גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בתום הליך שימוע "בלב פתוח ובנפש חפצה" - לנתניהו לא יכולות להיות טענות לפרקליטות

האופן הסובלני, המכיל וה"מנדלבליטי" שבו נוהלו ההליכים הפליליים לא יאפשר לנתניהו לטעון שזכויותיו קופחו

היועמ"ש אביחי מנדלבליט ורה"מ בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"
היועמ"ש אביחי מנדלבליט ורה"מ בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"

1.

בתום הליך השימוע בתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו, דבר אחד ברור - השימוע נוהל בלב פתוח ובנפש חפצה, כפי שהבטיחו היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ובכירי הפרקליטות. סנגוריו של נתניהו, עורכי הדין עמית חדד ויוסי אשכנזי, עמדו במשך שעות ארוכות, לאורך ארבעה ימים מלאים, ושטחו בפני בכירי משרד המשפטים והפרקליטות את כל קשת טענות ההגנה שהם תכננו להעלות. אבן אחת של טענות לא נותרה בלתי הפוכה. אשכנזי וחדד העידו על כך בעצמם. נתניהו קיבל את יומו בשימוע.

בשלוש השנים האחרונות נמתחה ביקורת רבה על כך שמנדלבליט נכנע לתכתיבי סנגורי נתניהו וראש הממשלה עצמו, ושהיועמ"ש מושך את ההליך המשפטי, גם את השימוע, יתר על המידה. אז נכון ששלוש שנים של חקירות הן יותר מדי זמן, אבל דווקא הטענות נגד מנדלבליט מוכיחות כי היועמ"ש פעל לאורך הדרך כ"מבוגר האחראי". האופן הסבלני, המעמיק, ה"מנדלבליטי", שבו נוהלו החקירות, שלב גיבוש כתב החשדות וכן הליך השימוע, לא יאפשרו לנתניהו לטעון כי זכויותיו קופחו.

בעצם, אם יוגש נגדו כתב אישום, אז לנתניהו יהיו טענות בכל מקרה. אבל האופן שבו נוהל ההליך מאיר באופן מגוחך את טענות נתניהו, שמערכת אכיפת החוק רודפת אותו ומפלה אותו לרעה. אין נבחר ציבור בתולדות המדינה שהיה חשוד בפלילים, והיועץ המשפטי לממשלה נהג בו בכל-כך הרבה כבוד, סבלנות והתחשבות.

שאלת מיליארד השקל היא - האם הליך השימוע הראוי שנערך, יביא לביטול אישום השוחד בתיק 4000?

והאם הוא יביא לביטול האישומים בתיקים 1000 או 2000? בניגוד לפרסומים בכלי תקשורת שונים, עדיין מוקדם לומר מה יהיה. היועמ"ש עדיין לא קיבל החלטות, הדיונים שלאחר השימוע אפילו לא החלו. שלל הטענות שהועלו על-ידי סנגורי נתניהו בשימוע עוד לא נבדקו לעומק.

ובכל זאת, לפחות לגבי תיק 4000, התחושה הראשונית של מרבית המשתתפים בהליך השימוע מטעם המדינה היא שהתוצאה הסופית לא תשתנה. נציגי המדינה בשימוע, שעימם שוחחנו בימים האחרונים, אומנם הרעיפו שבחים רבים על האופן שבו טען עו"ד אשכנזי, ויחד עם זאת הם ציינו כי חלק מהטענות של סנגורי נתניהו גורמות להם לחזור ולבחון היבטים מסוימים ב"תזת השוחד" נגד נתניהו בתיק 4000. באותה נשימה הם אומרים כי השימוע לא השמיט את הקרקע מתחת לתזה הזאת.

תיק 2000, העוסק בפגישות מו"ל "ידיעות" ארנון (נוני) מוזס ונתניהו, היה מראשיתו ה"בעייתי" משפטית מבין שלושת התיקים, והוא נותר כזה גם בתום השימוע. היועמ"ש מתלבט ומתחבט לגבי גורל תיק 2000 כמעט מהרגע הראשון. השאלה שבה יצטרך מנדלבליט להכריע בתיק 2000 היא בסופו של דבר אחת: האם כשנבחר ציבור ממשיך לשבת עם איש עסקים שהציע לו שוחד לכאורה, ולא קם ומסתלק באותו רגע מהמקום - הוא עובר בכך עבירה של מרמה והפרת אמונים?

