גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קשה להיכנס לחניה? קבלן יפצה רוכש דירה ב-150 אלף שקל

הקונה בחר מקום חניה במתקן אוטומטי, אבל גילה שקשה לתמרן פנימה והחוצה, ושהרכב נחבט כשפותחים את הדלת ● התוצאה: פיצוי בסכום עתק

חניון / צילום: shutterstock
חניון / צילום: shutterstock

האם חניה פרטית העומדת בתקני הבנייה, אך קשה מאוד להחנות בה ונדרש תמרון בכל פעם שנכנסים אליה, מזכה את בעל הדירה בפיצוי מהקבלן? בית משפט השלום בתל-אביב ענה לאחרונה בחיוב על שאלה זו, וחייב את החברה הקבלנית לב הזהב נדל"ן תל-אביב לפצות רוכש דירה בסכום של 150 אלף שקל בגין ליקויים בחניה שכוללת שהוצמדה לדירתו. זאת, חרף העובדה שהחניה המדוברת עומדת בתקני הבנייה, וחרף העובדה שהתובע עצמו בחר בחניה זו על פני חניה אחרת שהוקצתה לדירה, כיוון שהעדיף חניה מקורה.

בית המשפט קבע כי החניה שבמחלוקת אומנם תקנית ומאפשרת לרוב סוגי כלי הרכב לחנות בה, לרבות מכוניתו של בעל הדירה, אך פתרון החניה שנבחר (מכפיל החניה) מצריך מהנהג מיומנות תמרון העולה על זו שנדרשת בחניה "רגילה", וקיימת מגבלה בשימוש בחניה מן הסוג שנבחר.

עוד נקבע כי ממסמכי חוזה מכר הדירה - לרבות המפרט הטכני - לא יכול היה רוכש הדירה לדעת כי קיימות מגבלות, וכי מידות החניה בפועל יהיו שונות מאלה שהופיעו במפרט. "התובע לא הבין עד כמה קשה לתמרן בחניה שהועמדה לרשותו, עד הרגע שבו נכנס עם מכוניתו לחניה שהוקצתה לו, שכן מדובר במשטח חלק ומשופע, ודרושה מיומנות מסוימת בנהיגה כדי לתמרן פנימה והחוצה", נקבע.

הטענות: החניה לא מאפשרת שימוש סביר

סיפור החניה הזה מתחיל לפני כעשור, אז רכש יעקב שבתאי "על הנייר" דירה בתל-אביב מחברת לב הזהב נדל"ן, בבית משותף בן 17 דירות. במסגרת ההסכם הוצמדו לדירה מחסן וחניה ספציפית, אולם כחודשיים לאחר חתימת ההסכם הוחלפה החניה, לבקשת שבתאי, לחניה אחרת בחניון הבניין.

לטענת שבתאי, ביום מסירת הדירה הוא גילה כי החניה שהוצמדה לו היא חניה שאינה מאפשרת שימוש רגיל וסביר, אינה מאפשרת חניה של כל רכב שהוא ואינה מאפשרת חניה של רכבו, מסוג מאזדה 3. זאת, בעקבות מתקנים של מכפילי חניה בחניון (מתקנים המאפשרים שטחי חניה ליותר רכבים - שניים או יותר - בשטח שנועד לחניית רכב אחד).

בתביעה שהגיש נגד החברה הקבלנית, באמצעות עו"ד אייל רון, טען שבתאי כי החניה שהוקצתה לו גרמה לנזקים לרכב בשל פגיעת הרכב במעקי החניה, וכי לא ניתן לפתוח את דלתות הרכב כדי להיכנס או לצאת ממנו. בנוסף טען שבתאי כי גובה החניה אינו מספיק כדי לאפשר כניסה של אנטנת רכבו, והיא נעקרה וניזוקה; וכן כי אובחנו אצלו פגיעות גב שונות, ורופאיו המליצו לו לרכוש רכב גבוה יותר אשר יקל עליו את הליכי הכניסה והיציאה מהרכב ואת הנהיגה בו, אולם הוא גילה כי אינו יכול לממש את המלצת רופאי, הואיל וכל כלי הרכב מסוג זה אינם יכולים לחנות בחניה בשל רוחבם ומשקלם.

