גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בין טרסות מוריקות ושבילים מעוקלים: נכנסים לבית שהוא בעצם טיול

הבית במושב בשרון, שתכננו הילה ודן ישראלביץ, מבוסס על קווים קלאסיים וגיאומטריים ועל סוללת עמודים עם נוכחות דומיננטית ● "השתמשנו בטופוגרפיה המורכבת כדי ליצור מעין מסע"

נכנסים הביתה / צילום: עודד סמדר
נכנסים הביתה / צילום: עודד סמדר

הבית. כ-320 מ"ר על פני מפלס אחד. נבנה על נחלה של כ-6 דונם באחד המושבים הוותיקים בשרון.

בעלים. איש הייטק ואמנית. ילדיהם כבר הקימו משפחות וגרים מחוץ לבית, ולכן הוא תוכנן כמרחב שמתאים לאירוח באופן תדיר - כולל אזור שינה מאובזר עבור הנכדים, שטחי משחקים וחדר משפחה שצופה לאזור הבריכה.

אתגרים בתכנון. "העובדה שהשטח שעליו נבנה הבית אינו מישורי יצרה מפלסים בגבהים שונים", מספרים האדריכלים הילה ודן ישראלביץ. "השתמשנו בטופוגרפיה המורכבת על מנת ליצור סיפור וחוויית טיול, שמאפשרת לעבור בין הטרסות המוריקות ולטייל בשבילים המעוקלים.
"אתגר נוסף היה לשוות לבית גדול ורחב ידיים במיוחד, תחושה עוטפת וביתית. הפרוגרמה הכתיבה מרחב פנימי ללא הרבה חדרים, ועל מנת ליצור תחושה אינטימית יותר תוכננו מחיצות מרחפות התוחמות בין הפונקציות השונות במרחב הציבורי".

מחיצות מעץ תיק מגדירות את החלל ועמודי פלדה תומכים בהן ומקנים להן מראה מרחף/ צילום: עודד סמדר

מקורות השראה. "מתבססים על הטופוגרפיה, והרצון ליצור מבנה שמחד יהיה פתוח לנוף, ומאידך יאפשר פרטיות מלאה, על אף הפתחים הגבוהים והקרבה היחסית לרחוב. הקורה הקדמית תוחמת את הבית כולו - מייצרת הסתרה, ועדיין נותרת פתוחה.

"השראה נוספת הייתה האמנות שיוצרת בעלת הבית. המבנה, ובפרט עיצוב הפנים, תוכננו כך שיהוו עבורן מעין רקע וייתנו להן מקום של כבוד - מבלי לשוות לחללי החוץ והפנים מראה מוזיאלי יתר על המידה. פסליה וציוריה שולבו הן במרחב החיצוני והן הפנימי, ומהווים ציר חשוב ומרכזי באסתטיקה של הבית. המעטפת כולה תוכננה כך שתהלום את היצירות".

ריהוט בחומר וצבעוניות שונים, שמחד שומרים על הרמוניה ומאידך מגדירים את הפונקציות השונות בחלל / צילום: עודד סמדר

סגנון. "אדריכלות המבנה מודרנית - הקווים קלאסיים, גיאומטריים וישרים, ומסת העמודים גדולה ונוכחת. הקורות שמקיפות את שטחי החצרות והטרסות תוכננו כחלק בלתי נפרד, ומלוות את צירי ההליכה והשבילים העשויים אבן גרניט טבעית - כך שלאורך כל הכניסה אל הבית מתקיים מפגש בלתי אמצעי עם הטבע.

"בנוסף, שילבנו גשרים וצירי הליכה שמאפשרים ראות מלאה וקשר עין כמעט מכל פינה וזווית בחללים ובמרחבים. כך, לדוגמה, מי שעומד באזור הבריכה יכול לראות מי נכנס הביתה, למרות המרחק הפיזי בין הפונקציות השונות".

הכניסה לבית. "קיר הכניסה חופה אבני בזלת שלוקטו ממחצבות שונות, ושולבו בקומפוזיציה טבעית. חזית הכניסה מחופה עץ, ובמרכזה דלת אינטגרלית באותו מישור. מיד כשנכנסים לבית פוגשים פטיו פנימי בעל חזית מזכוכית. במרכזו עץ ירוק, ובהמשכו ציר ראייה פתוח לעבר הפרגולה והחצר האחורית. מוטיב אבני הבזלת ממשיך גם דרכו, ומחזק את הקשר בין חוץ ופנים".

