גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הפריחה במניות חברות המימון החוץ-בנקאי נמשכת; אפסילון: "יש מקום להמשך עליות בסקטור"

בחודשים האחרונים רושמות מניותיהן של חברות המימון החוץ-בנקאי עליות מרשימות, בין היתר בעזרת רוח גבית חזקה מהרגולציה ● לדברי אייל שני, סמנכ"ל השקעות באפסילון, "בזמן האחרון המודעות לענף בקרב הפעילים בשוק ההון עולה, והם הבינו שיש כאן ענף לגיטימי שעושה כסף, ושיש לו לאן להתקדם"

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום
דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

חברות הפועלות בתחום המימון החוץ-בנקאי נהנות לאחרונה משגשוג, ומניותיהן רושמות בחודשים האחרונים עליות מרשימות. פעילותן של החברות הללו מתרכזת בעיקר בניכיון צ'קים (ממסרים דחויים) - עסקת המרה שבה מקבלים לקוחות החברה את ערכם הכספי של הצ'קים הדחויים שבידם, ואלה מוסבים לחברה, בתמורה לעמלה הנקבעת באחוזים.

בשנה האחרונה נהנית פעילות הסקטור מרוח גבית חזקה גם מכיוון הרגולטור, המאפשר לחברות להרחיב את פעילותן, להגדיל את תיקי האשראי ולחדור לתחומים חדשים, כמו מתן הלוואות לטווח ארוך לעסקים בינוניים. זאת, לצד הגדלת היקפי הגיוס שלהן בשוק ההון ובמערכת הבנקאית.

בבורסה בת"א נסחרות כיום שתי חברות גדולות יחסית מבחינת היקפי פעילותן - נאוי  ופנינסולה; שלוש בינוניות - אס.אר אקורד , אופל בלאנס  ושוהם ביזנס ; ועוד מספר חברות קטנות. חברות המימון החוץ-בנקאי, רובן ככולן, הגיעו לבורסה בת"א "בדלת האחורית", באמצעות מיזוגים לשלדים בורסאיים. חלוצת המצטרפות, ומי שמובילה את הסקטור מבחינת שווי שוק והיקפי פעילות, היא אחים נאוי של דורי ושאול נאוי, שהגיעה לבורסה ב-2011 ונסחרת כיום בשווי של 765 מיליון שקל.

רק בשבוע שעבר דווח על חברה נוספת בתחום שצפויה להיכנס לשוק ההון; חברת ההשקעות עילדב , שבשליטת רוני שטרנבך, עדכנה כי חתמה על הסכם לרכישת נתח של 25% ממניות חברת מלרן הפרטית, באמצעות הקצאה פרטית, תמורת 21 מיליון שקל, נוסף על מתן הלוואה של 17 מיליון שקל.

מלרן, שנמצאת בשליטת ריאן מואנד, התחילה לפעול ב-2008, ופעילותה מתמקדת "במיוחד במתן אשראי לעסקים במגזר הערבי (B2B), בעיקר באמצעות מסחר בממסרים דחויים". לפי הנתונים שמציגה עילדב, תיק האשראי של מלרן מסתכם בכ-300 מיליון שקל, והכנסותיה לרבעון הראשון של 2019 עמדו על 11 מיליון שקל, עם רווח נקי של כ-2 מיליון שקל, אחרי שאת 2018 כולה סיכמה עם הכנסות של כ-45 מיליון שקל ועם רווח נקי של 12.5 מיליון שקל. 

סקטור בעלייה חברות המימון החוץ בקאי בבורסת תא

אס.אר אקורד: 53% בשלושה חודשים

המניה שמובילה את העליות בתחום בשנים האחרונות היא מניית אס.אר אקורד שבשליטת עדי צים (לשעבר מבעלי רשת המזון "כמעט חינם"), אשר השלימה התקדמות של 53% בשלושת החודשים האחרונים, ושל 260% בשלוש השנים האחרונות. שווייה של החברה הגיע לכ-420 מיליון שקל.

