גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ענף התיירות נערך להפגנה הגדולה בתולדותיו, ויש לו דרישות ברורות

כ-30-40 אלף איש ואישה מועסקים ישירות בענף ועוד כ-200 אלף משתכרים ממנו בעקיפין מנהגי אוטובוסים ועד רוכלים בשוק, ולכולם נמאס ● כעת הם לא מסתפקים בהלוואות או הבטחות לפתיחת השמיים, ומזהירים מפני גלישה ל"תהום החידלון הכלכלי"

מחאת עובדי ענף התיירות / צילום: זיו לכיש
מחאת עובדי ענף התיירות / צילום: זיו לכיש

ארבעה חודשים אחרי שצונאמי הקורונה היכה בענף התיירות והתעופה, אנשיו יוצאים להפגין מול משרדי האוצר בירושלים. מה הם רוצים להשיג? ענף התיירות והתעופה נחלק לכמה סקטורים שחובקים זה את זה ומנוגדים זה לזה בו זמנית.

תיירות הפנים, התיירות הנכנסת, התיירות היוצאת. ביניהן שזורים סוכני הנסיעות והחברות התעופה. כ-30-40 אלף איש ואישה מועסקים ישירות בענף ועוד כ-200 אלף משתכרים ממנו בעקיפין מנהגי אוטובוסים ועד רוכלים בשוק. ולכולם נמאס. הם רוצים הגדרה לחל"ת ייעודי לצורכי הענף ובעיקר מתווה כלשהו לפתיחת השמיים, גם אם לעוד שנה. שיהיה כיוון שאליו אפשר יהיה לנווט את הספינה או לעגון אותה ולסגור את הבסטה. חוסר הוודאות שמוכר לכולנו בתקופת המשבר, עמוק אף יותר בכל הנוגע לעוסקים בענף שמפרנס מיליוני אנשים בארץ.

מחאת התיירות / צילום: איוונט ירושלים

לא פגיעה של "אכלו לי שתו לי"

"אנחנו מבקשים סיוע לענף שהוא חריג בהיבט של משך הפגיעה בו תוך התייחסות לכך שבין העוסקים בענף יש עצמאיים ושכירים", אומרת מירי סוסלנסקי ממטה המאבק לתיירות חו"ל. סוסלנסקי היא בעלת עסק בשם Young Traveler לטיולים מאורגנים לבני 25-45. "השמיים סגורים בגלל החלטת מדינה, אין לנו אפשרות לעבוד. אם לעובדי רשות שדות התעופה האריכו את החל"ת עד ספטמבר, המדינה מכירה בכך שזה יימשך לפחות עד אז. מכאן שהיא צריכה להשוות לנו את התנאים. לא ממקום של 'אכלו לי שתו לי'. מאז חודש פברואר אני מתעסקת עם ביטולים. כל העבודה שלי ירדה לטמיון".

את הסיוע שהענף זועק לו היא ממקדת במענקים: "אנחנו לא רוצים הלוואות שיכולות להיות חבל תלייה עבור חלקנו. יש צורך לשמור על ההון האנושי בענף ובמצב של אפס הכנסות אי אפשר להחזיר עובדים. במקום לשלם דמי אבטלה לעובדים שיושבים בבית, שישלמו למעסיקים שיוכלו להתניע את התעשייה ולייצר אופק ותשתיות עתידיות תוך התחייבות להעסיק את העובדים".

מירי סוסלנסקי / צילום: מעיין ניידיק

דרישה שלישית שסוסלנסקי מפרטת היא לקדם את מתווה פתיחת השמיים: "אם יותר מ-80% מהמדינות הצליחו למצוא מתווה גם ישראל יכולה".

התחזית האופטימית היא שהמספרים יחזרו לעצמם תוך 3-4 שנים - מה תעזור פתיחת השמיים?
"ברור לנו שהעבודה תקטן ושיהיו עובדים שלא יהיה להם לאן לחזור. אבל אי אפשר למחוק את התעשייה. אז בהתחלה נהיה על 40% ולאט זה יגדל ל-70%. אנחנו רואים שהרצון לטוס מבעבע בעיקר אצל קהל צעיר שהמרכיב הסיכוני שלו נמוך".

