פינטק | דעה

דעה: טכנולוגית סורקי ורידי כף היד – איום מוחשי על חברות כרטיסי האשראי

מדובר במהפכה שהשלכותיה הן מעל ומעבר לעסקי הסחר והקמעונאות בלבד, כיוון שהמסקנה המתבקשת והמיידית של אימוץ טכנולוגית סורקי הוורידים וקישורה לחשבון הבנק של הלקוח, משמעותה - ייתור השימוש בכרטיסי האשראי

אמזון גו / צילום: רויטרס
אמזון גו / צילום: רויטרס

לאחרונה התבשרנו כי פותחה טכנולוגיה חדשה של זיהוי בני אדם ע"י סריקת כף היד וצילום כלי הדם מתחת לעורה. הטכנולוגיה אומצה בחום ע"י אמזון, אשר הגישה בקשה לפטנט עבור מערכת לזיהוי ביומטרית המבוססת על קריאת מבנה כף היד.

אמזון החלה לנסותה ברשת החנויות "אמזון GO" ודווח כי בעתיד היא מתכוונת להכניס את המערכת לרשת "הול פודס" שרכשה לפני כשנה וחצי. במקביל, חברות ענק כמו וולמארט וגוגל, הודיעו שגם הן עוסקות ומגלות עניין בטכנולוגיה דומה.

עד להופעת טכנולוגיית סורקי הוורידים, הטכנולוגיה השלטת גם כיום בשוק היא מערכת של סורקי טביעת אצבעות, הנמצאת בשימוש של משטרות, שרותי אבטחה וריגול, בנקים, נמלי תעופה וים, חברות גדולות, וברמת דיוק פחותה בסמארטפונים ובטאבלטים.

למרות שמדובר בטכנולוגיה מוכחת ואמינה המבוססת על העובדה, שכמעט לא נמצאו מקרים של טביעות אצבע זהות בין שני אנשים, וטביעת אצבעו של האדם אינה משתנה במשך חייו, הרי שהבעיות צצו דווקא מכוונים אחרים כגון: פיתוח מערכות תוכנה היוצרות פייק טביעת אצבע, או גניבות מאסיביות של מאגרי טביעת אצבעות של מיליוני לקוחות, שלא לדבר על הפיתוח החדש של טביעת אצבע מלאכותית ע"י חברת קספרסקי.

לעומת זאת טכנולוגיית זיהוי ורידים איננה ניתנת כמעט לשכפול או להעתקה, כיוון שהיא תת-עורית ובניגוד לזיהוי אצבע או פנים איננה מושפעת מאיכות טביעת האצבע כגון רטיבות, שומן, לכלוך או תאורה חלשה. לכן אחוז השגיאה בה קטן מ-0.0001%. דפוסי הוורידים בכף היד הם יחודיים ומכילים מאפיינים חד פעמיים ששונים אפילו בין שני תאומים זהים. מה עוד שמאפיינים אלה לא משתנים לכל אורך חיי האדם.

בטכנולוגית סריקת הורידים המשתמש אינו מתבקש כלל לגעת בדבר - המערכת מזהה את הלקוח ע"י העברת כף ידו מעל מצלמת אינפרא אדום, ובכך זיל גמור.

אם נסיונות אלה של אמזון ואחרים יוכתרו כהצלחה הרי שמדובר במהפכה שהשלכותיה הן מעל ומעבר לעסקי הסחר והקמעונאות בלבד, כיוון שהמסקנה המתבקשת והמיידית של אימוץ טכנולוגית סורקי הוורידים, וקישורה לחשבון הבנק של הלקוח, משמעותה ייתור השימוש בכרטיסי האשראי. זאת המטרה האמיתית של אמזון - היא מדויקת ומהירה יותר תפעולית, ואין בה חשש להונאה\רמאות (מבנה הורידים אינו משתנה לאורך החיים). הטכנולוגיה מייתרת למעשה את תפקיד המתווך הפיננסי, קרי חברות האשראי למיניהן.

אם עד היום חברות כרטיסי האשראי למדו להכיל ולהסתדר עם מתחרים כמו פייפאל בחזקת "מכה קלה בכנף", הרי שכאן כבר מדובר במהפכה פיננסית העלולה להקיז את דמן של חברות כרטיס האשראי, וזאת בנוסף לאיום הפוטנציאלי המתפתח על ליבת עסקי האשראי שלהן, ע"י חברות הפינטק הצצות כפטריות לאחר הגשם.

מדובר פה באיום אסטרטגי ממעלה ראשונה על עסקים בהיקף של טריליוני דולרים ואין זה סוד כי מזה זמן עסקי האשראי קורצים מאוד לענקי חברות הטכנולוגיה. המכשול היחיד העשוי לבלום שימוש נרחב בטכנולוגית סורקי ורידי כף היד עשויה להגיע דווקא מכיוון הרגולטורים, כיוון שמדובר בבעיה אמיתית של שמירת פרטיות. בעוד שבטכנולוגיות אחרות ניתן לסגור חשבון אחרי פריצה או חשיפת נתונים, הרי ששינוי מבנה של כף יד אדם בלתי אפשרי.

הצעתי למנהלי הבנקים הרגועים עדיין, היא לעקוב טוב ומקרוב אחר דרך ההתמודדות של חברות האשראי, באיומי הטכנולוגיה החדשה כולל חברות הפינטק - היא עשויה להגיע במהרה גם למפתנם. 

הכותב כיהן כמנהל אגף היבוא במינהל הסחר הממשלתי וכסמנכ"ל משרד הכלכלה

צרו איתנו קשר *5988