גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"ברמה העסקית, זה פשוט להתחיל הכול מאפס"

שרי נוי סטרדום בעלת "דאקס דזיין", עסק לאפיון UX וניהול פרויקטים ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

שרי נוי סטרדום, בעלת עסק לאפיון UX וניהול פרויקטים / צילום: תמונה פרטית
שרי נוי סטרדום, בעלת עסק לאפיון UX וניהול פרויקטים / צילום: תמונה פרטית

בעיצומו של משבר הקורונה, קיבלו שרי נוי סטרדום ובעלה, שניהם עצמאים ללא הכנסות, מכתב מרשות המסים המודיע על עיקול בסך 10 אלף שקל על חשבון הבנק שלהם. הסיבה: חוב זעום שנוצר עקב אי-הגשת דוח שנתי למס הכנסה בזמן על ידי בן הזוג. "הוא פתח את העסק בספטמבר 2019 כעוסק פטור, והיה צריך להגיש את הדוח עד אפריל 2020, אבל התחילה הקורונה והכול השתבש. שילמנו סכום זעום ושחררו את החשבון", מספרת נוי סטרדום, "אבל זה לקח זמן וקרה בתקופה הכי קשה שלנו כעצמאים".

נוי סטרדום הקימה את העסק שלה לאפיון חוויית משתמש לממשקים טכנולוגיים לפני חמש שנים והצליחה לבסס את שמה בשוק. היא עבדה עם לקוחות מוכרים וגדולים, ובהם פנגו, אוניברסיטת בר אילן וסטארט-אפים רבים. במהלך שנות קיומו של העסק, היא עבדה על 65 פרויקטים, כ-15 פרויקטים לשנה. בארבעת החודשים האחרונים, מאז פרוץ הקורונה, צנחה הפעילות דרמטית. "עבדתי על ארבעה פרויקטים בלבד. בחישוב שנתי זו ירידה של 30%", היא אומרת.

רחוקה חצי אחוז מהזכאות למענק

בניגוד לעסקים רבים בעולם הדיגיטל, שמצאו את עצמם עמוסים בעבודה בשיאו של המשבר, השירות שמעניקה נוי סטרדום נתפס על ידי לקוחות פוטנציאלים כמותרות. "אני נקודת ההתחלה של כל עסק שרוצה להקים ישות דיגיטלית, וחשבתי שברגע שכל השוק יבין כמה זה חשוב שתהיה לך ישות דיגיטלית, אני אקבל פניות מפה ועד הודעה חדשה, אבל החלק שלי נתפס כלאקז'רי. כולם באמת הבינו את ההכרח שבהקמת אתר אינטרנט ונוכחות אונליין, אבל הם הלכו ישר למקימי האתרים ולמעצבי האתרים וויתרו על השלב המקדמי והמעמיק של תכנון הפרויקט, שזה מה שאני עושה. יותר קל להם לוותר על זה. היום מחפשים פתרונות מהירים מאוד וזולים יותר, והתחום שלי לא זול ולא מהיר. בתקופה הזאת צצו אתרי אינטרנט של חברות כמו פטריות אחרי הגשם אבל אני לא נהניתי מהגשם הזה כי אני לא בקטגוריה של המהיר והזול".

בנוסף, הלקוחות שכבר עבדו עם נוי סטרדום על פרויקטים האטו את הקצב משמעותית, דחו מועדים ל"אחרי המשבר" וחיכו לראות מה יילד יום.

בתוך הריק הכלכלי שנוצר קיוותה נוי סטרדום שהמענקים של המדינה יסייעו לה, אך לצערה גילתה שחצי אחוז של ירידה בהכנסות מפריד בינה לבין הזכאות. "ילדתי במרץ 2019 וזה גרר אחריו ירידה בהכנסות שלי לאורך 2019 לעומת שנים קודמות, ובהמשך גרר אחריו גם את הפסד המענקים. העסק שלי נפגע משמעותית בתקופת הקורונה, אבל בהשוואה בין החודשים של הקורונה לחודשים שבהם הייתי בחופשת לידה, יצא שלא ירדו לי ההכנסות מספיק כדי לקבל מענק, כי לא הרווחתי בחופשת הלידה כמו שהרווחתי בשנים קודמות.

"נלחמתי במס הכנסה ובביטוח לאומי והסברתי להם שהייתי בחופשת לידה, אז הם אמרו לי, 'בואי נשווה את הירידה בהכנסות לדמי הלידה שקיבלת', ואז הם ראו שחסר לי חצי אחוז כדי לקבל את המענק. הפגיעה הייתה 24.5% וצריך להראות פגיעה של 25% כדי להיות זכאית למענק. זה לא פייר. אני גם לא זכאית למענק השתתפות בהוצאות כי גם ההוצאות ירדו, וכמעט ולא היו לי הוצאות קבועות".