הדיון בצמרת משרד המשפטים בנוגע לגורל תיק 2000 לאחר השימוע הוא מסובך, במיוחד לאור העובדה שמרבית הבכירים הגיעו אל הליך השימוע כשהם חלוקים על מנדלבליט בדעתם. עו"ד ליאת בן-ארי, פרקליט המדינה שי ניצן, המשנה ליועמ"ש עמית מררי, המשנה לפרקליט המדינה שלמה למברגר, מנהל המחלקה הפלילית ג'ואי אש והמשנה לפרקליט המדינה נורית ליטמן חשבו שיש להאשים את נתניהו בבקשת שוחד ובהתניית שוחד בתיק 2000. לעומתם, המשנה ליועמ"ש לניהול עניינים מיוחדים, עו"ד רז נזרי, סבר כי צריך לסגור את תיק 2000.

רק פרקליט מחוז חיפה, עו"ד עמית אייסמן, חשב שצריך להאשים את נתניהו במרמה והפרת אמונים בתיק הזה, ואילו את מוזס בהצעת שוחד. עמדת האמצע של אייסמן היא זו שאימץ בסופו של דבר היועמ"ש, נגד עמדתם החולקת של רוב הפרקליטים הבכירים.

אחרי שמנדלבליט התעקש שלא להאשים את נתניהו בשוחד בתיק 2000 נגד דעת רוב הבכירים, הסיכוי שהוא "ירד עוד מדרגה" ויסגור את התיק כליל בעניינו של נתניהו, הוא נמוך.

2.

כמות המתקפות שספגו המשטרה, הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה בשלוש השנים שחלפו מאז שנפתחה החקירה הפלילית נגד ראש הממשלה נתניהו ועד סיום הליך השימוע בתחילת השבוע, היא כמעט בלתי נתפסת. המתקפות הכלליות על התביעה, ואלה שהופנו אישית נגד היועמ"ש מנדלבליט, פרקליט המדינה ניצן, המשנה לפרקליט המדינה בן-ארי, המפכ"ל הקודם רוני אלשיך וגורמים אחרים, היו לעתים משולחות רסן. התרגילים, הספינים, ההפגנות, הפייק ניוז שהופץ, הם אולי חסרי תקדים. ענן של תרעלה ותחושת גועל מכסה את ההליך המשפטי הזה, ולא נראה שהוא הולך להתפוגג בקרוב.

חקירות ראש הממשלה - הרבה בגלל מהלכים שקידם החשוד המרכזי עצמו ואנשיו אך גם בגלל שונאי נתניהו - גם חצו לראשונה את התקשורת לשני חצאים מדומים: "תומכי נתניהו" ו"מתנגדי נתניהו", "ימנים" ו"שמאלנים". ביקורת עניינית של עיתונאי על הפרקליטות או על היועמ"ש, נתקלת אוטומטית בחיצי ביקורת מורעלים של שונאי נתניהו, שטוענים כי מדובר ב"שיתוף-פעולה עם האויב". ביקורת עניינית על נתניהו, או תמיכה בגישת הפרקליטות שראש הממשלה הוא מושחת, נתקלת מיד בחיצי ביקורת מורעלים של מעריצי נתניהו, שטוענים כי כל ביקורת על נתניהו נובעת מהטיה פוליטית "שמאלנית". השיח תקשורתי-ציבורי, בעיקר ברשתות החברתיות, הפך לשיח מורעל, מקולקל, שטוח. לשיח שבו העובדות לא משנות, אלא רק הדעה המוקדמת של הקורא.

