גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המיתון באירופה גבוה יותר מאשר בארה"ב, אך הוא גם מסמן הבראה מהירה יותר

הצעדים האגרסיביים שננקטו באירופה והביאו להצטמקות כלכלת האיחוד ב-40.3% יובילו, מעריכים אנליסטים, להבראה מהירה יותר מאשר בארה"ב, שכלכלתה הצטמקה "רק" ב-32.9%

המדרגות הספרדיות ברומא, יולי. בימים רגילים אתרי התיירות היו עמוסים במטיילים / צילום: Cecilia Fabiano, Associated Press
המדרגות הספרדיות ברומא, יולי. בימים רגילים אתרי התיירות היו עמוסים במטיילים / צילום: Cecilia Fabiano, Associated Press

הסגרים הקפדניים באירופה ברבעון השני של השנה גרמו למיתון חמור יותר מזה שבארה"ב. אך אנליסטים מעריכים כעת כי ניסיונות אלה למנוע גל קורונה שני יחד עם התמריצים הממשלתיים האגרסיביים, עשויים לתמוך בהבראה טובה ומהירה יותר במדינות אירופה מאשר בארה"ב.

התוצר המקומי הגולמי של מרחב 17 מדינות האירו צנח ב-40.3% במונחים שנתיים - הרבה יותר מהנסיגה המקבילה בארה"ב שהיתה 32.9%, לפי הנתונים שפורסמו בסוף השבוע. לעומת הרבעון הראשון השנה, הנסיגה היתה 12.1%, והיא דחפה את מרחב האירו כולו למיתון הקשה ביותר מאז תחילת המעקב אחרי התוצר של מרחב האירו ב-1995.

למרות הירידה החדה יותר באירופה, נתונים אחרונים דווקא מראים שמרחב האירו נהנה כעת מ"קפיצה חזרה גבוהה בהרבה, ויש כמה אינדיקטורים שהיא תהיה חזקה יותר בהשוואה לארה"ב", אמר הולגר שמידינג, הכלכלן הראשי של ברנברג בנק בפרנקפורט.

בעוד שארה"ב מתמודדת עם עשרות אלפי הידבקויות חדשות בקורונה ביום, אירופה השתלטה במידה רבה על הנגיף גם אחרי שהיא הקלה הגבלות ופתחה מחדש את הגבולות הפנימיים שלה. זאת למרות הקפיצה האחרונה במספר המקרים במדינות כמו צרפת וספרד.

הביטחון של הצרכנים והעסקים האירופים נראה בעלייה הודות לתמיכת מיליארדי אירו שהממשלות העניקו בתוכניות הגנה על מקומות עבודה בנוסף לתמריץ אגרסיבי של הבנק המרכזי האירופי וחבילת התמיכה בהיקף 1.8 טריליון דולר של האיחוד האירופי, שאושרה בחודש שעבר ומיועדת לתמוך במדינות החלשות ביותר.

ממשלות מסייעות לציבור

ממשלות אירופה השיקו או הרחיבו תוכניות הוצאת עובדים לחל"ת בחודשים האחרונים, כשהן משלמות למעשה למעסיקים כדי לשמור על עובדיהן ומסייעות לציבור לצבור ביטחון להוציא כספים. ובעוד שבאירופה תוכניות רבות של הגנת עובדים יישארו בתוקף בשנה הבאה, בארה"ב פקע ביום שישי האחרון המענק השבועי המיוחד של 600 דולר בשבוע למובטלים כתוצאה מהמגיפה.

האירו עלה מול הדולר בשבועות האחרונים, לקרוב לשיא של שנתיים. זה משקף גם את העלייה בביטחון של המשקיעים באירוופה, וגם את הכישלון של ארה"ב בבלימת התפשטות המגיפה.

"העסקים באירופה חזקים יותר מבארה"ב", אמר ביורן גולדן, מנכ"ל יצרנית ציוד הספורט הגרמנית פומה, לכתבים ביום רביעי בשיחה על ביצועי החברה ברבעון השני. בארה"ב, הוא אמר, הביקוש משתנה מאד ממדינה למדינה.

נתוני תמ"ג על בסיס שנתי מבוססים על חישוב מה שהיה קורה אילו המדינה או האזור היו צומחים או נסוגים כל השנה בקצב של הרבעון הנתון. בדרך כלל, הצמיחה לא משתנה במיוחד מרבעון לרבעון, אך השנה כלכלנים צופים הבדלים גדולים, עם ירידות חדות במחצית הראשונה של השנה ואחריהן התאוששויות גדולות במחצית השנייה.

