גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה ננעלה בעליות חדות לאחר הודעת בנק ישראל: מדד הבנקים זינק ב-3.8%

מדד תל בונד 20 קפץ בכ-2%, ומדד הבנקים בכ-3.8% ● בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי, אך השיק תוכנית רכישות אג"ח קונצרני והאריך את תוכנית ההלוואות המוניטריות לבנקים

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר
הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:25

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בעליות חדות בהמשך להודעת הריבית של בנק ישראל, שהשיק תוכנית רכישות אג"ח קונצרניות והאריך את תוכנית ההלוואות לבנקים. מדד ת"א 35 זינק בכ-2.5%, ת"א 90 טיפס ב-1.9% ומדד הבנקים זינק ב-3.8%.

מניות הבנקים לאומי ופועלים בלטו בעליות של 5% ו-3.1% בהתאמה, עזריאלי קפצה ב-4.9%, גזית גלוב עלתה ב-3.5%, ונייס ב-2%.

מחזור המסחר הסתכם ב-1.99 מיליארד שקל.

16:30

הבורסה עברה לעליות חדות על רקע הודעת הריבית, ממנה עולה כי בנק ישראל השיק תוכנית רכישות אג"ח קונצרניות בעד 15 מיליארד שקל, מה שצפוי להוזיל את עלויות המימון לחברות. בנוסף, בנק ישראל האריך את תוכנית ההלוואות המוניטריות לבנקים בריבית נמוכה כנגד אשראי שיעמידו לעסקים. בשוק נשמעו עוד מבעוד מועד קריאות לבנק ישראל לרכוש אג"ח קונצרניות.

מדד תל בונד 20 קופץ ב-2%, התל בונד 40 מטפס ב-1.5%. מדד ת"א 35 קופץ ב-1.7%, ת"א 90 מטפס ב0.6% ומדד הבנקים עולה ב-3.1%.

"אנחנו חלק מאירוע שלא ראינו כמותו", אמר הנגיד במסיבת העיתונאים שלאחר ההודעה. לגבי השאלה על רכישות האג"ח הקונצרניות אמר ירון: "כשאנחנו פועלים והוועדה בוחנת את האמצעים שלה, היא כל הזמן בוחנת עלות מול תועלת ואיפה אנו יכולים לתרום. אנו רוצים לוודא שהתמסורת המוניטרית תחלחל לכל הכלכלה. צריך להבחין בין כשל שוק, שכרע אין כשל שוק בשוק הקונצרני, לבין סיוע לעסקים", אמר ירון.

פסגות: "מדובר במהלך שרק יזיק לכלכלה"

לדברי אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות: "ההחלטה על רכישות אג"ח קונצרני של בנק ישראל לא מגיעות בוואקום, כאשר גם בארה"ב וגם באירופה הבנקים המרכזיים נוקטים באותה השיטה על מנת לא לאפשר למשבר בכלכלה הריאלית להפוך למשבר פיננסי עם מאפיינים של 2008.

"עם זאת, ההודעה של בנק ישראל לא מפרטת כיצד רכישות אלו יתבצעו וזה מעלה לא מעט שאלות. כיצד בנק ישראל יחלק את 15 מיליארד השקלים שהוא מייעד לרכישות? האם יש חברות שייהנו יותר וכאלו שפחות? האם בנק ישראל ירכוש אג"ח של חברות שההתנהלות שלהן והסיכון שהן לקחו הביאה אותן למקום בעייתי? אם כן, מדובר במהלך שרק יזיק לכלכלה בטווח הבינוני ארוך", כתב גרינפלד.

כך או כך מדובר במהלך שבטווח הקצר מוסיף שקט לשוק האשראי ומאפשר לחברות להתנהל בזמן משבר ללא לחצים פיננסיים מכיוון השוק. האם זה יחזיק מעמד גם בטווח הבינוני? נדע רק בדיעבד"

14:15

הבורסה עברה לירידות קלות ומדד ת"א 35 נחלש כעת בכ-0.2%. זאת, על רקע חששות המשקיעים מהגבלות נוספות על פעילות עסקים במשק בעקבות המשך התפשטות מגפת הקורונה, ולקראת הודעת בנק ישראל בנוגע למדיניות המוניטארית ותחזית האינפלציה ב-16:00 היום.

