גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ביקורת מאדריכל: "כל הערים נראות אותו דבר. קקפוניה של מבני קופסאות שנופחו לגובה"

האדריכל הבכיר מיקלה פסקה די מגליאנו ממשרד זאהה חדיד, הגיע לביקור בארץ ויש לו הרבה מה להגיד על בנייה לגובה ועל תפקידה של האדריכלות במלחמה במשבר האקלים

מיקלה פסקה די מגליאנו / צילום:יחצ
מיקלה פסקה די מגליאנו / צילום:יחצ

"פעם התמודדנו רק עם אתגרי הקונסטרוקציה, כיום אנחנו משתמשים בידע שלנו כדי לייצר בניינים שהם גם מתאימים יותר לאקלים המשתנה", אומר מיקלה פסקה די מגליאנו, אדריכל בכיר במשרד האדריכלים הלונדוני והמצליח שהקימה זאהה חדיד.

"אנחנו לוקחים על עצמנו עבודה יותר קשה, שלוקחת יותר זמן וכוח אדם, אבל מנסים לייצר משהו אחר", מוסיף די מקליאנו. הפגישה איתו התקיימה בתל אביב, בכנס ה-11 לבנייה ותשתיות של איגוד המהנדסים, והעניקה הצצה לעבודה של אחד ממשרדי האדריכלים המובילים בעולם היום.

המבנים של משרד זאהה חדיד מאוד שונים ממה שאנחנו מכירים בארץ. הם פיסוליים, אקסטרווגנטים והקמתם עולה תמיד ממון רב. מצד שני, מההרצאה של די מגליאנו ניתן ללמוד שבכל העולם מתמודדים כעת עם בעיות דומות: גידול משמעותי ומהיר של הערים, הזנחה ארוכת שנים של מרכזי הערים, בעיות תחבורה קשות והתמודדות עם משבר האקלים.

חדיד, שנפטרה לפני כשנתיים, הייתה אחת מהאדריכלים-כוכבים - סטארכיטקטים - שצמחו בשנות ה-90. היא אחראית לתכנון של המוזיאון לאמנות עכשווית MAXXI ברומא, של אצטדיון אל וכרה בקטאר, מגדל CMA CGM במרסיי, ושדה התעופה החדש של בייג'ין (Daxing Airport).

מיקלה פסקה די מגליאנו הוא יליד העיר נפולי באיטליה, בן של אדריכל. הוא למד בנפולי לתואר ראשון באדריכלות ואחר עבר ללונדון ללימודי תואר שני ב-AA, אחד מבתי הספר הטובים בעולם ללימודי אדריכלות. ב-2004 הוא החל לעבוד במשרד האדריכלים של זאהה חדיד וכיום הוא שותף בכיר במשרד.

קומפלקס D'Leedon המונה שבעה מגדלים בסינגפור   / צילום:  Aaron Pocock

מה לדעתך מושך את הקליינטים לעבוד דווקא עם משרדכם? האם זו האיכות יוצאת הדופן, הניסיון, המוניטין?

"70% מהעבודה שלנו מגיעה דרך תחרויות. באירופה יש מסורת של בחירת אדריכל באמצעות תחרות, ובסידני, אוסטרליה, מי שמקיים תחרות מקבל בונוס של תוספת זכויות. תחרות דוחפת אותנו להצטיין. מבחינתנו, הזמנה לתחרות מאפשרת לנו על פי רוב לזכות. הקליינטים מכירים אותנו, ובכל זאת התחרות מאפשרת להם לראות מה אנחנו מציעים. בסופו של דבר האדריכל הולך, כך שהם בוחרים במבנה המוצלח ביותר, באיכות. כמובן שיש כאלה שמגיעים אלינו בגלל המוניטין, אבל גם בגלל היכולות שלנו".

הבסיס שלכם הוא בלונדון, איך אתם מצליחים לנהל פרויקטים בכל רחבי העולם?

