גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברת ביטוח דיגיטלית חדשה בדרך לשוק: ברקת יאשר לדיוידשילד-פספורטכארד למכור ביטוחי נסיעות לחו"ל

סוכנות דיוידשילד, הנמצאת בבעלות אלון קצף וחברת הביטוח האמריקאית ווייט מאונטיינס, תקים חברת ביטוח, שתפעל בתחום ביטוחי הנסיעות לחו"ל גם דרך חברת פספורטכארד שבבעלותה ● הממונה על רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון התייחס לכך השבוע באירוע ההשקה לקהילת FINnovation

אלון קצף / צילום: תמר מצפי
אלון קצף / צילום: תמר מצפי

חברת ביטוח דיגיטלית שלישית בדרך לקבל אישור מהרגולטור: סוכנות דיוידשילד, הנמצאת בבעלות אלון קצף וחברת הביטוח ווייט מאונטיינס (White Mountains) האמריקאית (בחלקים שווים), תקים חברת ביטוח, שתפעל בתחום ביטוחי הנסיעות לחו"ל גם דרך חברת "פספורטכארד" שבבעלותה. לדיוידשילד יש יותר מ-1.6 מיליון לקוחות, כשהיא עובדת עצמאית מול אלפי סוכני ביטוח, והיא פועלת להרחבת פעילותה לשווקים בינלאומיים.

מוקדם יותר השבוע התקיים אירוע ההשקה לקהילת FINnovation - קהילת ה-FinTech & InsurTech המקומית. במסגרת זו גילה משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון, כי לאחר ש"חדווה בר אישרה לא מזמן בנק דיגיטלי" (של מריוס נכט ושל אמנון שעשוע, ר"ש), הוא ואנשיו "יאשרו השבוע חברת ביטוח דיגיטלית חדשה" - דיוידשילד, כפי שנחשף לראשונה באתר "גלובס". עוד גילה ברקת כי "יש עוד שתי חברות דיגיטליות בדרך".

ווייט מאונטיינס מחזיקה בסוכנויות הביטוח Wobi (האינטרנטית) ודיוידשילד-פספורטכארד, כשהאחרונה עומדת כאמור להצטרף עתה לחברת ליברה של אתי אלישקוב ולחברת ווישור של אמיל וינשל וניצן צעיר הרים, שקיבלו אישור והתחילו לפעול כבר במחצית הראשונה של 2018. עד כה שתי החברות הצעירות, ובעיקר ליברה, הביאו לשינוי בנוף התחרותי בענף הביטוח, בדגש על ביטוחי הרכב, אבל הן עדיין לא מחזיקות בנתחי שוק מהותיים.

עם זאת, דיוידשילד לא תתחרה בליברה ובווישור, אלא תתמקד במכירת ביטוחי נסיעות לחו"ל, שם מתחרותיה העיקריות יהיו החברות הראל, כלל ביטוח והפניקס, שמבטחת אותה כיום.


וובי תמשיך לפעול כסוכנות ביטוח

כבר לפני כשנה וחצי פורסם ב"גלובס" כי קצף והחברה האמריקאית עשויים לפעול להקמת חברת ביטוח בישראל - דבר שקורה עתה. ווייט מאונטיינס, לצד קצף, הופכת לבעלים זר (נוסף), שנמנה עם גרעין השליטה בחברת ביטוח בישראל. זאת, לצד ההחזקה בוובי, שתמשיך לפעול כסוכנות ביטוח, שבין השאר, מוכרת ביטוחי נסיעות לחו"ל.

המהלך הנוכחי לא מתרחש יש מאין. לפני כמה שנים התעניינה ווייט מאונטיינס ברכישת השליטה בחברת כלל ביטוח, אבל לבסוף רכשה בישראל "רק" את סוכנויות הביטוח כאמור. הפיכת החברה האמריקאית לשותפה בפספורטכארד נעשתה כבר ב-2015, כשבתחילת 2018 החברה הוסיפה לה שותפות בסוכנות דיוידשילד. אז רכשה ווייט מאונטיינס את החזקותיה (50%) של חברת גדקס של גד חיטרון בדיוידשילד, הפועלת בתחום ביטוח הנסיעות לחו"ל לטווח ארוך (ביטוח רילוקיישן).

