משרד התקשורת הטיל על על הוט טלקום קנס בסך 1.4 מיליון שקל

הסיבה: פגיעה בתחרות ע"י שיווק סל שירותים משותף (חבילת אינטרנט הכוללת תשתית וספק), בניגוד להוראות המשרד והרישיון

נתי כהן, מנכ"ל משרד התקשורת / צילום: כדיה לוי
נתי כהן, מנכ"ל משרד התקשורת / צילום: כדיה לוי

משרד התקשורת הטיל על הוט טלקום עיצום כספי בסך 1.4 מיליון שקל, וזאת לאחר שמצא כי החברה הפרה את רישיונה ומכרה חבילת אינטרנט הכוללת תשתית פלוס ספק (הוט נט), דבר האסור על-פי רישיונה בשל ההפרדה המבנית החלה עליה. 

לדברי המשרד, "ההפרדה המבנית היא נדבך מרכזי באסדרת המשרד, והוראותיה קובעות בין היתר כי על הוט טלקום לקיים הפרדה מבנית מלאה מחברת הוט נט, שהיא ספק אינטרנט בעל זיקה מבנית אליה". 

בהודעה נמסר כי "המשרד מצא בתום הליך פיקוח כי הוט טלקום שיווקה ועודנה משווקת בקבוצת הוט סל שירותים משותף, הכולל את שירותי ספק האינטרנט הוט נט לצד שירותי תשתית האינטרנט של הוט טלקום, בניגוד להוראות רישיונה. הליך הפיקוח התבסס על שיחות רבות שנדגמו לאורך מספר תקופות שונות, ושבהן התברר כי נציגי הוט טלקום משווקים ללקוחות את הוט נט כספק גישה לאינטרנט.

"חומרת ההפרה התחדדה נוכח העובדה ששיווק זה נעשה על אף שהוט טלקום פנתה מספר פעמים בבקשות למשרד התקשורת לאשר לה לשווק סל שירותים מסוג זה, ובקשותיה נדחו, בין היתר נוכח היכולת שלה לנצל את יתרונותיה המבניים בשיווק סל שירותים משותף ומינוף כוחה לשווקים נוספים וכן נוכח אי-מתן גישה שוויונית לתשתיותיה".

מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן, מסר: "על אף הוראות הרישיון בנושא איסור שיווק הסל, על אף דחיית בקשותיה של הוט לשיווק הסל, ועל אף הפניות שאותן קיבלה הוט במהלך הליך הפיקוח, החברה לא שינתה ממנהגיה. מדובר בהתנהלות שמפרה את הוראות ההפרדה המבנית ושפוגעת בתחרות, ועל כן החלטתי להטיל עיצום כספי על הוט בתום הליך מינהלי שבמהלכו נשמעה עמדת הוט, ולאחר היוועצות עם הוועדה המייעצת לעיצומים כספיים".

מחברת הוט נמסר בתגובה: "החברה פועלת על-פי הוראות הרישיון ואינה משווקת סלי שירותים ללא אישור משרד התקשורת. מכל מקום, הוט קוראת לרגולטור לפעול לביטול ההפרדה המלאכותית בין שירות תשתית לשירות ספק אינטרנט, ולאפשר להוט למכור ללקוח שירות אינטרנט מלא, כמקובל בשוק התקשורת בארץ ובעולם. צר לנו שבשנת 2020, ועל אחת כמה וכמה בעת הזאת, עוסק המשרד באיסור על שיווק חבילות תקשורת מלאות, במקום לעסוק בהפחתת מגבלות רגולטוריות לרווחת הצרכן". 

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988