גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"בישראל יש רק מחצית ממיטות הטיפול נמרץ הנדרשות, עוד לפני הקורונה"

האם נשלם את המחיר של צעדים דרסטיים נגד הקורונה בשל תת-תקצוב כרוני של מערכת הבריאות? • יו"ר האיגוד הישראלי לטיפול רפואי נמרץ, ד"ר ירון בר-לביא, סבור כי "מצב של אי-ספיקה כבר יותר משני עשורים. אפילו עם שפעת עונתית מתקשים להתמודד" • ומה מצבנו יחסית לאירופה?

פעולות סטרליזציה של עובדי המדינה במבני ציבור באיטליה / צילום: ססיליה פביאנו, Associated Press
פעולות סטרליזציה של עובדי המדינה במבני ציבור באיטליה / צילום: ססיליה פביאנו, Associated Press

ישראל נוקטת כמה מהצעדים המחמירים ביותר בעולם במאבק נגד התפרצות נגיף הקורונה. היא הייתה הראשונה שמנעה מתושבי איטליה להיכנס, הראשונה שביטלה טיסות מהמדינות הגדולות באירופה והראשונה המחייבת כל תושב שהיה בחו"ל להיכנס לבידוד ביתי. ההשלכות הכלכליות והתיירותיות של צעדים אלה הן אדירות, והוערכו כבר במיליארדי שקלים: הפסקה של חלק גדול מהתנועה האווירית, פגיעה תדמיתית, סכנה להתמוטטות עסקים ושיתוק חלקי של המשק, בין השאר בעקבות בידוד ביתי של עשרות אלפי בני אדם.

כששואלים את הממשלה ומשרד הבריאות מדוע המדיניות החריגה, לעומת מדינות אחרות בעולם, עולה התשובה שהמטרה היא להאט כמה שיותר את התפרצות המחלה ולמצע את מספר המקרים ואת חומרתם, כדי למנוע מצב של "ריצה על בתי החולים" - שיא תחלואה כמו שרואים במחוז לומברדיה שבאיטליה - שמביא לחוסר-טיפול בחולים מבוגרים, למשל, ולקריסה של מערכת הבריאות.

בישראל יש 300 מיטות טיפול נמרץ

אבל האם אחת הסיבות המרכזיות לחשש הזה היא בעצם תת-תקצוב כרוני של מערכת הבריאות, שהביא לירידה מתמדת במספר מיטות האשפוז לנפש בישראל, ובמיוחד במספר מיטות הטיפול נמרץ - הדבר היחידי המציל בשלב זה את חייהם של חולי קורונה במצב קשה - עד לתחתית הדירוג במדינות ה-OECD? האם החיסכון של הממשלה בהוצאה על מערכת הבריאות אינו אחד הגורמים למדיניות הדרסטית שעולה כל כך הרבה? במלים אחרות, האם בשל חיסכון של כמה מאות מיליוני שקלים בשנה למערכת הבריאות במשך עשורים, מפסיד המשק כעת עשרות מיליארדים ואנשים עשויים לשלם בחייהם?

כדי לנסות ולברר את הנקודה פנה "גלובס" ליו"ר "האיגוד הישראלי לטיפול רפואי נמרץ", ד"ר ירון בר-לביא, יו"ר אגף טיפול נמרץ במרכז הרפואי רמב"ם.

ד"ר בר-לביא, כמה מיטות טיפול נמרץ יש כיום בישראל?

"יש בערך 300 מיטות בכל בתי החולים"

האם זה מספיק?

"לא. יש לנו בערך חצי ממספר המיטות טיפול נמרץ שצריך. כלומר, צריך לפחות 600 מיטות טיפול נמרץ במדינת ישראל, עוד לפני שמדברים על התמודדות עם התפרצות הקורונה. באופן כללי, צריך ש-10% מכלל מיטות האשפוז במערכת הבריאות יהיו מיטות טיפול נמרץ. בארץ הנתון הזה עומד על פחות מ-5%, יש מדינות שבהן השיעור הזה גבוה הרבה יותר".