ירידות בולטות נרשמות במניות פתאל, בזק, סאמיט , אנרג'יאן ועזריאלי 

12:50

מתמתנות העליות בבורסה, במקביל להתמתנות העליות בבורסות אירופה. מחזור המסחר מסתכם בכ-655 מיליון שקל. 

עליות בולטות נרשמות כעת במניות שפיר, אל על , מליסרון, חברה לישראל ואלקטרה. 

בשוק המטבעות נסחר הדולר בעלייה של 0.3% סביב 3.444 שקלים והאירו מתחזק בכ-0.8% לרמה של 3.888 שקלים. 

בנק ישראל צפוי להכריז היום בשעה 16:00 על גובה הריבית לחודש יולי, ולאחריה לקיים מסיבת עיתונאים. קונצנזוס האנליסטים סבור כי הבנק ינמיך את התחזיות למשק בצל הקורונה, כאשר בשוק עולה הביקורת כי בניגוד לבנקים המרכזיים בארה"ב ובאירופה (ECB), בנק ישראל לא ממהר לפעול.

11:05

נמשכות העליות בבורסה, במקביל למגמה חיובית באירופה ובמסחר בחוזים על מדדי וול סטריט. 

עליות בולטות נרשמות במניות סלקום, דיסקונט , אזורים, מזרחי טפחות  ופתאל. 

מנגד, ירידות רושמות מניות קרסו, גב ים ואפי נכסים. 

חברת אדגר  דיווחה הבוקר כי חברת מידרוג מותירה דירוג A3 באופק חיובי לאגרות החוב סדרות ט' ו- י' של החברה. בדוח הדירוג מציינת מדרוג כי לחברה פיזור נכסי וגיאוגרפי גבוה באופן התומך בפרופיל העסקי, המתבטא אף בהיקף מאזן הבולט לחיוב ביחס לדירוג. 

10:00

יום המסחר השני לשבוע זה בבורסה נפתח במגמה חיובית, לאחר שאתמול ננעל המסחר בירידות חדות. מדד ת"א 35 מתקדם בכ-1.4%. 

עליות בולטות נרשמות במניות קבוצת דלק , בזק , בזן, שיכון ובינוי  ונורסטאר.  

06:50

יום המסחר השני לשבוע זה בבורסה צפוי להיפתח במגמה חיובית, לאחר שאתמול ננעל המסחר בירידות חדות על רקע חששות מההשפעות השליליות של המשך התפשטות מגפת הקורונה. 

בבורסות אסיה נרשמות היום עליות חדות בהובלת הבורסה של שנחאי ובמסחר בחוזים על מדדי וול סטריט המגמה חיובית. 

בנק ישראל יפרסם היום ב-16:00 את עיקרי המדיניות המוניטארית שלו ותחזית הצמיחה לכלכלת ישראל. אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות, מציין כי ״על פניו, מכיוון שריבית שלילית זה משהו שבבנק ישראל לא ממש מתלהבים ממנו (בצדק) היינו מצפים שהצעדים שיבחרו יהיו כאלו שקשורים להתערבות בשווקים כמו הגדלת היקף רכישות האג"ח הממשלתיות או הרחבת מגוון הנכסים הנרכשים (כמו אג"ח קונצרני או תיקי משכנתאות/הלוואות). מצד שני, שוק המק"מ כבר מגלם באופן ברור את הפחתת הריבית ל-0% ברבעון האחרון של השנה ואנחנו למדנו שלא פעם מה שנכון יותר הוא גם מה שסביר שיקרה, כך שאנו מעריכים שההסתברות להפחתת ריבית מעט גבוהה יותר מ-50%.״

כלכלני בנק הפועלים מציינים בסקירתם השבועית כי מספר חולי הקורונה החדשים גבוה יותר עתה מאשר בשיא ההתפרצות בחודשים מרץ-אפריל. ההגבלה היחידה שהוטלה כעת היא על התקהלויות של מעבר ל-50 אנשים, אך הוגברה האכיפה על הריחוק החברתי. "אנו מעריכים כי רמת הפעילות הכלכלית במשק כעת נמוכה בלפחות 10% מזו של תחילת השנה . ההוצאות בכרטיסי אשראי בשבועיים האחרונים של חודש יוני היו עדיין נמוכות ב-8% מאלו של ראשית השנה. לזה יש להוסיף את אי-כניסת התיירים לישראל שגורעת כ-1.5% מהתוצר, ואת הירידה החדה ביצוא התעשייתי".