זה לא משבר, זה אסון טבע

קובי קרני, יו"ר התאחדות סוכני הנסיעות ובעלי חברת סיגנל טורס, מבקש שההתייחסות למשבר תהיה כאל מלחמה. "זה אומר מענקים, ולא הלוואות ולא שום דבר אחר. אנחנו באפס הכנסות ורק הוצאות כבר ארבעה חודשים. הקריסה בדרך. הלוואות הן בדיחה כי הבנק נותן למי שחושב שיכול להחזיר וכשאני לוקח הלוואה גם את זה ב-75% או 80% ערבות מדינה, על השאר מחתימים אותי בערבות אישית. אנחנו לא ביקשנו סיוע כי נקלענו לקשיים עסקיים, יש פה אסון טבע. בכל מדינה אחרת הממשלות נתנו מענקים כי הבינו שאי אפשר להתמודד עם זה לבד. המדינה הצהירה שהיא תתמוך ב-80 מיליארד שקל בפועל היא נתנה שליש מזה. צריך ללמוד לחיות עם הקורונה לא יעזור לא לפתוח את השמיים".

סגירת השמיים מנומקת בנתוני התחלואה שמרמזים על גל שני כשברור שבגל הראשון הנגיף "יובא" מחו"ל. אז מה אפשר לעשות?
"פתיחת השמיים היא פתיחת אופק, וצריך לעבור את השלב הזה. מארגני הטיולים שילמו מיליוני דולרים לספקים בחו"ל (על חדרים בבתי מלון) - יקרסו בסוף. צריך להתניע הסכמים בילטרליים בין מדינות. אל תגידי לי שהמחלה תגיע מחוץ לארץ, כי היא כבר פה, וצריך להתייחס לשמיים כמו לרכבת או לתיאטרון, לפתוח במתווה מדורג ולראות מה ההשפעה".

קובי קרני / צילום: יח"צ התאחדות סוכני הנסיעות

את האפשרות שתיירות הפנים תהיה העוגן של הענף קרני מבטל: "ביולי-אוגוסט תהיה תנועה מסוימת בבתי המלון בארץ, אבל זה רחוק מלתת פרנסה ל-100% מהם. אין תיירות בלי תיירות נכנסת, וזה לא רק נוסעי הפנאי. אלו נוסעים עסקיים שהעסק שלהם נעצר ואלו תיירים שחייבים לבוא לארץ".

קרני מתייחס גם לתקופת החל"ת. אתמול התבשר הענף כמו שאר המשק כי החל"ת לזכאים יוארך עד לאמצע אוגוסט. עם זאת, מובן שהמספרים בענף יהיו קטנים יותר ולכן גם היקף העובדים יקטן. "כורח הנסיבות זה לתת חמצן לענף ולהחזיר מקומות עבודה וגם המדינה תהנה ממסים ומחיסכון בדמי אבטלה. השוק מתכווץ אבל זה בין להתכווץ ובין להתקיים. העבודה תברח לחו"ל כי אנשים ילכו לאקספדיה ולבוקינג, והמדינה לא תראה מזה גרוש. זה ענף שעובד על אחוז רווחיות לא גבוה אבל מספק תעסוקה לעשרות אלפי אנשים בהם אימהות חד הוריות ועובדים מבוגרים. אני רוצה שהמדינה תסתכל להם בעיניים ותתן להם ביטחון לעתיד משום שביום שהחל"ת ייגמר יהיה פה כאוס".

דרושה חליפת הצלה יעודית

מנכ"ל ישראייר אורי סירקיס סבור שאת משך החל"ת לעובדי הענף יש לקבוע לפי ביטול חובת הבידוד לנכנסים לישראל. "אם החובה הזה תקפה עד ל-15 באוגוסט, העובדים יהיו בחל"ת עד חודש לאחר מכן. זה פרק הזמן שבו שהתנועה תתחיל לחזור. הענף שלנו יחזור אחרון, אפילו אחרי ענף האירועים, ולכן אנחנו זקוקים לחליפת הצלה ייעודית.

הארכת החל"ת עד לאמצע אוגוסט זה לא מספיק. אם בענף ייאלצו לפטר עובדים נאבד ידע שיקשה על חזרה לשגרה. באוצר דילגו על הענף עם תמריצים שהופנו לכלל המשק. קבעו ביוני שמעסיק שיחזיר עובדים מחל"ת יקבל 7,500 שקל, שיתנו גם לנו על עובדים שלא יצאו לחל"ת וגם על אלה שיחזרו חודש אחרי הסרת הבידוד. לחברות תעופה יש בור תזרימי עם הכספים שאנחנו נידרש להשיב ללקוחות. ישראייר מחזיקה ב-10 מיליון דולר כספים של לקוחות על טיסות שבוטלו, 40% מזה הן טיסות ביולי-אוגוסט. לכל דחייה של פתיחת השמיים יש משמעות תזרימית כבדה. אנחנו מבקשים שיהיה מתווה ותאריך כלשהו. גם אם זה בפסח 2021, שנדע לאן לכוון. ובינתיים שיגבשו הסכם עם מדינות ירוקות כמו יוון".