שיעור מיטות האשפוז בישראל הוא מהנמוכים

האם מיטות הטיפול הנמרץ הקיימות פנויות עכשיו להתמודד עם חולי קורונה?

"לא, כולן תפוסות עכשיו. אף אחת מהן לא תפוסה על ידי חולה קורונה. נכון לעכשיו יש חולה קורונה אחד המונשם בבית החולים 'פורייה', אבל הוא מאושפז במחלקה פנימית ולא בטיפול נמרץ".

אז כיצד מתכוננים לטפל בחולי קורונה, אם מצבם יחמיר?

"כרגע במערכת הבריאות בארץ יש דיון אם לטפל בחולי הקורונה בטיפול נמרץ רגיל, או לבנות עבורם מחלקות ייעודיות, שבהן הם יקבלו את הטיפול נמרץ. האפשרות השנייה היא זו שהוחלטה למשל בבית החולים שבו אני עובד, רמב"ם. התוכנית היא לבנות מחלקה מיוחדת לחולי קורונה. נכון לעכשיו, מתוכננות בה 30 מיטות, מתוכן שש מיטות טיפול נמרץ".

האם מעבירים פיזית את המיטות למחלקה זו ממחלקת טיפול נמרץ?

"לא, בונים אותן באופן ייעודי והן יהיו חלק ממחלקת הקורונה. הן יתופעלו על ידי צוות טיפול נמרץ, אבל במחלקה הייעודית".

אז יש אפשרות להוסיף מיטות טיפול נמרץ? כמה כאלה יכולים להוסיף?

"בכל בית חולים תהיה ככל הנראה מחלקה ייעודית לחולי קורונה, בתוכה יהיו מיטות טיפול נמרץ בהתאם לצרכים. כרגע אין אף חולה בהן. אני מקווה שזה לא יסתכם ביותר מכמה עשרות חולים, אולי מאות בכל הארץ. אני מקווה שזה יהיה במסגרת יכולות ההתמודדות של בתי החולים".

נראה כי החשיבות של מיטות הטיפול הנמרץ ומכונות ההנשמה בטיפול בקורונה היא אדירה. לפי הנתונים מסין, המאומתים על ידי ארגון הבריאות העולמי (WHO), רוב גדול של הנדבקים בקורונה חווים את המחלה באופן קל, אולי אפילו ללא סימפטומים, וביניהם נשים, ילדים ובני נוער בשיעור גבוה יותר מגברים. נכון לעכשיו, לא ברור מהו שיעור התמותה של המחלה, משום שהיקף הבדיקות שונה ממדינה למדינה, אבל לפי המידע מסין - כ-80% מהמקרים שכוללים סימפטומים חולפים ללא טיפול. כ-20% מהמקרים הסימפטומטיים דורשים טיפול, ובין 5% ל-10% דורשים טיפול נמרץ, כולל הנשמה.

כלומר, נכון להיום, טיפול נמרץ והנשמה במקרה הצורך הם הטיפול היחיד בחולי קורונה. באיטליה, למשל, מצוקת מיטות אלה כה חמורה, עד כי רופאים מדווחים שהם נאלצים לבחור במי לטפל כמו במצב של טיפול רפואי ראשוני בשטח - זקנים עם מחלות רקע לא מקבלים טיפול, בעוד צעירים עם סיכוי גדול להחלים כן. מבחינה מספרית, בדיווח ב"גרדיאן" נמסר כי נכון לימים האחרונים, פועלות 750 מיטות טיפול נמרץ במחוז לומברדיה (שבו חיים 10 מיליון בני אדם) - 600 בבתי החולים הציבוריים ועוד 150 במוסדות רפואה פרטיים שהתגייסו לטיפול. יותר מכפול ממספר המיטות הרשמי (ללא תוספת) שיש בישראל, שבה אוכלוסייה קטנה יותר.

