השקעות | ניתוח

במה להשקיע כשהקערה הפוליטית לא מפסיקה להתהפך

בעבר התאפיינה הסביבה הכלכלית בתקופה של ודאות פוליטית שהופרה מדי פעם ע"י מערכת בחירות זו או אחרת • ואולם בשנה הקרובה מסתמן כי לא צפויה רגיעה פוליטית, וכי השגרה צפויה להיות דווקא חוסר הוודאות • איך מתנהלים כשהחריג הופך להיות הנורמה?

כינוס לקראת הבחירות לנשיאות באורוגוואי, שייערכו ביום ראשון / צילום: Andres Cuenca, רויטרס
כינוס לקראת הבחירות לנשיאות באורוגוואי, שייערכו ביום ראשון / צילום: Andres Cuenca, רויטרס

"כל המסעות מסתיימים בסופו של דבר באותו מקום - בבית" (כריס גייג'ר, העורך של "חוג שורדי הסרטן")

תקופת החגים בישראל היא תקופה עמוסה, שנמשכת קרוב לחודש עם הפוגות של ימי חול בין חגי תשרי השונים. ואולם, תקופת החגים היא אירוע נקודתי בלוח שנה בעל חיי מדף של שלושה שבועות לכל היותר. בשנים האחרונות, נדמה כאילו אירועים פוליטיים הם השגרה, והימים שבין האירועים הפוליטיים השונים הם היוצאים מן הכלל.

באופן גס, ניתן לומר כי מאז שנת 2016 (משאל העם בבריטניה על הברקזיט ובחירתו של הנשיא דונלד טראמפ בארה"ב) אין רגע דל בפוליטיקה העולמית; וככל הנראה, זה לא צפוי להשתנות בשנה הקרובה, שמהווה שנת בחירות בארה"ב (הבחירות צפויות ב-3 בנובמבר 2020).

ארגנטינה תחילה

ביום ראשון הקרוב צפויות להתקיים בחירות כלליות בארגנטינה, שם הציבור יתבקש לבחור בין הנשיא המכהן, מאוריסיו מאקרי (בעל תפיסה כלכלית ליברלית), לבין אלברטו פרננדז שסגניתו היא הנשיאה לשעבר כריסטינה פרננדס דה קירשנר, שהואשמה בטיוח הפיגוע בבואנוס איירס וכן במעשי מרמה, שחיתות ושוחד בהיקף של עשרות מיליוני דולר - שניהם בעלי גישה כלכלית הנמצאת בתפר שבין קומוניזם לסוציאליזם, ודוגלת בהלאמות ומחיקות חוב למשקיעים בינלאומיים.

לפני כשנה וחצי כתבתי ב"גלובס" מאמר על הרפורמות בארגנטינה ועל כך שהכיוון הכללי מסתמן כחיובי, לאחר שהמדינה הצליחה לחזור לשווקים הבינלאומיים ולהנפיק אפילו איגרת חוב דולרית לתקופה של 100 שנה. ואולם, כל זה השתנה, כשלפני כחודשיים סקר ההצבעה טרום-הבחירות (בארגנטינה יש סיבוב הצבעה מקדים, שמטרתו לנפות מהבחירות הכלליות את המפלגות שלא עוברות את אחוז ההצבעה) הראה כי מפלגת השמאל בראשות פרננדז צפויה לנצח כבר בסיבוב הראשון. לאחר היוודע התוצאות, המדינה נכנסה לסחרור והמטבע ואיגרות החוב של המדינה נכנסו לצלילה חופשית.

מחיר האגח הדולרית של ארגנטינה
 מחיר האגח הדולרית של ארגנטינה

מבחינת הפקת לקחים, לא הערכתי נכון את כושר האיתנות של העם הארגנטיני ואת המוכנות שלהם לאמץ רפורמות כלכליות לא פשוטות בטווח הקצר כדי להעמיד את המדינה על מסלול של צמיחה בת-קיימא. נוסף על כך, גם סוגיית ההגירה הפכה להיות משמעותית, משום שהמהגרים מוונצואלה בשלהי כהונתה של קירשנר קיבלו בינתיים אזרחות, וייתכן כי הם השפיעו על הטיית הכף. ניתן להקביל זאת לכך שיאזרחו את כל מהגרי העבודה בישראל, והם יצביעו כאיש אחד למחנה פוליטי אחד (ימין או שמאל). מדובר במהלך שישנה את מפת הגושים לשנים רבות. וזה מה שבין היתר מתבצע בארגנטינה בשבועות האחרונים, כפי שטוען מאקרי במסגרת קמפיין "אל תהפכו את ארגנטינה לוונצואלה".

