גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מתחמם: מדד גלובס-פרומתאוס היכה את מדדי הייחוס ביולי

המדד גמא 7.4%, בשעה שמדד ת"א 125 טיפס ב-4.2% ומדד נאסד"ק הוסיף לערכו 6.8% ● מניות הפארמה הישראליות בוול סטריט תססו, ומניות הטכנולוגיה שיגרו את תת-המדד שלהן לזינוק של 10.2% בחודש החולף

התרופה NexoBrid של מדיוונד / צילום: יח"צ
התרופה NexoBrid של מדיוונד / צילום: יח"צ

החברות הישראליות שנסחרות בארה"ב נסחרו בחודש יולי במגמה חיובית שהובילה את מדד גלובס-פרומתאוס, העוקב אחריהן, לזינוק של 7.4%. באותה תקופה, מדד ת"א 125 טיפס ב-4.2% ומדד נאסד"ק הוסיף לערכו 6.8%.

תת-מדד גלובס-פרומתאוס מדעי החיים עלה החודש בשיעור של 3.9%, בעוד שמדד ת"א ביומד הוסיף לערכו 3.2%, ואילו מדד נאסד"ק ביוטכנולוגיה ירד ב-1.7%. אחת החברות הבולטות ביותר החודש בתת-המדד הייתה חברת המכשור הרפואי נובוקיור , שמנייתה זינקה ביולי ב-28%.

החברה מפתחת ומפיצה את מוצר הדגל שלה, אופטיון, מכשיר שנועד לטפל במגוון סוגים של גידולים סרטניים, ומשווקת גם מוצרים נוספים בתחום הטיפול בסרטן. נובוקיור הכריזה ביולי על שיתוף פעולה עם חברת מרק (Merck&Co), לבחינת טיפול בגידולים בתאים של סרטן הריאות ביחד עם טיפול בקיטרודה, אחד ממוצרי הדגל של מרק. בנוסף, החברה דיווחה על הכנסות בסך 115 מיליון דולר ברבעון השני ועקפה את תחזיות האנליסטים.

בדומה למגמה במניות הפארמה, מניות הטכנולוגיה הישראליות עלו בוול סטריט בחודש יולי והובילו את תת-מדד גלובס-פרומתאוס טכנולוגיה לזינוק של 10.2%. באותה תקופה, מדד ת"א טכנולוגיה טיפס ב-9.4% ומדד נאסד"ק טכנולוגיה הוסיף לערכו 5.7%.

מצטרפת חדשה לתת-המדד היא חברת הביטוח הדיגיטלי למונייד , שהונפקה בתחילת יולי במחיר של 29 דולר למניה וגייסה 319 מיליון דולר. נכון לסוף יולי, מחיר המניה היה כ-58.2 דולר, נסיקה של כ-100%, שמקנה ללמונייד שווי שוק של 3.2 מיליארד דולר.

למונייד מיישמת טכנולוגיה של למידת מכונה על ידי שימוש בבוטים הן לרכישת הביטוח והן לתשלום התביעות. החברה מוכרת ביטוח לבעלי דירות ושוכרים בתהליך פשוט ומהיר, של מענה על מספר שאלות בסיסיות לגבי הדירה על ידי הלקוח. בנוסף, על מנת לשפר את התדמית הרעה יחסית של חברות הביטוח, למונייד מרוויחה מכל ביטוח שנמכר סכום קבוע, כאשר ההפרש נתרם לצדקה לפי בחירת הלקוח.

גלובס-פרומתאוס-יולי-2020

מדיוונד זינקה 32% בחודש החולף

נציגת החודש במדד גלובס-פרומתאוס היא חברת הביוטכנולוגיה הישראלית מדיוונד , שנסחרת בנאסד"ק בשווי של כ-105 מיליון דולר, לאחר עלייה של 32% במחיר המניה בחודש החולף.

מדיוונד מפתחת, מייצרת וממסחרת תרופות לטיפול בכוויות ובפצעים כרוניים, והינה חברת הפורטפוליו המהותית ביותר של כלל ביוטכנולוגיה, שמחזיקה ב-35% ממניותיה. במחלקת המחקר של פרומתאוס ייעוץ כלכלי מציינים כי החברה הונפקה לפני כשש שנים בארה"ב על בסיס מוצר הנקרא NexoBrid, המיועד לטיפול והטריית כוויות בדרגה בינונית וחמורה, ומבוסס על פלטפורמה טכנולוגית המבוססת על אנזים המופק מגזע צמח האננס. החברה השיגה לאחרונה תוצאות חיוביות בניסוי קליני שלב 3 ב-NexoBrid, בעקבותיו הגישה ל-FDA (רשות המזון והתרופות בארה"ב) בקשה לרישום המוצר לשיווק.

