גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מרימות עם מסיכות: האם התיירות הגאה תהיה הקטר שיוציא את הענף מהמשבר

עד הקורונה, הגיעו לישראל עשרות אלפים תיירים גאים מדי שנה, בגרף ששיקף עלייה מתמדת ● התייר הגאה קנה לעצמו שם של תייר שמוציא ומשקיע בחופשה עשרות אחוזים יותר מאשר תייר "רגיל" ● כעת, יש מי שמציב את הקהילה במעגלים הראשונים שיעלו על מטוס בדרך לאושש את התיירות

תיירות גאה / צילום: Outstanding Travel
תיירות גאה / צילום: Outstanding Travel

פעם, כשחיינו בעולם נורמלי שבו התיירות פרחה ושגשגה, העוסקים בענף איתרו קהלים שסומנו בישיבות השיווק והפרסום ככאלה שבהם כדאי להשקיע.

אחד מהקהלים הללו היה התיירים הסינים, וגם ההודים סומנו כקהל יעד. אלא שבינתיים, ערים שידעו לפנות לקהילה הגאה הן שגרפו את הקופה. התייר הגאה, ובעיקר כשמדברים על הגברים שבחבורה, קנה לעצמו שם של תייר שמוציא ומשקיע בחופשה עשרות אחוזים יותר מאשר תייר "רגיל", מדובר - בהכללה כמובן - בתיירים בעלי הכנסה פנויה גבוהה, שאוהבים לבלות וליהנות לרבות במסעדות יוקרה, בטיפולי ספא ובהמון שופינג. בתי מלון כבר למדו כי התייר הגאה מעדיף מיטת קינג סייז והם, גם במדינות השמרניות, פונים לסוכני התיירות המתמחים בקהילה כדי שישווקו אותם לקהל הנחשק.

"לא מגרד רבע מהפוטנציאל"

לישראל הגיעו עשרות אלפים תיירים גאים מדי שנה, בגרף ששיקף עלייה מתמדת, כך מפרט נדב פרץ מנכ"ל ובעלים של OUTstanding Travel המתמחה בתיירות גאה לישראל וליעדים נוספים באגן הים התיכון. פרץ, שמעריך כי מדי שנה מבקרים בישראל 30-40 אלף איש מהקהילה הגאה, ובשבוע הגאווה לבדו באים 12-15 אלף. הוא סבור שהמספר הזה "לא מגרד רבע מהפוטנציאל" כשהוא מסתכל על ערים כמו ברצלונה ומדריד והאי היווני מיקונוס, אייקונים תיירותיים בולטים לתייר הגאה.

נדב פרץ / צילום: ריקי רחמן

עד עכשיו דיברנו בהכללה. אלא שההתייחסות לסגמנט התיירות הגאה מסתעפת לפי זרמי הלהטב"ק (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים, ביסקסואליים וקווירים) שלכל אחד מהם כתייר דרישות משלו. פרופ' יניב פוריה, ראש המחלקה לניהול מלונאות ותיירות באונ' בן גוריון מסביר כי "התייר ההומו והתיירת הלסבית שונים בציפיות שלהם מהחוויה התיירותית, ואי אפשר לאגד אותם כפלח שוק אחד. על פי מחקרים, בקרב הומואים יש ביקוש לבילויים ולחוף ים ולתעשיית המין הרלוונטית, ואצל הקהילה הלסבית יש ביקוש לתרבות ורצוי בעלת אופי פמיניסטי שיכול להיות ערבי שירה ואירועי ספרות. אצל לסביות בולט יותר התנאי הנדרש והחשוב בבחירת היעד והוא הביטחון והבטיחות, רבות מהן מחפשות אחר מזון טבעוני וערכים קהילתיים וסביבתיים". לדברי פוריה מה שמייחד את שתי הקהילות, הוא ש"הן מתעניינות בקהילה ההומו-לסבית המקומית, כך שיחפשו מקומות בילוי שם יוכלו לפגוש את המקומיים".

את הביקוש לתייר הגאה ממקד פרופ' פוריה לא רק בהיקף ההוצאה הגבוהה יותר, אלא גם בנאמנות: "זה קהל שיש לו עקומת ביקוש קשיחה; אחרי פיגועי טרור הם היו מהראשונים לחזור לפה. תעשיית התיירות יודעת לשרת את הקהל הצעיר אבל לצערי יש התעלמות מלהטב"קים מבוגרים ובעיקר עם משפחות".