בתביעה עתר שבתאי לשלם לו את סכום ירידת הערך של דירתו בעקבות הליקויים בחניה, בסך מוערך של 250 שקל (השווה לערך המלא של חניה צמודה באזור בתל-אביב שבו שוכן הבית המשותף), לשלם לו סך של 3,000 שקל בגין הנזקים העקיפים שנגרמו לרכבו בעקבות הליקויים בחניה וכן סך של 50,000 שקל בגין עוגמת-הנפש שנגרמה לו כתוצאה מכך שלא היה יכול לעשות שימוש רגיל וסביר בחניה בתקופה שמאז קיבל את הדירה לחזקתו ועד להגשת התביעה (במשך ארבע שנים).

באותה תביעה הוא הלין גם על ליקויי בנייה שונים בדירה, ועתר לחייב את הקבלן לשלם לו את העלות המלאה הכרוכה בתיקון ליקויי הבנייה, בסך 50 אלף שקל וכן 12 אלף שקל שהוציא במסגרת המאבק נגד הקבלן, ובין היתר לתשלומים למומחים, הפסדי שכר ועוד.

התגובה: החניה אושרה ברשויות

מנגד טענה החברה הקבלנית לעניין החניה כי מידות החניה הובאו במסגרת תשריט הבניין ששבתאי חתם עליו באופן אישי, ומהווה חלק בלתי נפרד מההסכם וכי תוכניות החניה אושרו על-ידי רשויות התכנון בעיריית תל-אביב.

עוד טענה החברה כי שבתאי ידע כי הוא רוכש חניה במסגרת "מכפיל חניה", וגם אילו בנתה חניון תת-קרקעי רגיל - היה שבתאי מוגבל מבחינת סוגי הרכב שהוא יכול להכניס לחניה.

לטענת החברה הנתבעת, שבתאי שילם עבור החניה 100 אלף שקל שהתווספו למחיר הדירה, והחברה מסכימה לרכוש ממנו את החניה בחזרה בסכום זה.

לגבי גובה החניה נטען כי שבתאי יכול היה ליהנות מחניה ללא מגבלת גובה, אלמלא ביקש ביוזמתו להחליף את החניה המקורית שקיבל. לפיכך, טענה החברה, אם יתברר כי נגרם לו נזק, יש לקבוע כי התובע נושא באשם תורם בשיעור של 100%.

המומחים: הגישו חוות-דעת הפוכות

במסגרת הדיונים הוגשו לבית המשפט חוות-דעת הפוכות מטעם הצדדים בנוגע לאפשרות השימוש בחניה. בעוד חוות-דעת המומחים מטעם שבתאי קבעו כי החניה אינה מקיימת את אמות-המידה המינימליות לחניה מסוגה, אינה מאפשרת לו שימוש לצורך חניית רכבו, וירידת הערך של הדירה עומדת על 350 אלף שקל; חוות-דעת המומחים מטעם החברה הקבלנית קבעו כי החניה מאפשרת חניית מגוון רכבים משפחתיים ואחרים, וכי שווי מקום חניה בתקן חניה כדוגמת המתקן הנדון בגבולות 130 אלף שקל בלבד.

לאור הפערים בין חוות-הדעת מינה השופט עמית יריב מומחים מטעם בית המשפט שיעריכו את היקף הליקויים בחניה ואת שווי ירידת הערך. מומחה התנועה מטעם בית המשפט, אלי אסיף, קבע בחוות-דעתו כי "חניית המריבה" איננה נוחה, הן בגלל הגובה בין משטחי החניה והן בגלל שיפוע המשטח, ואיננה מתאימה לכל נהג. על-פי קביעותיו, המתקן מצריך הוצאת הנוסעים והמטען לפני כניסה לחניה וזהירות יתרה בעת התמרון, ולא ניתן להחנות כל רכב בחניה, הגם שניתן להחנות דגמים רבים ונפוצים (כולל מאזדה 3, רכבו הנוכחי של שבתאי).

עוד נקבע כי הגם שהחניה שמישה, שכן ממדיה עדיין עומדים בהנחיות משרד התחבורה, יציאת הרכב ממנה יכולה להתבצע בתמרון אחד, והכניסה ייתכן שדורשת יותר מאחד, כתלות במיומנות הנהג.