"באיטליה זה כמו מלחמה. בארץ לא יפסיקו טיפול"

בגרמניה, לפי נתוני ה-OECD, אמורות להיות לפחות 14,000 מיטות טיפול נמרץ ברחבי המדינה. שר הבריאות יינס שפאן אמר בראיון כי המספר האמיתי כפול מכך. גם הווירולוג הראשי של מרכז רוברט קוך, האחראי למדיניות בנושא נגיפים וזיהומים, אמר כי יש 28,000 מיטות טיפול נמרץ שיוכלו לטפל בחולי קורונה. לא ברור ההבדל בין הנתונים, אבל ייתכן שזו חלק מהסיבה שהציבור הגרמני אינו נתפס לבהלה עד כה. גם קוריאה הדרומית, שנאבקת בהצלחה במה שהיה נראה בהתחלה כמגיפה נרחבת בשטחה, הצליחה להציל רבים על ידי טיפול נמרץ. כמו גרמניה, גם היא מובילה בשיעור מיטות האשפוז בעולם.

ד"ר בר-לביא, האם מה שאנחנו רואים באיטליה נובע מחוסר תשתית לגבי מיטות טיפול נמרץ במדינה?

"אני חושב שבאיטליה מספר מיטות הטיפול הנמרץ בשגרה מספיק, וגבוה מזה שבישראל, אבל הם מתמודדים עם מצב של מגיפה, בשטח מצומצם יחסית. יש להם 10%-15% מהחולים המאושפזים הזקוקים לטיפול נמרץ, אבל הבעיה שבמספרים מוחלטים זה הרבה, כי יש גל מאוד גבוה של תחלואה. ההערכה היא ש-10% לפחות מחולי הקורונה יהיו זקוקים לטיפול נמרץ".

איך הטיפול הנמרץ מציל חיים?

"טיפול על ידי צוות רפואי מיומן, הכולל שימוש בציוד כמו מכשור הנשמה, משאבות, מכונות דיאליזה, ניטור קבוע, תרופות, מעקב תפוקת לב, שיטות הנשמה מתקדמות ועוד מצליחות להציל חלק גדול מהחולים. אין תרופות לקורונה, אז הטיפול הוא רק לספק טיפול תומך בחולה עד שהוא מבריא. אני חושב שאת רוב חולי הקורונה הטיפול הנמרץ יכול להציל - לפחות 80%".

כלומר מה שצריך אם מתפתחת תחלואה משמעותית, הן כמה שיותר עמדות טיפול נמרצות.

"זה נכון".

היסטורית זה תחום שהוזנח בישראל מבחינה תקציבית, לא?

"לא רק התחום הזה, כמו בכל התחומים ברפואה בארץ מבחינת תשתיות - מיטות אשפוז באופן כללי למשל - אנחנו ניצבים כיום על 1.7 מיטות אשפוז ל-1,000 בני אדם (הנתון הרשמי עומד על 2.2, א"א), בעוד שהיחס שצריך הוא ארבע מיטות ל-1,000 לפחות. מערכת הבריאות נמצאת במצב של אי-ספיקה ביומיום כבר יותר משני עשורים. הרי מאז 1995 (חוק ביטוח בריאות, א"א), כל הכסף עובר ישירות אל הממשלה, במקום למערכת הבריאות, והממשלה מייבשת את המערכת באופן יזום כבר 25 שנים".

כיצד אתה מסביר את הצעדים הדרמטיים של משרד הבריאות והממשלה עתה?

"הם נוקטים אותם בעיקר בשל התובנה כי אם יהיה 'אוברוולמינג' של מערכת הבריאות תהיה כאן קטסטרופה. לכן, הם מנסים בכל הכוח למנוע את התחלואה, שהזרם של החולים הקשים יהיה קטן ככל האפשר".

מדוע הצעדים של ישראל חריגים ברמה העולמית?