לשאלה איזו היערכות מצופה למשפחה חד מינית לעומת משפחה "רגילה" משיב פוריה כי "זה מתחיל בדברים קטנים - בטופס שממלאים בבית המלון ומופיע ברובריקות רק שם האב ושם האם. או שהילדים הולכים לאיזו פעילות ושואלים איפה אמא ואבא. בעיקר בקרב משפחות עולה הרגישות להקנטה הסביבתית או חלילה להשפלה או לקריאות גנאי. בקהילה הזו יש חשש גדול מפני אלימות פיזית או מילולית. לא במקרה לסביות כמעט שלא יטוסו לטורקיה או לרוסיה ואפילו למדינות מסוימות באפריקה - וזה קורה במאה ה-21".

פרופ' יניב פוריה / צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

התייר הגאה מחוזר גם בירדן ובמצרים

"תל אביב ממוקמת ב'טופ 5' של הערים שמוגדרות כיעדי חובה לקהילה הגאה", אומר פרץ. "היא הפכה להיות ה'מכה' שעושים אליה עלייה לרגל. כולם רוצים להגיע לפה וזה לא רק בשביל המסיבות. יש לנו קבוצות שמגיעות מברזיל, ואת יכולה למצוא תייר שבבוקר בוכה בביקור בכנסיית הקבר בירושלים ובערב קורע את העיר במסיבות בתל אביב. הם באים לתל אביב אבל מבקשים לבקר גם בירדן ובמצרים - יעד שאי אפשר להגיד עליו שהוא גיי פרנדלי - וזה רק כדי לבקר באתרי מורשת. התייר הגאה מחוזר על ידי כל בתי מלון בירדן, גם השמרניים, שרוצים את התיירות שלנו משיקול כלכלי. זוג שנמצא בבית מלון w בעמאן או אל מנארה בעקבה, יבזבז יותר בספא, בבר של המלון וגם ישאיר טיפ יותר גבוה. הוא אפילו ישאיר את החדר מסודר יותר. אנחנו עושים הכללה כמובן, אבל אני מקבל פניות מכל מלון גם במצרים שרוצים אותנו. האינטרס של הרשויות שם הפוך מהאינטרס העסקי של רשתות המלונות".

לפי פרץ, שליש מהמבקרים בישראל מגיעים מארה"ב כשהוא עורך אבחנה; "התייר הגיי האמריקאי רוצה להרגיש אמריקה ברמת החיים, במסעדות, במלון ובספא, התייר האירופאי יחפש להרגיש כמו מקומי וייסע לירושלים באוטובוס של אגד".

לפי פרץ, התיירים נשארים בארץ בממוצע לשבוע (לעומת 4 ימים ממוצע השהות של תייר "רגיל"). "יש קהל גדול של בני 45 פלוס שלא באים לפה בשביל מסיבה של עופר נסים, הצעירים מספרד אולי כן אבל הרוב לא. התייר הגאה והיהודי העשיר מניו יורק הם התיירים הכי חזקים שמגיעים לארץ". אגב, על חבילה של 10 ימים משלמים כ-3,500 דולר (בלי טיסות) "היו לנו זוגות שהרכבנו להם חופשה שעלתה 80 אלף דולר לשבוע".

"בערים שבהן התיירות הגאה פרחה התיירות כולה פרחה", אומר ד"ר אלון גלבמן ראש המחלקה לניהול תיירות ומלונאות במכללה האקדמית כנרת "ראינו את זה בתל אביב בברצלונה, בברלין או בניו יורק שם ביקוש על ידי תיירות גאה הפך לסמן להצלחה התיירותית של עיר שנתפסת ליברלית, פתוחה ויצירתית. זו תיירות עם כוח מיוחד בהיבט השיווקי והכלכלי ולא במקרה אירועים שמיועדים לקהילה מושכים אליהם תיירים מכלל המגזרים".

במעגלים הראשונים שיעלו על מטוס בדרך לאושש את התיירות, מונים בענף התעופה את הקהילה העסקית ואת המשפחות, אולם יש מי שסבור שבין המעגלים הללו ממוקמים גם התיירים הגאים. "אני בטוח שהם יהיו הראשונים שיעלו על מטוס. בארה"ב רק מחכים לזה", אומר פרץ, שבינתיים חושש מביטול אפשרי לביקור של ארבע קבוצות שמתוכננות להגיע לארץ בחודש אוקטובר.