ואם זה לא מספיק. בחודשים מרץ-אפריל קיבלה נוי סטרדום הודעת חיוב מע"מ בהיקף 4,500 שקל, לאחר שבחודש מרץ היא קיבלה כספים על פרויקטים מחודשים קודמים (בשיטת שוטף פלוס).

"זה מעגל שמאוד קשה לצאת ממנו. זה הביא אותי למצב שעוד לא שילמתי את מע"מ מרץ-אפריל, שהייתי אמורה לשלם עד סוף מאי, כי אין לי ממה. קשה מאוד להמשיך לשלם למדינה כשאין הכנסות ואתה לא מקבל כלום מהמדינה. אני מרגישה שלא רק שהמדינה לא דאגה לי, אלא עתה לי עוול. מס הכנסה וביטוח לאומי פנו אליי פתאום בלב המשבר והטילו עלינו עיקול דווקא בתקופה הזאת, וגם לא קיבלתי מענקים".

"הקורונה מכניסה עצמאים למצב נפשי קשה"

איך את רואה את העתיד של העסק?
"ברמה הכלכלית בעלי ואני בורכנו. אנחנו זוג צעיר שיש לנו חסכונות, אז לא נחנקו בתקופה הזאת, אבל ברמה העסקית זה לא רק לוקח זמן לעמוד על הרגליים, זה פשוט להתחיל הכול מאפס. כל הסיפור של הקורונה מכניס עצמאים למצב נפשי קשה. זה פוגע בך בנפש, ואף אחד לא מדבר על כמה שהמצב הנפשי הוא פקטור בחזרה לעמידה על הרגליים. אני מרגישה שחזרתי אחורה חמש שנים, לתקופה שלא היה לי כלום. זה קשה אבל זה בר ביצוע, גם אם אנחנו חיים במדינה קשה.

"אחד הדברים שחשוב שעצמאים יזכרו זה שאם הצלחת לפני כנראה תצליח גם בהמשך, וזה מה שמרים את הרוח שלי. אבל אני רואה אנשים שנמצאים בבור קשה ובמצב רוח ירוד מאוד בגלל הקורונה ואני מזדהה. קשה להיות עצמאי בארץ, על גבול הבלתי אפשרי". 

כבר בחודש ספטמבר, עוד לפני פרוץ המשבר, החלטנו כאן ב"גלובס" לייחד מדור יומי לקשיים של עסקים קטנים ושל מגזר העצמאים בישראל. חשבנו אז כפי שאנחנו סבורים גם היום שמדובר במגזר שיש לו חלק משמעותי בהנעת גלגלי הכלכלה אך אינו מקבל די הכרה וסיוע ביחס לחלקו. כעת, בחסות הקורונה הוסת חלק מהזרקור הציבורי לבעיה, אולם ככל שמתברר עומק הבור אליו נקלעים עצמאים ועסקים קטנים מתחוור בהתאם עד כמה המדינה לא ערוכה לסייע. בנסיבות הללו החלטנו להרחיב את המדור ולהקדיש מעתה ומדי יום חלק ניכר מהשער האחורי שלנו, כדי להביא את האנשים ואת הקולות שמאחורי הקשיים, בניסיון להניע עיתונות פתרונית, להציף פערים של שנים ובתקווה שזה יהיה חלקנו הצנוע בחזרה לשגרה, אבל אחרת.

עצמאים, בעלי עסקים קטנים ושכירים בעלי שליטה - אנחנו רוצים לשמוע אתכם. להשתתפות במדור אפשר לפנות למייל i-can-help@globes.co.il

עוד כתבות

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

המגמה ממשיכה: יותר חוזרים לעבודה, פחות נפלטים

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל מודה: משבר הקורונה חמור יותר מתרחישי הקיצון שאליהם נערכנו

בדוח היציבות הפיננסית למחצית הראשונה של השנה מזהיר הבנק כי רמת הסיכון ליציבות המשק כתוצאה ממשבר הקורונה בינונית עד גבוהה. הפעילות הכלכלית, שוק האשראי ומחירי הנכסים חשופים במיוחד לפגיעה ובשוק ההון היקף החוב הקונצרני שעשוי לעמוד בסיכון מגיע ל-50 מיליארד שקל

