גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה בתל אביב ננעלה בירידות לאחר התאוששות קלה לקראת הסיום

מדד ת"א 35 נחלש ב-0.3%, מדד ת"א 125 איבד 0.6% ומדד ת"א 90 ירד ב-1.5% ● אל על המריאה ב-21.7% לאחר שבחרה במתווה האוצר לחילוץ, כשברקע עולים דיווחים על רוכש פוטנציאלי, החברה האם כנפיים טסה 29.4% ● פתאל קפצה ב-8.4% ● רפי גוזלן: "המדיניות המוניטארית תמשיך להיות מרחיבה מאוד כל עוד לא נמצא פיתרון בריאותי למשבר"

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס
בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

וול סטריט זינקה ביותר מ-40% מהתחתית במרץ: איך זה שהשווקים לא מפסיקים לזנק? וגם, התמיכה של בנק ישראל בקונצרניות: למה עכשיו ולמי זה עוזר? דוח השווקים עם גיא בן סימון, הצטרפו לשידור החי

17:25

הבורסה בתל אביב התאוששה מעט לקראת סיום יום המסחר והוא ננעל בירידות קלות במדדים המובילים. מדד ת"א 35 ירד ב-0.3% ומדד ת"א 125 איבד 0.6%. מדד ת"א 90 ירד ב-1.5%.

ירידות נרשמו בכל המגזרים, חוץ ממדד ת"א טכנולוגיה שגירד עלייה של 0.1%. בלטו בירידות מדד הביומד, שירד ב-1.6%, מדד ת"א נדל"ן, שירד ב-1.5% ומדד ביטוח פלוס, שאיבד 1.3%.

16:55

לקראת סיום המסחר מתמתנות הירידות בבורסה של תל אביב. מדד ת"א 35 נחלש ב-0.4% ומדד ת"א 125 מאבד 0.7%.

15:00

המסחר בבורסה מתנהל בטריטוריה השלילית, כשברקע החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאותתים על פתיחה שלילית לאחר העליות אתמול. באירופה השווקים צבועים באדום בצל הורדת תחזית הצמיחה מצד הנציבות האירופית.

כפיים מזנקת ב-30% ואל על ב-22% על רקע התוכנית להלאמה לצד חשיפת "גלובס" על רוכש פוטנציאלי. 

שותפות נאוויטס פטרוליום  עדכנה על דוח משאבים ראשון לתגלית Sea lion באיי פוקלנד, עם עתודות נפט של 513 מיליון חביות. חלקה של נאוויטס בתגלית (30%) הוא כ-154 מיליון חביות נפט, והיא מתקדמת לקראת מימוש האופציה וחתימת הסכם לרכישת 30% בפרויקט. תזרים המזומנים החזוי לנאוויטס יפורסם לפני החלטת השקעה סופית, שצפויה במחצית השנייה של 2021.

13:15

נמשכות הירידות בבורסה. מדד ת"א 35 נסוג ב-1.4% ומדד ת"א 90 צונח בכ-2.3%. זאת, במקביל למגמה שלילית באירופה ובמסחר על מדדי וול סטריט.  מחזור המסחר מסתכם בכ-715 מיליון שקל.

ירידות בולטות נרשמות במניות אזורים , סאמיט , מגה אור, דלתא וקרסו. 

מנגד, עליות בולטות רושמות מניות אודיוקודס  וטאואר. 

הדולר מתחזק ב-0.5% לרמה של 3.46 שקלים. " על רקע התפרצות הגל השני של נגיף הקורונה בישראל והצפי להתאוששות איטית יותר של המשק, עם השפעות ארוכות טווח על החשבונות הלאומיים - אנו מוצאים לנכון לשנות את התחזית שלנו לשער השקל מהתחזקות הדרגתית בשנה הקרובה לתחזית ליציבות שער החליפין של השקל מול הסל". כך אומר היום קובי לוי, ראש דסק אסטרטגיית שווקים בלאומי שוקי הון . לדבריו, "ייתכן שהשקל יתחזק מול מטבע כזה או אחר, כולל מול הדולר, אבל כשלוקחים בחשבון מטבעות נוספים כמו היורו ומטבעות שווקים מתעוררים אחרים, אנו מעריכים כי השקל יתפקד פחות טוב מכפי שהיינו רגילים בשנים האחרונות".