למדיוונד דריסת רגל בשוק האמריקאי באמצעות הסכם שחתמה ב-2015 עם הרשות  למחקר ופיתוח ביו-רפואי (BARDA), למימון פיתוח ה-NexoBrid ולהצטיידות בתרופה בהיקף כולל של עד 200 מיליון דולר, כחלק מהיערכות הממשל לאירועים רבי-נפגעים. ההישג הגדול של מדיוונד הוא שהממשל האמריקאי הצטייד במוצר טרם קבלת האישור לשווקו בארה"ב.

בנוסף, חתמה החברה ב-2019 על הסכם מסחור המוצר, הכולל רישיון ואספקה בלעדיים עם חברת Vericel להפצת התרופה בארה"ב. Vericel נסחרת בנאסד"ק ועוסקת בתחום הטיפולים התאיים ובין היתר משווקת מוצרים לטיפול בכוויות קשות. במסגרת ההסכם, Vericel שילמה למדיוונד סכום ראשוני של 17.5 מיליון דולר, ועוד 7.5 מיליון דולר צפויים להתקבל עם קבלת אישור שיווק בארה"ב. תשלומים נוספים מותנים בהשגת יעדי מכירות ועשויים להגיע לעד 125 מיליון דולר, לצד תשלומים נוספים כתשלומי תמלוגים על המכירות.

NexoBrid מאושר לשיווק באיחוד האירופי, בישראל, בארגנטינה, בדרום קוריאה, ברוסיה ובפרו, ולחברה יש הסכמי הפצה במדינות נוספות באמריקה הלטינית, באירופה, בהודו, בדרום מזרח אסיה וביפן. מדובר במשחה המאפשרת הטריה של הכוויות - קרי הסרה של הרקמות השרופות והמתות שנפגעו. הטיפול בתרופה כרוך במתן עורי של מנה בודדת של התרופה למשך ארבע שעות, זאת בהשוואה לטיפול הסטנדרטי המקובל בשוק - הסרה כירורגית של הרקמה, הכרוכה באובדן דם, בימי אשפוז רבים, וכן מלווה ברוב המקרים בפגיעה ברקמות בריאות.

לסיכום מציינים בפרומתאוס, כי לחברה שני שיתופי פעולה אסטרטגיים בקשר עם NexoBrid, ואלו מאפשרים למדיוונד להתמקד במוצרים נוספים של החברה המצויים בפיתוח.

החברה מפתחת בנוסף על בסיס הפלטפורמה האנזימטית גם את תרופת ה-EscharEx, להטריית פצעים כרוניים ופצעים קשיי ריפוי, שהציגה תוצאות חיוביות בניסוי קליני שלב 2 ומיועדת לשוק גדול עשרות מונים משוק הכוויות. בניסוי האמור חולים שטופלו ב-EscharEx השלימו את ההטריה בתוך שבעה ימים לאחר קבלת 4-5 טיפולים בממוצע. זאת לעומת האלטרנטיבה הקיימת בשוק כיום - סנטיל - שטיפול באמצעותה אורך כ-6-7 שבועות. לדברי הנהלת החברה, שוק היעד להטריית פצעים כרוניים בארה"ב הוא שוק בוגר, שמוערך בכ-1 מיליארד דולר פר אינדיקציה (כיבים ורידיים ופצעים סוכרתיים בכף הרגל), וסנטיל היא התרופה היחידה שחולשת על השוק ונוגסת רק בכ-25% ממנו (בכ-50% מהמקרים ההטריה מבוצעת באמצעות פרוצדורה ניתוחית).

גידול של 780% בהכנסות ברבעון הראשון

לפי ניתוח שביצעה פרומתאוס, ברבעון הראשון של 2020 דיווחה מדיוונד על הכנסות של כ- 4.4 מיליון דולר, גידול של כ-780% לעומת הרבעון המקביל. הרווח הגולמי ברבעון הראשון של 2020 היה כ-1.2 מיליון דולר, בהשוואה לכ-0.2 מיליון דולר ברבעון המקביל. במקביל, כתוצאה מפיתוח EscharEx הוצאות המו"פ גדלו מכ-1.3 מיליון דולר לכ-1.7 מיליון דולר. בשורה התחתונה החברה רשמה ברבעון הראשון הפסד EBITDA של כ-1.8 מיליון דולר, המהווה שיפור של כ-40% לעומת הפסד EBITDA של כ-2.9 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.

