גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בקשת וברשת מקצצים בעלויות הפקה; העובדים: "ביריונות תיענה בפגיעה בכל ההפקות"

ל"גלובס" נודע כי קשת פנתה בשבועות האחרונים לחברות העובדות מולה והודיעה כי תשלם 15% פחות עבור ההפקות ● ברשת הודיעו כי ישלמו את התמורה עבור ההפקות בפריסה של 18 תשלומים ● גורמים בענף: "צעד ציני של הערוצים שרוכב על המשבר"

ארץ נהדרת, ספיישל קורונה / צילום: קשת
ארץ נהדרת, ספיישל קורונה / צילום: קשת

עובדי תעשיית הטלוויזיה והמפיקים אינם נמצאים בדרך כלל באותו צד של המתרס וההיסטוריה ביניהם רצופה מחלוקת וכיפופי ידיים בסוגיות שונות, אולם משבר הקורונה שמטלטל את כל תעשיית ההפקות יוצר חזית משותפת חדשה - ערוצי הטלוויזיה שבחסות משבר הקורונה פוגעים גם בהיקף התשלום וגם בתנאי התשלום.

ל"גלובס" נודע כי קשת פנתה בשבועות האחרונים לחברות ההפקה שמפיקות עבורה והודיעה להן שתשלם 15% פחות עבור ההפקות. לא מדובר רק בהפקות שנעשו בתקופת הקורונה אלא גם אלו שנעשו לפניה ויופקו אחריה. בכך גלגלה קשת את תפוח האדמה הלוהט של הפגיעה בעובדים אל המפיקים שכדי לקצץ בעלויות ההפקה יידרשו לקצץ בשכר עובדי התעשייה. מאחר ולקשת יש הסכמים גם עם אקט - הארגון היציג של עובדי התעשייה ועם שחם שמייצג את השחקנים, המפיקים תקועים למעשה בין הפטיש לסדן.

הצרות של המפיקים לא מסתיימות בקשת: רשת שנמצאת במשבר תזרימי קשה הודיעה למפיקים כי תשלם את התמורה עבור ההפקות (שרובן כבר צולמו ושודרו) בפריסה של 18 תשלומים. כ"בונוס" מציע הערוץ לצמצם את מספר התשלומים לתשעה בתמורה להנחה של 10%. נבהיר כי מדובר בהפקות של מיליוני שקלים שלמעשה כבר מומנו על ידי המפיקים (זאת משום שרשת שינתה בשנה החולפת מדיניות), ובמקום לשלם למפיקים לפי "אבני דרך" כמקובל, החל הערוץ לשלם רק אחרי שכל החומר כבר צולם ונערך.

"אין לעבוד בהפקות קשת ללא אישור האיגוד" 

לא רק המפיקים סובלים - גזירות הקורונה התגלגלו גם לפתחם של עובדי הטלוויזיה בהפקות ישירות של קשת כמו "ארץ נהדרת" להן הודיעה קשת על הורדה של 15% בשכר. בתגובה הוציא מנכ"ל אקט איתמר אביטן מכתב עדכון לעובדי הארגון לפיו "בעקבות נסיונות הפגיעה של קשת בשכר העובדים באופן חד צדדי ללא משא ומתן מול איגוד העובדים אנו מודיעים שאין לעבוד בהפקות קשת ללא אישור האיגוד" . אביטן ביקש לעדכן את האיגוד על כל פנייה אל העובדים והדגיש: "לא נאפשר למעסיקים לנצל את הקורונה לטובת פגיעה בפרנסה שלנו".

המהלכים של הערוצים ובעיקר של קשת מעוררים זעם בתעשייה. בעוד שהרוב מסכימים שרשת מותחת גבולות מחוסר ברירה בשל מצוקה תזרימית, קשת נתפסת כערוץ יציב שהצליח לצאת מתקופת הקורונה מחוזק. יש הטוענים שלוח שידורים שנבע משעות ארוכות של חדשות (תוכן שזול יחסית להפיק) השאיר אותה במצב טוב יחסית ולכן הקיצוץ בהפקות הוא צעד ציני שרוכב על המשבר.

"מדוע נדרש קיצוץ רוחבי?"

לדברי צביקה גוטליב, מנכ"ל איגוד המפיקים לקולנוע וטלוויזיה, ״לאור הפרסומים השונים בתקופה האחרונה, נראה כי קשת הינה בעלת איתנות פיננסית מרשימה. לכן לא ברור מדוע נדרש קיצוץ רוחבי כלל. נזכיר כי קשת חתמה על הסכמים מול איגודים של אנשי מקצוע, ומאחר והינה צד להסכם, עליה להגיע להבנות ישירות מול הצד השני להסכם ולא להשתמש בחברות הפקה כדי לבצע קיצוצים עבורה״.