החלל הציבורי. "התקרה הגבוהה (כ-4.5 מטרים בשיאה וכ-3.5 מטרים בחלקים שבהם תוכננו הנמכות), כמו גם פתחי הוויטרינה הגדולים, יוצרים תחושה אוורירית. כך גם רצפת האבן הטבעית שבה שולבו אריחים גדולים, המשווים למרחב מראה רציף ואורגני.

"שתי ויטרינות הענק החובקות את החלל מאפשרות לטבע לחדור במלואו למרחב. הניתוקים בין מעטפת המבנה להנמכות התקרה מספקים אלמנט אדריכלי, ומשחק בין מישורים. צירי התאורה תוכננו באופן נסתר, כמעט לגמרי, והם מגבים את תפיסת העיצוב המינימליסטית".

מטבח מינימליסטי שמשמש רקע לסביבת החוץ והבריכה / צילום: עודד סמדר


הפרדה. "שתי מחיצות מרחפות מעץ טיק חוצצות חלקית בין ארבע הפונקציות המרכזיות בחלל הציבורי - סלון ופינת משפחה, ובסמוך מטבח ופינת אוכל. במידה רבה הן אלו שאפשרו להפוך את המרחב הגדול למגונן ואינטימי. המחיצות נתמכות על ידי עמודי פלדה מצופים נירוסטה שמעגנים אותן, ומשווים להם מראה אוורירי ומרחף".

המטבח. "במרכז המטבח הפרללי ניצב אי גדול ונוח לעבודה, מחופה קוריאן. חזיתות המטבח צבועות בתנור בגוון לבן, ולצד המקרר האינטגרלי שולב מקרר יינות. מערכות המיזוג חבויות מבעד לקיר החזית הגבוהה, שמאפשרת לחלל להיוותר נקי וחף מאלמנטים מבניים מיותרים".

הסלון. "במרכזו צמד שולחנות צרים ומלבניים מחופים. השטיח האפגני המקורי מוסיף דגש של צבע ואלמנט אותנטי מול הרהיטים החדשים".

חדר רחצה בקירות כהים דרמטיים ושידה עטופה קוריאן / צילום: עודד סמדר


חדר השינה הראשי. "בחדר זה תוכנן קיר כוח המורכב מעבודת נגרות עשויה עץ אלון - קוביות בממדים ומישורים שונים, ליצירת מראה דינמי. הציר משמש כספרייה, וחבויים בו מערכות טכניות ומזגנים. במרכז חדר הרחצה ממוקמת אמבטיה עגולה מקוריאן, ששוברת את הגיאומטריה הישרה, ולצדה ברז נובע מהרצפה. באזור נפרד, המחופה אבן בזלת, משולבים שני תאים נפרדים - האסלה, והמקלחון בעל דלתות הזכוכית הגבוהות במיוחד - מה שמעצים את האסתטיקה הוורטיקלית וגובה התקרה".

הבריכה. "בריכת האינפיניטי, הממוקמת באזור האירוח, תוכננה במתכוון שלא במישור הבוסתן המצוי בסמוך לה, על מנת לשמר את המראה הטבעי".

סבכה מתכתית שיוצרת משחקי אור וצל על הבריכה / צילום: עודד סמדר

עוד כתבות

דב סלע, מנכ"ל ראדא / צילום: שלומי יוסף

זינוק של 215% במניה מהשפל במרץ: ראדא עקפה את התחזיות ברבעון השני ומעלה את התחזית השנתית

החברה הביטחונית הציגה במחצית הראשונה EBITDA מתואם בגובה 2.6 מיליון דולר לעומת נתון שלילי בתקופה במקבילה ● זינוק של כ-75% בהכנסות ברבעון השני ובמחצית

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

הזהב בירידה היומית החדה ביותר מאז מרץ; מגמה מעורבת בוול סטריט

הזהב נחלש ב-4.6% למחיר של 1,946.3 דולר לאונקיה ● נפט מסוג WTI ירד ב-0.8% ל-41.61 דולר לחבית ● התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב לעשר שנים מטפסת ל-0.65% ● הדיווח הרוסי על חיסון לקורונה מזניק את מניות התעופה והתיירות ● עליות חדות במניות הבנקים והפיננסים ● באירופה מדד דאקס קפץ ב-2%, פוטסי 100 עלה ב-1.7% וקאק 40 התחזק ב-2.4%

איתי בן זאב, מנכ"ל בורסת ת"א  / צילום: תמר מצפי

הבורסה דווקא נהנית ממשבר הקורונה: הרווח זינק ברבעון השני פי 4 לכ-12 מיליון שקל

בצל הגידול במסחר, הכנסות הבורסה תפחו בשיעור חד הן ברבעון השני השנה והן במחצית ● המנכ"ל איתי בן זאב מדבר על "כניסה משמעותית של הציבור הרחב", והחברה נסחרת ברמות שיא של כ-.1.7 מיליארד שקל

