גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שוק המימון החוץ-בנקאי חטף מכה קשה: האם הוא יתאושש?

יניב אבדי, שותף-מייסד בחברת בטא פייננס, ותומר ששון, אנליסט בחברה: גיבוי מצד משרד האוצר על הלוואות חדשות שיינתנו בתקופת המשבר, והקלות רגולטוריות מצד הרשות לניירות ערך או המפקח על שוק ההון, יכולים לאושש את הענף

יניב אבדי, מייסד-שותף בבטא פייננס / צילום: אייל פרידמן
יניב אבדי, מייסד-שותף בבטא פייננס / צילום: אייל פרידמן

ענף המימון החוץ-בנקאי היה בשנתיים האחרונות, קודם משבר הקורונה, אחד הענפים  האטרקטיביים בשוק ההון בישראל ורבים צפו לו עתיד ורוד. החברות בו הצליחו, בין היתר, לגייס חוב בתשואות נמוכות (שלא פעם הרימו גבה) ואף נהנו מאמון מצד המשקיעים, אם בתמחור נדיב מאוד (שבא לידי כך במכפיל רווח דו-ספרתיים המגלמים צמיחה חזויה מצד המשקיעים) ואם בהיענות מצד המשקיעים בגיוסי הון נוספים.

על רקע הגאות שקדמה למשבר, הצפי היה כי עתידיות היו להצטרף לבורסה עוד מספר חברות חשבות מהענף.

יניב אבדי, שותף-מייסד בחברת בטא פייננס, מציין, בניתוח שהכין על הענף ביחד עם האנליסט תומר ששון, כי הסיבה העיקרית לפריחה עד לפני מספר חודשים נעוצה בשילוב של הרגולציה הכבדה על המערכת הבנקאית שדחפה לצמצום אשראיים, צמיחה של המשק וצורך במקורות מימון נוספים (שלא פעם נדחה על-ידי המערכת הבנקאית) וכן מזמינות המקורות בשוק ההון.

"משבר הקורונה יכול היה להוות הזדמנות ממשית לחברות בענף ל"עלות אותן כיתה" ולהגביר באופן ניכר את התחרות הכה חיונית מול המערכת הבנקאית- בין היתר לאור צמצום האשראי של המערכת הבנקאית בעיקר בשל רגולציה מחמירה (הלימות ההון) והן מהחשש המובנה של הבנקים (שהוכח) על הצורך ברישום הפרשות בגין סיכוני האשראי שהתגברו כתוצאה מהמשבר", הם כותבים. 

במילים אחרות, "כתוצאה מהרגולציה המכבידה שחלה על המערכת הבנקאית, אשר הביאה ועתידה אף להגביר את בעיית הנזילות בשוק וזמינות האשראי לעסקים ולפרטיים מהמערכת הבנקאית, יכלו החברות החוץ-בנקאיות להגדיל את מתן האשראי כחלופה למערכת הבנקאית ובכך לחזק את הקשרים עם לקוחות (שכה זקוקים למימון ולחמצן תזרימי), שהיו עד כה "נעולים" במערכת הבנקאית".

אולם, מציינים אבדי וששון, נראה שהזדמנות זו לא רק שלא מומשה על-ידי הענף והממשלה, אלא אף הביאה להקטנת התחרות , ולהתכווצות הענף באופן ניכר.

4 סיבות מרכזיות להתכווצות הענף

יש לדעתם מספר סיבות לתופעה: הראשונה, כתוצאה מכללי הרגולציה החלים על החברות בענף (בעיקר כתוצאה מיישום תקן חשבונאי חדש), אלו נדרשות לבצע הפרשה עודפת מעבר לחובות הפגומים הממשיים ואף להפריש בגין הפסדי אשראי פוטנציאליים. שיעור הפרשה זו, נקבע, בין היתר מהיסטוריה הפגימה של החובות אך גם משיקולים מאקרו כלכליים, כך למשל ככל ויש הרעה בפעילות הכלכלית החזויה (צפי לעלייה בשיעורי האבטלה, האטה כלכלית וכו') אומדן ההפרשה עשוי לגדול ואיתו העלייה ברישום הפסדים והקטנת העודפים וההון העצמי- המהווים את כרית ההון למתן הלוואות נוספות.