"מעגלי הפגיעה במשק מתרחבים גם לענפים שלכאורה לא נפלו תחת המגבלות. הפגיעה בהשקעות בציוד ותוכנה פוגעת לדוגמה בהיי-טק, מדד ה-tech-pulse index שמפרסמת שלוחת הפד בסן-פרנציסקו, מצביע על חודשיים של ירידה. בד בבד אנו רואים שחברות בענפי ההיי-טק והפיננסים מצמצמות את מספר העובדים. לאור העלייה המחודשת במספר הנדבקים, הפגיעה בצמיחת המשק בישראל צפויה להיות דומה לזו של מדינות אירופה וארה"ב והתוצר צפוי להתכווץ השנה ב-6% ואולי אף יותר", מציינים בפועלים. 

אבי מוסלר, מנכ״ל חברת הנדל"ן המניב אמות  ב-15 השנים האחרונות, הודיע אתמול לדירקטוריון החברה על רצונו לסיים את תפקידו ולפנות לעיסוקים פרטיים. מוסלר יסיים את תפקידו בעוד כ-4 חודשים.

אתמול בתל אביב  מדד ת"א 35 צנח בכ-3.3%, ומדד הבנקים צנח ב-4.3%. מחזור המסחר הסתכם בכ-820 מיליון שקל. 

מניות הנדל"ן המניב והבנקים בלטו בירידות חדות, ביניהן עזריאלי  , מליסרון , גזית גלוב, מזרחי טפחות , דיסקונט  ולאומי.  

עוד כתבות

רה"מ נתניהו בשיחת וידיאו עם עצרת האו"ם / צילום: צילום מסך מאתר האו"ם

נתניהו באו"ם: לפלסטינים אין זכות וטו על יחסי ישראל והעולם הערבי

במסגרת נאום וידאו מול עצרת האו"ם, אמר ראש הממשלה נתניהו כי "אני מחכה שהפלסטינים יהיו מוכנים ואקיים איתם מו"מ על בסיס תכנית טראמפ"

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

בקשה לאישור תובענה ייצוגית בכ-50 מ' ש' נגד סלקום: שידלה דיירים להדליף פרטי התקשרות של כל הבניין שלהם

לפי הבקשה, הדייר אותו משדלת סלקום להדליף את פרטי ההתקשרות מקבל בתמורה הטבה בסכום של כ-1,000 שקלים ● בשיחה שהוקלטה וצורפה כתמליל אמרה מנהלת המכירות כי "זה משהו שאנחנו עושים בכל הארץ"

דונלד טראמפ נגד ג'ו ביידן / צילום: Associated Press

הלילה: עימות ראשון בין ביידן לטראמפ; הנה מה שצריך לדעת לקראתו

מנחה פוקס ניוז ינחה את העימות הראשון בין שני המועמדים לנשיאות שצפוי לעסוק במינוי השופטת של טראמפ לבית המשפט העליון וכשירות המועמדים לתפקיד

אדם עם מסכה הולך ליד קניוני עזריאלי בתל אביב / צילום: Corinna Kern, רויטרס

מומחים ממליצים למל"ל: מסעדות ייפתחו רק כשיהיו פחות מ-100 נדבקים ביום

צוות המומחים של פרופ' אלי וקסמן ממכון ויצמן, המייעץ למל"ל, הציג היום לממשלה אסטרטגיית יציאה, שכוללת שישה שלבים ומאותת שהחזרה לשגרה תהיה ארוכה ● ההקלות לא יחלו לפני שמספר המאובחנים היומי יפחת מ-2,000 ליום, ומערכת החינוך בכיתות ה' ומעלה תושבת לחודשיים נוספים

עו"ד ליאת בן ארי / צילום: רפי קוץ

הנציב רוזן על עו"ד ליאת בן-ארי: "לא בסמכותי לברר את התלונה נגדה"