אבל ישראל עצמה כבר לא מוגדרת כמדינה ירוקה.
"אנחנו מעריכים שיתנו לנו להיכנס ליוון. מדינות שבהן התיירות מהווה 25% מהתל"ג יעשו ניתוח סיכונים ויבצעו בדיקת קורונה בכניסה על חשבונן. גם אני הייתי מוכן לממן בדיקות קורונה. אנחנו קרובים לקץ התעופה הישראלית. התוכנית הזו הייתה אמורה להיות מובלת על-ידי משרד התחבורה שלצערי מגמגם. ההחלטה מתי ישובו לטוס צריכה להתקבל במשרד הבריאות, ומשרד התחבורה צריך להגדיר האם ענף התעופה הישראלי נחוץ אסטרטגית ובהתאם להחלטה לתפור פתרון מימוני ותעסוקתי שמכסה את טווח הזמן שמהיום ועד ההחלטה על פתיחת השמים ולא להתנהל מהיד לפה. אם יעדיפו שרינאייר תטוס לאילת ושטורקיש תטיס חיילים, אז שיגידו ונערך לסגירה חוקית והוגנת של העסקים שלנו. צריך להביו שאין תעופה פנים ארצית בלי בינלאומית", אומר סירקיס בשעה שישראייר מפעילה טיסות לבדה בקו לאילת. "לא נוכל להמשיל להפעיל את הקו הזה בלי קווים בינלאומיים ומישהו צריך לתת את הדעת גם על זה". יצוין כי ארקיע שבימי השגרה הפעילה 70% מהטיסות לאילת, נמצאת בהדממה מוחלטת ובחברה מבהירים כי החזרת הקו תיעשה רק יחד עם השבת הפעילות הבינלאומית.

על המדינה להוכיח עצמה בקטסטרופה

אילנה סלום שמועסקת בעמיאל טורס ומייצגת את מטה התיירות, מקבילה בין ענף התיירות לענף החקלאות בעתות מלחמה ומשבר: "אנחנו נפגעים חדשות לבקרים ממצבים של כוח עליון. צריך לעשות לענף הזה ביטוח שהממשלה, המעסיקים והעובדים חולקים את העלויות שלו".

"סוכני נסיעות מנצרת מספרים לי שהאבטלה הגיעה ל-50%, ובטבריה זה 60%", אומרת סלום. "אי אפשר להקפיא את הענף לשנה או להגיד לאנשים לעשות הסבה מקצועית כמו שאמרו לנו באגף התקציבים. בעוד שנה לא יהיו תשתיות ולא יהיה כוח אדם. הרבה עסקים כבר סגרו. שיגידו שהשמיים ייסגרו עד סוף 2020 ונוכל לקבל כיוון. העובדים בענף התיירות הם בעלי מקצוע, יש כאלה שעובדים עכשיו בסופר. בשביל מה שילמנו מסים כל חיינו? המדינה צריכה להוכיח את עצמה ברגעי קטסטרופה ואנחנו תולים את תקוותנו בממשלה".

סלום שעוסקת בתיירות נכנסת לישראל מדברת בצער על המומנטום החיובי שהיה בענף טרום המשבר: "היינו עוברים את ה-5 מיליון בתיירות נכנסת. אני מקבלת פניות מספקים בצפון אמריקה ששואלים האם יש סיכוי להגיע לכאן בספטמבר. אני לא יודעת מה לענות. 2020 הייתה מכורה לגמרי ו-2021 כמעט כולה. מאז הביטולים זה כמו דומינו".