לעניין רשת אומר גוטליב כי ״אנחנו מבינים כי רשת נמצאת בתקופה מאתגרת, אך התעשייה כולה במצב מאתגר ומורכב. חובות להפקות הן הדבר הראשון שנדרש מגוף שידור לטפל בו כעת. זאת על מנת שמפיקים יוכלו לשלם למאות אנשי מקצוע, שחקנים ואנשי צוות, כדי שיוכלו להביא אוכל הביתה ולשלם את שכר הדירה. אנו מבקשים גם מהרגולטור, משרד התקשורת והרשות השנייה לפעול בעניין לאלתר".

איתמר אביטן, מנכ"ל אקט, מסר בתגובה: "קשת פועלת בבריונות ומפחיתה שכר באופן חד צדדי ופוגעת בעובדים החלשים ביותר בתעשייה, ללא כל כל הידברות עם העובדים או נציגיהם. בריונות תיענה בפגיעה בכל הפקות קשת. אנו שבים וקוראים לאבי ניר להפסיק את הכוחניות ולשבת עם העובדים לשולחן המשא ומתן״. 

מרשת 13 נמסר בתגובה: ״המשבר בתעשיית הטלוויזיה לא פוסח גם על חברות ההפקה כמו גם על כלל התעשייה אשר צפויה להשתנות. שינויים אלו יבוצעו בשיתוף והסכמה עם המפיקים כפי שרשת 13 עשתה בעבר וכפי שתעשה בעתיד".

מקשת נמסר בתגובה: "מאז פרוץ משבר הקורונה, הטלוויזיה המסחרית בישראל מתמודדת עם פגיעה קשה בהכנסות וסופגת הפסדים כלכליים כבדים. בתקופת משבר זו, על אף ההפסדים, קשת גאה להיות בין הגופים היחידים שמייצרים באופן רציף הפקות, צילומים ושגרת עבודה ובכך מספקים ביטחון תעסוקתי ופרנסה לאלפי עובדי תעשיית התוכן. כל העובדים בקבוצת קשת, בהם חברי ההנהלה, העובדים, הטאלנטים והמגישים, וכן עובדי חברות ההפקה, באיגודים השונים, ספגו באופן גורף הפחתה תקציבית רוחבית של 15% כתוצאה מנזקי המשבר. הנהלת החברה אף ספגה קיצוץ גבוה יותר, ואנו מקווים שהשוק יצא מהמשבר במהרה ובהתאם תבוטל ההפחתה.

"לצערנו, במשך תקופה ארוכה ובניגוד לכלל הארגונים, אק"ט פועלים באופן לא חוקי לתיאום מחירים וביטול ימי צילום, ובכך, פוגעים באופן אנוש בעובדי האיגוד ובזכותם להתפרנס". 

שי נשר, שמייצג מספר מפיקי טלוויזיה, מסר בתגובה כי "אנו מנהלים את ההפקות שלנו מול חברת קשת קשת ולא באמצעות התקשורת".

עוד כתבות

הריסת בניינים ישנים בבת ים  /  צילום: כדיה לוי

מתרחבת המגמה של בדיקת איתנות ליזמי תמ"א על ידי עיריות

15 שנה אחרי שתמ"א 38 החלה לפעול, וכשנתיים לפני שתוקפה מסתיים, מודיעות רשויות בארץ כי בכוונתן לבדוק את מצבם הפיננסי של קבלנים שמציעים לדיירים לבצע עבורם את פרויקט החיזוק ● זאת לאור פרויקטים שנתקעו

חיים כץ / צילום: יוסי זמיר

מגעים להסדר טיעון בין הפרקליטות לבין השר חיים כץ

בקשה מבג"ץ: לדחות את הדיון שאמור להתקיים מחר בשלוש העתירות שהוגשו נגד החלטת הכנסת להעניק לכץ חסינות מפני העמדה לדין ● בהודעת המדינה נכתב כי מתקיימים "מגעים מאומצים אשר עשויים לייתר את הצורך בהכרעת בית המשפט הנכבד בעתירות"

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל מודה: משבר הקורונה חמור יותר מתרחישי הקיצון שאליהם נערכנו