לפי ניתוח פרומתאוס, הכנסות מדיוונד נובעות מהמוצר NexoBrid בלבד, והן המקור לייצור המזומנים ומאפשרות לקופה של מדיוונד להיות יציבה וללא חוב לבנקים. לדברי אייל שבח, שותף מייסד בפרומתאוס וראש תחום טכנולוגיה, "נראה שההסכמים האסטרטגיים שיש למדיוונד מאפשרים לה להגדיל את המכירות ממוצר זה ולהשקיע משאבים בפיתוח ובהפצה של מוצרים אחרים.

EscharEx, לדברי החברה, הוא מוצר שמכוון לשוק שבו יש רק שחקן אחד שחולש על חלק יחסית קטן מהשוק בכללותו. בנוסף, למוצר קיים יתרון תחרותי במשך זמן הטיפול, ונראה שהדבר יהווה אינדיקציה חיובית למוצר בשוק ריפוי הפצעים".

שבח מוסיף ומסכם כי "במבט לאחור רואים שהמניה של החברה ידעה תנודתיות בשנים האחרונות, וכיום היא נמצאת יחסית בטווח הנמוך על-פני ההיסטוריה. בשתי התרופות הללו, המבוססות על אותה טכנולוגיה, לחברה ישנו מתווה ראוי, ואולי שוק ההון יזקוף זאת לזכותה וישקף זאת בהתאם במחיר המניה שלה". 

המדד, שהורכב על ידי כלכלני פרומתאוס ייעוץ כלכלי, מייצג את כלל החברות הישראליות הנסחרות בבורסות המרכזיות בארה"ב - נאסד"ק ובורסת ניו יורק - ובכלל זה חברות ישראליות אשר נרשמו ברישום כפול. חישוב המדד החל בתחילת 2015 ועמד על 1,000 נקודות ביום השקתו. משקל כל חברה נקבע בהתאם לשווי השוק שלה, אך לא יעלה על 10% מסך המדד. פרומתאוס ייעוץ כלכלי ומנהליה ביצעו בשנים האחרונות עבודות כלכליות לחברות הכלולות במדד. העבודה אינה מהווה ייעוץ ואין לראות בה תחליף לייעוץ השקעות.

עוד כתבות

השופטת האמריקאית איימי קוני בארט / צילום: Matt Cashore/Notre Dame University, רויטרס

טראמפ צפוי לבחור בשופטת השמרנית איימי קוני בארט לעליון

ב"רויטרס" ציינו כי טראמפ יודיע היום על מועמדותה של השופטת, שמכהנת בבית המשפט הפדרלי לערעורים ● אם הסנאט האמריקאי יאשר את המינוי, לשופטים השמרנים יהיה רוב של שישה לעומת שלושה בעליון

ב.מ.וו פלאג-אין X1 / צילום: יח"צ

כוח ירוק: ב.מ.וו פלאג-אין החדשה מרגיעה את המצפון ומשמחת את הלב

גרסת הפלאג-אין החדשה של ה-X1 יכולה להרגיע את המצפון הסביבתי של מחבקי העצים, אך גם לספק הרבה הנעה והנאה למי ששילם כדי לקבל ב.מ.וו אמיתית

בן ביטון במיניאפוליס. חטף שוק מהקור / צילום: תמונה פרטית

"200 איש נכנסים לזום, מחלקים תפקידים ומתפללים ביחד. זה מרגש"

בן ביטון הגיע למינסוטה כדי להדריך במחנה קיץ, והתגלגל לעבודה כמוזיקאי ראשי בבית כנסת רפורמי במיניאפוליס ● אחרי שחטף שוק מהקור, הוא התאהב בעיר שזורת האגמים ● גם אם הקיץ האחרון, אחרי רצח ג'ורג' פלויד, לא היה פשוט ● דברים שרואים משם

בתוך הדיימונד פרינסס / צילום: רויטרס - Kim Kyung Hoon

שיט בלהות: כך נראו שבועיים גורליים בין מסדרונות הדיימונד פרינסס

בפברואר השנה גילמה אוניית תענוגות אחת את הכוכבת הראשית במה שיהפוך למופע האימים של הנגיף בעולם כולו: שאננות, בידוד, פחד, תקווה ומוות ● לפנינו תיאור של השבועיים הגורליים שבהם שטה האונייה כפצצת זמן מתקתקת ● "גלובס" מגיש: הכתבות הטובות של השנה ממיטב עיתוני העולם