"להערכתי זה נובע מהעובדה שמדינת ישראל יכולה לעשות את זה. ישראל היא מדינה מבודדת עם גבולות סגורים מכל הכיוונים וים ממערב. לגרמניה אפשר להגיע באוטובוס, בטיסה, מהים או אפילו ברגל ממדינות שכנות. אתה לא יכול לסגור את גרמניה. בישראל, ברגע שסגרת את הנתיבים האוויריים, אתה מבודד. ישראל היא כמו אי".

אתה לא חושב שזה קשור לתת-מוכנות?

"זה קשור, אבל לא הייתי אומר שזה הגורם היחידי. אני לא יודע להגיד שאם מספר מיטות האשפוז היה כפול - אז היו מקבלים החלטות אחרות. מערכת הבריאות הישראלית נמצאת באי ספיקה גם בלי קורונה. אפילו עם שפעת עונתית המערכת מתקשה להתמודד. אנחנו מנשימים חולים במחלקות פנימיות וכירורגיות באופן שגרתי, מה שלא אמור להיות, בגלל מחסור בטיפול נמרץ".

מה אתה שומע מאיטליה?

"אני שומע דברים קשים. אני חושב שהבעיה שיש לאיטלקים היא שההתפרצות מרוכזת בלומברדיה. אם זה היה נפרש על כל רחבי איטליה זה היה סיפור אחר. בגלל שזה מרוכז באזור קטן, מערכת הבריאות שם קורסת. קיבלתי הודעה מרופא העובד שם. הוא אמר לי שמנתקים מכשירים מחולים מסוימים כדי לטפל בחולים אחרים".

האם אתה רואה דבר כזה קורה בארץ?

"לא, בארץ לא יפסיקו טיפול. זה כמו במלחמה שם, אנחנו מקווים לא להגיע למצב הזה". 

עוד כתבות

חיים רמון  / צילום: אביב חופי

חיים רמון: "אי-החוקיות של קנאביס היא בעיני אחד הדברים המטומטמים ביותר שהמדינה עושה היום"

רמון, שמונה לאחרונה ליו"ר חברת וונטייז הצפויה להיכנס לתחום הקנאביס לצורכי פנאי בקולורדו, טוען כי "כבר לפני ארבע שנים כמעט פרסמתי מאמר תמיכה בלגליזציה" ● "לכל מי שאמר לי אז שהוא משקיע בציפיה ליצוא קנאביס בישראל, אמרתי שאני לא ממליץ"

airbnb / צילום: Shutterstock

למרות השנה הקשה: Airbnb עושה צעד בדרך להנפקה בבורסה

החברה עומדת להגיש תשקיף חסוי לקראת ההנפקה, כך לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל" ● החברה, שהודיעה באחרונה על פיטורי רבע מעובדיה, גייסה במהלך משבר הקורונה לפי שווי של 18 מיליארד דולר, נמוך משמעותית משוויה בעבר

רחוב רוטשילד, תל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

הממשלה אישרה טלפונית את הארכת השימוש באיכוני השב"כ

יושב ראש ועדת החוץ והביטחון, ח"כ צבי האוזר, פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיעצור את המשך האיכון על אף האישור שנתנו השרים

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

מניות הטכנולוגיה גררו את וול סטריט לנעילה אדומה

מדד דאו ג'ונס ננעל בירידה של 0.4%, נאסד"ק צנח ב-1.7% ומדד S&P 500 איבד 0.8% ● הזהב נחלש ב-4.6% למחיר של 1,946.3 דולר לאונקיה ● נפט מסוג WTI ירד ב-0.8% ל-41.61 דולר לחבית ● התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב לעשר שנים טיפסה ל-0.62% ● באירופה מדד דאקס קפץ ב-2%, פוטסי 100 עלה ב-1.7% וקאק 40 התחזק ב-2.4%

אלי עזור / צלם: יחצ / צילום: יחצ

אלי עזור הוא המועמד המוביל לרכישת אתר וואלה

עזור מנהל מזה זמן רב משא ומתן על רכישת וואלה וכעת הוא קרוב לרכוש את האתר תמורת 40-50 מיליון שקל ● עזור מחזיק בבעלותו כלי תקשורת נוספים וחלק מהתשלום על האתר יעשה באמצעות זמן אוויר לקבוצת בזק