11:15

מגמה שלילית בבורסה, במקביל לירידות באירופה ובמסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב. 

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אי.בי.אי, מציין היום לאחר החלטת בנק ישראל אתמול כי "הוועדה המוניטארית החליטה להותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1%, אך על רקע ההחרפה במצב המשק הודיעה על מספר תכניות להקלת תנאי האשראי במשק. הצורך בהמשך הרחבה מונטארית מובן בהתחשב בהערכה לצמיחה שלילית חריפה יותר השנה, וזאת על רקע הנמכת תחזיות הצמיחה הגלובליות והעלייה המחודשת והמואצת בתחלואה בישראל".

"הבחירה של הועדה לנקיטת צעדים מרחיבים ברורה, אך מידת האפקטיביות של חלק מהצעדים תתברר רק בהמשך. בפרט הדבר נוגע לתוכנית רכישת איגרות החוב הקונצרניות. לעומת זאת, על רקע הביקוש הגבוה לאשראי מצד עסקים קטנים שתלויים במידה ניכרת במערכת הבנקאית מובנת ההחלטה על מענה לצורך זה. הבנק הודיע על הרחבת תכנית ההלוואות לבנקים (בתנאי ריבית קבועה של 0.1% ל-3 שנים), המותנות בהלוואת לעסקים קטנים וזעירים, עד להודעה חדשה וללא מגבלה על היקף ההלוואות. בנוסף, הבנק הודיע כי יפעל להקמת תשתית תפעולית ומשפטית בכדי שיוכל לקבל תיקי משכנתאות כבטוחה למתן האשראי לתוכנית ההלוואות. מעבר לסיוע לעסקים קטנים, תכניות אלו אמורות לשפר במידת מה גם את מצב הבנקים". 

במבט קדימה, אומר גוזלן, "המדיניות המוניטארית תמשיך להיות מרחיבה מאוד כל עוד לא נמצא פיתרון בריאותי למשבר. בהתחשב בעוצמת המשבר ובפגיעה החריפה בפעילות, סביר לצפות לנקיטת צעדים נוספים מצד הבנק, בין אם בהפחתת ריבית נוספת, הגברת המעורבות בשוק המט"ח, הרחבת התוכניות הקיימות ובמידת הצורך השקת תכניות חדשות".

10:03

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח ביציבות עם נטייה לעליות, כאשר מניית אל על מזנקת ב-20% בהמשך להתפתחויות בחברה לקראת רכישה או הלאמה.

אל על בחרה במתווה של משרד האוצר, שלפיו היא תקבל 250 מיליון דולר בערבות של 75% מהמדינה יחד עם הנפקה של 150 מיליון דולר בבורסה, כך שהחברה הולכת להלאמה. עם זאת, ל"גלובס" נודע כי  הראל לוקר צפוי להתמנות לנאמן  למניות אל על בניסיון לקדם עסקה למכירת החברה לרוכש ששמו טרם נחשף. 

מדד ת"א 35 ללא שינוי מהותי, מדד ת"א 90 מטפס ב-0.2% ומדד הבנקים עולה ב-0.8%.

מניות הקניונים עזריאלי ומליסרון מאבדות 1.5% עד 3% בצל צמצום הפעילות בקניונים. 

שיכון ובינוי  נסחרת על רע הדיווח בתקשורת כי תמיר כהן היו"ר ישמש כמנכ"ל זמני במקום לפידות.

קבוצת דלק  דיווחה לפני מספר דקות  הושלמה העסקה למכירת פי גלילות, תמורת סך של 720 מיליון שקל שהועבר לדלק ישראל.

בהתאם למתווה חיזוק הביטחונות וההון שהוסכם עם מחזיקי אגרות החוב והבנקים, חלק מכספי התמורה שהתקבלו ישמשו לפירעון מוקדם של הבנקים של קבוצת דלק.

07:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לעליות שנרשמו אתמול בשוק המקומי לאחר הודעת הריבית של בנק ישראל, שהשיק תוכנית לרכישות אג"ח קונצרניות והאריך את התוכנית להלוואות למערכת הבנקאית. אמש בניו יורק המדדים רשמו עליות חדות למרות המשך העלייה במספר הנדבקים בנגיף הקורונה. 

אל על תרכז עניין על רקע הדיווח אמש כי החברה בחרה במתווה של משרד האוצר, שלפיו היא תקבל 250 מיליון דולר בערבות של 75% מהמדינה יחד עם הנפקה של 150 מיליון דולר בבורסה, כך שהחברה הולכת להלאמה. עם זאת, ל"גלובס" נודע כי  הראל לוקר צפוי להתמנות לנאמן למניות אל על בניסיון לקדם עסקה למכירת החברה לרוכש ששמו טרם נחשף. 

עזריאלי תרכז עניין על רקע הודעתה אתמול כי עקב השינוי בהנחיות הממשלה הם מצמצמים את שעות פתיחת החנויות בקניונים. הסיבה היא רצון להקל עם השוכרים ולאפשר להם להוריד עלויות תפעול.

ישרס, הפעילה בתחום הנדל"ן המניב והמגורים בישראל, מדווחת על מו"מ מתקדם למכירת קרקעות למגורים בשכונת החולה, רמת גן, בנווה שאנן בחיפה ובטבעון תמורת 180 מיליון שקל. הרווח לפני מס צפוי להסתכם לכ-70 מיליון שקל. בהראל מציינים כי חברת ישרס ירדה 35% מתחילת 2020 ונסחרת 17% מתחת להון העצמי שלה כאשר העיסקה הנ"ל מגלמת שווי לנכסים של עשרות מעל לשווי בספרים.

הולמס פלייס תרכז עניין בצל ההוראה של הממשלה לסגור את מועדוני הכושר.

אתמול בבורסה מדד ת"א 35 זינק בכ-2.5%, ת"א 90 טיפס ב-1.9% ומדד הבנקים זינק ב-3.8%.

בנק ישראל השיק אתמול תוכנית רכישות אג"ח קונצרניות בעד 15 מיליארד שקל, מה שצפוי להוזיל את עלויות המימון לחברות. בנוסף, בנק ישראל האריך את תוכנית ההלוואות המוניטריות לבנקים בריבית נמוכה כנגד אשראי שיעמידו לעסקים.

עוד כתבות

האי המלאכותי Palm Jumeirah, המרינה של דובאי ומחוז JBR, דובאי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כמה עולה דירה בדובאי או בבחריין ואיזו תשואה צפויה למשקיעים

בלי מסים, עם תשואה שנעה בין 6% ל-8%, ויזמים בטוחים שתהיה עליית ערך, האם חצי האי ערב הוא היעד הנדל"ני הבא?

מתוך הפרסומת של נייקי / צילום: צילום מסך

שעת יצירה: איך הצליחה פרסומת אחת עם אפס ימי צילום להפוך לאייקונית

אפילו בלי יום צילום אחד, אלא באמצעות עריכה בלבד, הצליחו ב-NIKE לייצר סרטון שכולו יצירת אמנות אחת גדולה ● אורחים מנתחים מהלכים שיווקיים מעבר לים 

מסעדה במרסיי, צרפת / צילום: לואיס ג'ולי, AP

"זה אינו הזמן המתאים לסגר": מרד הרשויות המקומיות במדריד בממשלה

במדריד מסרבות הרשויות המקומיות להטיל "סגר לייט" על כל העיר כפי שדורשת הממשלה וההתמודדות עם הגל השני של הקורונה הופכת למשבר פוליטי ● בינתיים, במרסיי נרשמה התנגדות והפגנות נגד סגירת כל המסעדות והבארים החל מהערב

ד"ר טל בן שחר / צילום: Laura Pedrick

ד"ר טל בן שחר הוא ד"ר לאושר, והוא לא נולד מאושר

ד"ר טל בן שחר, מייסד האקדמיה ללימודי אושר, אומר שאושר הוא כמו יופי: "אי אפשר להגדיר אותו, אבל יודעים כשהוא שם"