צים, ש"אסף" סחורה במחירים נמוכים הרבה יותר, בשנים 2017 ו-2018, והגיע עד להחזקה של כ-88% מההון, מכר בשבוע שעבר מניות, בבורסה ומחוצה לה, בכ-7.1 מיליון שקל, וירד להחזקה של 84.4% בחברה. זאת, ככל הנראה, על רקע רצונו להגדיל את הסחירות ואת החזקות הציבור בחברה.

מניית פנינסולה, שבה שולט בית ההשקעות מיטב דש (52%), רשמה היום עלייה של 3.3% והשלימה התקדמות של 87% בשנה האחרונה. שווייה של החברה הגיע לכ-472 מיליון שקל.

גם מניותיהן של אופל בלאנס ושל שוהם ביזנס רשמו עליות מרשימות. הראשונה, שאותה מוביל המנכ"ל דני מזרחי, עלתה בכ-84% בשנה האחרונה, ושווייה הגיע לכ-323 מיליון שקל. השנייה, הנמצאת בשליטת אלי נידם, רשמה עלייה של כ-170% בשנה האחרונה והגיעה לשווי של כ-160 מיליון שקל. נאוי, החברה הגדולה בענף, מפגרת מאחור עם עלייה של 26% בלבד בשנה האחרונה, ושווייה עומד על כ-772 מיליון שקל.

רוב החברות דיווחו על שיפור ניכר בתוצאותיהן ברבעון הראשון של השנה. פנינסולה הציגה צמיחה של 34% בהכנסות המימון ברבעון, לעומת הרבעון המקביל אשתקד, לרמה של כ-18 מיליון שקל. בשורה התחתונה הציגה החברה עלייה של 45% ברווח הנקי שהגיע לכ-7 מיליון שקל.

אס.אר אקורד רשמה ברבעון הראשון קפיצה של 73% בהכנסות המימון לעומת הרבעון המקביל, לרמה של 24 מיליון שקל. בשורה התחתונה הציגה החברה קפיצה של 83% ברווח הנקי שהגיע לכ-12.5 מיליון שקל.

שוהם ביזנס דיווחה על צמיחה של 72% בהכנסות המימון ברבעון, לעומת הרבעון המקביל, לרמה של כ-10.8 מיליון שקל, והציגה בשורה התחתונה קפיצה של 89% ברווח הנקי ברבעון לכ-3.7 מיליון שקל.

אופל בלאנס רשמה עלייה צנועה יותר של 13% בהכנסות המימון, שהסתכמו בכ-15.8 מיליון שקל, ובשורה התחתונה הציגה שיפור של 25% ברווח הנקי לרמה של כ-6.5 מיליון שקל.

"יש מקום להמשך עליות בסקטור"

למרות שריבוי החברות יכול לתת תחושה של פריחה וצמיחה בענף, פעילות שוק המימון החוץ-בנקאי עדיין שולית מסך פעילות שוק האשראי בארץ, והמערכת הבנקאית עדיין מחזיקה בכ-98% משוק האשראי. לסקטור, לכן, יש ככל הנראה עוד הרבה מקום להתרחבות.

אייל שני, סמנכ"ל השקעות באפסילון, אומר בשיחה עם "גלובס" כי "אנחנו ממליצים על הענף הזה מעל שנתיים. מה שקורה לאחרונה זה שהמודעות לענף בקרב הפעילים בשוק ההון עולה. בשוק הבינו שיש כאן ענף שהוא לגיטימי, שעושה כסף, ושיש לו לאן להתקדם.

לראיה, הוא אומר, "ראינו שמור בית השקעות נכסו להשקעה במניות שוהם ביזנס (עם החזקה של כ-7.5%), בית ההשקעות אלטשולר שחם נכנס להשקעה באופל בלאנס (רכש כ-10% מההון) ומיטב דש כבר הרבה זמן בעל שליטה בפנינסולה. כך שהמוסדיים שמים את הפוקוס על התעשייה, וזה אומר שהענף ימשיך ליהנות מאשראי זול בטווח הארוך, כי המוסדיים יוכלו להזרים מימון בהנפקת אקוויטי במידת הצורך, לצד גיוסי האג"ח של החברות. וזה מאוד מאוד חשוב כי חומר הגלם של התעשייה הזאת זה גיוס כספים בזול".