ד"ר שמעון אקהויז / צילום: איל יצהר

הגלולה נגד השמנה של אפיטומי הישראלית תשווק על ידי נסטלה

על פי הערכות, מדובר בהסכם עם פוטנציאל של מעל 100 מיליון דולר ● אפיטומי תקים בישראל מפעל ליצור הגלולה, שיעסיק כ-40 איש בישראל

ערן יעקב / צילום: איל יצהר

מענק השתתפות בהוצאות קבועות לעסקים עד 400 מיליון שקל יצא לדרך

נפתחה באתר רשות המסים האפשרות להגיש תביעות למענק השתתפות בהוצאות קבועות לעסקים עבור החודשים מאי-יוני 2020, שיראו פגיעה מינימלית של בין 40% ל-80% במחזורם ● גובה המענק המרבי עומד על 500 אלף שקל

בדיקת קורונה בתל אביב / צילום: דוברות מד"א

ישראל עברה את סין בכמות חולי הקורונה, אבל האם זו באמת סיבה לדאגה?

לראשונה מאז פרץ הנגיף לחיינו ישראל משאירה מאחור את "מפיצת המחלה", אבל האם זהו באמת הבסיס הנכון להשוואה? • המומחים מציגים מודלים המראים כי ישראל בדרך לירידה בהיקף החולים הקשים, וכי מדינות אחרות שיצאו מהסגר רושמות גם הן עלייה בתחלואה

גיל טופז / צילום: איל יצהר

בנק ירושלים הגדיל ההוצאות בגין הפסדי אשראי והרווח במחצית הצטמק בכ-27%

בבנק העצמאי הקטן במערכת הבנקאית המקומית צופים השפעה שלילית על תיק האשראי כתוצאה ממשבר הקורונה ● הבנק רשם ברבעון השני של 2020 רווח נקי בהיקף של 12 מיליון שקל - לעומת רווח של כ-27.5 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

מימין: ערן וולף ומוקי שנידמן  / צילום: תמר מצפי, יח"צ

צנועה יותר בניסיון השני: מימון ישיר תונפק לפי שווי של פחות ממיליארד שקל

חברת האשראי הצרכני מקבוצת צור שמיר של משפחת שנידמן פרסמה תשקיף לקראת גיוס הון ראשוני של 143.5 מיליון שקל, בהנפקת מניות ואופציות, לפי שווי הנמוך בשליש מזה שתכננה טרם פרוץ משבר הקורונה

חיים כץ / צילום: יוסי זמיר

מגעים להסדר טיעון בין הפרקליטות לבין השר חיים כץ

בקשה מבג"ץ: לדחות את הדיון שאמור להתקיים מחר בשלוש העתירות שהוגשו נגד החלטת הכנסת להעניק לכץ חסינות מפני העמדה לדין ● בהודעת המדינה נכתב כי מתקיימים "מגעים מאומצים אשר עשויים לייתר את הצורך בהכרעת בית המשפט הנכבד בעתירות"

אזרחות איראניות לובשות מסכות מגן / צילום: Ebrahim Noroozi, AP

עיתון איראני נסגר לאחר שדיווח על נתוני הקורונה "האמיתיים" במדינה - פי 20 מהמספר הרשמי

לפי העורך של היומון הכלכלי, "ג'האן־אה סנאט", השלטונות סגרו אותו לאחר פרסום ראיון עם חבר לשעבר בכוח המשימה הלאומי לקורונה שאמר כי הנתונים הרשמיים של התמותה מקורונה היא רק 5% מהמספר האמיתי