בדוח היציבות הפיננסית למחצית הראשונה של השנה מזהיר הבנק כי רמת הסיכון ליציבות המשק כתוצאה ממשבר הקורונה בינונית עד גבוהה. הפעילות הכלכלית, שוק האשראי ומחירי הנכסים חשופים במיוחד לפגיעה ובשוק ההון היקף החוב הקונצרני שעשוי לעמוד בסיכון מגיע ל-50 מיליארד שקל

רועי כהן, רשימת העצמאים / צילום: שלומי יוסף

"ציבור העצמאים ועם ישראל כולו לא יסלח למנהיגים שנטשו אותו בעת צרה ומשבר"

נשיא להב, עו"ד רועי כהן, קורא לרה"מ ושר הביטחון, "להפסיק את השיח המפלג שמטרתו לגרור את המדינה למערכת בחירות רביעית בתוך שנה וחצי, כשברקע ועל פי כל התחזיות עד לסוף השנה עתידים לקרוס מאה אלף עסקים, כשרבבות מהם עדיין לא קיבלו כל פיצוי ועוד כמיליון אזרחים יוותרו מובטלים"

אזרחות איראניות לובשות מסכות מגן / צילום: Ebrahim Noroozi, AP

עיתון איראני נסגר לאחר שדיווח על נתוני הקורונה "האמיתיים" במדינה - פי 20 מהמספר הרשמי

לפי העורך של היומון הכלכלי, "ג'האן־אה סנאט", השלטונות סגרו אותו לאחר פרסום ראיון עם חבר לשעבר בכוח המשימה הלאומי לקורונה שאמר כי הנתונים הרשמיים של התמותה מקורונה היא רק 5% מהמספר האמיתי

ה"לבניות" המפורסמות של בזן במפרץ חיפה / צילום: איחוד הצלה

דיויד פדרמן מתקשה: פטרוכימיים מבקשת לדחות תשלום של כ-24 מיליון שקל

לחברה, המחזיקה במניות בזן, חוב אג"ח של יותר מ-1 מיליארד שקל, הנסחר בתשואות "זבל" בטווח של 67%-140%

מפגינה בביירות מחזיקה בדגל לבנון מול כוחות הביטחון  / צילום: Hassan Ammar, Associated Press

ההפגנות הסוערות בלבנון יתקשו ליצור סדר יום חדש

המעמד הבינוני יתקשה לשנות את יחסי הכוחות במדינה או לפגוע בחיזבאללה

אודי אדירי   / צילום: שלומי יוסף

משרד האנרגיה עוצר הקמתן של 4 תחנות כוח מזהמות

שר האנרגיה מבטל הקמתן של 4 תחנות כוח מזהמות שתוכננו לקום ברחבי ישראל ● ההחלטה מתקבלת לאחר מאבק של ארגוני הסביבה והמשרד להגנ"ס ● שטייניץ: "התוכנית החדשה להכפלת השימוש באנרגית השמש מאפשרת לנו לצמצם בצורה דרמטית את הקמתן של תחנות כוח חדשות"

כבלים תת ימיים / הדמיה: shutterstock, שאטרסטוק

בזק תחבר המקטע היבשתי בכבל התת ימי שיחבר בין אסיה לאירופה

מדובר בפרויקט לחיבור כבל תת ימי בין אירופה לאסיה דרך מפרץ אילת שאותו מובילות גוגל וטלקום איטליה

החנות היוקרתית של לורד אנד טיילור בשדרה החמישית בניו יורק נסגרה ב־2019  / צילום: Kathy Willens, Associated Press

האם ניתן עוד להציל את חנויות הכלבו האמריקאיות

לפני מספר שנים הן נחשבו לחדשניות ולסמל של קידמה, אך כיום הן נסגרות אחת אחרי השנייה ● הרשת האחרונה שנכנסה בשבוע שעבר למצעד פושטי הרגל היא "לורד אנד טיילור" שהחלה את דרכה לפני 184 שנים ● האם נגזר סופן או שניתן עדיין להציל אותן?