ברבעון הראשון היו דוחות טובים של החברות. מה צפוי ברבעון השני?

"אנחנו צופים שהרבעון השני יהיה מעט חלש יותר בחברות הגדולות יותר, כמו נאוי ופנינסולה, ואילו בחברות הקטנות יותר, ביניהן אס.אר אקורד, אופל בלאנס ושוהם ביזנס, אנחנו צופים המשך גידול בתיק האשראי ושיפור בתוצאות. העובדה שריבית בנק ישראל נותרת ברמה מאוד נמוכה, ולא עולה, לצד הירידה הדרמטית בתשואות האג"ח בחודשים האחרונים, היא מאוד חיובית עבור הסקטור".

בשורה תחתונה אתה מעריך שיש עוד מקום להמשך עליות?

"כן. יש עוד מקום להמשך עליות במניות הסקטור. התעשייה נסחרת במכפילים של 8-11, כך שהמשך הצמיחה עוד יוריד את רמות המכפילים. ככל שתיק האשראי יגדל, ואנחנו צופים שהוא ימשיך להתרחב בשנתיים הקרובות, גם המכפילים, שנמצאים היום ברמה סבירה, ואפילו נמוכה, יגדלו. צריך לזכור גם שמרבית החברות האלה מחלקות דיבידנדים, שזה גם משהו מאוד חיובי למשקיעים, בעיקר המוסדיים". 

עוד כתבות

פריים מתוך הסרט “תקופת מבחן” / צילום: באדיבות yes, יח"צ

"תקופת מבחן" הוא לא סרט רגיל בשום צורה או דרך

"תקופת מבחן" לוקח כמה סיכונים שיכלו בקלות להפיל אותו, אבל הוא מובל ביד בטוחה ואמינה של במאי שמצליח להרים כמה סצנות שעלולות לגרום לצופים לשכוח לנשום

כיכר אתרים. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: תמר מצפי, גלובס

חסרי המזל של מחיר למשתכן והצעירים ששבים הביתה. כותרות הנדל"ן

מדוע עוד ועוד צעירים חוזרים הביתה ● איך פגעה הקורונה בחלק מזכאי מחיר למשתכן ● ההחלטה של בית המשפט העליון ששולחת את עיריית תל אביב לפרסם מכרז על חניון כיכר אתרים ● ומדוע הוטל עיצום כספי על חברת אלדד פרי

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילום: Associated Press

סביבת נתניהו: "הצ׳ט בוט לא חוזר. מדובר בהודעה ישנה"

המתיחות הפוליטית מגיעה לשיא: גולשת טענה כי קיבלה הודעה מראש הממשלה המזמינה אותה לתמוך בו בבחירות. אך אנשי הקמפיין של נתניהו טוענים בתוקף כי מדובר בפעילות ישנה

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

פייסבוק, אפל ואלפאבית הובילו את מדד הנאסד"ק לשיא חדש

נייס קפצה לשיא חדש ● כ-1.19 מיליון תביעות חדשות לדמי אבטלה בארה"ב בשבוע האחרון, לעומת צפי לכ-1.42 מיליון תביעות ●  הזהב לא עוצר וטיפס למחיר של 2,072 דולר לאונקיה ● בורסות אירופה סגרו בירידות

נשיא בלארוס אלכסנדר לוקשנקו / צילום: AP

הבחירות לנשיאות בבלארוס: צעירה בת 37 מאתגרת את המנהיג הוותיק לוקשנקו

סבטלנה טיכנובסקאייה רוכבת על גל של תסכול משלטונו של הנשיא שמכהן בתפקיד כבר 26 שנים  ● הוא מואשם בקיפאון כלכלי, הפרת זכויות אדם, וטיפול תמוה במגפת הקורונה