בנימין נתניהו / צילום: Matt Rourke, Associated Press

נתניהו מטיל את האחריות לגל השני על פתיחת מערכת החינוך

בסרטון שפרסם הערב, מציין ראש הממשלה כי פתיחת אולמות האירועים ומערכת החינוך היו טעות ● נתניהו האשים גם את "ההחלטות הפופוליסטיות בכנסת"

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

וול סטריט ננעלה בעליות: מדד נאסד"ק טיפס 2.25% ומחק את הירידה השבועית

אירופה ננעלה במגמה מעורבת כאשר לונדון עלתה 0.35% ופרנקפורט ופריז איבדו עד 1.1% ● השווקים האסייתים ננעלו במגמה מעורבת כאשר הונג קונג איבדה 0.3% ואילו טוקיו עלתה ב-0.55% ● מניין הקורבנות ממגפת הקורונה נושק למיליון

מארגן קבוצות הרכישה אלדד פרי  / צילום: איל יצהר, גלובס

עלייה מטאורית, התרסקות מהירה: הסיפור המלא של קבוצת אלדד פרי

ההתנהלות הראוותנית, הקמפיינים המנופחים, הקפיצה הגדולה לבנייה של מאות דירות בבת אחת: סיפור נסיקתו של אלדד פרי שהחברה שלו הגיעה החודש להקפאת הליכים • "הוא כריזמטי מאוד, עושה רושם של מישהו אמין"

פרנצ'סקה פונטנה ואביה / צילום: Lucy Hewett for the Wall Street Journal

אבא עושה בושות: היא רצתה לדעת הכל על אבא שלה. העבריין

יש הרבה דברים שאנחנו לא יודעים על הורינו, ולעיתים אי הידיעה הזו נוחה ● אבל פרנצ'סקה פונטנה סירבה להרגיש בנוח ● היא רצתה לדעת את האמת המדויקת על אבא שלה, העבריין ● "גלובס" מגיש: הכתבות הטובות של השנה ממיטב עיתוני העולם

מפרץ שארלוט באנטרקטיקה. הקיץ היו צפויים להגיע לאזור 80 אלף תיירים / צילום: Christian ?slund - Greenpeace

צליל של קרחון נמס: מסע מרתק לאנטרטיקה מגלה שלא הכל אבוד

להקות הפינגווינים שהולכות ומתמעטות, ספינות התיירים שמתרבות, הקרח שנמס והצליל המפתיע של התחממות כדור הארץ ● כתב הגרדיאן יצא במסע אל היבשת שבה אפשר להסתכל למשבר האקלים בעיניים, ודווקא חזר עם תקווה ● "גלובס" מגיש: הכתבות הטובות של השנה ממיטב עיתוני העולם

המוזיאון הלאומי של קטאר / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

השושנה של קטאר: המוזיאון הלאומי של האמירות הוא לא רק מבנה מעניין, אלא חוד החנית של הטכנולוגיה

במפרץ הפרסי יש גל של מבני פאר מתוחכמים שתוכננו בידי אדריכלי-על

רחוב שומם בפריז בזמן הסגר באפריל. שיעורי תמותה נמוכים ביחס לתחלואה / צילום: BENOIT TESSIER, רויטרס

הגרף היומי: תוך כמה ימים הופך סגר לאפקטיבי ומה אפשר ללמוד מאירופה?

בניגוד לרצונה, ישראל הופכת למקרה בוחן עולמי להתמודדות עם גל שני של קורונה • באירופה עוקבים אחרי המודל ה"ייחודי" שגובש בארץ, ואחרי סיכויי ההצלחה שלו • במקביל מנסים האירופאים להימנע מסגר שני - וארגון הבריאות העולמי סבור שזה בהחלט אפשרי

דירה ברחוב ניצנה 11, בשכונת עמידר וניצנה בבת ים / צילום: יח"צ

בגלל בעיות ברישום: דירה בבת ים נמכרה ב-850 אלף שקל בלבד

הדירה בשטח כ-50 מ"ר, בקומה הראשונה בבניין משנות ה-50 שמתוכנן בו פרויקט פינוי בינוי

צילום מתוך הסרט ‘מסכי עשן: המלכודת הדיגיטלית’. מתעלם במופגן ממנהלי החברות הגדולות  / צילום: נטפליקס