עוד נקבע כי בהיעדר תקן מחייב לגובה בין שני מפלסי חניה, כל רשות מקומית יכולה לאשר את הפתרון או לא לאשר, ואישורה הוא בעצם הגושפנקה לכך שהסדר החניה תקין. עם זאת, ציין המומחה, כי בעת רכישת הדירה לא יכול היה הרוכש להבין מה יהיה אופייה של החניה שהוא עתיד לקבל, שכן הנתונים המופיעים במסמכי המכר אינם תואמים את המציאות. "לו הבין, ככל הנראה לא היה מחליף את החניה שקיבל במקור", כתב המומחה.

ההחלטה: המתקן אינו מתאים לכל מכונית

בהסתמך על קביעות אלה ציין השופט יריב כי "מידות החניה בפועל אינן תואמות את המידות המצוינות בתשריט והמתקן איננו מתאים לכל רכב, אלא רק לרוב כלי הרכב... מלבד העובדה שלא ניתן לעשות בחניה שימוש לחנייתו של כל כלי רכב, הרי שגם כלי הרכב שניתן להחנות בה מאפשרים רק חניה מוגבלת - דבר המקשה על הכניסה והיציאה מהרכב".

באשר לשווי החניה אימץ השופט את חוות-דעת המומחה מטעם בית המשפט, המהנדס ושמאי המקרקעין צבי רון, שקבע כי המפגע הפונקציונלי בשימוש בחניה הצמודה לדירת התובע שווה ערך ל-150 אלף שקל.

בנוסף חויבה החברה הקבלנית בפיצוי בסך כ-38 אלף שקל לטובת שבתאי בגין ליקויי הבנייה בדירתו, וכן בתשלום הוצאות לטובת שבתאי בסך 20,000 שקל ושכר-טרחה עורך דין סך 35,000 שקל.  

עוד כתבות

חנות קונספט של האריבו (Haribo) בבון, גרמניה / צילום: שני מוזס

סידס תייבא לישראל את סוכריות הגומי של Haribo

בשלב זה לא ישווק בישראל כל הפורטפוליו הרחב של החברה הגרמנית, ויימכרו רק חמישה סוגי סוכריות גומי ● בכך מרחיבה סידס את מגוון המותגים שהיא מייבאת לישראל, שכולל בין היתר את מותג החטיפים קורני, שוקולד Lindt ושיווק הוופלים של Tim Tam

טנק קל של אלביט / צילום: אלביט מערכות

טנקים למדינה באסיה פסיפיק: חוזה בשווי של 172 מיליון דולר לאלביט מערכות

החברה תספק טנקים קלים מדגם "סברה" לצבא יבשה של מדינה באזור אסיה פסיפיק ● מנכ"ל ונשיא אלביט מערכות, בצלאל מכליס: "הפורטפוליו הנרחב שלנו בתחום תתי-המערכות מספק לנו עמדת כוח בשוק הרכבים המשוריינים"

ח"כ יעקב אשר, יו"ר ועדת החוקה של הכנסת / צילום: דוברות הכנסת שמוליק גרוסמן

ח"כ אשר מנסה לרכך את החמרת הקנסות; בכחול לבן מתנגדים

ועדת החוקה דנה כעת בחוק החמרת הקנסות ● יו"ר הוועדה יעקב אשר הכניס תיקונים שמרככים את החוק, כמו החרגה של תלמודי תורה קטנים ● בכחול לבן הודיעו כי אם הנוסח ישתנה, הם יתנגדו להארכת הסגר ● גנץ: "אם אין הגברת אכיפה - לא תהיה ישיבת ממשלה"

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן / צילום: Reuters, Tom Brenner

ביידן חתם על צו "לקנות תוצרת אמריקה" לרכש ממשלתי

הצו מעדכן את ההגדרה של מוצרים תוצרת ארה"ב כחלק מהניסיון של הנשיא להגביר את הייצור המקומי