במקביל, מכרה ווייט מאונטיינס מחצית מהחזקותיה בפספורטכארד לידי השותף שלה בדיוידשילד, קצף. לאחר שהושלמו העסקאות, קצף והאמריקאים מחזיקים בחלקים שווים בשתי הסוכנויות, כששני הצדדים גם התקשרו בהסכם בעלי מניות. 

פספורטכארד מספקת ללקוחותיה פוליסות ביטוח בשיטה ייחודית, שעל פיה, לבעל הפוליסה מונפק כרטיס חיוב לפני יציאתו לחו"ל, ואם קורה לו אירוע ביטוחי, כרטיס החיוב נטען והמבוטח יכול לשלם באמצעותו עבור השירותים הרפואיים, ללא צורך בקבלה ובהחזר לאחר החזרה לישראל. הסוכנות מספקת שירותים נוספים למבוטחיה, ובהם שירותי ניהול תביעות והתקשרות עם ספקים רפואיים - מה שבדרך כלל עושות חברות הביטוח עצמן. עד כה מכרה דיוידשילד ביטוחי נסיעות לחו"ל של הפניקס, כאמור.

בקיץ 2018, כפי שפורסם ב"גלובס", רשות ההגבלים העסקיים התייחסה להתקשרויות בין דיוידשילד לווייט מאונטיינס, ומדבריה עלה כי הסוכנות תהפוך בעצמה למבטחת ישראלית בעתיד - דבר שקורה עכשיו. בספטמבר 2017 נכתב במסמך רשמי של רשות ההגבלים כי "דיוידשילד, המחזיקה במניות פספורטכארד, מבצעת צעדים לקראת קבלת רישיון מבטח ומתעתדת לפעול בתחום ביטוחי הנסיעות לחו"ל לתקופות קצרות וארוכות, וכן בתחומי ביטוח משיקים". במסמך אחר של הרשות, מינואר 2018, נכתב, בין השאר, על "כוונותיהן של קבוצת ווייט מאונטיינס או קבוצת דיוידשילד לפעול כחברת ביטוח בתחום ביטוח הנסיעות לחו"ל ובתחומי ביטוח נוספים".

דיוידשילד מתמקדת במתן שירותי שרותי ביטוח רפואי בתקופת רילוקיישן למבוטחים הנמצאים מחוץ למדינת מוצאם (Expatriate), וביטוח נסיעות לחו"ל באמצעות פספורטקארד. תחום ביטוחי הנסיעות לחו"ל מספק ביטוחי בריאות לטווחי זמן קצרים ומוגבלים לנוסעים מחוץ לארצותיהם. פספורטכארד מאפשר למבוטחים לחייב באופן אוטומטי כרטיס חיוב מגנטי (MasterCard) למול נותני שירותי הבריאות, לכשהם יצטרכו, וזאת ללא צורך בהגשת חשבוניות או השתתפות עצמית. בעבר חתמה חברת עילדב, שבבעלות רוני שטרנבך, על הסכם להעמדת מימון לסוכנות הגדולה דיוידשילד, אבל עסקה זו לא יצאה לפועל.

ווייט מאונטיינס היא חברה ציבורית, שמניותיה נסחרות בארה"ב (סימול: WTM) במחיר המשקף לחברה שווי של כ-3.5 מיליארד דולר. החברה רשומה בברמודה, והיא עוסקת בביטוחי רכוש וחבויות וביטוחי משנה.

על פי דוחות ווייט מאונטיינס ל-2018, דיוידשילד ופספורטרד הניבו באותה שנה רווח EBITDA (רווח בנטרול ריבית, מסים, פחת והפחתות) של 16 מיליון דולר, כשהיו להן 1.6 מיליון לקוחות עם פרמיות של 134 מיליון דולר, לעומת 1.2 מיליון לקוחות בסוף 2017 - שנה שבה רשמו הסוכנויות רווח EBITDA של 10 מיליון דולר על פרמיות בהיקף של 107 מיליון דולר. בשנים האחרונות השותפים בסוכנויות מקדמים מהלכים להתרחבות בינלאומית, בין השאר, באוסטרליה. 