מה נטפליקס שכחה לספר לנו בסרט החדש והמדובר על הרשתות החברתיות

הסרט "The Social Dilemma" דן בבעיות אמיתיות שיצרו פייסבוק, טוויטר ודומותיהן, אך הוא מציג תמונה חד צדדית ומתעלם מאסטרטגיות ושיטות פעולה דומות שבהן נוקטת נטפליקס עצמה ● זהירות, ספוילרים

נתב"ג, הבוקר. אלפי ישראלים לא מחכים והם ממהרים לצאת מהארץ / צילום: רש"ת, יח"צ

"החלטה שגויה המהווה אפליה צורמת בין הנוסעים": סוכני הנסיעות זועמים על מתווה סגירת נתב"ג

המתווה שקובע שמי שרכש כרטיס טיסה עד ה-25 בספטמבר בשעה 14:00 יוכל לצאת מהארץ מוציא תגובות קשות מענף הטיסות: סוכני נסיעות מדברים על אפליה בין נוסעים, חברות התעופה מדברות על פגיעה רגע אחרי שסוף סוף חידשו טיסות ואף אחד לא מבין למה בכלל הוא טוב

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: Patrick Semansky, AP

ה"ניו יורק טיימס": טראמפ לא שילם מסים ובעל חובות כבדים; טראמפ: "מעט מאוד חובות"

"הניו יורק טיימס" חשף אתמול כי נשיא ארה"ב לא שילם במשך 10 שנים מס הכנסה וכי יש לו חובות והלוואות בסך של יותר מ-400 מיליון דולר ● מהתחקיר עולה כי רבים מעסקיו של טראמפ הפסדיים ● טראמפ הודיע כי הוא עשוי לפרסם דוחות כספיים של נכסיו

חיילים צרפתים חוזרים ממשימה באפריקה / צילום: Fred Marie, רויטרס

תוכניות של הצבא האירופי נתקלות במציאות מלחמתית באפריקה

הדחיפה של נשיא צרפת להמעיט בהישענות של הצבא על ארה"ב, שזוכה לזלזול מהנשיא טראמפ, מתמודדת עתה עם מאבקים בסאהל

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

בגלל הסגר השני: מתווה נוסף לדחיית החזרי הלוואות לבנקים

בנק ישראל והבנקים סיכמו כי המועד הסופי להגשת בקשות לדחיית החזרי הלוואות יוארך עד לסוף דצמבר ● משקי בית יוכלו לדחות החזרים להלוואות של 100 אלף שקל לעד 9 חודשים

מכונית חשמלית של ג'נרל מוטורוס / צילום: רויטרס

קליפורניה תאסור מכירות של מכוניות מונעות דלק החל משנת 2035

מושל המדינה אומר כי אימוץ נרחב של כלי רכב ללא פליטה יפחית את פליטת גזי החממה ויסייע במאבק בשינויי האקלים

גליון קנאה ופרגון- ברקע סמלילי המגזינים רולינג סטון, אטלנטיק, הגרדיאן, GQ, הוול סטריט ג׳ורנל / צילום: גלובס

יש לנו פרויקט מושלם, אפילו שאין בו כתבה אחת שלנו

הכתבות המרתקות והמשובחות ממיטב עיתוני העולם, בפרויקט מיוחד שכולו נוטף קנאה (ופרגון)

קידוח נפט במדינת דקוטה הצפונית. למרות קריאות השבר בנושא האקלים, תעשיית הנפט והגז בארה"ב רק הולכת וגדלה / צילום: AP - Eric Gay

הסוד של אמריקה: למה איש לא מטפל בפסולת הרדיואקטיבית של תעשיית הנפט והגז

מאות ראיונות עם מדענים, רגולטורים ועובדים הולידו תחקיר מטלטל שחשף כי בארות הנפט והגז בארה"ב מייצרות כ־3.5 טריליון ליטר של פסולת רעילה בשנה ● תביעות הפיצויים עשויות לשמוט את הבסיס הכלכלי של התעשייה הזו ● "גלובס" מגיש: הכתבות הטובות של השנה ממיטב עיתוני העולם