ניקח, למשל, את הדיווחים הטריים על היעדרותה של הפרקליטה ליאת בן-ארי משתי ישיבות שימוע. הדיווחים, ברובם, לוו בנימה ביקורתית על הפרקליטות. גם שלי. הסיטואציה שבה נעדרת מחצי השימוע הפרקליטה הבכירה שליוותה את החקירה מראשיתה, שמכירה אולי טוב מכולם את הראיות, ושצפויה להוביל את צוות התביעה אם ינוהל משפט, נראתה לי כמאוד לא טובה. גם אם לבן-ארי היה הסבר לא רע להיעדרות.

בשוך סערת היעדרות בן-ארי מהשימוע, צייצתי בטוויטר כי "בשוך הסערה אולי שווה להזכיר מי כאן עובדת הציבור שעשתה 'פאול' כשיצאה בטיימינג כזה לחופשה, אבל היא עדיין חרוצה וישרה ועובדת בשביל כולנו. ומי כאן נבחר הציבור הבכיר שחשוד בשחיתות ובכך שלאורך שנים עבד בעיקר למען עצמו".

מיד קמה והתנפלה עליי עדת מעריצי נתניהו העיוורת בטענות, שאני "משת"פ של הפרקליטות", שחזרתי ל"חיבוק החם של הברנז'ה התל-אביבית". מהצד השני, קמה והתנפלה עליי עדת שונאי נתניהו העיוורת, בטענה ההזויה שאסור היה לי להתייחס, לא כל שכן לבקר, את היעדרות בן-ארי שכן כל התייחסות כזו משחקת לידיו של נתניהו. שיח רעיל ושטוח, כבר אמרנו?

*** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאול אלוביץ' וארנון נוני מוזס, הם בגדר חשודים, מכחישים את המיוחס להם, לא הורשעו בביצוע עבירה, ועומדת להם חזקת החפות.

עוד כתבות

צבי מרום, מייסד ומנכ"ל באטמ, שי נוביק, יו"ר אנלייבקס, פיליפ פרוסט, בעלי ויו"ר אופקו / צילום: איל יצהר, תמר מצפי, גלובס

להוציא את המיטב מהמצב: 10 חברות ישראליות נסחרות שנותנות פייט לקורונה

לפחות 10 חברות הנסחרות בבורסת ת"א פועלות להסבת תרופות קיימות לתחום הקורונה ● ממפתחות תרופות דרך יצרניות בדיקות ועד לחברות אשפוז ביתי - "גלובס" ממפה את החברות הבולטות שמחפשות את "תרופת הרווחים" שיוצרת המגפה

ממשבר להזדמנות. רשת המזון צ’יפוטלה עברה מהפך / צילום: מתוך CNBC

בגדים משאריות של אבוקדו: ממקסיקו באהבה

צ'יפוטלה השיקה ליין בגדים אורגני שעשוי ממחזור שאריות אבוקדו שנערם בסניפיה ● מנכ"ל באומן בר ריבנאי התאהב ● אורחים מנתחים מהלכים שיווקיים מעבר לים

החיים אחרי הסגר / צילום: בר לביא, גלובס

פרופ' רפי מלניק מול פרופ' יוג'ין קנדל: שתי דעות על תוכנית היציאה הרצויה מהקורונה הכלכלית

השקעה בהייטק הישראלי היא החיסון שהמשק צריך והשוואה בין מדינות שנקטו בסגר לאלו שלא מגלה שבשתי האפשרויות הפגיעה הכלכלית הייתה דומה ● שני כלכלנים בשתי דעות ל"גלובס" על הדרך הרצויה לצאת כמה שיותר מהר מהקורונה הכלכלית

ארומה סניף טאגור / צילום: שני מוזס, גלובס

ארומה ת"א ממשיכה בסגירת הסניפים: הפעם ברמת אביב

ל"גלובס" נודע כי ארומה ת"א סוגרת את סניף רמת אביב במרכז המסחרי טאגור ● הסגירה הנוכחית שמצטרפת לשלושה סניפים נוספים שנסגרו במהלך משבר הקורונה ● ברשת מציינים כי מדובר בסגירה שתוכננה עוד לפני השפעות משבר הקורונה על הענף

