גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברות המימון מגייסות: 67 מיליון שקל לאס.אר אקורד, 35 מיליון שקל ליונט קרדיט, 7 מיליון שקל לגיבוי אחזקות

חברות המימון החוץ-בנקאי הבורסאיות המקומיות ממשיכות להתרחב, עם גיוסים משמעותיים של שלוש מבין עשר החברות מהענף הנסחרות כיום בת"א

עדי צים / צילום: יח"צ
עדי צים / צילום: יח"צ

נמשכת התרחבותן של חברות המימון החוץ-בנקאי בשוק ההון המקומי, עם גיוסי הון משמעותיים עליהם דיווחו 3 מתוך כ-10 חברות שכבר כולל כיום ענף זה בבורסה (כולל חברת מלרן שהצטרפה בשבוע שעבר באמצעות גיוס חוב). פעילותן של אותן חברות מתרכזת בעיקר בניכיון צ'קים (ממסרים דחויים) - עסקת המרה שבה מקבלים לקוחות החברה את ערכם הכספי של הצ'קים הדחויים שבידם, ואלה מוסבים לחברה בתמורה לעמלה הנקבעת באחוזים.

החלוצה בענף היא חברת אחים נאוי , שבשליטת האחים דורי ושאול נאוי, והיא גם הגדולה מבין מתחרותיה הבורסאיות, הנסחרת בשווי שוק נוכחי של כ-850 מיליון שקל, אחרי עלייה של קרוב ל-40% שהציגה מנייתה בשנה האחרונה.

מי שדולקת אחריה, בשווי שוק המגיע כבר לכ-800 מיליון שקל, היא אסאר אקורד  שבשליטת עדי צים, שעדכנה היום על גיוס של 67 מיליון שקל באמצעות הקצאה פרטית של קרוב ל-9% ממניותיה ל-10 גופים מוסדיים ולקרן ההשקעות הפרטית AMI מקבוצת אייפקס ישראל, שרכשה בנובמבר האחרון 10% ממניות אס.אר אקורד מידי צים תמורת 55 מיליון שקל.

את הגיוס הנוכחי מבצעת אס.אר אקורד לפי מחיר מניה של 60 שקל, המשקף הנחה של כ-10% על שווייה בבורסה הבוקר, וזאת נוסף לאופציות שיקבלו המשקיעים בגיוס על כל מניה שירכשו, במחיר מימוש של 78 שקל למניה למשך שנתיים.

חברות המימון החוץ בנקאיות הבולטות

את השקעתה במניות אס.אר אקורד ביצעה AMI, שמובילה זהבית כהן, במחיר מניה של 45 שקל, וכחלק מההסכם בין הצדדים היא קיבלה שתי אופציות, כל אחת לרכישת עוד 5% מההון של אס.אר אקורד (לתקופות של 18 ו-30 חודשים) במחירי מימוש של 60 שקל ו-66 שקל למניה.

מניית אס.אר אקורד הגיבה היום בחיוב להודעה על הגיוס (עם עליות של כ-2% בשעות הצהריים), וזאת אחרי שבשנה האחרונה השלימה זינוק של כ-250%.

יונט קרדיט תוכל לצאת מרשימת השימור

עוד בעסקי האשראי החוץ-בנקאי: חברת יונט קרדיט עדכנה על השלמת גיוס של כ-35 מיליון שקל בהנפקת מניות לציבור. גיוס זה בוצע בדרך של "מכרז כמויות" על פי דוח הצעת מדף - ויאפשר למנייתה לצאת מרשימת השימור של הבורסה. את ההנפקה הובילה אקטיב חיתום בניהולו של עומרי לוי.

ככל הידוע, יונט קרדיט, מייעדת את כספי הגיוס להגדלת תיק האשראי שלה. תיק האשראי שלה צפוי לגדול באופן משמעותי על בסיס תוכניותיה להעביר פעילות פרטית לחברה הציבורית, שלפי הנתונים שהיא מציגה, מחזור הפעילות של הפעילות הפרטית ב-2018 הסתכם בכ-240 מיליון שקל.

בשליטה ביונט קרדיט (U-NET CREDIT) מחזיקים המנכ"ל יצחק (צחי) אזר, היו"ר שי פנסו וסגנו שלמה אייזיק, שבדומה למתחרים הבורסאיים, גם הם הכניסו את פעילותה לבורסה באמצעות השתלטות על שלד בורסאי, שנעשתה בסוף שנת 2017.

בשנה האחרונה נחלשה מניית החברה בכ-30% והיא משקפת ליונט קרדיט שווי נוכחי הקרוב ל-100 מיליון שקל.