בלשכת התיירות הנכנסת מעריכים כי היא מהווה 4% מהתל"ג הלאומי, כשתייר משאיר בממוצע 1,600 דולר בביקור - תוך דגש על תרומה לערי הפריפריה בהיבט התעסוקתי. יוסי פתאל, מנכ"ל הלשכה, סבור שבאגף התקציבים ויתרו על הענף. בפנייה שהעביר לשר האוצר ישראל כ"ץ הוא טוען שהיחס לענף מהווה מכפיל נזק למשבר מפגיעתו הישירה של הנגיף. פתאל מפרט כי לצד הצורך בהארכת החל"ת נדרשת תמיכה תקציבית במסגרות המוקפאות. כך למשל, בהיבט הארנונה יחד עם סבסוד הוצאות תפעול לקבוצות תיירים, דרך סיורי תמריץ או כנסים שיביאו קבוצות לישראל. "התיירות הנכנסת לישראל תחזור גם בהנחות הפסימיות. אי נקיטת פעולות תקציביות הכרחיות, דוחקת את מארגני התיירות הנכנסת לישראל אל תהום החידלון הכלכלי", מסביר פתאל.

משרד האוצר מסר בתגובה כי: "במסגרת תוכנית הסיוע הכלכלית למשק ניתן סיוע רחב מאוד לעסקים ולעצמאיים הכולל, בין היתר, הוצאת העובדים לחל"ת על חשבון המדינה, הלוואות בערבות המדינה בגובה 22 מיליארד שקל, בכללן גם הלוואות לעסקים בסיכון גבוה, מענקי עצמאיים בשתי פעימות, מענק בעבור אבדן הכנסות והוצאות קבועות בגובה של עד 400 אלף שקל, פטור מארנונה עסקית לשלושה חודשים ועוד. לאחרונה סוכם על הארכת תקופת החל"ת עד לאמצע אוגוסט. אנו ממשיכים לפעול במטרה לתת את הסיוע הרחב ביותר שניתן בעת הזו במטרה לסייע למשק להתאושש מהמשבר ולחזור לצמיחה".

ממשרד התיירות נמסר: "משרד התיירות פועל במספר מישורים על מנת לסייע לענף התיירות שנמצא במשבר הגדול ביותר בו היה מעולם. המשרד לוקח חלק בצוות בין משרדי שדן בהפעלה מחודשת של התעופה תוך הדגשת החשיבות של החזרת הטיסות לאור המצב הקשה של הענף ואנשיו. בנוסף לכך, שר התיירות ואנשי המשרד מסיירים בשטח, ורואים ומבינים את גודל הנזק. לצד זאת, חשוב להבין שקיימים מספר נושאים בהם למשרד התיירות אין סמכות, ונושא פתיחת השמיים הוא אחד מהם. בחודשים האחרונים ענף התיירות נמצא במצב תקדימי שאף אחד לא יודע לאן הוא יתפתח או מתי הוא ייגמר. במשרד התיירות סומכים על החלטות משרד הבריאות. במקביל, המשרד ימשיך לפעול ולייצג את התעשייה מול הגופים הרלוונטיים, להחזרת התיירות כולה לפעילות. בימים אלה המשרד מעודד תיירות פנים, וממשיך לשמור על קשר עם סוכנים בחו"ל ועם צינורות שיווק נוספים ליום שאחרי".

עוד כתבות

שיחת עבודה בווידיאו / צילום: שאטרסטוק

שולחים שלושה סימני שאלה בווטסאפ? זה מה שיחשבו עליכם במקום העבודה

אחד המאפיינים של עבודה מרחוק הוא תעבורה מרובה של תקשורת בטקסט ● ד"ר אריק חשין, חוקר רגשות מאוניברסיטת חיפה, מסביר ממה צריך להיזהר כשמאמצים מודל עבודה בקפסולות ואיזה מסר אנחנו מעבירים כשאנחנו כותבים מיילים ארוכים

העיתונאי אבישי בן חיים מותקף בהפגנה מול בית ראש הממשלה. עיתונאים מותקפים ואף אחד לא עומד לדין / צילום: צילום מסך חדשות 13

כדי להגן על עיתונאים ועל הדמוקרטיה אין צורך בחקיקה פלילית מיוחדת

מכון החשיבה "זולת" יצא ביוזמה לקבוע עבירה פלילית חדשה בחוק העונשין נגד מי שתוקפים עיתונאים • היוזמה נועדה למטרה ראויה, אבל היא מיותרת • הטיפול בנושא יכול וצריך להיעשות באמצעות הגברת האכיפה בהסתמך על הוראות החוק הקיימות, וגם באמצעות חינוך והסברה

הקרקע נשמטה / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

הקרקע נשמטה: כך נראים החיים של חמש משפחות ממעמד הביניים שאיבדו את פרנסתן

הם ניהלו חיים נוחים וטובים עם הכנסה קבועה ויציבה, ואז פרצה המגפה ● חמש משפחות משרטטות, צעד אחר צעד, את הנפילה הכואבת מחודש מרץ ועד היום ● "רבים ממעמד הביניים יספגו ירידה דרסטית ברמת החיים, וחלק גם ייפלו לעוני"