ענף הביטוח משתנה: לא רק בעלים מקומיים

בסוגיית הבעלות, ענף הביטוח בישראל הוא מקומי בהווייתו, אך התמונה משתנה, לאט, ועל כך תעיד השקתה של חברת הביטוח הדיגיטלית החדשה, שמחציתה בבעלות זרה. עוד קודם לכן, בנובמבר האחרון נפל דבר: קבוצת דלק של יצחק תשובה מכרה את שליטה בקבוצת הביטוח הפניקס לידי קרנות ההשקעה הזרות סנטרברידג' וגלאטין פוינט. בכך התווספה חברת ביטוח עצמאית, גדולה, שנמצאת בשליטה זרה ל-AIG ישראל, שעד אז הייתה חברת הביטוח הישראלית העצמאית היחידה בבעלות זרה. 

בנוסף, פועלות בשוק הביטוח המקומי עוד שלוש חברות ביטוח אשראי וסיכוני סחר-חוץ שבהן יש בעלי עניין זרים: בססח, שנמצאת בבעלות קבוצת הראל ויולר הרמס; כלל ביטוח אשראי, שנמצאת בבעלות כלל ביטוח ואטרדיוס; לצדן פועלת כאן חברת קופאס, שנמצאת בבעלות מלאה של קופאס העולמית, שהיא היחידה שפועלת עצמאית בתחום זה.

לצדן נציין גם את מקס, לשעבר לאומי קארד, שעברה אשתקד מבעלות בנק לאומי וקבוצת עזריאלי לשליטתה של קרן ההשקעות הזרה ורבורג פינקוס. למעשה, למקס, להפניקס ולדיוידשילד יש מכנה משותף אחד - הבעלים הזר שאושר הוא גוף מערבי ומוכר, שפעיל שנים בתחומי הפיננסים מעבר לים, ולא גוף בעל קשרים סיניים.

בעבר נשלטה מגדל, קבוצת הביטוח הגדולה בשוק דאז, על ידי ענקית הביטוח האיטלקית ג'נרלי, עד שזו מכרה את השליטה בה בשלהי 2012 לאיש הביטוח הישראלי שלמה אליהו.  

עוד כתבות

נטלי טישלר / צילום: איל יצהר, גלובס

"חזרתי לחדר הנעורים שלי, אני בעלטה"

נטלי טישלר עבדה כמפיקת אירועים וליצנית רפואית עבור 18 אלף שקל בחודש ● משבר הקורונה הותיר אותה ללא הכנסה ואילץ אותה לחזור לבית אמה: "לימדו אותי לשמור כסף לבן ליום שחור. שנים שילמתי ביטוח לאומי, אז למה הכסף לא חוזר אליי?" ● פרויקט מיוחד

ג'ו ביידן ודונלד טראמפ / צילום: Associated Press

נערכים לבחירות בארה"ב: האקרים ינסו לפרוץ למכונות ההצבעה

גורמים של ביטחון לאומי בארה"ב מזהירים מפני איום על הבחירות מצד מדינות יריבות ● מקורות ביון אמריקאים אומרים שרוסיה בדקה מערכות הצבעה של מדינות בארה"ב בבחירות לנשיאות ב-2016 ● החשש מפני בלאגן בנובמבר הביא את אחת היצרניות לאפשר להאקרים לאתר פרצות

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

כ"ץ למרידור: "אם לא תשב בשקט אוציא אותך מהחדר"

המתיחות בין שרי הממשלה לפקידים מגיעה לשיא חדש - והפעם תורו של שר האוצר ישראל כ״ץ להיכנס לעימות עם ראש אגף התקציבים באוצר, שאול מרידור

שיירת המחאה של יוצאי חיל הים הקוראת לחקירת פרשת הצוללות  / צילום:

"בידיים נקיות": שיירת מחאה של יוצאי חיל הים קוראת לחקור את פרשת הצוללות

השיירה יצאה בצהריים ביותר מ-100 מכוניות מחיפה, דרך לטרון, אל בית ראש הממשלה בירושלים ● מובילי המחאה דורשים "להקים ועדת חקירה ממלכתית לחקר תהליך קבלת ההחלטות של הדרג המדיני והצבאי בקשר למכירת ורכישת כלי השיט האסטרטגיים"

משפחת הריס / צילום: איל יצהר, גלובס

"אני במקום של איך אני משיגה לחם למחר. לחם. למחר. אתה מבין?"