יינות ביתן / צילום: מיכה לובטון

יינות ביתן ממשיכה להצטמצם, הפעם בראשון לציון

ל"גלובס" נודע כי כעת הקבוצה סוגרת את סניף מגה בעיר במרכז המסחרי קניון הבאר במערב העיר ראשון לציון

חיים כץ / צילום: יוסי זמיר

מגעים להסדר טיעון בין הפרקליטות לבין השר חיים כץ

בקשה מבג"ץ: לדחות את הדיון שאמור להתקיים מחר בשלוש העתירות שהוגשו נגד החלטת הכנסת להעניק לכץ חסינות מפני העמדה לדין ● בהודעת המדינה נכתב כי מתקיימים "מגעים מאומצים אשר עשויים לייתר את הצורך בהכרעת בית המשפט הנכבד בעתירות"

אודי אדירי   / צילום: שלומי יוסף

משרד האנרגיה עוצר הקמתן של 4 תחנות כוח מזהמות

שר האנרגיה מבטל הקמתן של 4 תחנות כוח מזהמות שתוכננו לקום ברחבי ישראל ● ההחלטה מתקבלת לאחר מאבק של ארגוני הסביבה והמשרד להגנ"ס ● שטייניץ: "התוכנית החדשה להכפלת השימוש באנרגית השמש מאפשרת לנו לצמצם בצורה דרמטית את הקמתן של תחנות כוח חדשות"

פרנסס אלן, חלוצת מדעי המחשב וזוכת פרס טיורינג / צילום: By Rama - Own work, wikemedia

חלוצת מדעי המחשב וזוכת פרס טיורינג פרנסס אלן מתה בגיל 88

אלן מתה בבית אבות בעקבות מחלת האלצהיימר ● היא הייתה האשה הראשונה שזכתה בפרס טיורינג ב-2006

דב סלע, מנכ"ל ראדא / צילום: שלומי יוסף

זינוק של 215% במניה מהשפל במרץ: ראדא עקפה את התחזיות ברבעון השני ומעלה את התחזית השנתית

החברה הביטחונית הציגה במחצית הראשונה EBITDA מתואם בגובה 2.6 מיליון דולר לעומת נתון שלילי בתקופה במקבילה ● זינוק של כ-75% בהכנסות ברבעון השני ובמחצית

"בוסתן" התעשייה בנצרת. מעוניינים לשכפל את הרעיון למקומות נוספים / צילום: גן התעשייה נצרת

מהתמחויות ועד "בוסתנים": התוכנית להגדלת מספר הערבים בהייטק

בשנים האחרונות יותר צעירים מהחברה הערבית משתלבים בתעשיית ההייטק אך עדיין קיימות שלל בעיות: תשתיות לקויות, נשירה מהלימודים וקושי למצוא עבודה • ועד הרשויות המקומיות הערביות, ארגון "צופן" ודלויט הגו תוכנית לשיפור המצב שהיקפה 700 מיליון שקל • היעד: 12 אלף עובדים ב-5 שנים

אתר הפסולת דודאים / צילום: גלית חתן

בעיית הפסולת בישראל הופכת דחופה משנה לשנה, האם מתקני שריפת פסולת הם הפתרון הנכון?

כ-80% מהפסולת שמייצרים הישראלים עוברת להטמנה, שמובילה לזיהום ● כשאלקין היה השר להגנת הסביבה הוא קידם הקמה שנויה במחלוקת של מתקנים לשריפת פסולת, אך גמליאל החליטה לבלום את המהלך, ולבחון תוכנית משלה ● מומחים: המדיניות לא תוכל להיות 'העתק הדבק' של פתרונות

חיים רמון  / צילום: אביב חופי

חיים רמון: "אי-החוקיות של קנאביס היא בעיני אחד הדברים המטומטמים ביותר שהמדינה עושה היום"

רמון, שמונה לאחרונה ליו"ר חברת וונטייז הצפויה להיכנס לתחום הקנאביס לצורכי פנאי בקולורדו, טוען כי "כבר לפני ארבע שנים כמעט פרסמתי מאמר תמיכה בלגליזציה" ● "לכל מי שאמר לי אז שהוא משקיע בציפיה ליצוא קנאביס בישראל, אמרתי שאני לא ממליץ"

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

נתניהו למנדלבליט: "אפסות הפעולה שלך היא התרה שערורייתית של דמנו"

ראש הממשלה שלח ליועץ המשפטי לממשלה מכתב חריף שבו הוא מאשים אותו כי אינו נוקט בפעולה לנוכח האיומים על חייו וחיי משפחתו ● "אני רוצה לקוות שבניגוד לכל תשובותיך הקודמות, הפעם תתקבל ממך תגובה הולמת"