מנתונים שפרסמה יונט קרדיט לקראת הגיוס עולה, כי בין השנים 2016-2018 היקף פעילותן של החברות הציבוריות בענף גדל ב-15.5% וכי נתח השוק שלהן כיום עומד על יותר מ-10 מיליארד שקל, מתוך ענף האשראי החוץ-בנקאי המוערך בכ-375 מיליארד שקל.

גיבוי אחזקות: דיסקאונט של 27%

 בסוף השבוע עדכנה חברה נוספת הפועלת בתחום המימון, גיבוי אחזקות, כי מור בית השקעות וחברת החיתום אינפין קפיטל של יהונתן כהן רכשו יחדיו 10% ממניותיה, עם אופציות להגדיל את חלקם בחברה ל-16.6%.
העסקה, בהשקעה של כ-7 מיליון שקל, נעשתה בדיסקאונט משמעותי של יותר מ-27% על מחיר השוק נוסף על ההטבה הגלומה באופציות.

מניות הוקצו למור (שרוכש שלושה רבעים מהמניות והאופציות) ולאינפין (שרוכש כרבע מהעסקה) במחיר של קצת יותר מ-10 שקלים, לעומת מחיר שוק נוכחי של יותר מ-14 שקלים. האופציות שניתנו לצדדים הינן במחיר מימוש שנמצא כבר עתה בתוך הכסף, ברמות של פחות מ-12 שקל למניה. כמו כן הצדדים במו"מ להעמדת הלוואה לחברת המימון בהיקף של 8 מיליון שקל, וגם במקרה זה התמורה בעסקה תסייע לחברה להרחיב את היקפי האשראי שהיא מעניקה.

גיבוי אחזקות פועלת באמצעות החברה הבת גיבוי איתן, ומאז השלמת העסקה לכניסתה לבורסה באמצעות מיזוג לשלד הבורסאי אולטרה אקוויטי בתחילת 2019, מנייתה התחזקה כמעט ב-20%, ומשקפת לה שווי נוכחי של יותר מ-80 מיליון שקל.

מניות השליטה בגיבוי אחזקות נמצאות בידי אריאל פרדו, המשמש כמנהל העסקים הראשי שלה, יחד עם אחיו אביטל פרדו, ממייסדי פאגאיה - חברת פינטק העוסקת בניהול השקעות בתחום האשראי. את מיזוגה של "גיבוי איתן" ביצעו האחים פרדו לשלד הבורסאי אולטרה אקוויטי, שבו החזיקו עד אז אנשי העסקים דן קרובינר ויהודה יולזרי, אשר שני בניהם הם שותפיו של אביטל פרדו לניהול פאגאיה.

גיבוי אחזקות החלה בפעילות כבר ב-1982 על-ידי המייסד גבי פרדו, אביו של צמד בעלי השליטה, ומנכ"ל החברה הוא אבי בזורה, שמונה לעמוד בראשה לפני כשנתיים, לאחר ששימש כמנכ"ל בנק ירושלים.

את אינפין הקים יהונתן כהן בתחילת שנת 2016, אחרי שטרם לכך כיהן כמנכ"ל כלל חיתום במשך פחות משנתיים, ולאחר מכן שימש כיועץ חברות נדל"ן מארה"ב שהונפקו בידי כלל חיתום. אינפין הייתה זו שהובילה את גיוס האג"ח של גיבוי אחזקות בשנה שעברה, בהיקף של כ-50 מיליון שקל. 

עוד כתבות

שכונה בקריית מלאכי. צמצום הפטור ירתיע גם משקיעים וכניסת אוכלוסייה חדשה, קבעה הוועדה / צילום: בר אל, גלובס

פטור מהיטל השבחה בשכונת שיקום יינתן גם במכירת הדירה

ועדת הערר של מחוז דרום קבעה - בניגוד לפסיקה מנחה של בית משפט מחוזי - כי מוכר דירה בקריית מלאכי יהיה זכאי לפטור מהיטל השבחה

 

עטיפת הדיסק “עם רעש נסתר” של להקת “אפור גשום” / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

להקת "אפור גשום" מתקמבקת (שוב) באלבום היפהפה והרלוונטי "עם רעש נסתר"

האלבום "עם רעש נסתר" של להקת "אפור גשום" מהאייטיז הוא פוליטי לא פחות מאשר תרבותי

יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הנדל לא מוותר ופועל לאשר טלפונית את מתווה הסיבים בממשלה

זאת למרות ביטול ישיבת הממשלה שתוכננה לדון בנושא היום ● במידה ולא יסתייע, הודיע שינסה להעביר את המתווה בדרך נוספת

