גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אקזיט במיליארד דולר: אמזון השליכה חבל הצלה לסטארט-אפ זוקס, וגם קצת לעצמה

רכישת סטארט-אפ הרכב האוטונומי זוקס מסוף השבוע, היא אחת הגדולות בתולדות אמזון, ולא בכדי • מה דחף את זוקס לבצע אקזיט בכשליש משוויה לפני שנתיים ומה המניע הנסתר של אמזון?

הרכב של זוקס. תסייע בהפתחת ההוצאות התפעוליות של ענקית הסחר המקוון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק
הרכב של זוקס. תסייע בהפתחת ההוצאות התפעוליות של ענקית הסחר המקוון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

"אנחנו רוכשים את זוקס (Zoox) כדי לעזור להפוך את חזון הנסיעות השיתופיות שלה למציאות", כתבה אמזון בהודעתה מיום ו' על רכישת סטארט-אפ הרכב האוטונומי, בעסקה שלפי הפייננשל טיימס הוערכה ב-1.2 מיליארד דולר - אחת מהעסקאות הגדולות של אמזון אי פעם.

בזוקס חוגגים את העסקה, כיוון שהחזון של החברה כרוך בהוצאות גדולות ובפיתוח ארוך טווח, והכיסים של ענקית כמו אמזון יכולים לסייע בכך. לאמזון מצידה יש מניע נוסף ונסתר לרכישה: כבר בטווח הקצר, הטכנולוגיה של זוקס יכולה לסייע לה לחזק את מערך המשלוחים שלה ולחתוך את הוצאותיה התפעוליות.

מוניות חשמליות ללא נהג

זוקס הוקמה ב-2014 וגייסה עד היום כמיליארד דולר לפיתוח המוצר שלה: מוניות חשמליות ללא נהג עם פלטפורמה טכנולוגית לתפעול הצי. ב-2018 החברה הוערכה בשווי של 3.2 מיליארד דולר, אך בשנה האחרונה החברה נכנסה לקשיים פיננסיים, ונאלצה לקצץ עלויות, כולל פיטורין של כ-100 עובדים, שהם כ-10% מכוח האדם שהעסיקה, ועוד כ-120 עובדי קבלן, והחלפת המנכ"ל והמייסד טים קנטלי-קליי, במנכ"לית יוצאת אינטל, איישה אוונס, שהייתה אמורה להוביל את החברה לשלב הצמיחה שלה.

בשנה שעברה, החברה גייסה כ-200 מיליון דולר במתכונת של הלוואה המירה למניות, שהייתה אמורה להצטרף לסבב גיוס גדול יותר שנועד להיסגר בתחילת השנה, אך לפי דיווח ב-Crunchbase, הוא מעולם לא התקיים. עם מגיפת הקורונה והקושי לגייס הון, הצעת הרכישה על ידי ענקית כמו אמזון הייתה כנראה חבל הצלה עבור החברה, שפועלת בתחום שנדרשות עבורו הוצאות פיתוח כבדות. לכן היא נרכשה בקרוב לשליש משוויה בסבב הגיוס הקודם שלה.

למרות ההנחה הגדולה שקיבלה בשווי החברה, הרכישה הזו היא אחת הגדולות שאמזון ביצעה אי פעם: ב-2009 היא רכשה את זאפוס, קמעונאית מקוונת של אופנה והנעלה מלאס וגאס, תמורת 1.2 מיליארד דולר במזומן ובמניות, והפכה אותה לחלק ממערך הקמעונות המקוון שלה עצמה. ב-2013, אמזון רכשה את Goodreads, קטלוג מקוון הכולל אפשרויות חיפוש מתקדמות לספרים וביקורות, תמורת מיליארד דולר. Goodreads התחרתה בחברה שאמזון רכשה קודם לכן, שלפרי, ורכישת המתחרה נתנה לה אחיזה חזקה בשוק הספרים המקוון. ב-2017, אמזון רכשה את רשת המזון האורגני Whole Foods Market, תמורת 13.7 מיליארד דולר. הרכישה הפכה את רשת המזון למרכז הכובד של הנוכחות הפיזית של אמזון.