הסיבה השנייה, החשש ממיתון כבד הביא חלק מהחברות לפרוע הלוואות קצרות מועד (ני"ע מסחריים לא סחירים - כמו במקרה של קבוצת נאוי) דבר שהקטין את מקורות האשראי של החברות.

סיבה שלישית: הצורך בשמירת נזילות (כתוצאה פירעון אג"ח חזוי של החברות) וכתוצאה ממצב השוק ותשואות האג"ח שהמירו בקרב החברות שמקשות על החברות למחזר אג"ח וכתוצאה מכך - נאלצות גם פה להפחית אשראיים ו/או לפנות למקורות מימון חלופיים פרטיים יקרים יותר (וכתוצאה מכך לבחון מחדש את כדאיות מתן הלוואות חדשות כתוצאה מפגיעה במרווח המימוני שלהן).

סיבה נוספת היא ירידה בשווי השוק של החברות בענף, שלא מאפשר לחברות לבצע הנפקות הון נוספות (מחשש של דילול בעלי המניות והמתמנה למצב טוב יותר בשוק).

את הענף מובילות בבורסה 3 חברות מרכזיות - אס.אר. אקורד של עדי צים, נאוי של האחים דורי ושאול נאוי, ופנינסולה הנמצאת בשליטת בית ההשקעות מיטב דש. חברות נוספות המשויכות לסקטור הן אופל בלאנס, שוהם ביזנס, גיבוי אחזקות, יונט קרדיט, ערך פיננסים, פי.אל.טי פייננס, אורשי ומלרן. 

מניות הסקטור צנחו בעשרות אחוזים, ביחד עם כל השוק, מאמצע פברואר השנה ועד ל-22-23 במרץ ומאז רשמו רובן התאוששות מרשימה. אס.אר אקורד, למשל, קפצה מאז ב-86% ופנינסולה  ב-96%. שתיהן פרסמו בשבוע שעבר דוחות טובים, יחסית למצב, לרבעון הראשון של השנה. 

פיתרון משני כיוונים

לפני משבר הקורונה, חברות אלה נסחרו ברמת מכפילים נדיבה מאוד, בין היתר לאור ההנחה ששוק האשראי החוץ-בנקאי ילך ויתרחב, הן כתוצאה מהרצון של המערכת הבנקאית להקטין את האשראי בסקטורים אליהם פונה הענף המימון חוץ-בנקאי (בגלל מגבלות הלימות הון ודרישות ריתוק הון נוסף), והן בגלל הצמיחה העסקית בישראל והצורך במימון לפיתוח עסקים. כמו כן, הצפי היה שחברות נוספות הפועלות בענף יצטרפו לחגיגת הביקושים של משקיעים אשר יבקשו להיחשף לענף זה.

נראה, כותבים אבדי וששון, "שפיתרון למצב זה וניצול הגברת התחרות יכול להגיע משני כיוונים ביחד ולחוד - אחד מהממשלה (משרד האוצר), אם תאפשר לחברות בענף מעין גיבוי על הלוואות חדשות שיינתנו בתקופת המשבר והשתתפות בכשלים של לקוחות חדשים או הלוואות חדשות "מעבר לשיעור הפרשות הנורמטיביות / היסטוריות" בענף. מצד שני - הקלות רגולטוריות מצד הרשות לניירות ערך ו/או המפקח על שוק ההון - שתאפשר לחברות בתקופת הביניים לצמצם את ההפרשה בתקופה זו (אם באמצעות כרית הביטחון מצד הממשלה ואם כתוצאה מהקלת דיווח בתקופת הביניים)".