"זה מאוד קשה. המודל שלנו הוא ייחודי. למרבית משרדי האדריכלים הגלובליים יש סניפים במקומות המרוחקים. אנחנו, לעומת זאת, יושבים בלונדון. זה קשור לכך שרוב האדריכלים שעובדים אצלנו הם בוגרי ה-AA, שממוקם בלונדון והוא בית הספר הטוב בעולם לאדריכלות.

"זאהה חדיד לימדה שם ואנחנו מלקטים משם את הסטודנטים המוכשרים ביותר בכל שנה. במשרד שלנו עובדים 300 אנשים. פטריק שומאכר, האדריכל הבכיר שלנו, נמצא שם ויכול לפקח על כל מה שקורה, ונוסף לכך שאנחנו נוסעים הרבה. אנחנו עובדים תמיד עם משרדי אדריכלות מקומיים. פרט כמובן למקומות שבהם אין כוח אדם מתאים".

מה ההבדל בעבודה במדינות עולם שלישי מול מדינות עשירות, מערביות?

"אנחנו עובדים לפי רוב בערים הגדולות, כך שזה לא כל כך משנה מה קורה בשאר הארץ. בייג'ין, טוקיו, סידני, מומביי - אלה ערי ענק, צפופות, שגדלות מהר מאוד, ושבהן יש דרישה לטיפולוגיה חדשה של מבנים. הייתי אומר שאנחנו מגיעים ברגע שבו האדריכלות בערים האלה מתנתקת מהרוח המודרניסטית, המסורתית. אנחנו מביאים איתנו משהו שונה".

אילו מרכיבים משפיעים על התכנון של המגדלים? אתם הלא יושבים בלונדון ומתכננים במקומות מרוחקים.

"מצד אחד, במידה מסוימת אנחנו כמו אמן שיש לו מוטיבציה עצמית עזה. מצד שני, אנחנו מקבלים פרוגרמה מהלקוח. במגדלים אנחנו מתמודדים עם עניינים טכניים, כמו למשל תנועה ורטיקאלית, רוחות.

בניין מגורים ליד טיילת ההיי־ליין במנהטן/ צילום:Hufton Crow

"אנחנו תמיד מחכים לאתגר, לדבר שבו עדיין לא התנסינו. יש המון שיקולים שאנחנו מביאים בחשבון.

"אנחנו מבזבזים הרבה זמן על עיצוב. אנחנו לומדים הרבה מהתפיסה המקומית בכל מה שקשור להתייחסות לאקלים, אבל ברור שפחות מהצורניות המסורתית.

"דוגמה מוצלחת להשפעה של הסביבה ניתן למצוא בפרויקט Galaxy Soho בבייג'ין. זהו מרכז עסקים וקניות בשטח של 333 אלף מ"ר ובו ארבעה מגדלים בגובה של 67 מטר. המראה הוא מאוד מודרני, אפילו פוטוריסטי, אבל הארגון של המבנה נעשה סביב חצרות פנימיות, שמזכירות באופן מאוד מופשט את החצרות הסיניות המסורתיות. המבנה הזה זכה להצלחה רבה ואנחנו מבינים שזה קשור לכך שהצענו אזור נקי, פחות מזוהם, בטוח".

מיומנויות הבנייה, לפחות בישראל, אינן גבוהות במיוחד. יש לנו פה מחסור אמיתי בכוח אדם מקצועי. איך אתם מתמודדים עם בנייה במדינות עולם שלישי?

"הבעיות האלה משותפות אפילו לאנגליה, שם יש חסר בכוח אדם מקצועי - נגרים, צבעים. כשאנחנו עובדים במדינות מתפתחות, בסין ובאפריקה, יש לנו אפשרות לחדש, להמציא פרטים שלא נעשו קודם. אנחנו מאוד מודעים לאיך מקובל לעשות דברים, אך זה לא אומר שנעשה זאת בדרך המסורתית, אלא בדרך הנכונה".

 מגדל מרקורי המתוכנן במלטה  / צילום: יח"צ, VA

אדריכלים נוטים לבקר את האדריכלות של משרד זאהה חדיד בטענות שהמבנים שלכם הם כמו פסלים, מנותקים מקונטקסט. תוכל להגיב לטענה הזאת?

"אנחנו מתכננים בדרך שאנחנו מאמינים שהיא מאפשרת לנו לייצר את הבניין היפה ביותר, מבפנים, מבחוץ, באופן שבו המבנה נראה מהעיר. אנחנו מנסים להביא את הצורה למרכז השיח. הצד האחר הוא ללכת על הבנאלי, הפשוט - זה מה שהופך ערים למכוערות. מה שקורה כרגע זה שכל הערים צומחות לגובה אבל נראות אותו דבר. קקופוניה של מבני קופסאות שנופחו לגובה.

 מלון מנדרין אוריינטד במלבורן  / צילום: יח"צ, VA

האם כאדריכלים יש לכם הזדמנות לחוות דעה על ענייני השעה? אקלים, פוליטיקה, זכויות אדם.

"עבודתנו היא לתכנן בניינים ועלינו להגיב למה שקורה באמצעות עיצוב, פחות בדיבורים. אנחנו משלבים תחבורה ציבורית בבניינים שלנו, אנחנו חושבים על ציפוף, וגם על ההתחממות הגלובלית.

תוכל לציין שם של פרויקט שהצליח לייצר שינוי בסביבתו? "לרפא" עיר?

"יש לנו כמה בניינים שהפכו לסמל. למשל, Dongdaemun Design Plaza בסיאול. מדובר במרכז קניות וכנסים שנפתח בשנת 2014. האתר היה מאוד מסובך ואנחנו יצרנו מבנה שהפך למזוהה מאוד עם סיאול. אייקון של העיר. גם MAXXI Museum, שתכננו ברומא, שהיא עיר מלאה במונומנטים נהדרים, הצליח לייצר שינוי בסביבתו. זה אזור שהוא קצת מרוחק וקשה להגעה והוא הפך ממש מקום חי. הוא הביא את אירופה לרומא".

מוזיאון MAXXI ברומא     / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

באיטליה די נדיר לראות מבנים מודרניים, לא כל שכן מגדלים. איך אתה מסביר את זה?

"באיטליה אין ממש אדריכלות מודרנית. אחרי גל הבנייה של שנות ה-60, שבו נבנו פרברי שיכונים, באיטליה יש היום אפס סובלנות לפגיעה במרכזי הערים. מצד שני, אנחנו בונים לא מעט באיטליה, יש לנו חמישה פרויקטים ענקיים באיטליה. כולם פוטוריסטים. אני מודה שאני מופתע מכך בעצמי".

האם משהו השתנה בשגרת העבודה מאז מותה של זאהה חדיד?

"זאהה חדיד לא הייתה רק בוס, אלא אמא עבורנו, מישהו שאפשר ללכת אליו כשיש בעיות, מקור השראה. פטריק שומאכר ניהל את המשרד יחד עם זאהה, ככה שהייתה המשכיות. מצד שני, אני חייב להגיד שכשהיא נלקחה מאיתנו הבנו שאנחנו צריכים לעבוד יותר קשה. אנחנו מרגישים שיש לנו הרבה יותר אחריות". 

עוד כתבות

הנזק באזור הנמל בביירות לאחר הפיצוץ / צילום: MOHAMED AZAKIR, רויטרס

מספר ההרוגים בפיצוץ בביירות עלה ל-100; כ-4,000 פצועים

הפיצוץ אירע בהאנגר גדול סמוך לנמל עצמו ונשיא לבנון ציין כי 2,750 טון של אמוניום חנקתי אוחסנו בנמל במשך שש שנים בלי "שום אמצעי בטיחות" ● ישראל הציעה סיוע הומניטרי

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

פתיחה ירוקה בוול סטריט; אכזבה מסקר המשרות בסקטור הפרטי

סקר המשרות של ה-ADP אכזב עם עלייה של 167 אלף משרות בלבד ● רוברט כרמלי, ראש דסק חו"ל בפעילים ניהול תיקי השקעות: "שני סקטורים בולטים לטובה עם גידול ברווחיות: סקטור התשתיות וענף הרפואה"

שר הבריאות, יולי אדלשטיין / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שר הבריאות: "אם נראה את אומן בממדים שהיו בשנים קודמות זה יהיה אסון"