זו ההשקעה הגדולה ביותר של אמזון בתחום הרכב האוטונומי, אך לא הראשונה שלה. בעבר, אמזון ביצעה בדיקות לשימוש במשאיות אוטונומיות של הסטארט-אפ אמברק עבור מערך השילוח שלה. בנוסף, בשנה שעברה, החברה הובילה סבב השקעה של 700 מיליון דולר בחברות הרכב החשמלי Rivian; ולפני כן השקיעה גם באורורה, סטארט-אפ רכב אוטונומי שהקים כריס ארמסון, שניהל בעבר את תחום הרכב האוטונומי באלפאבית. ההוצאה הגדולה מאותתת שאמזון רוצה להפוך לשחקנית משמעותית בתחום, שמושך את כל הענקיות האחרות, כמו גוגל עם וויימו, אפל עם צי הענק שלה, אינטל עם מובילאיי וחברות כמו טסלה ואובר.

משלוחים באמצעות רחפנים ורובוטים

"להגשים את החזון" של זוקס, בלשון ההודעה של אמזון, הוא פרויקט שכרוך באחריות והתחייבות פיננסית גדולה: כדי לעשות זאת, אמזון תצטרך להשקיע עוד מיליארדים בפיתוח, ייצור ובדיקות, שיארכו שנים ארוכות, ולפי הערכות שהתפרסמו ב-CNBC, מדובר בעלות של כ-2 מיליארד דולר בשנה. אבל לאמזון יש מה להרוויח מהטכנולוגיה של זוקס גם בטווח הקצר, וכך להצדיק את ההשקעה לטווח הרחוק.

עסקיה המרכזיים של אמזון הם קמעונות וענן, כאשר הקמעונות מניבה את עיקר נפח הכנסותיה, אך גם אחראית על מרבית הוצאותיה. לכן, אמזון מחפשת כל הזמן דרכים חדשות להוזיל את ההוצאות התפעוליות שלה ולהגדיל את רווחיותה, על ידי צעדים כמו הכנסה של רובוטים לעבודה במחסניה, לובי חזק שהיא מפעילה נגד שכר מינימום גבוה במדינות בארה"ב בהן היא פועלת, וחיזוק מערך המשלוחים הפנימי שלה. הטכנולוגיה של זוקס, שכוללת רכבים חשמליים, ואת הפלטפורמה המפעילה אותם ומנהלת את הצי - יכולה לשמש את אמזון בדיוק לזה.

השקעתה של אמזון במערך משלוחים פנימי יכולה לסייע לה לחתוך מיליארדים בהוצאות התפעוליות שלה, לשפר את מהירות המשלוחים שלה, ולהפחית את התלות שלה בחברות השילוח החיצוניות. משלוחים מהירים, נגישים וזולים הפכו למוקד התחרות של קמעונאים מקוונים. במידה רבה, אמזון מובילה את הסטנדרט החדש בארה"ב ובאירופה, לפיו אם מוצר לא מגיע במשלוח חינמי שמגיע בתוך 24 שעות - הוא לא שווה קנייה. זה סטנדרט יקר שחברות קטנות מתקשות לעמוד בו וקורסות בזמן שאמזון צומחת, אך הוא עולה לה בהוצאות כבדות.

כדי לספק את המשלוחים הללו ללקוחות, החברה משקיעה בנדל"ן פיזי של מחסני ענק, מרכזי מיון קטנים, ומערך שילוח והפצה, שמשמש גם אותה וגם את הסוחרים בפלטפורמה שלה. היא שולחת בעצמה חצי מהחבילות שלה בעולם, לפי דיווח של ה-CNBC משנה שעברה. החברה עובדת על משלוחים באמצעות רחפנים, וכבר משתמשת ברובוטים לשילוח חבילות במייל האחרון בקליפורניה. בנוסף, לחברה צי מטוסים להעברת סחורה ברחבי העולם. במקביל, החברה בונה צי של נהגי משלוחים תחת פלטפורמת המשלוחים שלה - Flex. לפי פרסומים מהשנים האחרונות, הוצאותיה של אמזון על משלוחים עומדות על יותר מ-20 מיליארד דולר בשנה. 

