"אין לצאת מהבית, למעט במצבים המחייבים זאת": כל ההנחיות החדשות של משרד הבריאות

בין ההנחיות: יש לשמור על הקשרים החברתיים באמצעי תקשורת מרחוק ולהימנע מאירוח של חברים ובני משפחה • יש למדוד חום טרם היציאה לעבודה • שירותי משלוחים – רק על סף הדלת • בשלב זה לא מדובר בצו מחייב שייאכף ע"י המשטרה, אלא בהנחיות לציבור • לצפייה בכל העדכונים

פארק הירקון. תיאסר היציאה מהבית / צילום: איל יצהר, גלובס
פארק הירקון. תיאסר היציאה מהבית / צילום: איל יצהר, גלובס

לאחר שבימים האחרונים מנסים במשרד הבריאות להבהיר לציבור כי אנחנו מצויים בעיצומו של משבר בריאות ודרך ההתמודדות עמו מחייבת את התגייסות הציבור והקשבתו להנחיות, כעת מפרסם המשרד רשימת הנחיות מפורטת, שמהדברים העולים בה ניתן להבין כי האזרחים נדרשים לשהות בביתם, למעט עבור צרכים הכרחיים. בין האיסורים המפורשים: אסור ללכת לפארקים, אסור ללכת לקניונים, אסור ללכת לים, אין לצאת מהבית למעט במצבים המחייבים זאת. חנויות מסחר שאינן חיוניות (כגון מזון, תרופות וטואלטיקה) חייבות להיסגר, והחל מיום ראשון, תופסק גם הפעילות האלקטיבית בבתי החולים הציבוריים. 

נדגיש כי המסמך שהוציא היום משרד הבריאות הוא מסמך הנחיות לתושבים. בשלב זה לא מדובר בצו המורה על סגר או בהנחיות מחייבות שיאכפו על-ידי המשטרה, אלא בהנחיות לציבור. באם לא יהיה שיתוף-פעולה מצד הציבור, ותהיה החמרה ניכרת בתחלואה בישראל, אותן הוראות עשויות להפוך למחייבות. 

בשעות אחר-הצהריים הוציא היועץ המשפטי לממשלה הודעה לתקשורת, בה נכתב כי "במענה לפניות כתבים בקשר לתוקפן של ההמלצות האחרונות של משרד הבריאות ומדיניות האכיפה הנוגעת להן, נבקש להבהיר כי מבלי להפחית בחשיבותן של ההנחיות וההמלצות אשר נועדו למנוע את התפשטות נגיף הקורונה, פעולות אכיפה יינקטו אך ורק ביחס להפרתן של הוראות חוקיות מחייבות אשר יעוגנו כנדרש בצווים ובתקנות על-פי הדין, שגם יובאו ויפורסמו כמובן לידיעת הציבור באופן רשמי ומסודר".

לפי ההנחיות שפורסמו, משרד הבריאות מורה כי יש לשמור על בידוד חברתי, כאשר הקשרים החברתיים יישמרו רק באמצעי תקשורת מרחוק. על הציבור להימנע מאירוח של חברים ובני משפחה שאינם מתגוררים בבית. אין לצאת מהבית לפארקים, לגינות משחקים, לחוף הים, לבריכה, לספריות, למוזאונים, לשמורות טבע וגנים או למרחבים ציבוריים אחרים, למעט יציאה של ילדים במסגרת המשפחה בלבד או עם בעל חיים (באופן בודד). שירותי משלוחים יונחו על סף הדלת, וטיפולי שיניים לא הכרחיים יבוטלו. במקום עבודה, באם הוא עדיין פועל, על כל מעסיק להקפיד על מרחק של שני מטר בין עובדים ולוודא כללי היגיינה אישית וסביבתית. גם בעת יציאה מהבית במצבים המחייבים זאת - יש לצמצם מגע בין אנשים ולשמור מרחק של 2 מטרים.

באשר לעניין חוגי ספורט ומכוני כושר - פעילות זו מותרת אך ורק בקבוצות קטנות ובמרחק בין המשתתפים; "אין לקיים חוגים כלל, גם לא במספר מינימאלי של משתתפים, ובכלל זה חוגי ספורט וחדרי כושר. כלל זה חל גם על חוגים המתקיימים במסגרת ציבורית וגם במסגרות פרטיות. ניתן לצאת לפעילות ספורט לא מאורגנת בקבוצה של עד 5 אנשים תוך הקפדה על מרחק שני מטר".

על אוכלוסיות בסיכון להימנע ככל הניתן לצאת מהבית, ולהימנע מאירוח, ובפרט קשישים ואנשים עם מחלות כרוניות קשות בכל גיל, מחלות ממושכות של דרכי הנשימה כולל אסטמה, מחלות אוטואימוניות, מחלות לב וכלי דם, סכרת, מחלות ומצבים הפוגעים במערכת החיסון, חולים במחלות ממאירות ומחלות עם פגיעה במערכת החיסון. לשם אספקת מזון או צרכים הכרחיים, יש להיעזר בחברים ובני משפחה בהבאת אספקה לבית.