"נראה שככל וצעדים אלו ינקטו, הרי שחברות אלו יגיבו בעלייה בתשואות המניות וכן בקיטון בתשואות האג"ח . החברות בענף, ישנו את גישת הדפנסיבות וחלף צמצום אשראי ושמירה על כרית מזומנים, ישחררו הלוואות לשוק ויבצעו גיוסי אג"ח (ומחזורי אג"ח). בכך, הן הענף ייהנה ושוק ההון והן המשק (ואפילו פעמיים) - פעם אחת הקטנת בעיית הנזילות בשוק האשראי לעסקים קטנים ולפרטיים וכן להגבת התחרות ביום שאחרי המשבר במתן אשראי (מול מערכת הבנקאית)". 

עוד כתבות

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

עליות בבורסות אירופה; "שעתם של השווקים המתעוררים מתקרבת"

בורסות אסיה נסחרו היום במגמה מעורבת, לאחר עוד יום חיובי בניו יורק ● עליות במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב ● רוברט כרמלי, ראש דסק חו"ל בפעילים ניהול תיקי השקעות: "שני סקטורים בולטים לטובה עם גידול ברווחיות: סקטור התשתיות וענף הרפואה"

הנזק באזור הנמל בביירות לאחר הפיצוץ / צילום: MOHAMED AZAKIR, רויטרס

מספר ההרוגים בפיצוץ בביירות עלה ל-100; כ-4,000 פצועים

הפיצוץ אירע בהאנגר גדול סמוך לנמל עצמו ונשיא לבנון ציין כי 2,750 טון של אמוניום חנקתי אוחסנו בנמל במשך שש שנים בלי "שום אמצעי בטיחות" ● ישראל הציעה סיוע הומניטרי

איתור מפרי הוראות הקורונה. המשטרה מסתפקת במתן קנס בגובה 5,000 שקל לחולים שהפרו בידוד  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

למה המדינה נמנעת מלהעמיד לדין חולים שהפרו בידוד?

על אף שחוק העונשין מטיל עונש מאסר ממושך על מעשה שעלול להפיץ מחלה - עד כה נמנעה המדינה מלהעמיד לדין בגין עבירה זו חולי קורונה שהפרו את הוראות הבידוד ● משרד המשפטים מסביר כי האכיפה הפלילית שמורה למקרי קיצון ● אולם גם במקרים כאלו מסתפקות הרשויות במתן קנס

שלט "להשכרה" מונח על רצפת עסק שסגר. המשבר הכלכלי גרם לעסקים רבים לפשוט רגל / צילום: כדיה לוי, גלובס

בעלי עסק קטן? פייסבוק תשמח לסייע לכם (אבל בתנאי שאתם בתל אביב)

בימים אלה משיקה פייסבוק תוכנית מענקים לעסקים קטנים, שתעניק סך כולל של למעלה מ-1.3 מילון דולר לעסקים קטנים בישראל, ואחת המגבלות לקבלתו היא במיקום העסק ● מתברר שפייסבוק העולמית תפעיל את תוכנית המענקים, אך רק בערים שבהן יש לה משרדים או בסמוך אליהם

המדרגות הספרדיות ברומא, יולי. בימים רגילים אתרי התיירות היו עמוסים במטיילים / צילום: Cecilia Fabiano, Associated Press

המיתון באירופה גבוה יותר מאשר בארה"ב, אך הוא גם מסמן הבראה מהירה יותר

הצעדים האגרסיביים שננקטו באירופה והביאו להצטמקות כלכלת האיחוד ב-40.3% יובילו, מעריכים אנליסטים, להבראה מהירה יותר מאשר בארה"ב, שכלכלתה הצטמקה "רק" ב-32.9%

איילת שקד בהצעת חוק פסקת ההתגברות, היום / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הכנסת דחתה את הצעת פסקת ההתגברות ואת ועדת החקירה בפרשת הצוללות