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ יעקב מרגי  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ח"כ מרגי: עד שהחברות לא יחדשו טיסות, הציבור לא יראה שקל מהכסף שמגיע לו חזרה

דיון נוסף בוועדת הכלכלה על כספי הצרכנים שכלואים אצל חברות התעופה על טיסות שבוטלו ● יו"ר הוועדה, חה"כ יעקב מרגי נעל את הדיון עוד לפני שהתקבלה החלטה, היות שלא נכחו שרים או לפחות מנכ"לי 3 המשרדים הרלוונטים לענף התעופה הגווע: משרדי התחבורה, הבריאות והאוצר

אולם בית המשפט העליון / צילום: ראובן קסטרו

אמור לי מי השופט ואומר לך מה הפסיקה: בג"ץ הפך למשכן הכנסת המהותי

בלי נימוקים משפטיים ועם הרבה דעה פוליטית, הפסיקה נגד הריסת בית המחבל השבוע היא דוגמה לכך שבית המשפט הפך לזירה פוליטית לכל דבר

אלי עזור / צלם: יחצ / צילום: יחצ

אלי עזור הוא המועמד המוביל לרכישת אתר וואלה

עזור מנהל מזה זמן רב משא ומתן על רכישת וואלה וכעת הוא קרוב לרכוש את האתר תמורת 40-50 מיליון שקל ● עזור מחזיק בבעלותו כלי תקשורת נוספים וחלק מהתשלום על האתר יעשה באמצעות זמן אוויר לקבוצת בזק

עו"ד ליאת בן ארי \ צילום: יונתן בלום

עו"ד ליאת בן-ארי שגתה אבל דינה כדינו של מיקי זוהר

בדיקת "גלובס" מעלה שיחס הרשויות, למשל, לח"כ מיקי זוהר, שנחקר בגין עבירות בנייה, היה לכל הפחות דומה ליחסן לפרקליטה הבכירה • הניסיון לייצר סימטריה בין התנהלותה לבין ההתנהלות שבה מואשם ראש הממשלה מופרך

פלסטינים עוברים למצרים במעבר הגבול ברפיח שנפתח השבוע / צילום: רויטרס

הצ'ק האחרון מקטאר מתקרב ולפועלים אין פרנסה: מה גרם לחזרת בלוני התבערה

האירועים בעוטף עזה הם תוצאה של הליכים כלכליים ופוליטיים, שלוחצים על הארגונים לפעול נגד ישראל • המשבר הכלכלי רק צפוי להחריף בשעה שהזרמת הכסף הקטארי אמורה להיגמר בקרוב

יינות ביתן / צילום: מיכה לובטון

יינות ביתן ממשיכה להצטמצם, הפעם בראשון לציון

ל"גלובס" נודע כי כעת הקבוצה סוגרת את סניף מגה בעיר במרכז המסחרי קניון הבאר במערב העיר ראשון לציון

איתי בן זאב, מנכ"ל בורסת ת"א  / צילום: תמר מצפי

הבורסה דווקא נהנית ממשבר הקורונה: הרווח זינק ברבעון השני פי 4 לכ-12 מיליון שקל

בצל הגידול במסחר, הכנסות הבורסה תפחו בשיעור חד הן ברבעון השני השנה והן במחצית ● המנכ"ל איתי בן זאב מדבר על "כניסה משמעותית של הציבור הרחב", והחברה נסחרת ברמות שיא של כ-.1.7 מיליארד שקל

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

נתניהו למנדלבליט: "אפסות הפעולה שלך היא התרה שערורייתית של דמנו"

ראש הממשלה שלח ליועץ המשפטי לממשלה מכתב חריף שבו הוא מאשים אותו כי אינו נוקט בפעולה לנוכח האיומים על חייו וחיי משפחתו ● "אני רוצה לקוות שבניגוד לכל תשובותיך הקודמות, הפעם תתקבל ממך תגובה הולמת"

דונלד טראמפ / צילום: Gripas Yuri -ABACA, רויטרס

המועמד של טראמפ לשגריר בברלין מעורר סערה: "זילות השואה"

ביקורת חריפה נגד כוונתו של טראמפ למנות את דגלס מקגרגור לשגריר בברלין ● מקגרגור אמר ב-2018 כי "יש סוג של מנטליות חולנית, שטוענת שדור אחרי דור צריך לכפר על מה שקרה במהלך 13 שנים של היסטוריה גרמנית" ● בפנייה לפומפאו כתבה הליגה נגד השמצה כי מקגרגור "לא יוכל לתפקד מהתחלה כשליח אפקטיבי"

בני גנץ בישיבה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

כחול לבן לא ישתתפו בהצבעה מחר על הגבלת התמודדות נתניהו בבחירות

מחר תעלה להצבעה הצעת חוק פרטית של יש עתיד, שאמורה להגביל את ההתמודדות  ראש הממשלה בבחירות הבאות ● כחול לבן: "מדובר אך ורק בניסיון לערער את יציבותה של המערכת הפוליטית כולה"