הבחירות בארגנטינה, על אף היותן מקומיות, צפויות להיות בעלות השפעה בינלאומית, על רקע המחאה האזרחית בצ'ילה וכן על רקע מלחמות הסחר שמנהל הנשיא טראמפ ואובדן של ידיד לארה"ב (ולישראל) בארגנטינה. בחירה של פרננדז צפויה לחזק את הקשרים המסחריים בין ארגנטינה לאיראן ולהקל על איראן להתחמק מהסנקציות ולהבריח נפט, תוך שימוש בספינות עם דגל ארגנטיני (כשבתמורה, מישהו בממשל יקבל את העמלה הראויה).

הבחירות בארגנטינה פותחות את השנה הפוליטית הקרובה, שתאופיין בעימות בין שתי השקפות עולם כלכליות: מחירים הנקבעים בשוק החופשי על ידי היצע וביקוש, או מחירים שנקבעים על ידי הממשלה באופן שרירותי, בהתאם לאינטרסים של בעלי עניין שונים.

אירועים פוליטיים בולטים הצפויים בעולם בשנה הקרובה
 אירועים פוליטיים בולטים הצפויים בעולם בשנה הקרובה

המערכה עוברת לאורוגוואי

מבחינת מערכות בחירות משמעותיות (וסליחה לרפובליקת איי מרשל על 75 אלף התושבים שבה, שלא תיכלל ברשימה), באמריקה הלטינית יתקיימו ביום ראשון הקרוב גם בחירות באורוגאווי (באחרונה סוכנויות הדירוג S&P ו-Moody's אישררו את דירוג המדינה בדירוג BBB/Baa2, בהתאמה). כמו כן, במהלך התקופה הקרובה אמור (אולי) להסתיים כל ההליך של היפרדות בריטניה מהאיחוד האירופי.

במהלך אפריל 2020 יתקיימו בחירות בקוריאה הדרומית וכן בחירות לפרלמנט במצרים. בתחילת מאי 2020 יתקיימו בחירות מקומיות בבריטניה, ואם עד אז עדיין לא יימצא פתרון להיפרדות בריטניה מהאיחוד האירופי, צפויות בחירות תוססות.

בנובמבר צפויות הבחירות בארה"ב, שיובילו ככל הנראה לעלייה בתנודתיות בשווקים הפיננסיים. ולידיעת המטיילים באזור הפסיפיק, בסוף נובמבר, יחד עם הבחירות הכלליות בניו זילנד, צפוי להתקיים גם משאל עם בנוגע ללגליזציה של הקנאביס.

לגבי ישראל, קטונתי, אבל מבחינה לוגית, האמירה שראש הממשלה בנימין נתניהו הוא המכשול להקמת ממשלה, ושאין הבדלים מהותיים בין הליכוד למפלגת כחול לבן, משמעותה שלו בני גנץ עומד בראש הליכוד, הליכוד היא מפלגה של 63 מנדטים. מכיוון שזו אמירה לא סבירה, מבחינה לוגית גרידא, כדאי לעשות חישוב מסלול מחדש, אם לא מעוניינים במערכת בחירות שלישית.

השקעות בתקופת של אי-ודאות

ראשית, הכלל החשוב הוא לא לצאת מנקודת הנחה שהציבור יעשה את מה שנכון. לפעמים, הרצון להוציא לשנוא שלך את שתי העיניים גם במחיר של איבוד עין אחת, חזק מהרצון להרוויח מיליון דולר אבל שהאדם השנוא עליך ירוויח 2 מיליון דולר. אני טעיתי בהערכה שלי בנוגע לארגנטינה, ובשוק ההון טעויות מגיעות עם תג מחיר. 

שנית, לפעמים יש הסבר אחד למרבית התופעות. כל הורה שהגיע עם ילדיו הקטנים לרופא, זוכר שלא משנה מה יש לילד - כאב שיניים, כאב אוזניים, חום, כאב בטן או כל סימפטום אחר - התשובה של הרופא תהיה שמדובר ב"וירוס", וביותר מ-95% מהמקרים הרופא צודק. גם בשוק ההון יש דרך להגן על תיק ההשקעות מפני סטיות תקן. מדובר בהשקעה באיגרות חוב ארוכות של מדינות בטוחות (לא דין איגרת חוב של ארגנטינה ל-100 שנה כדין איגרת חוב ל-100 שנה של אוסטריה, למשל). השקעה באג"ח ל-10 או ל-30 שנה של ארה"ב, למשל, מהוות הגנה על התיק במקרה של נפילות בשווקים, משום שהמשקיעים מסיטים כספים להשקעות בטוחות.

השנה הקרובה עמוסה באירועים פוליטיים, ומצריכה ברכה מיוחדת לחוזרים לשגרה לאחר תקופת החגים: אחרי החגים שמח, ומי ייתן והתש"פ תהיה שנת השקעות מוצלחת.

הכותב הוא מנכ"ל OXTP INVESTMENTS ומשמש מנהל תחום החוב בחברת Oscar Gruss&Son. הכותב ו/או חברות קשורות עשויים להשקיע בניירות ערך ו/או מכשירים, לרבות אלה שהוזכרו בכתבה. האמור אינו מהווה ייעוץ או שיווק השקעות, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988