ● היא כמעט נשכחה מן הזיכרון, אבל שיטותיה, האידיאולוגיה שלה ומספר קורבנותיה הקדימו את השואה ב-20 שנה ורמזו על הבאות

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

הסגר לא יעבור בכנסת: נתניהו מנסה להעביר תקנות שעת חירום

ועדת החוקה דנה במהלך הלילה בתיקונים לחוק הקורונה הגדול אך לא הצליחה להגיע להסכמות ובמקום זה החלו צעקות בין חברי הקואליציה לאופוזיציה ● לכן, נתניהו מנסה לכנס את הממשלה (טלפונית) כדי להעביר תקנות שעת חירום אך נתקל בהתנגדות מחברי כחול לבן

שדרות רוטשילד בתל אביב במהלך הסגר. ההשפעות הכלכליות עשויות להיות הרסניות   / צילום: Corinna Kern, רויטרס

השקעות זה לא שידוכים: חשבון נפש לקראת יום כיפור

בהשקעות המטרה אינה למצוא חברה שנתאהב בה, אלא כזו שבזכותה נרוויח כסף ● עם תחילת השנה החדשה, ראוי ליישם את מצוות "ואהבת לרעך כמוך" גם בעולם הפיננסים, ולאהוב את ההשקעות שלנו כמו שאנו אוהבים את כספנו

בנימין נתניהו / צילום: Matt Rourke, Associated Press

נתניהו מטיל את האחריות לגל השני על פתיחת מערכת החינוך

בסרטון שפרסם הערב, מציין ראש הממשלה כי פתיחת אולמות האירועים ומערכת החינוך היו טעות ● נתניהו האשים גם את "ההחלטות הפופוליסטיות בכנסת"

"תוכנות לזיהוי פנים סופגות ביקורת כי חלקן שוגות בזיהוי אנשים שאינם לבנים" / צילומים: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

מחברות קוסמטיקה ועד אתרי שידוכים, כולם רוצים לזהות את הפנים שלנו, לפי הגזע

חברות קוסמטיקה, אתרי שידוכים, חנויות רהיטים ופרסומאים מגבירים את השימוש בתוכנות לזיהוי פנים לפי גזע ● האם החקיקה תוכל להילחם בטכנולוגיה החדשה השנויה במחלוקת, וה"מדויקת באופן מבהיל", כדברי המדענים?

הקמת הרכבת הקלה ברחוב ארלוזורוב בת"א. שווי חניה פרטית כ־700 אלף שקל  / צילום: כדיה לוי, גלובס

"תקן החניה החדש יצמצם מאוד התחדשות עירונית"

מסמך המדיניות של תל אביב שמצמצם משמעותית את מספר החניות בתב"עות ישנות ישפיע עם על פרויקטים של פינוי בינוי

מירי רגב / צילום: מארק ניימן, לע"מ

דווקא עכשיו: מירי רגב מבקשת לקדם מעגנות חדשות ליאכטות

רק קומץ אזרחים מחזיק ביאכטה, אך שרת התחבורה פנתה לדרעי וביקשה ממנו באופן אישי לפעול להקמת 6 מעגנות חדשות ● המשרד להגנ"ס והחברה להגנת הטבע מזהירים מפגיעה סביבתית חסרת תקדים ● השרה גמליאל: "הקצאת שטחי חוף לטובת אוכלוסייה מצומצמת, היא עוול חברתי"

בתוך הדיימונד פרינסס / צילום: רויטרס - Kim Kyung Hoon

שיט בלהות: כך נראו שבועיים גורליים בין מסדרונות הדיימונד פרינסס

בפברואר השנה גילמה אוניית תענוגות אחת את הכוכבת הראשית במה שיהפוך למופע האימים של הנגיף בעולם כולו: שאננות, בידוד, פחד, תקווה ומוות ● לפנינו תיאור של השבועיים הגורליים שבהם שטה האונייה כפצצת זמן מתקתקת ● "גלובס" מגיש: הכתבות הטובות של השנה ממיטב עיתוני העולם