עוד כתבות

דונלד טראמפ / צילום: Gripas Yuri -ABACA, רויטרס

המועמד של טראמפ לשגריר בברלין מעורר סערה: "זילות השואה"

ביקורת חריפה נגד כוונתו של טראמפ למנות את דגלס מקגרגור לשגריר בברלין ● מקגרגור אמר ב-2018 כי "יש סוג של מנטליות חולנית, שטוענת שדור אחרי דור צריך לכפר על מה שקרה במהלך 13 שנים של היסטוריה גרמנית" ● בפנייה לפומפאו כתבה הליגה נגד השמצה כי מקגרגור "לא יוכל לתפקד מהתחלה כשליח אפקטיבי"

ירדן אברבנל  / צילום: Q elite

מנכ"לית חדשה מונתה לתוכנית ההאצה לסטארט-אפים של עמותת בוגרי 8200

ירדן אברבנאל תחליף את מור חן בתפקיד ● וגם: עופר ברנדט מונה לתפקיד האקטואר הראשי ברשות שוק ההון ביטוח וחיסכון ● השיחה

בני גנץ בישיבה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

כחול לבן לא ישתתפו בהצבעה מחר על הגבלת התמודדות נתניהו בבחירות

מחר תעלה להצבעה הצעת חוק פרטית של יש עתיד, שאמורה להגביל את ההתמודדות  ראש הממשלה בבחירות הבאות ● כחול לבן: "מדובר אך ורק בניסיון לערער את יציבותה של המערכת הפוליטית כולה"

airbnb / צילום: Shutterstock

למרות השנה הקשה: Airbnb עושה צעד בדרך להנפקה בבורסה

החברה עומדת להגיש תשקיף חסוי לקראת ההנפקה, כך לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל" ● החברה, שהודיעה באחרונה על פיטורי רבע מעובדיה, גייסה במהלך משבר הקורונה לפי שווי של 18 מיליארד דולר, נמוך משמעותית משוויה בעבר

אתר הפסולת דודאים / צילום: גלית חתן

בעיית הפסולת בישראל הופכת דחופה משנה לשנה, האם מתקני שריפת פסולת הם הפתרון הנכון?

כ-80% מהפסולת שמייצרים הישראלים עוברת להטמנה, שמובילה לזיהום ● כשאלקין היה השר להגנת הסביבה הוא קידם הקמה שנויה במחלוקת של מתקנים לשריפת פסולת, אך גמליאל החליטה לבלום את המהלך, ולבחון תוכנית משלה ● מומחים: המדיניות לא תוכל להיות 'העתק הדבק' של פתרונות

פרנסס אלן, חלוצת מדעי המחשב וזוכת פרס טיורינג / צילום: By Rama - Own work, wikemedia

חלוצת מדעי המחשב וזוכת פרס טיורינג פרנסס אלן מתה בגיל 88

אלן מתה בבית אבות בעקבות מחלת האלצהיימר ● היא הייתה האשה הראשונה שזכתה בפרס טיורינג ב-2006

מפגינה בביירות מחזיקה בדגל לבנון מול כוחות הביטחון  / צילום: Hassan Ammar, Associated Press

ההפגנות הסוערות בלבנון יתקשו ליצור סדר יום חדש

המעמד הבינוני יתקשה לשנות את יחסי הכוחות במדינה או לפגוע בחיזבאללה

"בוסתן" התעשייה בנצרת. מעוניינים לשכפל את הרעיון למקומות נוספים / צילום: גן התעשייה נצרת

מהתמחויות ועד "בוסתנים": התוכנית להגדלת מספר הערבים בהייטק

בשנים האחרונות יותר צעירים מהחברה הערבית משתלבים בתעשיית ההייטק אך עדיין קיימות שלל בעיות: תשתיות לקויות, נשירה מהלימודים וקושי למצוא עבודה • ועד הרשויות המקומיות הערביות, ארגון "צופן" ודלויט הגו תוכנית לשיפור המצב שהיקפה 700 מיליון שקל • היעד: 12 אלף עובדים ב-5 שנים

גיל טופז / צילום: איל יצהר

בנק ירושלים הגדיל ההוצאות בגין הפסדי אשראי והרווח במחצית הצטמק בכ-27%

בבנק העצמאי הקטן במערכת הבנקאית המקומית צופים השפעה שלילית על תיק האשראי כתוצאה ממשבר הקורונה ● הבנק רשם ברבעון השני של 2020 רווח נקי בהיקף של 12 מיליון שקל - לעומת רווח של כ-27.5 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

אולם בית המשפט העליון / צילום: ראובן קסטרו

אמור לי מי השופט ואומר לך מה הפסיקה: בג"ץ הפך למשכן הכנסת המהותי

בלי נימוקים משפטיים ועם הרבה דעה פוליטית, הפסיקה נגד הריסת בית המחבל השבוע היא דוגמה לכך שבית המשפט הפך לזירה פוליטית לכל דבר