פלסטינים עוברים למצרים במעבר הגבול ברפיח שנפתח השבוע / צילום: רויטרס

הצ'ק האחרון מקטאר מתקרב ולפועלים אין פרנסה: מה גרם לחזרת בלוני התבערה

האירועים בעוטף עזה הם תוצאה של הליכים כלכליים ופוליטיים, שלוחצים על הארגונים לפעול נגד ישראל • המשבר הכלכלי רק צפוי להחריף בשעה שהזרמת הכסף הקטארי אמורה להיגמר בקרוב

ירדן אברבנל  / צילום: Q elite

מנכ"לית חדשה מונתה לתוכנית ההאצה לסטארט-אפים של עמותת בוגרי 8200

ירדן אברבנאל תחליף את מור חן בתפקיד ● וגם: עופר ברנדט מונה לתפקיד האקטואר הראשי ברשות שוק ההון ביטוח וחיסכון ● השיחה

יעקב ליצמן / צילום: כדיה לוי

אם חשבתם שליצמן הוא רק שר של חרדים - צדקתם

במסגרת כנס הזום של ארגון הקבלנים והבונים תל אביב-בת ים הוכיח שר השיכון כי הוא לא השר של כולם, אלא "שר השיכון לחרדים" ● בין הקמת שפיר שליד קרית גת לקידום כסיף הסמוכה לערד, הגיע הזמן לבדוק עד כמה העסקנות החרדית חולקת באשם ל"קיפוח החרדי" במוסדות התכנון

רועי כהן, רשימת העצמאים / צילום: שלומי יוסף

"ציבור העצמאים ועם ישראל כולו לא יסלח למנהיגים שנטשו אותו בעת צרה ומשבר"

נשיא להב, עו"ד רועי כהן, קורא לרה"מ ושר הביטחון, "להפסיק את השיח המפלג שמטרתו לגרור את המדינה למערכת בחירות רביעית בתוך שנה וחצי, כשברקע ועל פי כל התחזיות עד לסוף השנה עתידים לקרוס מאה אלף עסקים, כשרבבות מהם עדיין לא קיבלו כל פיצוי ועוד כמיליון אזרחים יוותרו מובטלים"

אלכס ספיר / צילום: יח"צ

קבלו דחייה: אלכס ספיר מציע הסדר פריסה מחודשת לחובות האג"ח של ספיר קורפ

הצעתה של חברת הנדל"ן הפועלת בארה"ב כוללת פדיון מוקדם של 28 מיליון שקל,  בעוד שתשלום עיקר היתרה של חוב האג"ח, בהיקף של 110 מיליון שקל, יידחה בכשלוש שנים

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ יעקב מרגי  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ח"כ מרגי: עד שהחברות לא יחדשו טיסות, הציבור לא יראה שקל מהכסף שמגיע לו חזרה

דיון נוסף בוועדת הכלכלה על כספי הצרכנים שכלואים אצל חברות התעופה על טיסות שבוטלו ● יו"ר הוועדה, חה"כ יעקב מרגי נעל את הדיון עוד לפני שהתקבלה החלטה, היות שלא נכחו שרים או לפחות מנכ"לי 3 המשרדים הרלוונטים לענף התעופה הגווע: משרדי התחבורה, הבריאות והאוצר

חופי סיני / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עתירה לבג"ץ: להורות לשר הפנים דרעי לפתוח מיידית את מעבר טאבה לסיני

בין החותמים על העתירה: ישראלים המתגוררים בסיני, מורי דרך ומדריכי טיולים, סגירת הגבול פוגעת בזכות החוקתית לצאת מישראל ובחופש העיסוק ● העותרים: "תנועה של ישראלים ממצרים ולהפך מתאפשרת ממילא דרך טיסות"

ה"לבניות" המפורסמות של בזן במפרץ חיפה / צילום: איחוד הצלה

דיויד פדרמן מתקשה: פטרוכימיים מבקשת לדחות תשלום של כ-24 מיליון שקל

לחברה, המחזיקה במניות בזן, חוב אג"ח של יותר מ-1 מיליארד שקל, הנסחר בתשואות "זבל" בטווח של 67%-140%