פסקת ההתגברות נדחתה ברוב עצום של 71 נגד 5 ● 19 ח"כים תמכו בהקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות, אך 48 התנגדו ● חברי הליכוד נעדרו מההצעה על פסקת ההתגברות, וחברי כחול לבן נעדרו מההצעה להקים ועדת חקירה על הצוללות

מתקן גידול של תיקון עולם / צילום: יח"צ

קבלת קנאביס רפואי תעבור מרישיון למרשם של רופא מומחה

כך אמר היום סגן שר הבריאות יואב קיש בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת ● קיש: "לא נייצא גרם אחד של קנאביס לפני שנסדיר את המחיר בישראל"

דוד שמרון ובוגי יעלון / צילום: איל יצהר, עדינה ולמן-דוברות הכנסת

פרקליטו לשעבר של נתניהו הגיש תביעת לשון הרע נגד בוגי יעלון

בא כוחו של רה"מ נתניהו לשעבר, הגיש לביהמ"ש המחוזי בתל אביב תביעת לשון הרע בסך 567 אלף שקל נגד שר הביטחון לשעבר, ח"כ משה (בוגי) יעלון בגין אמירות של יעלון שלפיהן שמרון פעל באופן מושחת בקשר לפרשת הצוללות ● יעלון בתגובה: "כך מתנהגת כנופיית פשע"

יו"ר קודאק ג'ים קונטיננזה חותם על עסקת ייצור תרופות / צילום: JAMIE GERMANO/ROCHESTER DEMOCRAT AND CHRONICLE via, רויטרס

רשות ני"ע האמריקאית בודקת האם קודאק גרמה במכוון להקפצת המנייה

קודאק העבירה לגופי חדשות מידע על ההסכם בהיקף 765 מיליון דולר עם הממשל האמריקאי לפני ההודעה הפומבית ● אלה פרסמו את המידע ואז הסירו אותו לבקשת החברה ● עכשיו הרשות בודקת איך החברה ניהלה את חשיפת ההלוואה, שגרמו למנייתה לזנק

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

המומחים מנתחים: איך תשפיע הורדת מס הרכישה על שוק הדיור?

הכנסת אישרה להוריד את מס הרכישה לרוכשי דירה שנייה • רוב השחקנים בשוק סבורים שהורדת המס תעורר פעילות בשוק הנדל"ן ותמשוך משקיעים, אבל קשה לדעת מה תהיה ההשפעה על המחירים

טריידר ג׳ו. הטריק שמאפשר לתת תחושה שהמבחר גדול שמור לטקטיקה שמוכרת מתחום האופנה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סופרמרקט עם מעריצים מושבעים - מהו סוד ההצלחה של טריידר ג'ו?

ההצלחה האדירה של טריידר ג'ו מתבססת על חשיבה שמאפיינת יותר עסק חברתי קטן מתאגיד אמריקאי ענק ● מה גורם לאנשים לכתוב עליה שירים, לשוחח עליה בלי סוף ברשתות חברתיות ולהתגאות בכך שרכשו שם מוצרים? ● אורחים מנתחים מהלכים שיווקיים מעבר לים 

מטוס של וירג'ין אטלנטיק / צילום: Shutterstock

חברת התעופה הבריטית וירג'ין אטלנטיק הגישה בקשה להגנה מפני נושים

הבקשה הוגשה בבית המשפט בניו יורק במסגרת הליך צ'פטר 15 שמטרתו לאפשר לחברה זרה להגן על נכסיה מפני הליך של הקפאת הליכים ובעקבותיה, כניסה לפשיטת רגל ● ● לחברת דלתא 49% ממניות החברה ● בחודש אפריל החברה האחות וירג'ין אוסטרליה נכנסה גם היא להליך של חדלות פירעון