פריים מתוך הסרט “תקופת מבחן” / צילום: באדיבות yes, יח"צ

"תקופת מבחן" הוא לא סרט רגיל בשום צורה או דרך

"תקופת מבחן" לוקח כמה סיכונים שיכלו בקלות להפיל אותו, אבל הוא מובל ביד בטוחה ואמינה של במאי שמצליח להרים כמה סצנות שעלולות לגרום לצופים לשכוח לנשום

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

"למעלה מ-90% מבתי המלון של פתאל באירופה חזרו לפעילות"

פתאל נכסים גייסה 212 מיליון שקל בשלב המוסדי של הנפקת אגרות החוב מסדרה ד' שלה

משפחת הדרי  / צילום: איל יצהר, גלובס

“לא מאמינה שאלה החיים שלי. זה גיהינום"

איילה הדרי עבדה 40 שנה בנתב"ג, עד שהוצאה לחל"ת, שכבר הוארך עד אמצע 2021. ● הקצבאות שבאמצעותן היא מתקיימת לא מאפשרות לה לטפל בבעלה החולה ולסייע לשני ילדיה, שגם הם בחל"ת: "הולכת נגד זרם חזק שאני לא יכולה להתגבר עליו" ● פרויקט מיוחד

רשת טיק טוק / צילום: רויטרס

מתחרה למיקרוסופט? טוויטר ניהלה מגעים ראשוניים למיזוג עם טיקטוק בארה"ב

בשל האתגרים הכרוכים בכך, לא ברור אם טוויטר אכן תנסה להשלים את העסקה ● ברקע, טיקטוק נמצאת בשבועות האחרונים במשא ומתן לרכישת פעילותה בארה"ב על ידי מיקרוסופט

מפגין בבלפור / צילום: AP - Oded Balilty

דור אבוד: דוח חדש מזהיר - צעירים רבים עלולים לא להתאושש מהמכה הכלכלית לעולם

אל תיתנו לתחפושות, למעגלי המדיטציה ולשלטים השנונים של מחאת בלפור לבלבל אתכם. המילניאלס כועסים ומיואשים ויש להם סיבות טובות: דוח חדש של חברת דלויט מזהיר מפני הפיכתם ל"דור אבוד" ● "גם אם יימצא מחר חיסון - הם עלולים לא להתאושש מהמכה הכלכלית הזאת" ● האזינו

מימין: אשטון קוצ'ר, אם.סי האמר, ג'בייל מגי, כריס רוק ואופרה ווינפרי. מרגישים שהם חייבים להיות נוכחים כל הזמן / צילומים: AP, רויטרס

קלאב האוס: הרשת החברתית של המפורסמים כבר שווה 100 מיליון דולר

מסיבות רבות משתתפים, כניסה בהזמנה אישית בלבד והתחככות באנשי הון־סיכון וכוכבי הוליווד ● האם קלאב האוס תכבוש גם את ההמונים?

ד"ר אלחנן מגידוביץ' ותמיר בן שחר / צילום: דיאגו מיטלברג, שלומי יוסף

הזדמנות או שטות? האם בחסות הנגיף נכון להשקיע בחנות

המשבר הכלכלי הביא לסגירתן של חנויות רבות במרכזי הערים ולירידה במחיריהן ובמחירי השכירות ● בפאנל מיוחד שקיימנו במסגרת הפודקאסט "כסף בקיר" עם היועץ הכלכלי תמיר בן שחר ומשקיע הנדל"ן ד"ר אלחנן מגידוביץ', ניסינו לברר האם במצב שנוצר שווה לרכוש חנות להשקעה ● האזינו

צל וצללים. יער שמעורר את הדמיון / צילום: יותם יעקבסון

צל כל השנה: יער מסתורין, כאן אצלנו בגליל

טיול ברגל: יער ברעם ונחל צבעון. שמורת טבע שניצלה מכריתה

בעסקי השכירות חוזרים לשגרה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

חושבים לקנות או למכור דירה בתקופת המגפה? לרשות המסים יש שורה של הטבות עבורכם

בעקבות משבר הקורונה החליטה הממשלה על שורה של הקלות בתחום מיסוי הנדל”ן • "גלובס" עושה סדר בהחלטות האחרונות

ישראל כ"ץ, בנימין נתניהו, בני גנץ / צילום: עדינה ולמן-דוברות הכנסת, AP, אוליביה פיטוסי-הארץ