באשר לצריכת שירותי בריאות, מומלץ "לצרוך שירותי רפואה מרחוק ולא להגיע אל המרפאות פיזית, ככל שהדבר מתאפשר". עוד אומרים במשרד הבריאות: "יש לבסס מיד עם תחילת ההסגר את אפיקי התקשורת עם הקופה בה אתם חברים. יש לבדוק באמצעות האינטרנט או באמצעות בני משפחה מה הנחיות הקופה במידה ותזדקקו לשרות רפואי". בנוסף, חוזר המשרד ומדגיש כי אם אדם מרגיש שהוא מפתח מחלה, חום, עם או בלי תסמינים נשימתיים, עליו להיכנס לבידוד בית ולהימנע ממגע עם בני המשפחה. במקרה של מחלת חום, החולה ימצא בבידוד עד יומיים לאחר סיום החום. שאר בני המשפחה ישהו בבידוד רק במקרה של אבחנה של קורונה.

כללי התנהגות נוספים:

 • להימנע ממגע פיזי כולל חיבוקים ולחיצות ידיים
 • פתיחת דלתות לא בכף היד
 • להמעיט בנגיעה בפנים
 • רחיצת ידיים לעיתים קרובות
 • אוורור מקסימלי של הבית
 • יש לחטא ידיות ודלתות
 • להימנע מלנשק מזוזות ותשימי קדושה אחרים
 • להימנע מלעשן סיגריות, סיגריות אלקטרוניות או נרגילות - זו הזדמנות טובה להפסיק לעשן!
 • להימנע משימוש בכלי אחד לשם אכילה משותפת או להימנע משיתוף אוכל מפה לפה
 • יש להקפיד על תזונה בריאה ופעילות גופנית בעת השהיה בבית (הנחיות נפרדות).

כללי התנהגות מחוץ לבית

 1. מתי מותר לצאת

א. צורך בטיפול רפואי דחוף - חל איסור על חולים עם חום ותסמינים נשימתיים לצאת מהבית, למעט במצבי חירום רפואי.

ב. עובדים - בהתאם להנחיות הממשלה והתקנות שיפורסמו בנפרד.

ג. יציאה לצורך קניית מצרכים חיוניים אם אין אפשרות לאספקה במשלוח או על-ידי בן משפחה (במקרה של קשישים או חולים במחלות כרוניות).

ד. לוויות - לצמצם ככל האפשר למינימום הנדרש ולבני משפחה קרובים בלבד ולשמור על מרחק של 2 מטרים בין אדם לאדם. להימנע משהייה בחללים סגורים.

ה. ניתן לצאת ל-10 דקות הליכה יחידנית במקומות מבודדים או יציאה לחצר. יש לרדת לבד במעלית או ללא קרבה לאנשים אחרים.

ו. שמירה על ילדים - שתי משפחות יחד באופן קבוע יוכלו לשמור על פעוטות.

 1. איך להתנהג בזמן יציאה מהבית

א. יציאה ברכב פרטי - אדם אחד ברכב בלבד או בני משפחה מאותו משק בית, למעט בעת צורך בליווי חיוני כגון פינוי לטיפול רפואי שאינו דחוף.

ב. יש להימנע ככל הניתן משימוש בתחבורה ציבורית - יצאו הנחיות מפורטות בנפרד.

ג. שמירה על מרחק שני מטרים מכל אדם, בעת הגעה למקום ציבורי שיש בו אנשים.

ד. הקפדה על היגיינת ידיים והיגיינה נשימתית.

 1. איך להתנהג בעבודה

א. יש להקפיד על קיום מרחק של שני מטרים לפחות בין העובדים בכל המקומות והמתארים בהם העובדים נמצאים.

ב. יש למדוד חום טרם היציאה לעבודה. במידה ויש חום או סימני תחלואה נשימתית אין להגיע לעבודה ויש להקפיד על כללי הבידוד בבית. מומלץ לקיים טבלת רישום של חום (מדידה בבוקר ובערב).

ג. יש לרחוץ ידיים בכניסה וביציאה לעבודה, וכן אחת ל-3 שעות לכל היותר.

ד. יש להשתדל ככל הניתן שלא לגעת באף ובפה, ולרחוץ ידיים לאחר מגע מסוג זה.

ה. יש לפזר טישו / נייר טואלט בזמינות קרובה לכל העובדים.

ו. יש להקפיד על כללי ההתנהגות כפי שהופיעו קודם.

צרו איתנו קשר *5988