כלכלנים בבנק קונרצבנק עדיין צופים שהיתרון יישאר של ארה"ב, עם התכווצות של 4.5% בלבד בשנת 2020 כולה בהשוואה להתכווצות צפויה של 7% בכלכלת מרחב האירו. היתרון האמריקאי הזה משקף סגרים קלים יותר בארה"ב ותמריצים אגרסיביים של הממשל. בשנה הבאה צפויה כלכלת ארה"ב לצמוח ב-4%, ואילו כלכלת מרחב האירו תצמח ב-5%, לפי תחזית קומרצבנק.

ארה"ב מפגרת אחרי האיחוד

אבל כאשר התפרצות המגפה שוב בארה"ב מעכבת פתיחת מפעלים ועסקים מחדש, במרחב האירו ההבראה הכלכלית נמשכה ביולי כאשר הנגיף נשאר בדרך כלל מרוסן, אמר דייויד ורנאצה, כלכלן באוניקרדיטו בלונדון. נתונים אחרונים מאירופה מאותתים שארה"ב מפגרת כעת אחרי כל הכלכלות הגדולות במרחב האירו, הוא אמר.

אירופה ניצבת עדיין בפני קשיים גדולים. כמו ארה"ב, יתכן שיחלפו שנים עד לחזרה לרמת הפעילות של 2019. מרחב האירו גם תלוי מאד ביצוא ותיירות, ושניהם לא יבריאו במלואם עד שהנגיף יהיה בשליטה בכל העולם. בדרום אירופה, הממשלות צריכות לפרוע חובות גדולים שהתנפחו על ידי עלויות הכלת המגפה הענקיות. עלויות ההלוואות נשמרו עד כה בזכות רכישו האג"ח הממשלתיות המאסיביות על ידי הבנק המרכזי האירופי, אך אנשי הבנק מדגישים שהסיוע הזה זמני.

כיסים של התפרצויות מופיעים מחדש, בעיקר בקטלוניה בספרד, ומנחיתים מכה על מגזר התיירות הגדול. התיירים אינם מגיעים השנה, על שיעורי תפוסה של מתחת ל-30% במלונות הנופש באיטליה, יוון וספרד.

יש גם פער מתרחב בין צפון אירופה המתעוש העשיר והדרום העני יותר, שספג משבר בריאות חריף יותר, קריסה כלכלית גדולה יותר ושיעור חובות שמונעים תמריצים תקציביים גדולים יותר. כלכלת ספרד נסוגה ב-18.5% ברבעון השני ביחס לראשון, וכלכלת איטליה נסוגה ב-12.4%. כלכלת גרמניה נסוגה רק ב-10.1% בהשוואה לרבעון הראשון, בזכות סגר קל יותר יחסית והוצאה ממשלתית גדולה.

אך חבילת ההוצאה האחרונה של האיחוד האירופי צריכה לעזור לאמון הכלכלי על ידי תמיכה בדרום החלש יותר. ביוון, הצמיחה הצפויה במחצית השנייה של 2020 תהיה גבוהה יותר בכשתי נקודות אחוז בזכות תמיכת האיחוד האירופי, אמר בשבוע שעבר הנגיד היווני יאניס סטורנראס.

המפעלים חוזרים לייצור מלא

מפעלי פיאט-קרייזלר באירופה נפתחים מחדש ומגדילים תפוקה מאז שהם נסגרו לגמרי במחצית מרץ. כשלושה רבעים מהעובדים שהועסקו במפעלי פיאט בפברואר כבר חזרו לעבודה. כמה ממפעלי ההרכבה הגדולים של החברה באיטליה עובדים בכושר ייצור מלא.

מנהל המכירות של פולקסווגן, כריסטיאן דהלהיים, אמר ביום חמישי שיש "מגמה חיובית ברורה" במערב אירופה בחודשים האחרונים, כאשר הגבלות הקורונה הוקלו וסוכנויות רכב נפתחו מחדש. בארה"ב ההבראה במכירות פולקסווגן בולטת פחות, בין היתר מפני שהביקוש לא קרס בצורה דרמטית כמו באירופה, הוא אמר.