מטוס אל על / צילום: יואב יערי

חילופי המכתבים בין אל על לרוזנברג הגיעו לאיום בתביעת דיבה

במכתב חריף מבאי כוחו של אלי רוזנברג, המתכוון לרכוש את אל על, מציינים כי "לא לאורך זמן רוזנברג ימשיך להבליג נוכח הניסיונות להוציא דיבתו רעה והוא מתכוון לבוא חשבון עם כל מי שמעורב באופן אישי"

בנק ישראל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

"לא מבוגר ולא אחראי": מי צודק בקרב המהלומות בין האוצר ובנק ישראל? בדקנו

גורמים באוצר מתחו ביקורת חריפה על נתון המופיע בדוח היציבות הפיננסית של בנק ישראל, שקבע שחבילת הסיוע של הממשלה היא מהנמוכות במערב: "הופתענו מחוסר המקצועיות" ● על-פניו נראה כי הנתון שפורסם בדוח אכן אינו מעודכן, אך ייתכן כי ההתקפה החריפה מעידה על יחסים עכורים

עו"ד ליאת בן ארי \ צילום: יונתן בלום

עו"ד ליאת בן-ארי שגתה אבל דינה כדינו של מיקי זוהר

בדיקת "גלובס" מעלה שיחס הרשויות, למשל, לח"כ מיקי זוהר, שנחקר בגין עבירות בנייה, היה לכל הפחות דומה ליחסן לפרקליטה הבכירה • הניסיון לייצר סימטריה בין התנהלותה לבין ההתנהלות שבה מואשם ראש הממשלה מופרך

airbnb / צילום: Shutterstock

למרות השנה הקשה: Airbnb עושה צעד בדרך להנפקה בבורסה

החברה עומדת להגיש תשקיף חסוי לקראת ההנפקה, כך לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל" ● החברה, שהודיעה באחרונה על פיטורי רבע מעובדיה, גייסה במהלך משבר הקורונה לפי שווי של 18 מיליארד דולר, נמוך משמעותית משוויה בעבר

בדיקת קורונה בתל אביב / צילום: דוברות מד"א

ישראל עברה את סין בכמות חולי הקורונה, אבל האם זו באמת סיבה לדאגה?

לראשונה מאז פרץ הנגיף לחיינו ישראל משאירה מאחור את "מפיצת המחלה", אבל האם זהו באמת הבסיס הנכון להשוואה? • המומחים מציגים מודלים המראים כי ישראל בדרך לירידה בהיקף החולים הקשים, וכי מדינות אחרות שיצאו מהסגר רושמות גם הן עלייה בתחלואה

יעקב ליצמן / צילום: כדיה לוי

אם חשבתם שליצמן הוא רק שר של חרדים - צדקתם

במסגרת כנס הזום של ארגון הקבלנים והבונים תל אביב-בת ים הוכיח שר השיכון כי הוא לא השר של כולם, אלא "שר השיכון לחרדים" ● בין הקמת שפיר שליד קרית גת לקידום כסיף הסמוכה לערד, הגיע הזמן לבדוק עד כמה העסקנות החרדית חולקת באשם ל"קיפוח החרדי" במוסדות התכנון

בני גנץ בישיבה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

כחול לבן לא ישתתפו בהצבעה מחר על הגבלת התמודדות נתניהו בבחירות

מחר תעלה להצבעה הצעת חוק פרטית של יש עתיד, שאמורה להגביל את ההתמודדות  ראש הממשלה בבחירות הבאות ● כחול לבן: "מדובר אך ורק בניסיון לערער את יציבותה של המערכת הפוליטית כולה"

מימין: ערן וולף ומוקי שנידמן  / צילום: תמר מצפי, יח"צ

צנועה יותר בניסיון השני: מימון ישיר תונפק לפי שווי של פחות ממיליארד שקל

חברת האשראי הצרכני מקבוצת צור שמיר של משפחת שנידמן פרסמה תשקיף לקראת גיוס הון ראשוני של 143.5 מיליון שקל, בהנפקת מניות ואופציות, לפי שווי הנמוך בשליש מזה שתכננה טרם פרוץ משבר הקורונה

מפגינה בביירות מחזיקה בדגל לבנון מול כוחות הביטחון  / צילום: Hassan Ammar, Associated Press

ההפגנות הסוערות בלבנון יתקשו ליצור סדר יום חדש

המעמד הבינוני יתקשה לשנות את יחסי הכוחות במדינה או לפגוע בחיזבאללה