רועי פולקמן/ צילום: תמר מצפי

שר התקשורת מקים ועדה בראשות רועי פולקמן לבחינת הרגולציה בערוצי הטלוויזיה

הוועדה, בראשות חבר הכנסת לשעבר, צפויה לרכז את עבודת המטה שנעשתה עד היום בתחום, לעדכן אותה ולהמליץ על השינויים הנדרשים בתחום הרגולציה ● שר התקשורת יועז הנדל: "שוק התקשורת נמצא במשבר מתמשך, ולרגולציה יש חלק גדול בכך"

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

נתב"ג בחודש יולי: ארקיע ואל על לא הטיסו אפילו נוסע אחד

נתח החברות הישראליות בחודש יולי שנשען רק על פעילותה של ישראייר הסתכם ב-7% ● החברות הזרות כגון טורקיש, איזי ג'ט וריאנאייר רשמו ירידה של עשרות אחוזים במחצית הראשונה של 2020 לעומת התקופה המקבילה אשתקד

וברט לוקאסיו, מייסד ומנכ"ל לייבפרסון  / צילום: אתר החברה

לייבפרסון מזנקת בבורסה; המנכ"ל: "הביקוש צמח משמעותית ברבעון השני"

התחזית המעודכנת של לייבפרסון לשנת 2020 היא להכנסות של 357-361 מיליון דולר השנה, צמיחה של כ-23% ביחס ל-2019 ● ברבעון השני הכנסות לייבפרסון צמחו ב-29.1% ל-91.6 מיליון דולר

מטוסי אל על חונים בנתב"ג, שהתרוקן מנוסעים / צילום: Ariel Schalit, AP

להציל את אל על, אבל אחרת: איך מחלצים חברות תעופה בכל שאר העולם

קיצוצי שכר להנהלה, הגנה על הסביבה, מינוי דירקטורים מטעמן והתייעלות עסקית - אלה הן רק חלק מהדרישות של ממשלות בעולם בתמורה למיליארדים שהזרימו להצלת חברות התעופה ● בישראל מתקשים להחליט אם להנפיק או למכור את החברה, ולא מצליחים להתמודד עם ועד הטייסים ובעלי החברה

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

טבע עמדה בצפי ההכנסות ועברה את תחזית הרווח: "התקדמנו עם מרבית מנועי הצמיחה"

הרווח למניה עמד על 55 סנט ● האנליסטים המסקרים את טבע העריכו בממוצע שהחברה תציג הכנסות של כ-3.9 מיליארד דולר ורווח של 53 סנט למניה ● המנכ"ל קאר שולץ: "במהלך הרבעון האחרון ראינו מכירות נמוכות יותר של תרופות גנריות ותרופות ללא מרשם בכל האזורים"

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

נעילה ירוקה בוול סטריט; הזהב בשיא היסטורי: מעל 2,000 דולר לאונקיה

מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.6%, נאסד"ק התחזק ב-0.3% ומדד S&P 500 הוסיף 0.4% ● מחיר חוזה זהב למסירה בדצמבר עלה ב-1.7% ל-2,020.9 דולר לאונקיה ● נפט מסוג WTI התחזק ב-1.7% למחיר של 41.7 דולר לחבית ● סולאראדג' הישראלית נושקת לשווי של 10 מיליארד דולר ● דאקס איבד 0.41%, פוטסי 100 עלה ב-0.05% וקאק 40 התחזק ב-0.28%

הבית החכם של בזק / צילום: יח"צ

בזק משדרגת את שירות הבית החכם עם יותר גלאים באפליקציה אחת

השירות החדש כולל ניהול גלאים ומתגים חכמים, בהם מצלמה חכמה, גלאי מזגן, מתג דוד, מתג תאורה ועוד ● בשלב ראשון השירות יהיה פתוח לעזרים קוליים רק דרך סירי של אפל ולא יאפשר חיבור שירותים חדשים חיצוניים שאינם של בזק

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 4 באוגוסט 2020

אתמול באיכילוב: 8 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים