בכירים במטבע של פייסבוק במאמר מיוחד: למה ליברה תעודד חדשנות ותחרותיות

הדיון סביב המטבע הדיגיטלי ליברה נעדר פעמים רבות התייחסות ליתרונות של המבנה המבוזר שלו, שייטיב עם החברות ועם הצרכנים • יצירת רשת פתוחה לתשלומים ושירותים פיננסיים אמורה לאפשר השתתפות צרכנית רחבה יותר

Libra, המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock
Libra, המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock

לפני שלושה חודשים הכריזו פייסבוק וכמה ארגונים נוספים בעולם על תוכנית ליצור את ליברה - מטבע דיגיטלי יציב שנתמך על-ידי סל של נכסים נזילים מאד, שישאף להיות פלטפורמה זמינה לתשלומים ושירותים פיננסיים. מאז אותה ההכרזה מתקיים דיון עקרוני על הפרויקט, על יכולתו להתרומם וההשפעה שלו.

ואולם מה שהולך לאיבוד פעמים רבות בדיון הוא למה ליברה תוכנן ומעוצב כפי שהוא. רשת ליברה מבזרת משילות, זכויות ותחומי אחריות בין שחקנים רבים - 100 שצפויים לקחת חלק בהשקה ובהמשך, בפוטנציאל, רבים נוספים. הגישה הזו היא לא שכיחה לפלטפורמה דיגיטלית חדשה - המשמעות שלה הוא שפייסבוק, באמצעות החברה הבת קליברה, מקבלת רק זכות הצבעה אחת בין שחקנים רבים בהובלת הפיתוח של רשת ליברה. ובכל זאת, המהלך גרר תגובות שליליות וחוסר אמון מצד אנשים וארגונים, שחוששים מהתפקיד של פלטפורמות דיגיטליות בחיינו.

ואולם משילות מבוזרת נועדה בדיוק כדי להגדיל כמה שניתן השתתפות של פירמות וארגונים רבים ברשת ליברה - כדי להגדיל את החדשנות והבחירה לצרכנים. ללא משילות מבוזרת, ארגונים ויחידים היו פחות מעוניינים לפתח על גבי הפלטפורמה, מה שיחזק את הפיצול בשירותי התשלומים שאנחנו רואים היום.

רשת ליברה היא במודל של תקן טכנולוגי פתוח, כמו אלה שמבטיחים שטלפונים ניידים יכולים לתקשר מרשתות שונות. תקן זה מעודד השתתפות רחבה, מספק תשתית משותפת ויכול לעזור לצרכנים על-ידי מתן אפשרות לפירמות וארגונים ציבוריים לפתח מגוון של מוצרים ושירותים שמתאימים זה לזה. תקנים אלה הם בעלי ערך מיוחד לשחקנים חדשים וחברות קטנות מפני שהם מנמיכים את חסמי הכניסה, חוסכים השקעת מאמצים כפולים ומאפשרים לכל אחד להתבסס על אותו קניין רוחני.

יצירת רשת פתוחה יותר לתשלומים ושירותים פיננסיים אמורה לאפשר השתתפות צרכנית רחבה יותר, בייחוד בין אלה שאין להם חשבונות בנק או בעלי נגישות מוגבלת לבנקים, ובסופו של דבר, להשיג מספר משמעותי של חברות שיתמכו בטכנולוגיה שאם היא תאומץ בקנה-מידה רחב, תנמיך את העלויות ותיטיב עם כולם.

בתחילת תהליך התכנון של פרויקט ליברה, היה ברור שפרוטוקול להעברת כספים ברחבי העולם אינו צריך להישלט בידי ישות אחת. לכן, בכל שלב של תהליך התכנון, נבחן האם פרוטוקול ליברה והתמריצים בנויים כך ששותפים בפרויקט וכאלה שאינם שותפים יוכלו להתחרות באותם תנאים. כדי להשיג את זה, היה ברור גם שפייסבוק תצטרך להפוך את הפיתוחים שלה לקוד פתוח, לוותר על שליטה על פיתוח רשת ליברה ולהניח לרשת ולמשילות שלה להיות מעוצבים על-ידי כוחות השוק.

איגוד ליברה קיבל את התפקיד של לוודא כי הפעילות של רשת ליברה, פיתוח שדרוגים לפרוטוקול וקישור בין ארנקים, סוחרים וספקי שירותים נוספים פועלת באופן בטוח וחלק. האיגוד גם יקפיד על סטנדרטים בתחומי זיהוי המשתמשים, פיקוח על חשבונות ומלחמה בעבריינות פיננסית. כך תובטח תחרות בריאה בשוק לארנקים, אמצעי תשלום ושירותים פיננסיים אחרים.

הפעילות הבין-תחומית ברשת ליברה, בשילוב עלויות מיתוג נמוכות יחסית לפתרונות קיימים, תאפשר לצרכנים ולעסקים לבחור בקלות מוצרים שמתאימים לצורכיהם. לצרכנים תהיה בחירה, מה שאומר שקליברה של פייסבוק - כמו כל אחד אחר - תצטרך להתחרות על היבטים כמו בטיחות, פרטיות ועלויות.

התקווה היא שזה יוביל ליותר תחרות וחדשנות, שינמיכו באופן דרמטי את עלות השירותים הפיננסיים וישפרו את הגישה אליהם.

קטליני הוא אחד מיוצרי ליברה והכלכלן הראשי של קליברה. כעת הוא בחופשה אקדמית כפרופסור ב-MIT; קומינרס הוא פרופסור בהרווארד ויועץ כלכלי לקליברה

רוצים להתעדכן בענייני בלוקצ'יין ומטבעות דיגיטליים? הצטרפו לערוץ הטלגרם קריפטו גלובס.

צרו איתנו קשר *5988