הממשלה אישרה את התוכנית הכלכלית של נתניהו וכ"ץ

בתוכנית יש סעיפים המחייבים חקיקה והיא תגיע לאישור הכנסת בימים הקרובים

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: אוהד צויגנברג ידיעות אחרונות, Associated Press
ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: אוהד צויגנברג ידיעות אחרונות, Associated Press

הממשלה אישרה את התוכנית הכלכלית של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ. בתוכנית יש סעיפים המחייבים חקיקה, ובהם הרחבת הזכאות לדמי אבטלה, מענק הסתגלות לבני 67 ומעלה, סיוע לעצמאים ולעסקים, הרחבת היתר משיכה מפיקדון חיילים משוחררים ופטור ממס על משיכת הכספים מקרן השתלמות. הצעת החוק תגיע לאישור הכנסת בימים הקרובים.

בנוסף, אישרה הממשלה טיוטת חוק להרחבת המסגרת התקציבית לשנים 2020-2021 ב-24 מיליארד שקל לצורך מימוש התוכנית.

הרחבת הזכאות לאבטלה ומענקים לעצמאים

בתוכנית בין השאר: קבלת דמי אבטלה מלאים עד סוף יוני 2021 או עד ירידת האבטלה מתחת ל-10%. ביטול 5 ימי המתנה בין תקופות אבטלה. קיצור תקופת האכשרה ל-6 חודשים במקום 12 חודשים. תשלום כפל קצבאות עד סוף יוני 2021. לעובדים שהוצאו לחל"ת - קיצור הזמן המינימלי המזכה בדמי אבטלה ל-14 יום בלבד יובא לאישור הכנסת בטיוטת החוק. בנוסף, אושר תשלום מענקי ההסתגלות בגובה של עד 4,000 שקל לחודש לבני 67 ומעלה עד חודש דצמבר 2020.

לעצמאים ולבעלי עסקים נקבע מענק סיוע מיידי עבור החודשים מאי-יוני 2020 עד גובה 7,500 שקל. לפי הנתונים שהוצגו בישיבה, המענק המיידי שולם למעל 300 אלף עצמאים ובעלי עסקים על ידי רשות המסים וצפוי להיכנס בימים הקרובים לחשבונות הבנק. כשליש מהזכאים קיבלו את המענק המקסימלי על סך 7,500 שקל. סך המענקים ששולמו עומד על 1.8 מיליארד שקל.

המענק השני שאושר נועד לעצמאיים ובעלי עסקים בעלי הכנסה שנתית חייבת של עד 640 אלף שקל בשנה, שחוו ירידה במחזור של לפחות 40%. אלה יקבלו אחת לחודשיים עד לחודש יוני 2021 מענק בגובה 70% מההכנסה החייבת ועד ל-15,000 שקל.

כן אושר מענק סיוע לעסקים עם מחזור שנתי עד 100 מיליון שקל, ושמחזור מכירותיהם ירד בלפחות 40% לעומת התקופה המקבילה. הם אמורים לקבל אחת לחודשיים עד לחודש יוני 2021 מענק כמפורט: עסק בעל מחזור שנתי של עד 300 אלף שקל - יקבל מענק סיוע לעסק קטן בגובה של 3,000-6,000 שקל לחודשיים לפי גודל העסק. עסק בעל מחזור שנתי בין 300 אלף שקל-100 מיליון שקל אמור לקבל מענק החזר הוצאות קבועות עד 500 אלף שקל (עד ל-15% מהמחזור השנתי).

כן אושרו מענקי סיוע לעסקים שהוקמו בחודשים ינואר-פברואר 2020 בהיקף של 3,000-4,000 שקל לחודשיים, ומענק ארנונה לעסקים בעלי מחזור שנתי של עד 100 מיליון שקל שחוו ירידה של לפחות 60% במחזור המכירות  - החזר מלא בעבור הוצאות הארנונה לבית העסק עד לסוף יוני 2021.

הממשלה אישרה עוד את הגדלת הלוואות מסובסדות בערבות מדינה ובתנאים משופרים - בכ-28 מיליארד שקל והעמדתה על סך של 50 מיליארד שקל. היקף ההלוואות הורחב לעד 24% ממחזור העסק.

סעיף נוסף שאושר הוא מתן פטור ממס על משיכת כספים מקרן השתלמות: משיכה בפטור ממס לקרנות השתלמות לא נזילות (6 שנים ופחות), עד ל-10,500 שקל בחודש.

שר האוצר ישראל כ"ץ התחייב להביא תוכנית האצה לפעילות הכלכלית במשק בסך של 5 מיליארד שקל.

דרעי נמנע בהצבעה על התוכנית

יו"ר שס השר אריה דרעי והשר לשרותי דת, יעקב אביטן, נמנעו בהצבעה על התוכנית הכלכלית שאושרה היום (יום ב׳) בממשלה, לאחר שתוכניתו של השר דרעי להקמת קרן ערבות להצלת האוכלוסיות המוחלשות בישראל, בעקבות משבר הקורונה, טרם אושרה. לדברי דרעי, הקרן נועדה להעניק ביטחון תזונתי לאוכלוסיות המוחלשות. בימים האחרונים הוא העלה את תוכניתו בפני רה"מ בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ שהביעו תמיכה עקרונית בתכנית, אבל היא טרם קודמה.

דרעי אמר בתום הישיבה: "לצערי, פקידי האוצר פועלים כדי למסמס את התוכנית אולם הדיונים נמשכים. קרן הערבות למתן רשת לביטחון תזונתי משלימה את התוכנית הכלכלית של הממשלה. אני שמח על תמיכת שר האוצר ורה"מ אף ציין בישיבת הממשלה כי הדיונים בתוכנית יימשכו ובעז"ה תהיה בקרוב התקדמות לקראת יישומה. לכן החלטנו השר לשרותי דת ואני להימנע ולא להתנגד לתוכנית הכלכלית. חובתי העליונה היא לסייע לאוכלוסיות המוחלשות, בעיקר בימים קשים אלה".

במהלך הישיבה העלה השר יועז הנדל הצעה מעניינת, להתמנות לפרוייקטור מטעם הממשלה לטיפול בנגיף הקורונה במגזר החרדי והערבי. לדברי הנדל: "אחוז החולים הפעילים בבני ברק עלה במעל 400% בחודש האחרון. ואין לנו פריבילגיה להגיע לערים אדומות שוב רק בגלל אי הבנה של השטח, הצרכים שלו וחוסר יכולת לבנות אמון הדדי. בתקופה של חוסר וודאות, אין מקום לוואקום שקיים עכשיו". ההצעה לא זכתה עדיין לתגובה מצד ראש הממשלה נתניהו.

צרו איתנו קשר *5988