סאנה מרין

המנהיגה הצעירה ביותר בעולם שוברת שיאי אהדה בפינלנד אחרי משבר הקורונה

היא נאבקה לשרוד כלכלית בילדותה, גדלה במשפחה חד-מינית, לא נותנת לפוליטיקה להשתלט על חייה ומכונה "המנהיגה של דור האינסטגרם" ● בגיל 34, כשהיא מובילה את הממשלה הנשית ביותר אי פעם ומתמודדת בהצלחה עם משבר הקורונה, סאנה מרין עושה היסטוריה

ליאת בן ארי  / צילום: שלומי יוסף

עיריית ראש העין: "אין מניעה לאשר בקשת ליאת בן-ארי לפיצול הדירה"

עו"ד ליאת בן-ארי-שווקי זומנה לחקירה בחשד כי היא ובעלה ביצעו עבירת בנייה של פיצול ללא היתר בבית שרכשו בעיר ● גם הבעל, אביב שווקי, זומן לחקירה ● מעיריית ראש העין נמסר: "היועמ"שים של העירייה והוועדה לתכנון ולבניה סבורים כי אין מניעה משפטית לאשר הבקשה"

יועז הנדל / צילום: כדיה לוי, גלובס

הסתיים מכרז התדרים: קבוצת סלקום תשלם 115 מיליון שקל, כפול מפרטנר-הוט

הסכום המצרפי שהחברות תשלמנה יעמוד על 265 מיליון שקל ● פלאפון תשלם 88 מיליון שקל ופרטנר והוט-מובייל ישלמו 62 מיליון שקל ● שר התקשורת יועז הנדל: "פרישת דור 5 במדינת ישראל תאפשר בין היתר לייצר מנועי צמיחה ותוביל לקידום התעשייה"

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

ועדת הכלכלה אישרה: החזר החוב של חברות התעופה לנוסעים יידחה ל-1 באוקטובר

במטרה לאפשר אורך נשימה לחברות התעופה הוחלט בוועדה לדחות את מועד ההחזר שנקבע בתחילה ל-14 באוגוסט ● ח"כ מרגי: "למרות התסכול מהתיקון הנוכחי, הדבר מתבקש מאחר והחלופה של קריסת חברות התעופה היא גרועה יותר"

קניות מקוונות / צילום: SHUTTERSTOCK

קונים פחות, מתלוננים יותר: ישראל נמצאת מאחור בשביעות הרצון מרכישות אונליין

לפי מחקר שערכה גוגל לקראת הקמת מכללה חדשה, ישראל היא המדינה שבה שיעור הקניות המקוונות למוצרי פנאי גדל בזמן הקורונה בשיעור הכי נמוך ביחס למדינות אחרות ● הצרכנים במצרים היו הקרובים ביותר לקשיים שהעלו הצרכנים הישראלים

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

הרווחים ממכירת דירות להשקעה ירדו משמעותית לפני הקורונה

מנתוני אגף הכלכלנית הראשית באוצר עולה כי שיעור המשקיעים שמכרו את נכסיהם בהפסד ברבעון הראשון של השנה עלה לעומת החודשים שקדמו לו ● מחצית ממי שהחזיקו בשלוש השנים האחרונות דירה להשקעה ומכרו אותה ברבעון זה כלל לא הרוויחו

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אי.די.בי דוחה את איומי בעל השליטה אלשטיין: אי ביצוע הזרמות ההון לא מקובל

אי.די.בי סבורה כי התחייבותה של חברת דולפין הולנד, שמחזיקה באי.די.בי ובדיסקונט השקעות, להזרים לה סכום של 70 מיליון שקל עד ל-2 בספטמבר השנה, היא מחייבת ובלתי חוזרת

אלפים בעולם שיתפו ציטוט שבו נתניהו מודה באחריות לאסון בביירות - המשרוקית של גלובס בודקת / צילום: Hussein Malla, Associated Press

האם נתניהו קיבל אחריות רשמית על הפיצוץ בביירות?