חיסון לקורונה / אילוסטרציה: Dado Ruvic, רויטרס

המרוץ לחיסון: נובהווקס תתחיל ניסוי שלב 3 ב-10 אלף איש בבריטניה

חברת התרופות האמריקאית הודיעה על כניסתה לשלב 3 של הניסויים הקליניים, ובאוקטובר היא צפויה להתחיל ניסוי ב-30 אלף חולים בארה"ב ● נובהווקס היא המתחרה החמישית שנכנסת לניסוי קליני מול רגולטור של מדינה מערבית

עליבאבא. חינכה את השוק מחדש / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כיצד Nike סגרה 5,000 חנויות והמשיכה להרוויח? הכירו את הדרוויניזם הדיגיטלי

הקורונה חילקה באופן אכזרי את העולם העסקי: ארגונים ללא נכסים דיגיטליים לעומת כאלו שציידו את עצמם מבעוד מועד ● לרגל השנה החדשה, שווה ללמוד מ-NIKE ,easy עלי באבא ואחרים אשר ניווטו את הארגון למקום הנכון ● אורחים מנתחים מהלכים שיווקיים מעבר לים 

בדיקות קורונה בדרייב אין, תל אביב. "מקסימום 800 חולים קשים בגל הזה" / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

8,221 נדבקים חדשים אתמול; 13.8% מהנבדקים חיוביים

728 חולים מאושפזים במצב קשה בבתי החולים ברחבי הארץ ● במגזר החרדי ישנם 11 חולים ל-10 אלף נפש, לעומת 5 במגזר הכללי ו-4 במגזר הערבי ●  4,902 מאנשי הצוות הרפואי נמצאים בבידוד

גליון קנאה ופרגון- ברקע סמלילי המגזינים רולינג סטון, אטלנטיק, הגרדיאן, GQ, הוול סטריט ג׳ורנל / צילום: גלובס

יש לנו פרויקט מושלם, אפילו שאין בו כתבה אחת שלנו

הכתבות המרתקות והמשובחות ממיטב עיתוני העולם, בפרויקט מיוחד שכולו נוטף קנאה (ופרגון)

רח’ הורוביץ 21, ראשון לציון / הדמיה: י.ב. ניר יזמות והשקעות בע”מ, גיל חלמיש

הריסה ובנייה בראשל"צ: 12 דירות במקום 4

הבניין מ-1956 ברחוב הורוביץ 21 נהרס, ובמקומו ייבנה בניין בן חמש קומות ● אילן תמיר, בעל הדירה: "בגרמניה אחי בגר בבניין בן 300 שנה, אבל כאן כנראה בונים אחרת"

האתר הנטוש של פרויקט פרי בסט בלוד - כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: בר אל, גלובס

לוקחי המשכנתאות בלחץ, וגם המלווים של אלדד פרי. כותרות הנדל"ן

הגל השני בא לידי ביטוי בעלייה בדחיית משכנתאות באוגוסט, החשיפה העצומה של קרן האשראי "אקספו" לקריסה של קבוצת פרי נחשפת, השמאים מקבלים גב מהשמאי הממשלתי, והפודקאסט "כסף בקיר" עם פרק שסוגר את העונה השנייה

חיילת יושבת בתחנת אוטובוס / צילום: כדיה לוי, גלובס

דובר צה"ל: עוצר יציאות מיום שלישי הקרוב למשך 30 יום לפחות

בבסיסים הפתוחים, הונחו המשרתים לעבוד במשמרות תוך שמירה על קפסולות ● המשרתים במערך הלוחם, בבסיסי ההכשרה וביחידות הסגורות יגיעו ביום ג' לבסיסים ערוכים לשהות ממושכת, לתקופה של עד חודש ימים ● כוכבי: "עלינו לפעול מידית ובמלוא העוצמה לצמצום התחלואה בצה"ל פנימה"

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

וול סטריט ננעלה בעליות: מדד נאסד"ק טיפס 2.25% ומחק את הירידה השבועית

אירופה ננעלה במגמה מעורבת כאשר לונדון עלתה 0.35% ופרנקפורט ופריז איבדו עד 1.1% ● השווקים האסייתים ננעלו במגמה מעורבת כאשר הונג קונג איבדה 0.3% ואילו טוקיו עלתה ב-0.55% ● מניין הקורבנות ממגפת הקורונה נושק למיליון