עוד כתבות

אתר אשפה תאנים ליד חצור / צילום: אביהו שפירא

המשרד להגנת הסביבה מציג אסטרטגיית פסולת מקיפה, עם סימן שאלה גדול

מטרת התוכנית היא לצמצם את הטמנת הפסולת בישראל מ-80% כיום ל-20% בשנת 2030, ולעבור לכלכלה מעגלית כמקובל באיחוד האירופי ● אבל כשהבחירות בפתח, ועדיין אין טיוטת תזכיר חוק בנושא וגם לא לוחות זמנים, סיכוייה להגיע לשלב הביצוע עומדים בספק

אולם של בית המשפט העליון / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

המשכנתה חונקת? בית המשפט העליון מגביל מכירה לצד ג'

בית המשפט העליון קבע פרשנות אחידה לחוק הפדיון וקבע כי נכס שנמצא בכינוס נכסים לא יוכל להימכר לגורם אחר

שורטים / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

מלחמת שורט בלונג: מה הקפיץ את מניית בלקברי ואיך זה קשור למאבק של המשקיעים הצעירים בוול סטריט?

שיתוף הפעולה עם אמזון או יישוב מחלוקת עם פייסבוק, או אולי סגירת פוזיציות שורט בשוק? ● בלקברי לא לבד: יצרנית משחקי המחשב והווידאו גיים סטופ נהנית אומנם מהסגרים וההישארות בבית, אך מנייתה כבר זינקה ב-250% מתחילת השנה בעקבות מאבקי שורטיסטים

בקורונה נופשים פחות / צילום: Shutterstock

העובדים שלכם לא רוצים לצאת לחופש? יש לזה פתרון

אם בזמנים רגילים עובדים נוטים לנצל את ימי החופשה שלהם, בימי המגפה התנאים והצרכים השתנו ● איך יכולות חברות להיערך למצב החדש: מחופשה ללא הגבלה ועד הפוגות קצרות של כמה שעות ● ניהול וקריירה 

עו"ד ליאור אבירם / צילום: ליאור דאי

פירמת עורכי הדין שבלת ושות' מינתה 8 שותפים חדשים

חמישה מהשותפים החדשים שמונו צמחו במשרד, ושלושת השותפים הנוספים הצטרפו מפירמות אחרות

נתב"ג בימי קורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

חייבים לטוס לחו"ל? רק אם יש לכם 10,000 דולר לשעת טיסה

סגירת השמיים איננה הרמטית לחלוטין ● מי שירצה בכל זאת לטוס יצטרך להגיש בקשה לועדת חריגים ● אם בקשתו תאושר הוא יוכל לצאת או להיכנס לישראל ● בהיעדר טיסות מסחריות הדרך היחידה לעשות זאת היא להצטרף לטיסת מטען, או לחכור מטוס פרטי

יובל שטייניץ / צילום: איל יצהר

האם מדינות באירופה מנעו מאזרחיהן לחזור מבריטניה?

יכול להיות שמדינות דמוקרטיות אסרו על אזרחים לחזור הביתה? זה קרה, אבל רק לכמה ימים ● המשרוקית של גלובס

 

ג'נט ילן, שרת האוצר האמריקאית / צילום: ג'ונתן ארנסט

הסנאט אישר את מועמדותה של ג'נט ילן כשרת האוצר האמריקאית

ילן הייתה ראשת הפדרל ריזרב בין השנים 2014 ל-2018 ● ההצבעה הסנאט הייתה האישור הסופי והחמישי למינוי, ובכך הפכה ילן לשרת האוצר הראשונה של ארצות הברית

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן / צילום: Reuters, Tom Brenner

ביידן חתם על צו "לקנות תוצרת אמריקה" לרכש ממשלתי

הצו מעדכן את ההגדרה של מוצרים תוצרת ארה"ב כחלק מהניסיון של הנשיא להגביר את הייצור המקומי

קרחונים בנורבגיה ממעוף הציפור / צילום: Reuters, Natalie Thomas

הקרח בעולם נמס מהר מאי פעם, אומרים מדעני האקלים

מחקר מראה כי כדור הארץ איבד בעשורים האחרונים שכבת קרח בעובי מאה מטר ששטחה מקביל לשטחה של בריטניה

סדרה טהרן / צילום: כאן 11

סערת טהרן בתאגיד: "מי ניסה או ניסתה לטייח את המידע האמיתי"

לפי התקנות, בהפקות מקור קנויות קיימת חובה על התאגיד לדאוג כי 75% מהמשתתפים בהפקה יהיו תושבי ישראל ● כעת טוען ארגון אקט כי בניגוד לדיווחי התאגיד - בהפקת הסדרה "טהרן" לקחו חלק בעיקר אנשי צוות יוונים ● כאן: "התאגיד מקפיד וימשיך להקפיד על קיום החוק בכל הפקותיו"

ערוץ דיסקברי, אחד מתוך רבים המגיעים למיליוני בתי אב בעולם / צילום: אתר החברה

האם דיסקברי תסייע לרשת 13 להגדיל את ההכנסות מפרסום?