פרנסס אלן, חלוצת מדעי המחשב וזוכת פרס טיורינג / צילום: By Rama - Own work, wikemedia

חלוצת מדעי המחשב וזוכת פרס טיורינג פרנסס אלן מתה בגיל 88

אלן מתה בבית אבות בעקבות מחלת האלצהיימר ● היא הייתה האשה הראשונה שזכתה בפרס טיורינג ב-2006

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל מודה: משבר הקורונה חמור יותר מתרחישי הקיצון שאליהם נערכנו

בדוח היציבות הפיננסית למחצית הראשונה של השנה מזהיר הבנק כי רמת הסיכון ליציבות המשק כתוצאה ממשבר הקורונה בינונית עד גבוהה. הפעילות הכלכלית, שוק האשראי ומחירי הנכסים חשופים במיוחד לפגיעה ובשוק ההון היקף החוב הקונצרני שעשוי לעמוד בסיכון מגיע ל-50 מיליארד שקל

בנק ישראל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

"לא מבוגר ולא אחראי": מי צודק בקרב המהלומות בין האוצר ובנק ישראל? בדקנו

גורמים באוצר מתחו ביקורת חריפה על נתון המופיע בדוח היציבות הפיננסית של בנק ישראל, שקבע שחבילת הסיוע של הממשלה היא מהנמוכות במערב: "הופתענו מחוסר המקצועיות" ● על-פניו נראה כי הנתון שפורסם בדוח אכן אינו מעודכן, אך ייתכן כי ההתקפה החריפה מעידה על יחסים עכורים

ירדן אברבנל  / צילום: Q elite

מנכ"לית חדשה מונתה לתוכנית ההאצה לסטארט-אפים של עמותת בוגרי 8200

ירדן אברבנאל תחליף את מור חן בתפקיד ● וגם: עופר ברנדט מונה לתפקיד האקטואר הראשי ברשות שוק ההון ביטוח וחיסכון ● השיחה

ד"ר שמעון אקהויז / צילום: איל יצהר

הגלולה נגד השמנה של אפיטומי הישראלית תשווק על ידי נסטלה

על פי הערכות, מדובר בהסכם עם פוטנציאל של מעל 100 מיליון דולר ● אפיטומי תקים בישראל מפעל ליצור הגלולה, שיעסיק כ-40 איש בישראל

ליאורה עופר / צילום: ורדי כהנא

הקורונה מכה חזק בחברת הקניונים של ליאורה עופר: מליסרון הפסידה 187 מיליון ש' והפחיתה משמעותית את שווי הנכסים

ההפסד נגרם על רקע "הנחות קורונה" בהיקף של 148 מיליון שקל שנתנה החברה לשוכרים, ומירידת שווי נדל"ן להשקעה בסך של כ-310 מיליון שקל

חיים רמון  / צילום: אביב חופי

חיים רמון: "אי-החוקיות של קנאביס היא בעיני אחד הדברים המטומטמים ביותר שהמדינה עושה היום"

רמון, שמונה לאחרונה ליו"ר חברת וונטייז הצפויה להיכנס לתחום הקנאביס לצורכי פנאי בקולורדו, טוען כי "כבר לפני ארבע שנים כמעט פרסמתי מאמר תמיכה בלגליזציה" ● "לכל מי שאמר לי אז שהוא משקיע בציפיה ליצוא קנאביס בישראל, אמרתי שאני לא ממליץ"

בני גנץ בישיבה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

כחול לבן לא ישתתפו בהצבעה מחר על הגבלת התמודדות נתניהו בבחירות

מחר תעלה להצבעה הצעת חוק פרטית של יש עתיד, שאמורה להגביל את ההתמודדות  ראש הממשלה בבחירות הבאות ● כחול לבן: "מדובר אך ורק בניסיון לערער את יציבותה של המערכת הפוליטית כולה"

מימין: ערן וולף ומוקי שנידמן  / צילום: תמר מצפי, יח"צ

צנועה יותר בניסיון השני: מימון ישיר תונפק לפי שווי של פחות ממיליארד שקל

חברת האשראי הצרכני מקבוצת צור שמיר של משפחת שנידמן פרסמה תשקיף לקראת גיוס הון ראשוני של 143.5 מיליון שקל, בהנפקת מניות ואופציות, לפי שווי הנמוך בשליש מזה שתכננה טרם פרוץ משבר הקורונה

דונלד טראמפ / צילום: Gripas Yuri -ABACA, רויטרס

המועמד של טראמפ לשגריר בברלין מעורר סערה: "זילות השואה"