הנציב רוזן על פרשיית עו"ד ליאת בן-ארי: "על משרתי ציבור לנהוג וללכת בזהירות, פן יראו כמי שנאה דורשים ולא נאה מקיימים, ובכך יסייעו לדורשים לכרסם בכוחה של מערכת המשפט" ● בן ארי: "התלונות נגדי הן חלק מהתארגנות ענפה וארוכת טווח, שמטרתן לרפות את ידיי בכל הקשור לתפקידי כפרקליטה"

מנכל בזק דודו מזרחי / צלם: רונן טופלברג

בזק בחרה בנוקיה כספק המרכזי לפרויקט הסיבים האופטיים

נוקיה תספק לבזק את הפתרון הטכנולוגי להפעלת רשת ה-GPON החדשה שהיא מקימה בימים אלה

מחלקת קורונה בחניון בית החולים רמב"ם בחיפה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

מספר המאושפזים במצב קשה עבר את סף אי הספיקה של מערכת הבריאות

לפי אגף המודיעין בצה"ל, בממוצע שבועי, שיעור התמותה היומי מקורונה למיליון נפש בישראל עומד על 3.47 ● בארצות הברית, לשם השוואה, שיעור התמותה מקורונה עומד על 2.25 מקרים למיליון נפש מדי יום ● מנהל המחלקה הפנימית בהדסה: "העתיד לא נראה ורוד לאור הזלזול הציבורי, במיוחד במגזר החרדי, אבל לא רק"

דונלד טראמפ נואם בעצרת תומכים במנהטן לאחר שזכה בבחירות ב-2016 / צילום: Mike Segar, רויטרס

תחקיר: כך מטה טראמפ הוציא את הרוח מהמפרשים של הבוחר השחור

ערוץ 4 הבריטי השיג מסמכים שמלמדים על כך שב־2016 מטה טראמפ חילק כ־200 מיליון אמריקאים ל־8 קטגוריות שונות ● אחת מהן שסוווגה כ"הרתעה" כללה 3.5 מיליון בוחרים שחורים ● בחירות אלה היו הראשונות מזה שני עשורים שבהן ירד שיעור השתתפותם של מצביעים שחורים

התחנה המרכזית בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דרישה מנאמני התחנה המרכזית לנמק שכר טרחה של 55 מיליון שקל

לאחרונה הגישו נאמני התחנה המרכזית בת"א דרישה לתשלום שכר טרחה על ידי בעלת השליטה בתחנה נצבא ● עוה"ד של נצבא: "הבקשה רצופה בתיאורים מוגזמים ובלתי מדויקים (לשון המעטה) ביחס לפעילות הנאמנים" ● ביהמ"ש קבע כי הנאמנים יגישו דוח כספי המפרט את דרישתם

עידו סוסן, מנכ"ל חברת דרייבנטס / צילום: דורון לצטר

AT&T הודיעה: ליבת הרשת שלנו תהיה מבוססת על דרייבנטס הישראלית

דרייבנטס פיתחה פתרון תוכנה שיחליף את רשתות התקשורת הקיימות ● המנכ"ל עידו סוסן: "העסקה מוכיחה גם למי שפקפקו במודל הרשת המבוזרת, כי הענן שלנו משתלם יותר ומציע אפשרויות מגוונות יותר"

הנשיא טראמפ במסיבת עיתונאים בבית הלבן ביום בו פורסם התחקיר  / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press

עסק ביש: התחקיר של ה"ניו יורק טיימס" גנב לטראמפ את ההצגה

11 שנה הנשיא לא שילם פרוטה ● במשך שנתיים הוא שילם 750 דולר, 10% מן המס של מורה בבית ספר יסודי ● 24 שעות לאחר שחגג את מועמדות השופטת השמרנית איימי קוני בארט כמחליפתה של רות ביידר גינסבורג, שומות המס גנבו לו את ההצגה ● 35 ימים לבחירות, הנשיא בצרות