מימין: אשטון קוצ'ר, אם.סי האמר, ג'בייל מגי, כריס רוק ואופרה ווינפרי. מרגישים שהם חייבים להיות נוכחים כל הזמן / צילומים: AP, רויטרס

קלאב האוס: הרשת החברתית של המפורסמים כבר שווה 100 מיליון דולר

מסיבות רבות משתתפים, כניסה בהזמנה אישית בלבד והתחככות באנשי הון־סיכון וכוכבי הוליווד ● האם קלאב האוס תכבוש גם את ההמונים?

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

נעילה מעורבת בוול סטריט בצל נתוני התעסוקה והחרפת הסכסוך בין ארה"ב לסין

פורסמו נתוני התעסוקה בארה"ב: למרות שעקפו את הצפי, מדובר בהאטה בקצב הוספת המשרות החדשות לעומת יוני ומאי ● טראמפ חתם על צו נשיאותי להפסקת האינטרקציה העסקית עם טיקטוק ו-WeChat ● בנק אוסטרליה אמר שקצב השיקום הכלכלי של המדינה יהיה איטי יותר משחזו מראש

משפחת בן צבי / צילום: איל יצהר, גלובס

"נעזרים בהורים ושורפים את החסכונות. עברנו ל'מצב הודו'"

2019 הייתה שנת השיא של חברת התיירות של אוריאל בן צבי, אבל אז הגיעה הקורונה ואיתה הביטולים ● "אנחנו לא יוצאים, לא אוכלים בחוץ, חיים בצמצום" ● פרויקט מיוחד

משפחת הדרי  / צילום: איל יצהר, גלובס

“לא מאמינה שאלה החיים שלי. זה גיהינום"

איילה הדרי עבדה 40 שנה בנתב"ג, עד שהוצאה לחל"ת, שכבר הוארך עד אמצע 2021. ● הקצבאות שבאמצעותן היא מתקיימת לא מאפשרות לה לטפל בבעלה החולה ולסייע לשני ילדיה, שגם הם בחל"ת: "הולכת נגד זרם חזק שאני לא יכולה להתגבר עליו" ● פרויקט מיוחד

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום/דוברות הכנסת, Associated Press

הציבור צריך להבין: מדינת ישראל רחוקה מלהיות כל יכולה כלכלית

אם לא יקרה הבלתי צפוי, ישראל מצויה על הנתיב הישיר ליחס חוב-תוצר תלת ספרתי, הפחתת אופק דירוג החוב הלאומי ואף הפחתת הדירוג ● מי שמבטיח לציבור "שחר של יום חדש" באמצעות שינוי רדיקאלי של המדיניות הכלכלית, זורה חול בעיניים של צעירי ישראל

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

כל מה שידענו על האנושות השתנה השבוע בזכות מיקרוסקופ אחד

343 שנה אחרי שנצפה לראשונה תא הזרע שוחה כדולפין בתנועות סימטריות, גילינו שהוא בכלל מתפתל סביב עצמו כמו מקדחה ששמו על הרצפה ולא ניתקו מהחשמל ● מה זה אומר עלינו?

רוני חזקיהו, החשב הכללי באוצר, אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: דוברות האוצר, רפי קוץ

למה מפלס החששות בבנק ישראל בעלייה ומדוע באוצר מעדיפים לגייס כסף מעבר לים

כדי לממן את הגירעון התופח צריך לגייס כסף גדול, אבל ייתכן שבאוצר פונים יותר מדי להלוואות יקרות בחו"ל • בינתיים בנק ישראל צופה שהגרוע מכל עוד לפנינו בכל הקשור לכלכלה הריאלית ונוקט צעד שעשוי דווקא לפגוע במאמץ להגדלת האשראי • שלוש הערות על המשבר הפיננסי