בדיון בוועדת החוקה בכנסת הדף שר הבריאות את הטענות כי מדובר בהטיית נתונים נגד נושא התחלואה במגזר החרדי ● "זה לא סוד שכ-50% מהתחלואה היא בקרב הציבור החרדי והציבור הערבי. זה דגל אדום למדינה"

חיים ביבס / צילום: איל יצהר

יו"ר מרכז השלטון המקומי: "אם מערכת החינוך תסגר, המשק יקרוס"

"המתווה של החזרה ללימודים שהציג משרד החינוך מאוד עמום ומאוד כולל" ● את הדברים הללו אמרה מזכל"ית הסתדרות המורים יפה בן דוד, בוועדת החינוך בכנסת, שאליה לא הגיע שר החינוך ● על מנת לעשות את ההתאמות הנדרשות בן דוד דרשה לתגבר את בתי הספר ולתת אוטונומיה למנהלים ע"מ להחליט מה ללמד

איציק וייץ, מנכ"ל קרסו מוטורס  / צילום: עינת לברון

מידרוג מורידה דירוג לקרסו: "היעדר מענה בקטגוריה ההיברידית והיצע מוגבל ברכבים פרטיים"

חברת הדירוג: "השלמת רכישתה של קל אוטו מובילה לעלייה מסוימת בסיכון העסקי משום שענף הליסינג התפעולי מאופיין בסיכון עסקי גבוה יחסית"

מנכ"ל אורמת, דורון בלשר / צילום: ניר סלקמן

אורמת עקפה את התחזיות: רווח של 23 מיליון דולר ברבעון השני

השיפור ברווחיות מגזר החשמל סייע לחברה להציג תוצאות טובות ברבעון השני למרות השפעות משבר הקורונה ● במהלך הרבעון גייסה כמיליארד שקל באג"ח והודיעה על רכישת חברה, והיא מצפה לחידוש הפעילות בתחנת הכוח המושבתת בהוואי בהמשך השנה

התרופה NexoBrid של מדיוונד / צילום: יח"צ

מתחמם: מדד גלובס-פרומתאוס היכה את מדדי הייחוס ביולי

המדד גמא 7.4%, בשעה שמדד ת"א 125 טיפס ב-4.2% ומדד נאסד"ק הוסיף לערכו 6.8% ● מניות הפארמה הישראליות בוול סטריט תססו, ומניות הטכנולוגיה שיגרו את תת-המדד שלהן לזינוק של 10.2% בחודש החולף

וברט לוקאסיו, מייסד ומנכ"ל לייבפרסון  / צילום: אתר החברה

לייבפרסון מזנקת בבורסה; המנכ"ל: "הביקוש צמח משמעותית ברבעון השני"

התחזית המעודכנת של לייבפרסון לשנת 2020 היא להכנסות של 357-361 מיליון דולר השנה, צמיחה של כ-23% ביחס ל-2019 ● ברבעון השני הכנסות לייבפרסון צמחו ב-29.1% ל-91.6 מיליון דולר

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 4 באוגוסט 2020

אתמול באיכילוב: 8 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

דורית סלינגר / צילום: איל יצהר

זה התפקיד החדש של הממונה על שוק ההון לשעבר

וגם: טאואר מבקשת את אישור בעלי המניות להעלות את שכר המנכ"ל ראסל אלוונגר ב-5% ● השיחה

אזיקים / צילום: שאטרסטוק

פרשת המורה הפדופיל: משרד החינוך ועיריית תל אביב ישלמו 2.4 מיליון שקל פיצוי לילדות שנפגעו

על פי הנטען בתביעה, מנהלת בית הספר קיבלה לעבודה כמחנך אדם שהיה באותה עת "עבריין מין ידוע ומורשע, פדופיל"

רחבי בריטניה, מחאות BLM עוררו שאלות לא נוחות על איך בריטניה השתלטה על מסחר העבדים העולמי בימיה כאימפריה. תפקידה אינו נלמד בהרחבה בבתי הספר במדינה / צילום: Peter Byrne, Associated Press