המצב הנוכחי פוגע גם בקהילה

גלבמן מצנן את ההתלהבות מכך שהתיירים הגאים יעזרו לאושש את התיירות. "אורח החיים שנכפה עלינו כמי שנתון למעקב, לבדיקות ולשאלונים שחודרים לפרטיות ולחופש התנועה מהווה פגיעה עצומה גם בקרב הקהילה הגאה ובעיקר בקרב קהל המסיבות. החסמים והמגבלות שנראה שיישארו אתנו עוד הרבה זמן ישאירו את הקהל הזה בבית. כל עוד יש מגבלות קשה לי לראות של סגמנט התיירות הגאה ובטח לא בעוצמות שהכרנו. יכול להיות שהקהל הזה יחפש אחר איים שבהם שיעורי התחלואה נמוכים לחופשת ים טורקיז-חול לבן".

ויש גם את סוגיית המחיר, ההערכות הן שמחירי הטיסות והחופשות בכל העולם צפויים לעלות, וישראל, יעד שממילא נחשב יקר, עשויה לשלם את המחיר בהרחקת תיירים. פרץ מסכים כי המחיר הוא סוגייה כואבת: "ישראל היא יעד מאוד יקר וזו הסיבה שלסביות באות לפה הרבה פחות. הגרלנו פעם כרטיסים לחופשה בארץ בתחרות בארה"ב, וזכו זוג לסביות שלא רצו לבוא גם שהטיסה והמלון שולמו, כי הן ידעו שהשאר יהיה יקר".

"לאחר המשבר התיירות תהפוך להיות חוויה יקרה יותר", מסכים פוריה, "זו סיבה טובה לפנות לקהל יעד הזה אבל עוד לפני שהתיירות חוזרת צריך לעשות עבודה עמוקה בנושא השירות וקבלת הפנים לקהילה הזו. תביני שכשמגיעות זוג לסביות לבית מלון ושואלים את הילדים שלהן איפה אבא, זה הורס את כל החוויה. או שעבורם, יותר מאשר לשאר התיירים יש חשיבות לקבל בחדר מיטה זוגית אמיתית ולא מיטות שהוצמדו לתודעה ולקבלה של מי שהם. יש הזדמנות לעשות פה עבודה שתוביל לשינוי חשוב. תל אביב משחקת את המשחק של להיות גיי פרנדלי. היא כזו מבחינת האוכלוסיה המקומית והמכבדת אבל יש מיעוט של מקומות בילוי שמיועדים להומואים וללסביות. תל אביב יכולה לנצל את ההזדמנות ולבלוט מעל הערים המתחרות שלה בסגמנט הזה ולמתג את עצמה כעיר לסבו-פרנדלי". פוריה הציג לעיריית תל אביב רעיון של הקמת אתר מורשת להומואים וללסביות, "לא אתר הנצחה מהבר נוער, אלא מקום שבו כל מבקר, הומו ולסבית, יחושו תחושת העצמה, עם הבלטה של ציוני דרך היסטוריים וידוענים מקומיים. הייתה פה קבוצה גדולה של סוכני נסיעות הומואים מגרמניה שאחרי סיור בעיר שאלו אותם איך אפשר לשפר את החוויה. הם תהו למה לא לקחו אותם לביקור בבית כנסת. הם אמרו שמסיבות יש גם בברלין, אבל פה יש משהו אחר. הם רצו לראות בית כנסת שמכבד את הקהילה ואת הנשים, ויש כאלה. תל אביב יכולה להפוך לעיר שתמגנט אליה מכל השכבות, ולא רק את הצעירים שבאים למסיבות".

מיתוג כזה יכול להרחיק מפה תיירים שמרנים.
"יכול להיות, אבל מצד שני אפשר להרוויח עוד קהל הטרוסקסואלי שיבוא רק בגלל זה", אומר פוריה, "תיירים שמגיעים לתל אביב יודעים שזו עיר ליברלית ופלורליסטית. תל אביב צריכה להקים את אתר המורשת הראשון בעולם כי ברגע שהוא יהיה השני והשלישי הפסדנו את התחרות". 

עוד כתבות

העיתונאי אבישי בן חיים מותקף בהפגנה מול בית ראש הממשלה. עיתונאים מותקפים ואף אחד לא עומד לדין / צילום: צילום מסך חדשות 13

כדי להגן על עיתונאים ועל הדמוקרטיה אין צורך בחקיקה פלילית מיוחדת

מכון החשיבה "זולת" יצא ביוזמה לקבוע עבירה פלילית חדשה בחוק העונשין נגד מי שתוקפים עיתונאים • היוזמה נועדה למטרה ראויה, אבל היא מיותרת • הטיפול בנושא יכול וצריך להיעשות באמצעות הגברת האכיפה בהסתמך על הוראות החוק הקיימות, וגם באמצעות חינוך והסברה