חיים רמון  / צילום: אביב חופי

חיים רמון: "אי-החוקיות של קנאביס היא בעיני אחד הדברים המטומטמים ביותר שהמדינה עושה היום"

רמון, שמונה לאחרונה ליו"ר חברת וונטייז הצפויה להיכנס לתחום הקנאביס לצורכי פנאי בקולורדו, טוען כי "כבר לפני ארבע שנים כמעט פרסמתי מאמר תמיכה בלגליזציה" ● "לכל מי שאמר לי אז שהוא משקיע בציפיה ליצוא קנאביס בישראל, אמרתי שאני לא ממליץ"

ה"לבניות" המפורסמות של בזן במפרץ חיפה / צילום: איחוד הצלה

דיויד פדרמן מתקשה: פטרוכימיים מבקשת לדחות תשלום של כ-24 מיליון שקל

לחברה, המחזיקה במניות בזן, חוב אג"ח של יותר מ-1 מיליארד שקל, הנסחר בתשואות "זבל" בטווח של 67%-140%

החנות היוקרתית של לורד אנד טיילור בשדרה החמישית בניו יורק נסגרה ב־2019  / צילום: Kathy Willens, Associated Press

האם ניתן עוד להציל את חנויות הכלבו האמריקאיות

לפני מספר שנים הן נחשבו לחדשניות ולסמל של קידמה, אך כיום הן נסגרות אחת אחרי השנייה ● הרשת האחרונה שנכנסה בשבוע שעבר למצעד פושטי הרגל היא "לורד אנד טיילור" שהחלה את דרכה לפני 184 שנים ● האם נגזר סופן או שניתן עדיין להציל אותן?

חיים כץ / צילום: יוסי זמיר

מגעים להסדר טיעון בין הפרקליטות לבין השר חיים כץ

בקשה מבג"ץ: לדחות את הדיון שאמור להתקיים מחר בשלוש העתירות שהוגשו נגד החלטת הכנסת להעניק לכץ חסינות מפני העמדה לדין ● בהודעת המדינה נכתב כי מתקיימים "מגעים מאומצים אשר עשויים לייתר את הצורך בהכרעת בית המשפט הנכבד בעתירות"

אלי עזור / צלם: יחצ / צילום: יחצ

אלי עזור הוא המועמד המוביל לרכישת אתר וואלה

עזור מנהל מזה זמן רב משא ומתן על רכישת וואלה וכעת הוא קרוב לרכוש את האתר תמורת 40-50 מיליון שקל ● עזור מחזיק בבעלותו כלי תקשורת נוספים וחלק מהתשלום על האתר יעשה באמצעות זמן אוויר לקבוצת בזק

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

המגמה ממשיכה: יותר חוזרים לעבודה, פחות נפלטים

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

אודי אדירי   / צילום: שלומי יוסף

משרד האנרגיה עוצר הקמתן של 4 תחנות כוח מזהמות

שר האנרגיה מבטל הקמתן של 4 תחנות כוח מזהמות שתוכננו לקום ברחבי ישראל ● ההחלטה מתקבלת לאחר מאבק של ארגוני הסביבה והמשרד להגנ"ס ● שטייניץ: "התוכנית החדשה להכפלת השימוש באנרגית השמש מאפשרת לנו לצמצם בצורה דרמטית את הקמתן של תחנות כוח חדשות"

כבלים תת ימיים / הדמיה: shutterstock, שאטרסטוק

בזק תחבר המקטע היבשתי בכבל התת ימי שיחבר בין אסיה לאירופה

מדובר בפרויקט לחיבור כבל תת ימי בין אירופה לאסיה דרך מפרץ אילת שאותו מובילות גוגל וטלקום איטליה

עו"ד ליאת בן ארי \ צילום: יונתן בלום

עו"ד ליאת בן-ארי שגתה אבל דינה כדינו של מיקי זוהר

בדיקת "גלובס" מעלה שיחס הרשויות, למשל, לח"כ מיקי זוהר, שנחקר בגין עבירות בנייה, היה לכל הפחות דומה ליחסן לפרקליטה הבכירה • הניסיון לייצר סימטריה בין התנהלותה לבין ההתנהלות שבה מואשם ראש הממשלה מופרך

רחוב רוטשילד, תל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

הממשלה אישרה טלפונית את הארכת השימוש באיכוני השב"כ

יושב ראש ועדת החוץ והביטחון, ח"כ צבי האוזר, פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיעצור את המשך האיכון על אף האישור שנתנו השרים