איילת ואיתי הריס, בעלי משחקיית הילדים גליצ'ה בראשון לציון, משתכרים היום מינימום כעובדי סופר וכורעים תחת נטל ההלוואות ● "אנחנו מקבלים בשר מאמא שלי ופירות מאבא שלי, ועם המים שיוצאים מהמזגנים משקים את העציצים" ● פרויקט מיוחד

רועי רגרמן, מנכ”ל קבוצת חמת / צילום: יואב פרידלנד

רועי רגרמן, מנכ"ל חמת: "האתגר המרכזי הוא האי ודאות"

אתגר המנכ"ל עם רועי רגרמן, מנכ"ל קבוצת חמת, על ההסתגלות לעולם החדש שאחרי התפרצות הקורונה

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

מעמיקות הירידות בוול סטריט בצל נתוני התעסוקה והחרפת הסכסוך בין ארה"ב לסין

פורסמו נתוני התעסוקה בארה"ב: למרות שעקפו את הצפי, מדובר בהאטה בקצב הוספת המשרות החדשות לעומת יוני ומאי ● טראמפ חתם על צו נשיאותי להפסקת האינטרקציה העסקית עם טיקטוק ו-WeChat ● בנק אוסטרליה אמר שקצב השיקום הכלכלי של המדינה יהיה איטי יותר משחזו מראש

עקרבים בנגב. כשמאירים עליהם באור אולטרה–סגול, הם זוהרים. עולם מלא דרמה של ציד והישרדות / צילום: נעם שלו

איך הפך העקרב לחיית המחמד הלאומית ו"ספארי עקרבים” ללהיט החם של הקיץ?

הוא מסוכן, הוא ארסי, הוא קניבל, יש בו משהו חייזרי והוא יכול להתקפל כמו רובוטריק ● אז איך זה שהעקרב הפך לכוכב-על ו"ספארי עקרבים" לילי במדבר זה הלהיט החם של הקיץ?

כיכר אתרים. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: תמר מצפי, גלובס

חסרי המזל של מחיר למשתכן והצעירים ששבים הביתה. כותרות הנדל"ן

מדוע עוד ועוד צעירים חוזרים הביתה ● איך פגעה הקורונה בחלק מזכאי מחיר למשתכן ● ההחלטה של בית המשפט העליון ששולחת את עיריית תל אביב לפרסם מכרז על חניון כיכר אתרים ● ומדוע הוטל עיצום כספי על חברת אלדד פרי

מירי רגב, הליכוד / צילום: תמר מצפי, גלובס

מפגינים ניתוק? החוק לא אוסר לכבות סלולרי בהפגנה

ארגוני זכויות אדם ממליצים למפגינים בבלפור על דרכים להתחמק ממעקב • השרה רגב טוענת שזו עבירה על החוק, אלא שאין שום סעיף שמחייב לאפשר איכון, או בכלל להסתובב עם מכשיר טלפון

בדיקה סרולוגית. הרוב יתאכזבו לגלות שהם לא מוגנים מפני הקורונה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שר"פ קורונה: בדיקת קורונה במקום העבודה, לכל העובדים. כבר לא מדע בדיוני

חברת טרגט מרקט ובי"ח שיבא החלו להציע לחברות גדולות לבצע בדיקות סרולוגיות לעובדיהן, כדי לקבוע אילו עובדים מוגנים יותר מפני הנגיף ואילו פחות ולאפשר להן לקבל החלטות ארגוניות מושכלות ● המהלך עשוי להכניס את שוק העבודה לעידן חדש של מעורבות מעסיקים בבריאות עובדיהם

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

פייסבוק, אפל ואלפאבית הובילו את מדד הנאסד"ק לשיא חדש

נייס קפצה לשיא חדש ● כ-1.19 מיליון תביעות חדשות לדמי אבטלה בארה"ב בשבוע האחרון, לעומת צפי לכ-1.42 מיליון תביעות ●  הזהב לא עוצר וטיפס למחיר של 2,072 דולר לאונקיה ● בורסות אירופה סגרו בירידות

משפחת רותם / צילום: איל יצהר, גלובס

"הבן שלי אמר לי: מה, אמא, זה מה שתעשי עכשיו? תהיי מנקה?"

