אחרי דיון סוער והפכפך: ועדת הכספים אישרה את הורדת מס הרכישה למשקיעים

ל"גלובס" נודע כי ברגע האחרון הוכנס לתוך הצעת החוק של התוכנית הכלכלית סעיף המבטל את הוראת השעה של שר האוצר הקודם כחלון • ועדת הכספים אישרה הערב לקריאה שנייה ושלישית את היוזמה להחזרת מס הרכישה למשקיעים לרמתו המקורית - 5%

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

אחרי דיון סוער והפכפך: ועדת הכספים אישרה הערב לקריאה שנייה ושלישית את יוזמת שר האוצר ישראל כ"ץ להורדה מיידית במס הרכישה. נוסח ההצעה שהגיש כ"ץ אושר יחד עם סעיפי חוק התוכנית הכלכלית במלחמה בקורונה. זאת למרות הסתייגותו של יו"ר הוועדה משה גפני, שדרש לדון בנושא בנפרד.

עם אישורו הסופי של התיקון במליאת הכנסת, צפויה להתבטל הוראת השעה שיזם שר האוצר הקודם משה כחלון ובמסגרתה עלה מס הרכישה לרוכשי דירות להשקעה ל-8%. עם ביטול הוראת השעה, יחזור מס הרכישה למשקיעים לרמתו המקורית, 5%. 

גפני דרש לקבל את השינוי בנפרד מחוק התוכנית הכלכלית

הבוקר מנע ברגע האחרון גפני הצבעה בוועדה על יוזמת כ"ץ להחזיר את מס הרכישה לרמתו המקורית. עם זאת, כאמור, היוזמה עולה כעת להצבעה. 

האוצר ביקש לאשר להחזיר את מדרגות מס הרכישה לרמתן ב-2015 באמצעות ביטול הוראת השעה שיזם שר האוצר הקודם משה כחלון. הסעיף המבטל את הוראת השעה הוכנס לתוך סעיפי הצעת חוק התכנית הכלכלית לטיפול במגפת הקורונה.

אולם זמן קצר לפני ההצבעה המתוכננת על הצעת החוק, הודיע גפני כי הוא מסרב להעלות את הסעיף להצבעה. גפני אמר לראש המטה הכלכלי של כ"ץ תמיר כהן כי הוא דורש מהאוצר להגיש לו את השינוי בנפרד מחוק התוכנית הכלכלית, על-מנת שניתן יהיה לדון בו בצורה מסודרת.

גורמים משפטיים הביעו תמיהה כיצד הוכנס נושא עדכון מדרגות מס הרכישה לתוך חוק תוכנית הקורונה למרות שאין לו כל קשר ושייכות לנושא משבר הקורונה. יתרה מכך לא ברור כיצד ניתן לאשר את הורדת מדרגות המס בקריאה שנייה ושלישית לאחר שככל הידוע הן לא אושרו בקריאה ראשונה. כ"ץ הוא זה שהחליט על הורדת מדרגות מס הרכישה כצעד לעידוד המשקיעים לחזור ולרכוש דירות. הביקורת שנמתחה על הורדת מס הרכישה התמקדה בכך שהחזרת המשקיעים עשוייה לחדש את ההתייקרויות במחירי הדירות ועל-רקע זה נטען כי מדובר בפגיעה בשכבות החלשות.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988