דירות למכירה ולהשכרה / צילום: פאול אורלייב

WeCheck: כוח המיקוח של השוכרים עולה, משפחות יחליפו את הצעירים שעזבו

מנתוני חברת WeCheck עולה כי נכון לחודש יוני שוק השכירות כמעט ולא נפגע מהשלכות מגפת הקורונה ● עם זאת, הירידה בהיקף השוכרים הצעירים בלמה את עליית מחירי השכירות

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

כל מה שידענו על האנושות השתנה השבוע בזכות מיקרוסקופ אחד

343 שנה אחרי שנצפה לראשונה תא הזרע שוחה כדולפין בתנועות סימטריות, גילינו שהוא בכלל מתפתל סביב עצמו כמו מקדחה ששמו על הרצפה ולא ניתקו מהחשמל ● מה זה אומר עלינו?

מימין: אשטון קוצ'ר, אם.סי האמר, ג'בייל מגי, כריס רוק ואופרה ווינפרי. מרגישים שהם חייבים להיות נוכחים כל הזמן / צילומים: AP, רויטרס

קלאב האוס: הרשת החברתית של המפורסמים כבר שווה 100 מיליון דולר

מסיבות רבות משתתפים, כניסה בהזמנה אישית בלבד והתחככות באנשי הון־סיכון וכוכבי הוליווד ● האם קלאב האוס תכבוש גם את ההמונים?

כיכר אתרים. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: תמר מצפי, גלובס

חסרי המזל של מחיר למשתכן והצעירים ששבים הביתה. כותרות הנדל"ן

מדוע עוד ועוד צעירים חוזרים הביתה ● איך פגעה הקורונה בחלק מזכאי מחיר למשתכן ● ההחלטה של בית המשפט העליון ששולחת את עיריית תל אביב לפרסם מכרז על חניון כיכר אתרים ● ומדוע הוטל עיצום כספי על חברת אלדד פרי

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

פרשת טיקטוק: כשהממשל האמריקאי מתחיל לחקות את סין

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עלה מדרגה במעורבות שלו במכירת פעילות טיקטוק למיקרוסופט - מפרשנות מרחיבה של סוגיית הביטחון הלאומי ועד דרישה לגזור קופון מהעסקה • האם בחסות מלחמת הסחר, ארה"ב הופכת להיות יותר ריכוזית, על חשבון עקרונות השוק החופשי

טביעה / צילום: שאטרסטוק

״אינטגריטי" ואובדנו: על השופט, דילמות מוסריות ומנהיגות בימי קורונה

"אינטגריטי" הוא מצב שבו ישנה לכידות בין ערכים מרכזיים שבהם מאמין אדם לבין מעשיו ● אבל האם אדם בעל מצפון יכול להתייסר - ואפילו קשות - עקב ידיעתו על אודות אובדן האינטגריטי שלו? ● בעקבות ספרו של שי אספריל: השופט

נשיא בלארוס אלכסנדר לוקשנקו / צילום: AP

הבחירות לנשיאות בבלארוס: צעירה בת 37 מאתגרת את המנהיג הוותיק לוקשנקו

סבטלנה טיכנובסקאייה רוכבת על גל של תסכול משלטונו של הנשיא שמכהן בתפקיד כבר 26 שנים  ● הוא מואשם בקיפאון כלכלי, הפרת זכויות אדם, וטיפול תמוה במגפת הקורונה

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

פייסבוק, אפל ואלפאבית הובילו את מדד הנאסד"ק לשיא חדש

נייס קפצה לשיא חדש ● כ-1.19 מיליון תביעות חדשות לדמי אבטלה בארה"ב בשבוע האחרון, לעומת צפי לכ-1.42 מיליון תביעות ●  הזהב לא עוצר וטיפס למחיר של 2,072 דולר לאונקיה ● בורסות אירופה סגרו בירידות

מארק צוקרברג / צילום: Francisco Seco, Associated Press

מדד המיליארדרים: צוקרברג הגיע להון אישי של 100 מיליארד דולר

המיליארדר בן ה-36 מצטר לג'ף בזוס וביל גייטס, האנשים היחידים בעולם שיש להם כיום הון של מיליארד דולר ● צוקרברג צבר השנה כ-22 מיליארד דולר, בזוס הרוויח למעלה מ-75 מיליארד דולר

צל וצללים. יער שמעורר את הדמיון / צילום: יותם יעקבסון

צל כל השנה: יער מסתורין, כאן אצלנו בגליל

טיול ברגל: יער ברעם ונחל צבעון. שמורת טבע שניצלה מכריתה

משפחת רותם / צילום: איל יצהר, גלובס

"הבן שלי אמר לי: מה, אמא, זה מה שתעשי עכשיו? תהיי מנקה?"