צל וצללים. יער שמעורר את הדמיון / צילום: יותם יעקבסון

צל כל השנה: יער מסתורין, כאן אצלנו בגליל

טיול ברגל: יער ברעם ונחל צבעון. שמורת טבע שניצלה מכריתה

שר התקשורת החדש, יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הסתיים השלב המרכזי במכרז הסלולר לתדרי דור חמישי

שלוש המתמודדות יקבלו כל אחת 10 מגה בתחום תדרי ה-700 מגה הרץ ● הסכום טרם פורסם אך ההשערה היא שהוא בהתאם להערכות משרד התקשורת

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

פרשת טיקטוק: כשהממשל האמריקאי מתחיל לחקות את סין

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עלה מדרגה במעורבות שלו במכירת פעילות טיקטוק למיקרוסופט - מפרשנות מרחיבה של סוגיית הביטחון הלאומי ועד דרישה לגזור קופון מהעסקה • האם בחסות מלחמת הסחר, ארה"ב הופכת להיות יותר ריכוזית, על חשבון עקרונות השוק החופשי

דוד ברודט/ צילום: איל יצהר

"שיטת הקופסאות היא השיטה הגרועה ביותר. צריך תקציב עד סוף 2021"

להקטין אי ודאות, לייצר מודלים גמישים להעסקה ולפיצוי לפי ענפים, לתת לעסקים לנהל הכשרות מקצועיות ולהשקיע בפרויקטים - מקומיים ולאומיים • "גלובס" מארח פאנל מומחים יומי בניסיון לסגור את הוואקום ולסייע במציאת פתרונות יצירתיים לקורונה הכלכלית ● סוגרים את הוואקום 

בדיקה סרולוגית. הרוב יתאכזבו לגלות שהם לא מוגנים מפני הקורונה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שר"פ קורונה: בדיקת קורונה במקום העבודה, לכל העובדים. כבר לא מדע בדיוני

חברת טרגט מרקט ובי"ח שיבא החלו להציע לחברות גדולות לבצע בדיקות סרולוגיות לעובדיהן, כדי לקבוע אילו עובדים מוגנים יותר מפני הנגיף ואילו פחות ולאפשר להן לקבל החלטות ארגוניות מושכלות ● המהלך עשוי להכניס את שוק העבודה לעידן חדש של מעורבות מעסיקים בבריאות עובדיהם

טביעה / צילום: שאטרסטוק

״אינטגריטי" ואובדנו: על השופט, דילמות מוסריות ומנהיגות בימי קורונה

"אינטגריטי" הוא מצב שבו ישנה לכידות בין ערכים מרכזיים שבהם מאמין אדם לבין מעשיו ● אבל האם אדם בעל מצפון יכול להתייסר - ואפילו קשות - עקב ידיעתו על אודות אובדן האינטגריטי שלו? ● בעקבות ספרו של שי אספריל: השופט

בדיקות קורונה במעבדה בבית חולים בילינסון  / צילום: דוברות בית החולים רבין

בדיקת קורונה פרטית: האיסורים, המעקפים וכמה תעלה בקרוב בדיקה בנתב"ג?

משרד הבריאות בוחן קידום בדיקות מעבדה לאיתור נגיף הקורונה במסגרת מעבדות רפואיות פרטיות ● גורם במשרד: "בשוק נגבים מחירים אסטרונומיים. לא סביר שבעלי ההון יוכלו לקבל קדימות לבדיקות" ● וכמה תשלמו על בדיקה מהירה בנתב"ג?

חמש משפחות משרטטות, צעד אחר צעד, את הנפילה הכואבת מאז מרץ ועד היום / צילום: איל יצהר, גלובס

האם אתם מספיק עשירים כדי לשרוד את הקורונה? האזינו

משפחות ממעמד הביניים משרטטות את הנפילה הכואבת מאז איבדו את מקור פרנסתן במרץ ועד היום ● "רבים יספגו ירידה דרסטית ברמת החיים, וחלק גם ייפלו לעוני" ● פרויקט מיוחד