העבר "המלוכלך" של אנגליה צף למעלה: צאצאי קהילת העבדים השחורים בליברפול דורשים חשבון נפש

כמעט 40 שנה חלפו מאז המהומות האלימות בליברפול שסימלו את יחסי הגזעים הגרועים בבריטניה ● לפני 200 שנה, העיר הייתה מרכז הסחר הגדול ביותר בבריטניה של עבדים ● פסלים ורחובות על שמם של סוחרי עבדים פרושים על פני כל העיר ● עכשיו ליברפול חזרה להתמודד עם עברה

סניף BE באילת / צילום: תמונה פרטית

שופרסל ומליסרון סיימו את הסכסוך והחנות באילת נפתחה

מדובר בחנות הפועלת בנכס ששייך לקבוצת מליסרון בטיילת באילת ועמד סגור במשך ארבעה חודשים ● הסכסוך החל לאחר ששופרסל דרשה הקלות בדמי השכירות עבור רשת הפארם שבבעלותה במהלך הגל הראשון של הקורונה וסורבה

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

עליות בבורסה במקביל לאירופה; לייבפרסון, אלוט ובאטמ מזנקות

עליות במסחר באירופה ובחוזים על מדדי בורסות ארה"ב ● אורמת ולייבפרסון פרסמו דוחות טובים לרבעון השני ● הדולר נחלש קלות ● טבע פרסמה דוחות ועמדה בתחזית ההכנסות

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

מאתמול: 2,485 דורשי עבודה חדשים - פי 2.6 מובטלים חדשים מחוזרים לעבודה

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

לילך ירקוני, בעלים של Lilach Events, חברה לעיצוב אירועים / צילום: צופית להב

"ברגע שבענף עצרו את כל האירועים, פתחתי את עצמי ללקוחות אחרים"

לילך ירקוני, בעלים של Lilach Events, חברה לעיצוב אירועים ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

הבית החכם של בזק / צילום: יח"צ

בזק משדרגת את שירות הבית החכם עם יותר גלאים באפליקציה אחת

השירות החדש כולל ניהול גלאים ומתגים חכמים, בהם מצלמה חכמה, גלאי מזגן, מתג דוד, מתג תאורה ועוד ● בשלב ראשון השירות יהיה פתוח לעזרים קוליים רק דרך סירי של אפל ולא יאפשר חיבור שירותים חדשים חיצוניים שאינם של בזק

הבית הפרטי הדו–משפחתי ברחוב חיש במזרח העיר רחובות / צילום: אורי שמיר

בית פרטי ב-3.88 מיליון שקל ברחובות: עסקה שהתחילה בגל הראשון ונחתמה בגל השני

מדובר בבית פרטי דו-משפחתי בשטח 280 מ"ר בנוי בשתי קומות, עם מרתף

שלט "להשכרה" מונח על רצפת עסק שסגר. המשבר הכלכלי גרם לעסקים רבים לפשוט רגל / צילום: כדיה לוי, גלובס

בעלי עסק קטן? פייסבוק תשמח לסייע לכם (אבל בתנאי שאתם בתל אביב)

בימים אלה משיקה פייסבוק תוכנית מענקים לעסקים קטנים, שתעניק סך כולל של למעלה מ-1.3 מילון דולר לעסקים קטנים בישראל, ואחת המגבלות לקבלתו היא במיקום העסק ● מתברר שפייסבוק העולמית תפעיל את תוכנית המענקים, אך רק בערים שבהן יש לה משרדים או בסמוך אליהם

איתור מפרי הוראות הקורונה. המשטרה מסתפקת במתן קנס בגובה 5,000 שקל לחולים שהפרו בידוד  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

למה המדינה נמנעת מלהעמיד לדין חולים שהפרו בידוד?

על אף שחוק העונשין מטיל עונש מאסר ממושך על מעשה שעלול להפיץ מחלה - עד כה נמנעה המדינה מלהעמיד לדין בגין עבירה זו חולי קורונה שהפרו את הוראות הבידוד ● משרד המשפטים מסביר כי האכיפה הפלילית שמורה למקרי קיצון ● אולם גם במקרים כאלו מסתפקות הרשויות במתן קנס