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: דימה טליאנסקי

ג'מבו נגד ג'מבו: הדיווח של פוקס גרר התערבות של רשות ני"ע

על פי הבהרה שפרסמה קבוצת האופנה, ההסכם עם ג'מבו היוונית תלוי בכך שפוקס תוכל להשתמש בסימן המסחרי של המותג, אבל עשויה להיות לה מחלוקת על כך עם מתחרה בעלת שם דומה ● מבדיקת "גלובס" עולה כי ישנן לפחות עוד שתי מתחרות תחת השם ג'מבו

תומכי חיזבאללה / צילום: Aziz Taher, רויטרס

נחשפו אתרים לייצור טילים מדויקים של חיזבאללה בלב שכונות מגורים

גורמי ביטחון ישראלים אומרים כי הפיצוצים אשר התרחשו בשנים האחרונות בסביבה אזרחית בשטח לבנון ממחישים את השימוש הציני שעושה ארגון הטרור חיזבאללה באזרחי המדינה כמגן אנושי

עובדי הייטק. למצולמים אין קשר לכתבה / צילום: איל יצהר, גלובס

רשות החדשנות מחפשת מנכ"ל חדש. ולא בטוח שהוא חייב לבוא מההייטק

בתעשיית ההייטק מרוצים מתפקוד רשות החדשנות בשנים האחרונות, אך לקראת עזיבתו של המנכ"ל אהרון אהרון נחלקים בנוגע לשאלת מחליפו, שייכנס לתפקיד בזמן משבר • האם יותר חשוב שיכיר את עבודת הממשלה, שיגיע מחברת הייטק או שיהיה בעל ניסיון בעולם ההשקעות

שרונה מרקט / צילום: אלירן אביטל

ביהמ"ש הטיל צו עיקול זמני על נכסי גינדי החזקות בחניון שרונה מרקט

הדיירים במגדלי שרונה מתנגדים לניסיון של גינדי החזקות למכור את החניון הצמוד לבניינים ● בית המשפט הטיל צו עיקול זמני עד לסך 59 מיליון שקל, שיבטיח טיפול בבעיות תברואתיות והסדרת השימוש בחניון

פרופ' אמיר ירון / צילום: רפי קוץ, גלובס

בפעם השלישית מאז פרוץ הקורונה: בנק ישראל והבנקים מאפשרים דחיית החזרי הלוואות ומשכנתאות עד סוף השנה

במסגרת המתווה החדש מוארכת התקופה שבה ניתן לבקש מהבנקים דחייה בהחזרי ההלוואות מסוף אוקטובר לסוף דצמבר השנה ● חברות האשראי, שגם מעניקות הלוואות, לא הסכימו להצטרף למתווה

אוריאל לין, מוחמד אל זרעוני מנכ"ל אזור הסחר החופשי, אמנה לוטא, הסמנכ"לית ואמיר שני יו"ר הועדה הבינלאומית של הלשכה / צילום: דוברות לשכת המסחר

איגוד לשכות המסחר חתם על שלושה הסכמי שת"פ באיחוד האמירויות

האיגוד חתם על בהסכם עם לשכת המסחר והתעשייה של דובאי ועם שני אזורי סחר חופשי באזור ● לצד הזדמנות לטפח קשרים חדשים, ההסכמים גם יאפשרו לחברות ישראליות לחדור לשווקים עולמיים כמו סין, הודו ומזרח אפריקה

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

מאז ראש השנה: מעל ל-110 אלף איש יצאו לחל"ת

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

מיכל הלפרין,הממונה על רשות התחרות / צילום: רמי זרנגר

רשות התחרות לבית הדין: אין לאשר ההסדר בין שב"א למס"ב

רשות התחרות טוענת כי שיתופי הפעולה בין החברות האחיות שאחראיות על פלטפורמות התשלומים במשק "מקימים חששות תחרותיים ממשיים" ● שב"א ומס"ב פנו לבית הדין לתחרות בבקשה שיאשר את החיבור העמוק ביניהן לעוד עשר שנים

אמיר כוויית סבאח אל-אחמד אל-ג'אבר א-סבאח, / צילום: Mohammad Hamed, רויטרס

אמיר כווית הלך לעולמו בגיל 91; אחיו יירש את השליטה

סבאח אל-אחמד אל-ג'אבר א-סבאח מת לאחר מאבק ארוך במחלה קשה ● נוואף אל-אחמד א-סבאח ימונה כעת לאמיר כווית