אתר קוויק / צילום: צילום מסך

מסתמן: חברת הקמעונאות המקוונת קוויק תיאלץ לחתוך במחיר ההנפקה

על פי ההערכות, השווי של קוויק יהיה נמוך בעשרות אחוזים משווי בטווח של 400-500 מיליון שקל שלפיו התכוונו להנפיק תחילה

מבצע חיסונים של חברת אסטרהזנקה בבית אבות בלונדון / צילום: Associated Press, Matt Dunham

דיווחים בגרמניה: חיסון אסטרהזנקה יעיל רק ב-8% מעל גיל 65; החברה מכחישה

מקורות בממשלת גרמניה מסרו לכלי תקשורת במדינה כי החיסון לקורונה של חברת אסטרה-זנקה יעיל רק ב-8% מהמקרים בהגנה על מבוגרים מעל גיל 65, הרבה מתחת ל-62% היעילות שהחברה חזתה לכלל האוכלוסייה על סמך ניסויים קליניים

הרמטכ"ל אביב כוכבי / צילום: דובר צה"ל

כוכבי: חזרה של ארה"ב להסכם הגרעין - מהלך שגוי

הרמטכ"ל נשא את הדברים בכנס השנתי של המכון למחקרי בטחון לאומי ● הוא הציב זרקור גם על פעילות הפצת הטרור שלה: "העובדה שעיראק לא מצליחה לשלוט על הטריטוריה שלה מאפשרת לאיראן להעביר אמל"ח דרכה ● הוא פירט כי ישראל ביצעה יותר מ-500 תקיפות בכל הגזרות

רמת השרון / צילום: תמר מצפי

קבלנים ישלמו כ-919 מיליון שקל עבור 15 דונם בלבד ברמת השרון

עשרות קבלנים ניגשו למכרזי רשות מקרקעי ישראל ברמת השרון לבניית 482 מיליון שקל על קרקעות בשטח של כ-15 דונם ● המחיר הממוצע במכרז לקרקע ליח"ד עומד על למעלה מ-1.9 מיליון שקל, מה שמלמד על מחירי הדירות הגבוהים שיימכרו במקום

נתן חץ / צילום: איל יצהר

אלוני חץ רוכשת מבני משרדים בפארק המדע בקיימברידג' תמורת 193 מיליון שקל

במסגרת העסקה חתמה אתמול EB, ש-96% ממניותיה מוחזקות בידי אלוני חץ, על הסכם לרכישת זכות חכירה ל-150 שנים במתחם בשטח של 17 דונם בפארק המדע קיימברידג' סייאנס פארק ● לדברי אלוני חץ, למתחם פוטנציאל השבחה עתידי להקמת פארק מדע מודרני, תוך כדי הגדלה משמעותית של זכויות הבנייה

לרנקה, קפריסין / צילום: שאטרסטוק

המאגר הקפריסאי: קפריסין תחלוק מידע על דמויות מפתח בחברות הרשומות אצלה עם מדינות שונות

כחלק מהמאבק העולמי בהלבנת הון ומימון טרור, יוקם בקפריסין מאגר לזיהוי דמויות מפתח בחברות, והמידע יועבר למדינות אחרות ● השינוי ישפיע בעיקר על מי שפעלו להסתיר את זהותם ● מומחה לניהול הון בינלאומי: "משקיעים רבים ייאלצו 'לחשב מסלול מחדש'"

קוק עידו - IBI / צילום: תמר מצפי

ההפסדים מ"מדד הפחד": ביהמ"ש חייב לקוח לשלם לאי.בי.אי כ-7 מיליון שקל

פסק הדין שני הוא השני במסגרת התביעות שהגיש בית ההשקעות נגד לקוחות בעקבות הפסדי עתק של כ-35 מיליון שקל שנוצרו בחשבונות הפרטיים שלהם

יו"ר קרן הריט מגוריט, ארז רוזנבוך / צילום: איל יצהר

"נגיע ל-80 אלף איש בלי דירה. בפעם הקודמת קיבלנו את מחאת האוהלים"

יו"ר קרן מגוריט, ארז רוזנבוך, אומר שהקורונה החריפה עוד יותר את מצב הענף, וחושש שבתוך שנתיים יגיע המחסור בדירות לעשרות אלפים • "המובטלים שנוספו עכשיו יצטרכו דירות להשכרה. מי שמרוויח 7,000 שקל הוא לא בשוק של רכישת הדירות"

בית הארחה של כנסייה ברמלה / צילום: Shutterstock

כנסייה היא לא עסק: לא תשלם על היטל השבחה על מכירת קרקע

הכנסייה האנגליקנית ברמלה מכרה קרקע והתבקשה לשלם היטל השבחה • הכנסייה טענה כי היא עוסקת רק בפעילויות דת וצדקה ולא בפעילות בעלת גוון עסקי ומסחרי, ולכן היא פטורה מהיטל • מה קבע השופט?