העסקה שבמסגרתה תחזיק דיסקברי 21% ממניות רשת 13 ותזרים 50 מיליון שקל, לצד הזרמה זהה של בעל השליטה, מעלה מספר שאלות ● מה מרוויח כל צד, ומה תיתן לרשת הפרידה מאנדמול?

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פעילות אקזוטית ממשיכה לזרום לשלדים בורסאיים: סייבר, רכב חשמלי וחקלאות ורטיקלית

בעלי שליטה בחברות דלות פעילות מנצלים את הביקוש להשקעה בחברות טכנולוגיה כדי למזג לתוכן פעילויות בהליך מהיר - מהלך שלכל הפחות מסייע לזינוק במניה

משה חוגג - מנהל קרן הון סיכון סינגולריטים / צילום: יונתן בלום

נדחתה תביעה של משקיע קריפטו נגד משה חוגג בבית משפט בארה"ב

ביהמ"ש בסיאטל דחה את תביעתו של שון סניידר האמריקאי בגין נזק כספי שנגרם לו לטענתו ע"י חוגג, בעלי מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים, וחברת Stox שבבעלותו ● תביעה אחרת נגד חוגג, הנוגעת גם היא להנפקת מטבע הקריפטו של סטוקס, עדיין מתנהלת במחוזי בת"א

הפגנה מחוץ לבית המשפט העליון בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד בנימין נתניהו בפרשת הצוללות / צילום: רפי קוץ

בג“ץ ביקש הבהרות על חלקו של נתניהו בפרשת המניות: "איך זה קשור לתפקידו?"

בג"ץ דן בעתירות לפתיחת חקירה נגד רה"מ בפרשת הצוללות ובפרשת מכירת המניות שרכש מבן-דודו ● השופטים הקשו על העותרים בנוגע לטענת ההתיישנות על פרשת המניות ומידת הקשר שלה לצוללות

גוגל / צילום: Shutterstock, PK Studio

גוגל מאיימת: נפסיק את שירותי החיפוש באוסטרליה

ברקע לאיום, החרפת הסכסוך המתמשך שבין הממשלה האוסטרלית לבין ענקית הטכנולוגיה ● ובינתיים בצרפת, בתום קרב משפטי ממושך, נאלצה גוגל לחתום על הסכם לפיצוי מאות מו"לים וכלי תקשורת במדינה

בית בלוס אנג'לס / צילום: Shutterstock

מכרטיסים לאוסקר עד סרטונים ותרומות: הדרכים היצירתיות של רוכשי דירות להתבלט בתור

כששוק הדיור בארה"ב בשיא של עשור, הרוכשים מנסים לחשוב על דרכים יצירתיות לגרום להצעות שלהם ללכוד את תשומת-הלב של בעלי הנכסים

אדלרסברג שבתאי / צילום: נאסד"ק

אודיוקודס סוגרת את 2020 עם קפיצה של 575% ברווחים

אודיוקודס סיימה את הרבעון עם רווח נקי Non-GAAP של 15.2 מיליון דולר, שהם 44 סנט למניה, גבוה ב-7 סנטים מתחזיות האנליסטים ● ב-2020 הסתכם הרווח ב-46.7 מיליון דולר והרווח למניה הגיע ל-1.41 דולר

מכולות בנמל חיפה. יצוא הסחורות של ישראל קטן ב־4% ב־2020 / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

קטר ההייטק החזיק גם את הייצוא הישראלי: יצוא השירותים השתווה לראשונה ליצוא הסחורות

לראשונה, יצוא השירותים השתווה בשנת 2020 ליצוא הסחורות • לפי אומדן מכון היצוא, אשתקד ספג היצוא הישראלי ירידה מתונה של 3% והסתכם ב-107 מיליארד דולר • ההייטק ממשיך להיות הענף הדומיננטי - אחראי ליותר ממחצית היצוא

הבורסה בתל אביב / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מגמה שלילית בבורסה ת"א; אופקו מזנקת, פורסייט צונחת

מדד ת"א 35 מאבד כ-0.5%, ות"א 90 יורד ב-1.2% ● הדולר נסחר ביציבות, האירו נחלש קלות ● אודיוקודס פרסמה דוחות לפיהן רשמה החברה עלייה ברווח ובהכנסות ברבעון הרביעי