ישיבת הממשלה בוטלה, חילופי האשמות בין כחול לבן והליכוד

ברקע ביטול הישיבה: סירובם של כחול לבן להעלות לסדר היום תוכנית סיוע כלכלית ממשלתית של נתניהו וכ"ץ: ""הליכוד דורש מכחול לבן שלא לסכל את העברת הכספים לאזרחי ישראל" ● כחול לבן: "זו לא הפעם הראשונה בה הליכוד לא עומד בהתחייבותו"

מפגינה בביירות מחזיקה בדגל לבנון מול כוחות הביטחון  / צילום: Hassan Ammar, Associated Press

עימותים עם המשטרה בהפגנת ענק בביירות; ראש הממשלה קרא להקדמת הבחירות

כ-10,000 בני אדם מפגינים היום בבירת לבנון, לאחר הפיצוץ הקטלני שהתרחש השבוע בנמל ● המפגינים ניסו לפרוץ לתוך בניין הפרלמנט, ובתגובה המשטרה ירתה גז מדמיע לעבר הקהל ● בצלב האדום ציינו כי מעל ל-150 איש נפגעו בעימותים ● דיווחים על הריגת שוטר

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נאדלה ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: Alex Brandon, AP

הנתונים המדאיגים של הענקיות והמהלך המפתיע של עזריאלי: השבוע בהייטק

טראמפ תוקף את טיקטוק אך עשוי לפגוע דווקא במגזר העסקי האמריקאי ● אמזון מתכננת להקים דאטה סנטרים בישראל ● המצגת הבעייתית שגרמה ל-GE להפסיד מיליארדים והפיצ'ר המפתיע שפיתחו עובדי מיקרוסופט בסין ● השבוע שהיה בהייטק

יו"ר קודאק ג'ים קונטיננזה חותם על עסקת ייצור תרופות / צילום: JAMIE GERMANO/ROCHESTER DEMOCRAT AND CHRONICLE via, רויטרס

עסקת קודאק: הממשל האמריקאי עוצר את הלוואת מאות מיליוני הדולרים

לאור ההאשמות לפיהן החברה הדליפה את המידע על ההלוואה לפני מועד ההודעה הרשמית, דבר שהוביל לזינוק במנייה ולגריפת רווחים מצד בכירים בחברה, התאגיד האמריקאי שאחראי על ההלוואה הודיע על החלטתו לעצור את ההלוואה ● "ההאשמות מעלות חששות כבדים"

סגנית ראש ממשלת קנדה, כריסטיה פרילנד / צילום: Marco Ugarte, Associated Press

קנדה לא שותקת: הודיעה לארה"ב שתטיל בחזרה מכסים על מוצרים אמריקאים

זאת בתגובה למהלך של טראמפ בשבוע שעבר להטיל מכס של 10% על מוצרי אלומיניום מהמדינה, ש"מדכאים" לדבריו את הייצור בארה"ב

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

נעילה מעורבת בוול סטריט בצל נתוני התעסוקה והחרפת הסכסוך בין ארה"ב לסין

פורסמו נתוני התעסוקה בארה"ב: למרות שעקפו את הצפי, מדובר בהאטה בקצב הוספת המשרות החדשות לעומת יוני ומאי ● טראמפ חתם על צו נשיאותי להפסקת האינטרקציה העסקית עם טיקטוק ו-WeChat ● בנק אוסטרליה אמר שקצב השיקום הכלכלי של המדינה יהיה איטי יותר משחזו מראש

זהב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהב בכל מחיר: מדוע מחירי המתכת הצהובה שוברים שיאים?

המתכת הזהובה שנמצאת בשימוש כסחורה כבר אלפי שנים, עלתה בשיעור של כמעט 35% מאז תחילת השנה והגיעה לשיא של כל הזמנים בבורסת ניו יורק ● עד מתי המחירים ימשיכו לנסוק? מדוע מחירי הזהב כובשים שיאים חדשים באחרונה? איך עובד שוק הזהב? כיצד משקיעים וסוחרים במתכת זו?

בדיקה סרולוגית. הרוב יתאכזבו לגלות שהם לא מוגנים מפני הקורונה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שר"פ קורונה: בדיקת קורונה במקום העבודה, לכל העובדים. כבר לא מדע בדיוני

חברת טרגט מרקט ובי"ח שיבא החלו להציע לחברות גדולות לבצע בדיקות סרולוגיות לעובדיהן, כדי לקבוע אילו עובדים מוגנים יותר מפני הנגיף ואילו פחות ולאפשר להן לקבל החלטות ארגוניות מושכלות ● המהלך עשוי להכניס את שוק העבודה לעידן חדש של מעורבות מעסיקים בבריאות עובדיהם