דירת 4 חדרים בכפר יונה / צילום: אביב קפילוטו

הלמ"ס: תוספת יחידות הדיור השנתית בישראל עמדה על כ-57 אלף

באמצע שנת 2020 היו בכל ישראל כ-2.736 מיליון דירות למגורים ● לעומת שנת 2019 חל גידול של 2% בדירות למגורים - תוספת של כ-57 אלף דירות

עופר גולן / צילום: תמונה פרטית

בדעת רוב: העליון אישר את החדירה לטלפוני יועצי רה"מ בפרשת הטרדת עד המדינה שלמה פילבר

שופטי העליון נעם סולברג וג'ורג' קרא הכשירו בדיעבד את צווי החדירה לטלפונים הניידים של יועצי נתניהו - יונתן אוריך ועופר גולן - החשודים בהטרדת עד המדינה בתיק 4000, שלמה פילבר ● אוריך וגולן הודיעו כי יבקשו דיון נוסף בהרכב מורחב

אולם בית משפט / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

האם המדינה יכולה לחלט כספים המיועדים לשכ"ט שמיועדים לעורכי דין של חשוד?

ביהמ"ש העליון דן בימים אלו בבקשת ערעור שהגישו עורכי הדין של חברת התשתיות "ביבי כבישים עפר ופיתוח" על החלטת המדינה לחלט כספים שנועדו לתשלום שכר הטרחה שלהם ● לשכת עורכי הדין הצטרפה לערעור: "לעוה"ד זכות קניינית לקבלת כספי שכר הטרחה"

קרחונים בנורבגיה ממעוף הציפור / צילום: Reuters, Natalie Thomas

הקרח בעולם נמס מהר מאי פעם, אומרים מדעני האקלים

מחקר מראה כי כדור הארץ איבד בעשורים האחרונים שכבת קרח בעובי מאה מטר ששטחה מקביל לשטחה של בריטניה

אילוסטרציה של החיסון לקורונה של מודרנה / צילום: Reuters, Dado Ruvic

מנכ"ל מודרנה: הרגולציה לחיסונים למוטציות תהיה פשוטה; הקורונה תישאר כאן לנצח

אנליסט הביומד אורי הרשקוביץ: "חדשות טובות עבור חברות החיסונים, פחות עבורנו" ● מניית מודרנה עלתה אתמול ב-12%, לשווי של כ-58 מיליארד דולר

ראש הממשלה בנימין נתניהו בפגישה עם ראשי המועצות הערביות / צילום: קובי גדעון-לע"מ

בפעם השלישית ב-10 ימים: נתניהו נפגש שוב עם ראשי רשויות מהחברה הערבית

בפגישה נכחו הפעם 12 ראשי רשויות בדואים והשתתפו גם השר לביטחון פנים אמיר אוחנה, המפכ"ל רנ"צ יעקב שבתאי, יו"ר השלטון המקומי חיים ביבס, ראש עיריית דימונה בני ביטון ובכירים נוספים

סדרה טהרן / צילום: כאן 11

סערת הפקת טהרן: "מי ניסה או ניסתה לטייח את המידע האמיתי"

לפי התקנות, בהפקות מקור קנויות קיימת חובה על התאגיד לדאוג כי 75% מהמשתתפים בהפקה יהיו תושבי ישראל ● כעת טוען ארגון אקט כי בניגוד לדיווחי התאגיד - בהפקת הסדרה "טהרן" לקחו חלק בעיקר אנשי צוות יוונים ● כאן: "התאגיד מקפיד וימשיך להקפיד על קיום החוק בכל הפקותיו"