אלפים בעולם שיתפו ציטוט שבו נתניהו מודה באחריות לאסון בביירות. מנין הוא צץ? ● "המשרוקית של גלובס"

בני רוזנברג ז"ל במסיבת הפרידה מ"גלובס" / צילום: תמונה פרטית

"אמרת בני רוזנברג אמרת 'בית הדפוס של גלובס'"

רוזנברג, שניהל את בית הדפוס למעלה מ-20 שנה, נפטר השבוע • ילדיו ועמיתים לשעבר מספרים עליו

חלון ראווה ובו שלט להשכרה. אחד מבין אלפי עסקים שנאלצו לסגור בגלל המשבר הכלכלי / צילום: כדיה לוי, גלובס

גם נתוני מע"מ מאשרים: ככל שהעסק קטן כך הוא נפגע יותר מהקורונה

ניתוח של רשות המסים מגלה כי עסקים בעלי מחזור של עד 300 אלף שקל הכי נפגעו • יותר ממחצית העוסקים הזעירים ספגו ירידה של יותר מ-34% בהכנסות • הנתון המפתיע: פחות עסקים נסגרו השנה

קניון שבעת הכוכבים בחודש שעבר. חיכוכים בין קבוצות אופנה גדולות לקניונים / צילום: כדיה לוי, גלובס

מאזן האימה החדש של הקניונים: זארה מכתיבה מודל תשלומים חדש והיא לא היחידה

כך נראה המאבק בין רשתות האופנה לחברות הנדל"ן על השכירות ודמי הניהול בימי הקורונה • החנויות דורשות שהקניונים יתחשבו בפדיונות הקורסים שלהן • חלק מהקניונים נתנו "הקלות קורונה", אבל נשמעות גם טענות על ניצול המצב • האם ההפסדים של מליסרון ברבעון האחרון הם רק קצה הקרחון?

בני גנץ ובנימין נתניהו בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הצעת החוק לדחיית הגשת תקציב המדינה אושרה בקריאה טרומית

הצעת החוק תעבור לוועדת כספים להכנה לקריאה ראשונה ● סיעת יהדות התורה החליטה לתת חופש הצבעה לחבריה

קמאלה האריס בקליפורניה, 2019  / צילום: Richard Vogel, Associated Press

המינוי ההיסטורי של ביידן: האם קמאלה האריס תהיה "הנשיאה החליפית"

היא אישה, היא שחורה, היא נראית ונשמעת כמו העתיד ● מינויה ההיסטורי של קמאלה האריס למועמדת הדמוקרטים לסגן נשיא מעניק כיוון ודגש, שטראמפ יתקשה להתמודד אתו ● אבל צריך לזכור שלסגן נשיא בארה"ב יש השפעה רק אם הנשיא מאפשר אותה

פוקס ניוז משיקה שירות סטרימינג מחוץ לארה"ב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

פוקס ניוז משיקה שירות סטרימינג בתשלום מחוץ לארה"ב

רשת השידורים מסרה כי תציע שידורים חיים של ערוצי פוקס ניוז וביזנס, בשירות חדש שיושק החודש במקסיקו ● בספטמבר יושק השירות בספרד, בגרמניה ובבריטניה, ועד סוף השנה יהיה זמין ב-20 מדינות ● השירות יעלה 6.99 דולר בחודש

בנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת

רה"מ נתניהו: "אתמול פורסם עוד פוסט שקרא לאונס רעייתי"

במהלך סיור במפעל גילרו בבית שמש אמר ראש הממשלה כי קיים פוסט נוסף בו התבטאות מינית חריפה נגד שרה נתניהו, וטען כי לא ננקטת שום פעולה על כך ● עוד התייחס לתקציב ולמשבר הכלכלי: "מקווה מאוד שנוכל להציג תקציב בימים הקרובים"

אלדד קובלנץ / צילום: דן חיימוביץ

סערה בתאגיד בעקבות הפרסום ב"גלובס": "אפליה של החטיבה הערבית ועובדיה"

אגודת העיתונאים בירושלים מאשימה את הנהלת תאגיד השידור הציבורי באפליה של החטיבה ועובדיה ● הרקע, פרסום אודות זימון לשימוע שקיבל מנהל החטיבה בעקבות דוח פנימי שמצא ליקויים