טל רותם, יזמת בתחום התיירות, מצאה את עצמה ללא הכנסה עם סגירת השמים. היום היא עובדת בניקיון. "אנשים מסביבי אמרו לי 'תמציאי את עצמך מחדש, תהיי יצירתית'. מהר מאוד הבנתי שאין פה שום יצירתיות. אני צריכה כסף דחוף" ● פרויקט מיוחד

חוקר המח, יוחאי עתריה / צילום: איל יצהר, גלובס

מדעי הבדידות: הכירו את הפרופסור שיגרום לכם לשכוח את כל מה שסיפרו לכם על חוקרי מוח

שיחה תזזיתית ומרתקת עם הפילוסוף וחוקר המוח פרופ' יוחאי עתריה, שמתחילה בנבכי המחשב, עוברת בשואה ובשבי ונגמרת בחרדה מהסגר

שר התקשורת החדש, יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הסתיים השלב המרכזי במכרז הסלולר לתדרי דור חמישי

שלוש המתמודדות יקבלו כל אחת 10 מגה בתחום תדרי ה-700 מגה הרץ ● הסכום טרם פורסם אך ההשערה היא שהוא בהתאם להערכות משרד התקשורת

יואב גלנט / צילום: איל יצהר

גלנט מציג את מתווה החזרה ללימודים: "פתיחת השנה תלווה בקשיים רבים"

שר החינוך מקיים מסיבת עיתונאים, בה הסביר כי תכניתו לפתיחת שנת הלימודים עשוייה להעלות קשיים בתחילת דרכה ● "לא הכל יהיה משולם, אמצעי הקצה לא יגיעו לכולם", אמר. הצהרתו מגיעה יממה לאחר שנעדר מהתכנסות ועדת החינוך

טביעה / צילום: שאטרסטוק

״אינטגריטי" ואובדנו: על השופט, דילמות מוסריות ומנהיגות בימי קורונה

"אינטגריטי" הוא מצב שבו ישנה לכידות בין ערכים מרכזיים שבהם מאמין אדם לבין מעשיו ● אבל האם אדם בעל מצפון יכול להתייסר - ואפילו קשות - עקב ידיעתו על אודות אובדן האינטגריטי שלו? ● בעקבות ספרו של שי אספריל: השופט

משפחת הדרי  / צילום: איל יצהר, גלובס

“לא מאמינה שאלה החיים שלי. זה גיהינום"

איילה הדרי עבדה 40 שנה בנתב"ג, עד שהוצאה לחל"ת, שכבר הוארך עד אמצע 2021. ● הקצבאות שבאמצעותן היא מתקיימת לא מאפשרות לה לטפל בבעלה החולה ולסייע לשני ילדיה, שגם הם בחל"ת: "הולכת נגד זרם חזק שאני לא יכולה להתגבר עליו" ● פרויקט מיוחד

נעמה איזנברוך ודני רופ. לשכת רואי החשבון מול קמפיין משרד האוצר / צילום: אביב חופי, צילום מסך

היינו קודרים קודם: מה מפריע ללשכת רואי החשבון בקמפיין משרד האוצר

וגם: הגרסה הגרמנית של הסדרה "שטוקהולם" יוצאת בימים אלה לצילומים בקלן ובון ● השיחה

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילום: Associated Press

סביבת נתניהו: "הצ׳ט בוט לא חוזר. מדובר בהודעה ישנה"

המתיחות הפוליטית מגיעה לשיא: גולשת טענה כי קיבלה הודעה מראש הממשלה המזמינה אותה לתמוך בו בבחירות. אך אנשי הקמפיין של נתניהו טוענים בתוקף כי מדובר בפעילות ישנה