טל רותם, יזמת בתחום התיירות, מצאה את עצמה ללא הכנסה עם סגירת השמים. היום היא עובדת בניקיון. "אנשים מסביבי אמרו לי 'תמציאי את עצמך מחדש, תהיי יצירתית'. מהר מאוד הבנתי שאין פה שום יצירתיות. אני צריכה כסף דחוף" ● פרויקט מיוחד

קיה נירו פלאג־אין  / צילום: יח"צ

קיה נירו גרסת הפלאג-אין: חשמלית מחוברת ועממית

גרסת הפלאג-אין של הקיה נירו המוכרת היא פיתרון מושלם למי שמחפש את היתרונות של רכב חשמלי בלי "לקפוץ למים הקרים" ● היא שימושיות, זריזה, לא תלויה בזמינות של נקודות טעינה ומתומחרת כמו היברידית רגילה

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

נעילה מעורבת בבורסה; נייס זינקה ב-6.2%, פתאל ב-7.8%

מחזור המסחר היה גבוה בהרבה מהממוצע והסתכם בכ-5.9 מיליארד שקל על רקע עדכון מדדי הבורסה ● בזן רשמה הפסד של 11 מיליון דולר ברבעון השני לעומת הפסד של 147 מיליון דולר ברבעון הראשון השנה ● הדולר נחלש

נטלי טישלר / צילום: איל יצהר, גלובס

"חזרתי לחדר הנעורים שלי, אני בעלטה"

נטלי טישלר עבדה כמפיקת אירועים וליצנית רפואית עבור 18 אלף שקל בחודש ● משבר הקורונה הותיר אותה ללא הכנסה ואילץ אותה לחזור לבית אמה: "לימדו אותי לשמור כסף לבן ליום שחור. שנים שילמתי ביטוח לאומי, אז למה הכסף לא חוזר אליי?" ● פרויקט מיוחד

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

נעילה מעורבת בוול סטריט בצל נתוני התעסוקה והחרפת הסכסוך בין ארה"ב לסין

פורסמו נתוני התעסוקה בארה"ב: למרות שעקפו את הצפי, מדובר בהאטה בקצב הוספת המשרות החדשות לעומת יוני ומאי ● טראמפ חתם על צו נשיאותי להפסקת האינטרקציה העסקית עם טיקטוק ו-WeChat ● בנק אוסטרליה אמר שקצב השיקום הכלכלי של המדינה יהיה איטי יותר משחזו מראש

עטיפת הדיסק “עם רעש נסתר” של להקת “אפור גשום” / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

להקת "אפור גשום" מתקמבקת (שוב) באלבום היפהפה והרלוונטי "עם רעש נסתר"

האלבום "עם רעש נסתר" של להקת "אפור גשום" מהאייטיז הוא פוליטי לא פחות מאשר תרבותי

עקרבים בנגב. כשמאירים עליהם באור אולטרה–סגול, הם זוהרים. עולם מלא דרמה של ציד והישרדות / צילום: נעם שלו

איך הפך העקרב לחיית המחמד הלאומית ו"ספארי עקרבים” ללהיט החם של הקיץ?

הוא מסוכן, הוא ארסי, הוא קניבל, יש בו משהו חייזרי והוא יכול להתקפל כמו רובוטריק ● אז איך זה שהעקרב הפך לכוכב-על ו"ספארי עקרבים" לילי במדבר זה הלהיט החם של הקיץ?

חמש משפחות משרטטות, צעד אחר צעד, את הנפילה הכואבת מאז מרץ ועד היום / צילום: איל יצהר, גלובס

האם אתם מספיק עשירים כדי לשרוד את הקורונה? האזינו

משפחות ממעמד הביניים משרטטות את הנפילה הכואבת מאז איבדו את מקור פרנסתן במרץ ועד היום ● "רבים יספגו ירידה דרסטית ברמת החיים, וחלק גם ייפלו לעוני" ● פרויקט מיוחד

בדיקה סרולוגית. הרוב יתאכזבו לגלות שהם לא מוגנים מפני הקורונה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שר"פ קורונה: בדיקת קורונה במקום העבודה, לכל העובדים. כבר לא מדע בדיוני

חברת טרגט מרקט ובי"ח שיבא החלו להציע לחברות גדולות לבצע בדיקות סרולוגיות לעובדיהן, כדי לקבוע אילו עובדים מוגנים יותר מפני הנגיף ואילו פחות ולאפשר להן לקבל החלטות ארגוניות מושכלות ● המהלך עשוי להכניס את שוק העבודה לעידן חדש של מעורבות מעסיקים בבריאות עובדיהם