ג'ף בזוס / צילום: AP - Reed Saxon

בתוך הראש של האיש העשיר בעולם: תוכנית העל של ג'ף בזוס

בזוס לא מרבה להביע עמדות או לשתף בתוכניות ארוכות הטווח שלו ● כדי להבין אותו, כתב האטלנטיק הקדיש 5 חודשים לשיחות עם עובדים ומנהלים באמזון, עם עובדים בחברות מתחרות וגם עם חוקרי אקדמיה - וחזר עם מסמך מרתק ● "גלובס" מגיש: הכתבות הטובות של השנה ממיטב עיתוני העולם

האתר הנטוש של פרויקט פרי בסט בלוד - כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: בר אל, גלובס

לוקחי המשכנתאות בלחץ, וגם המלווים של אלדד פרי. כותרות הנדל"ן

הגל השני בא לידי ביטוי בעלייה בדחיית משכנתאות באוגוסט, החשיפה העצומה של קרן האשראי "אקספו" לקריסה של קבוצת פרי נחשפת, השמאים מקבלים גב מהשמאי הממשלתי, והפודקאסט "כסף בקיר" עם פרק שסוגר את העונה השנייה

המספרים מאחורי הסגר במשק / צילום: כדיה לוי, גלובס

מינוס 150 מיליארד שקל (בינתיים): האם כלכלת ישראל בדרך לעשור אבוד

לפי התחזיות המעודכנות הנזק הכלכלי למשק בשנים 2020-2021 כבר חוצה את קו ה-150 מיליארד שקל ● סגר במתכונת הסגר של חודש מרץ דוחה בשנה נוספת את ההתאוששות, רק שהפעם המשק מוחלש ווהסכנה להדרדר לשפל של שנים גדולה הרבה יותר

אפי דהן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הפספוס של איקאה, ההזדמנות של האמירויות ולמה הישראלים אוהבים להזמין מחו"ל

"שיעור הצמיחה של המסחר האלקטרוני בישראל גבוה מזה של מערב אירופה", אומר מנהל אזור ישראל, מרכז ומזרח אירופה ב-PayPal אפי דהן • בראיון ל"גלובס", הוא גם מסביר למה הישראלים מעדיפים לרכוש אונליין מחו"ל, איך זה שרשתות ענק פיספסו את המשבר ומה הפוטנציאל בהסכם עם האמירויות

מתוך הפרסומת של נייקי / צילום: צילום מסך

שעת יצירה: איך הצליחה פרסומת אחת עם אפס ימי צילום להפוך לאייקונית

אפילו בלי יום צילום אחד, אלא באמצעות עריכה בלבד, הצליחו ב-NIKE לייצר סרטון שכולו יצירת אמנות אחת גדולה ● אורחים מנתחים מהלכים שיווקיים מעבר לים 

מכונית חשמלית של ג'נרל מוטורוס / צילום: רויטרס

קליפורניה תאסור מכירות של מכוניות מונעות דלק החל משנת 2035

מושל המדינה אומר כי אימוץ נרחב של כלי רכב ללא פליטה יפחית את פליטת גזי החממה ויסייע במאבק בשינויי האקלים

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

שתי בקשות לתביעה ייצוגית הוגשו נגד פוקס בגין עיכוב הדיווח בעסקת ג'מבו

לטענת המבקשים מועד הדיווח גרם נזק לכל מי שמכר מניות של החברה בין מועד חתימת העסקה ובין מועד הדיווח עליה, וזאת לאור עליית שער המניה לאחר הדיווח ● פוקס: "לעמדת החברה ויועציה עיכוב הדיווח ומועד הדיווח תאמו את הוראות הדין"

המוזיאון הלאומי של קטאר / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

השושנה של קטאר: המוזיאון הלאומי של האמירות הוא לא רק מבנה מעניין, אלא חוד החנית של הטכנולוגיה

במפרץ הפרסי יש גל של מבני פאר מתוחכמים שתוכננו בידי אדריכלי-על

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

הסגר לא יעבור בכנסת: נתניהו מנסה להעביר תקנות שעת חירום

ועדת החוקה דנה במהלך הלילה בתיקונים לחוק הקורונה הגדול אך לא הצליחה להגיע להסכמות ובמקום זה החלו צעקות בין חברי הקואליציה לאופוזיציה ● לכן, נתניהו מנסה לכנס את הממשלה (טלפונית) כדי להעביר תקנות שעת חירום אך נתקל בהתנגדות מחברי כחול לבן