ביקורת חריפה נגד כוונתו של טראמפ למנות את דגלס מקגרגור לשגריר בברלין ● מקגרגור אמר ב-2018 כי "יש סוג של מנטליות חולנית, שטוענת שדור אחרי דור צריך לכפר על מה שקרה במהלך 13 שנים של היסטוריה גרמנית" ● בפנייה לפומפאו כתבה הליגה נגד השמצה כי מקגרגור "לא יוכל לתפקד מהתחלה כשליח אפקטיבי"

החנות היוקרתית של לורד אנד טיילור בשדרה החמישית בניו יורק נסגרה ב־2019  / צילום: Kathy Willens, Associated Press

האם ניתן עוד להציל את חנויות הכלבו האמריקאיות

לפני מספר שנים הן נחשבו לחדשניות ולסמל של קידמה, אך כיום הן נסגרות אחת אחרי השנייה ● הרשת האחרונה שנכנסה בשבוע שעבר למצעד פושטי הרגל היא "לורד אנד טיילור" שהחלה את דרכה לפני 184 שנים ● האם נגזר סופן או שניתן עדיין להציל אותן?

אתר הפסולת דודאים / צילום: גלית חתן

בעיית הפסולת בישראל הופכת דחופה משנה לשנה, האם מתקני שריפת פסולת הם הפתרון הנכון?

כ-80% מהפסולת שמייצרים הישראלים עוברת להטמנה, שמובילה לזיהום ● כשאלקין היה השר להגנת הסביבה הוא קידם הקמה שנויה במחלוקת של מתקנים לשריפת פסולת, אך גמליאל החליטה לבלום את המהלך, ולבחון תוכנית משלה ● מומחים: המדיניות לא תוכל להיות 'העתק הדבק' של פתרונות

מובטלים בקנטקי ממתינים לתורם בלשכת התעסוקה, ביוני / צילום: Bryan Woolston, רויטרס

הממשל האמריקאי הוציא 250 מיליארד דולר על דמי אבטלה מיוחדים באפריל-יולי

עובדים שפוטרו לצמיתות, הוצאו לחל"ת או שספגו קיצוצי שעות עבודה יכלו לפנות לקבלת ההטבה הפדרלית של 600 דולר בשבוע בנוסף לדמי האבטלה הרגילים מהמדינות שלהם ● בסוף יולי פג תוקף חוק המענק ● בשבת חתם טראמפ על צו חדש של מענקים בגובה 300 דולר בשבוע

קניות בשוק הכרמל בימי קורונה  / צילום: בר לביא, גלובס

הקטר של המשק נבלם גם בלי סגר: הצריכה הפרטית נעצרה בחודש יולי

הצריכה המקומית, שמהווה כ-50% מהתוצר, נבלמה בחודש יולי לאחר תקופה קצרה של התאוששות • המשיכה היומית המוצעת מכספומטים ירדה ב-14% לעומת יולי אשתקד, למרות התאוששות בחודש יוני • שיפור בענפי המלונאות והמסעדות אחרי הסגר, אבל הם עדיין רחוקים משגרה

רועי כהן, רשימת העצמאים / צילום: שלומי יוסף

"ציבור העצמאים ועם ישראל כולו לא יסלח למנהיגים שנטשו אותו בעת צרה ומשבר"

נשיא להב, עו"ד רועי כהן, קורא לרה"מ ושר הביטחון, "להפסיק את השיח המפלג שמטרתו לגרור את המדינה למערכת בחירות רביעית בתוך שנה וחצי, כשברקע ועל פי כל התחזיות עד לסוף השנה עתידים לקרוס מאה אלף עסקים, כשרבבות מהם עדיין לא קיבלו כל פיצוי ועוד כמיליון אזרחים יוותרו מובטלים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

נתניהו למנדלבליט: "אפסות הפעולה שלך היא התרה שערורייתית של דמנו"

ראש הממשלה שלח ליועץ המשפטי לממשלה מכתב חריף שבו הוא מאשים אותו כי אינו נוקט בפעולה לנוכח האיומים על חייו וחיי משפחתו ● "אני רוצה לקוות שבניגוד לכל תשובותיך הקודמות, הפעם תתקבל ממך תגובה הולמת"

אלי עזור / צלם: יחצ / צילום: יחצ

אלי עזור הוא המועמד המוביל לרכישת אתר וואלה

עזור מנהל מזה זמן רב משא ומתן על רכישת וואלה וכעת הוא קרוב לרכוש את האתר תמורת 40-50 מיליון שקל ● עזור מחזיק בבעלותו כלי תקשורת נוספים וחלק מהתשלום על האתר יעשה באמצעות זמן אוויר לקבוצת בזק