ביירות ביום הפיצוץ. שיקום הנמל יעלה עשרות מיליארדי דולרים / צילום: Hassan Ammar, Associated Press

"בואו נחזור להיות צרפתים": הציבור בלבנון מביע חוסר אמון בממשלה

הכעס על אוזלת היד של הממשלה הביא להפצה ויראלית של עצומה הקוראת ללבנונים לדרוש את החזרת השלטון הקולוניאליסטי של צרפת על המדינה ● מקרון ביקר היום במדינה והבטיח רפורמה פוליטית

דוד ברודט/ צילום: איל יצהר

"שיטת הקופסאות היא השיטה הגרועה ביותר. צריך תקציב עד סוף 2021"

להקטין אי ודאות, לייצר מודלים גמישים להעסקה ולפיצוי לפי ענפים, לתת לעסקים לנהל הכשרות מקצועיות ולהשקיע בפרויקטים - מקומיים ולאומיים • "גלובס" מארח פאנל מומחים יומי בניסיון לסגור את הוואקום ולסייע במציאת פתרונות יצירתיים לקורונה הכלכלית ● סוגרים את הוואקום 

בדיקה סרולוגית. הרוב יתאכזבו לגלות שהם לא מוגנים מפני הקורונה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שר"פ קורונה: בדיקת קורונה במקום העבודה, לכל העובדים. כבר לא מדע בדיוני

חברת טרגט מרקט ובי"ח שיבא החלו להציע לחברות גדולות לבצע בדיקות סרולוגיות לעובדיהן, כדי לקבוע אילו עובדים מוגנים יותר מפני הנגיף ואילו פחות ולאפשר להן לקבל החלטות ארגוניות מושכלות ● המהלך עשוי להכניס את שוק העבודה לעידן חדש של מעורבות מעסיקים בבריאות עובדיהם

טביעה / צילום: שאטרסטוק

״אינטגריטי" ואובדנו: על השופט, דילמות מוסריות ומנהיגות בימי קורונה

"אינטגריטי" הוא מצב שבו ישנה לכידות בין ערכים מרכזיים שבהם מאמין אדם לבין מעשיו ● אבל האם אדם בעל מצפון יכול להתייסר - ואפילו קשות - עקב ידיעתו על אודות אובדן האינטגריטי שלו? ● בעקבות ספרו של שי אספריל: השופט

משפחת הדרי  / צילום: איל יצהר, גלובס

“לא מאמינה שאלה החיים שלי. זה גיהינום"

איילה הדרי עבדה 40 שנה בנתב"ג, עד שהוצאה לחל"ת, שכבר הוארך עד אמצע 2021. ● הקצבאות שבאמצעותן היא מתקיימת לא מאפשרות לה לטפל בבעלה החולה ולסייע לשני ילדיה, שגם הם בחל"ת: "הולכת נגד זרם חזק שאני לא יכולה להתגבר עליו" ● פרויקט מיוחד

פריים מתוך הסרט “תקופת מבחן” / צילום: באדיבות yes, יח"צ

"תקופת מבחן" הוא לא סרט רגיל בשום צורה או דרך

"תקופת מבחן" לוקח כמה סיכונים שיכלו בקלות להפיל אותו, אבל הוא מובל ביד בטוחה ואמינה של במאי שמצליח להרים כמה סצנות שעלולות לגרום לצופים לשכוח לנשום

רוני חזקיהו, החשב הכללי באוצר, אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: דוברות האוצר, רפי קוץ

למה מפלס החששות בבנק ישראל בעלייה ומדוע באוצר מעדיפים לגייס כסף מעבר לים

כדי לממן את הגירעון התופח צריך לגייס כסף גדול, אבל ייתכן שבאוצר פונים יותר מדי להלוואות יקרות בחו"ל • בינתיים בנק ישראל צופה שהגרוע מכל עוד לפנינו בכל הקשור לכלכלה הריאלית ונוקט צעד שעשוי דווקא לפגוע במאמץ להגדלת האשראי • שלוש הערות על המשבר הפיננסי

נטלי טישלר / צילום: איל יצהר, גלובס

"חזרתי לחדר הנעורים שלי, אני בעלטה"