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון / צילום:מתוך אתר המועצה

טענות נגד יישוב יצהר: מנעו מדוגם קורונה להיכנס ליישוב רק בשל מוצאו

לפי פרטי המקרה שפורסם בחדשות 12, הסטאז'ר לרפואה הגיע לבצע בדיקות קורונה לאחד מהתושבים, אך לא הורשה להיכנס לאחר שהתברר כי הוא ערבי ● ח"כ משה ארבל (ש"ס) פנה ליו"ר מועצה אזורית שומרון יוסי דגן בבקשה לברר את המקרה ואמר: "מדובר בחרפה שעלינו להסיר מקרבנו"

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

וול סטריט ננעלה בעליות: מדד נאסד"ק טיפס 2.25% ומחק את הירידה השבועית

אירופה ננעלה במגמה מעורבת כאשר לונדון עלתה 0.35% ופרנקפורט ופריז איבדו עד 1.1% ● השווקים האסייתים ננעלו במגמה מעורבת כאשר הונג קונג איבדה 0.3% ואילו טוקיו עלתה ב-0.55% ● מניין הקורבנות ממגפת הקורונה נושק למיליון

מפגינים נגד נתניהו בבלפור בירושלים / צילום: יוסי זמיר, גלובס

אלפי מפגינים נגד רה"מ; התקנות לשעת חירום להגבלת הפגנות לא יקודמו בממשלה

המפגינים הגיעו סמוך למעון רה"מ בבירה ולביתו הפרטי בקיסריה לאחר שנסעו בשיירות מרחבי הארץ ● ארגוני המחאה הבהירו כי הם יקפידו על המגבלות, המשטרה החלה באכיפה וחלוקת דוחות על אי-שמירת מרחק ועטיית מסיכות

בדיקות קורונה בדרייב אין, תל אביב. "מקסימום 800 חולים קשים בגל הזה" / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

8,221 נדבקים חדשים אתמול; 13.8% מהנבדקים חיוביים

728 חולים מאושפזים במצב קשה בבתי החולים ברחבי הארץ ● במגזר החרדי ישנם 11 חולים ל-10 אלף נפש, לעומת 5 במגזר הכללי ו-4 במגזר הערבי ●  4,902 מאנשי הצוות הרפואי נמצאים בבידוד

שופטי בית המשפט העליון בארה"ב, בתמונה רשמית מ-2018 / צילום: J. Scott Applewhite, Associated Press

"הפתעת אוקטובר": האם הקרב על בית המשפט העליון יציל את נשיאות טראמפ

לפני 47 שנה בית המשפט העליון פסק בזכות הפלות מלאכותיות ● זה היה אות הפתיחה להתגוששות ענקים על הרכב בית המשפט, שטילטלה את הפוליטיקה האמריקאית ● 38 יום לפני בחירות לנשיאות ולקונגרס, הנשיא ממנה שופטת ימנית צעירה ● הדמוקרטים חורקים שיניים, אבל הם חסרי אונים

מירי רגב / צילום: מארק ניימן, לע"מ

דווקא עכשיו: מירי רגב מבקשת לקדם מעגנות חדשות ליאכטות

רק ל-1% מהאוכלוסייה בישראל יש רישיון שיט, ורק קומץ אזרחים מחזיק ביאכטה, אך שרת התחבורה מירי רגב פנתה לשר דרעי וביקשה ממנו באופן אישי לפעול להקמת 6 מעגנות חדשות ליאכטות ● המשרד להגנת הסביבה והחברה להגנת הטבע מזהירים מפגיעה סביבתית וחברתית חסרת תקדים

קידוח נפט במדינת דקוטה הצפונית. למרות קריאות השבר בנושא האקלים, תעשיית הנפט והגז בארה"ב רק הולכת וגדלה / צילום: AP - Eric Gay

הסוד של אמריקה: למה איש לא מטפל בפסולת הרדיואקטיבית של תעשיית הנפט והגז

מאות ראיונות עם מדענים, רגולטורים ועובדים הולידו תחקיר מטלטל שחשף כי בארות הנפט והגז בארה"ב מייצרות כ־3.5 טריליון ליטר של פסולת רעילה בשנה ● תביעות הפיצויים עשויות לשמוט את הבסיס הכלכלי של התעשייה הזו ● "גלובס" מגיש: הכתבות הטובות של השנה ממיטב עיתוני העולם