נטלי טישלר עבדה כמפיקת אירועים וליצנית רפואית עבור 18 אלף שקל בחודש ● משבר הקורונה הותיר אותה ללא הכנסה ואילץ אותה לחזור לבית אמה: "לימדו אותי לשמור כסף לבן ליום שחור. שנים שילמתי ביטוח לאומי, אז למה הכסף לא חוזר אליי?" ● פרויקט מיוחד

חוקר המח, יוחאי עתריה / צילום: איל יצהר, גלובס

מדעי הבדידות: הכירו את הפרופסור שיגרום לכם לשכוח את כל מה שסיפרו לכם על חוקרי מוח

שיחה תזזיתית ומרתקת עם הפילוסוף וחוקר המוח פרופ' יוחאי עתריה, שמתחילה בנבכי המחשב, עוברת בשואה ובשבי ונגמרת בחרדה מהסגר

שר התקשורת החדש, יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הסתיים השלב המרכזי במכרז הסלולר לתדרי דור חמישי

שלוש המתמודדות יקבלו כל אחת 10 מגה בתחום תדרי ה-700 מגה הרץ ● הסכום טרם פורסם אך ההשערה היא שהוא בהתאם להערכות משרד התקשורת

לצעירים נגמרים מקומות העבודה בעקבות המשבר הכלכלי והאבטלה מזנקת / צילום: כדיה לוי, גלובס

מענק לכל אזרח: כמה כבר קיבלו והאם יש סיבה לדאגה אם הכסף עדיין לא הגיע?

מתוך כ-6.5 מיליארד שקל שולמו עד כה כ-61.4% ● המענק של 750 שקל למבוגרים שולם עד כה למחצית מהזכאים

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

כל מה שידענו על האנושות השתנה השבוע בזכות מיקרוסקופ אחד

343 שנה אחרי שנצפה לראשונה תא הזרע שוחה כדולפין בתנועות סימטריות, גילינו שהוא בכלל מתפתל סביב עצמו כמו מקדחה ששמו על הרצפה ולא ניתקו מהחשמל ● מה זה אומר עלינו?

דירות למכירה ולהשכרה / צילום: פאול אורלייב

WeCheck: כוח המיקוח של השוכרים עולה, משפחות יחליפו את הצעירים שעזבו

מנתוני חברת WeCheck עולה כי נכון לחודש יוני שוק השכירות כמעט ולא נפגע מהשלכות מגפת הקורונה ● עם זאת, הירידה בהיקף השוכרים הצעירים בלמה את עליית מחירי השכירות

התעלומה / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

גופה מתגלה על רצפת הסלון בדירה הקטנה בבודפשט. מה קרה שם?

הבחור הצעיר חוזר הביתה ומתמוטט כשמוצא את גופתו של ניר לאון ● ד"ר שחאדה מנסה לארגן לו טיסה לארץ, אבל המשטרה המקומית לא מאפשרת ● לנטע לי לוי נמאס, והיא מחליטה לפעול ● ומה חושפות התמונות מאבו כביר? ● התעלומה: חידה בלשית בהמשכים

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילום: Associated Press

סביבת נתניהו: "הצ׳ט בוט לא חוזר. מדובר בהודעה ישנה"

המתיחות הפוליטית מגיעה לשיא: גולשת טענה כי קיבלה הודעה מראש הממשלה המזמינה אותה לתמוך בו בבחירות. אך אנשי הקמפיין של נתניהו טוענים בתוקף כי מדובר בפעילות ישנה

שיירת המחאה של יוצאי חיל הים הקוראת לחקירת פרשת הצוללות  / צילום:

"בידיים נקיות": שיירת מחאה של יוצאי חיל הים קוראת לחקור את פרשת הצוללות

השיירה יצאה בצהריים ביותר מ-100 מכוניות מחיפה, דרך לטרון, אל בית ראש הממשלה בירושלים ● מובילי המחאה דורשים "להקים ועדת חקירה ממלכתית לחקר תהליך קבלת ההחלטות של הדרג המדיני והצבאי בקשר למכירת ורכישת כלי השיט האסטרטגיים"

מארק צוקרברג / צילום: Francisco Seco, Associated Press

מדד המיליארדרים: צוקרברג הגיע להון אישי של 100 מיליארד דולר

המיליארדר בן ה-36 מצטר לג'ף בזוס וביל גייטס, האנשים היחידים בעולם שיש להם כיום הון של מיליארד דולר ● צוקרברג צבר השנה כ-22 מיליארד דולר, בזוס הרוויח למעלה מ-75 מיליארד דולר