גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

12 דרכים לשחק את המשחק החדש

ותעשו את זה מהר, כי אין יצור נפתל ובוגדני מהרלוונטיות בעידן העכשווי

ורד רמון-ריבלין / צילום: רמי זרנגר
ורד רמון-ריבלין / צילום: רמי זרנגר

1. הקול שלה נשמע מרוסק בטלפון. היא אישה חזקה בדרך כלל, יצירתית ומצחיקה, אחת שמתאבדת על המשימות שלה. אבל לכל זה לא היה זכר בשיחה הזו. 'נראה לי שאני פורשת', היא הודיעה בחצי פה, 'נראה לי שנגמר. אני מרגישה שאני כבר לא רלוונטית'.

לפני למעלה מעשור כבר סיפרה שמיצתה, אבל המשיכה בתפקיד הבכיר רק כדי לא להיפלט החוצה ממעגל העשייה.

'השתגעת?' אמרתי לה, 'נפגשות עוד הערב'.

'די', היא אמרה לי, 'כבר אין לי כוח להתחרות, ויש שחקנים צעירים בשוק שמדברים שפה אחרת, ולקוחות מתלהבים מזה'.

'לא יקרה', אמרתי לה. 'נראה לך שאת הולכת לוותר? את הולכת ללמוד את כל הפיצ'רים הכי חדשניים שיש. את הולכת לעבוד בזה'.

2. מה זה אומר להיות רלוונטי?

בקהילה העסקית אתה רלוונטי כשאתה מאובזר במשאבים מדידים כמו כסף ויכולת להשפיע על מהלכים עסקיים. כדי להיות רלוונטי בתקשורת, לא תזיק לך פוזיציה שממנה תשפיע על סדר היום. רלוונטיות חברתית יושבת על היכולת להתניע רשת קשרים. אבל בעידן הנוכחי משמעות המושג כל כך התרחבה. אז עד כמה יש לך היכולת להזיז דברים? להיות רלוונטי זה להיות בתודעה, להיות גורם בקבלת ההחלטות של אחרים. והיום אתה יכול לעשות את זה גם בלי התפקיד הפורמלי שמישהו נתן לך.

3. כשאתה עיתונאי, ובטח כשאתה עורך, זה הופך להיות חלק בסיסי בעבודה שלך: להבין מה בתוך כל הבלגן הזה - רלוונטי.

כל חומר שאתה פוגש במהלך שגרת יומך, נופל לאחת משתי קטגוריות: אייטם או לא-אייטם. ואם יש לך את זה, תקלוט באינטואיציה את הסיפור. אפילו זה לבד יהפוך אותך לאדם רלוונטי. בשביל אנשים מסוימים. כי בסוף בסוף, מתחת להררי המלל, אנחנו בעיקר רוצים להיות שייכים.

ואיזה פחד זה להפסיק להיות. אני מריחה אותו ממרחקים, את הפחד הזה. אנשים יעשו כל מיני דברים כדי להמשיך להיות. והדברים האלה יתישו אותם, ולפעמים ירוששו אותם ולפעמים ייקח להם חיים שלמים לגלות שהם התאמצו להיות רלוונטיים לאחרים, ושכחו את עצמם.

4. שמתי לב שהרבה פעמים כשאנשים שאני מכירה עוזבים את התפקיד שלהם, ולכאורה מאבדים רלוונטיות, דווקא אז אני קובעת איתם קפה. יש לי ידיד שהיה עורך עיתון יוקרתי, ועכשיו הוא כבר לא. אחרי הרבה שנים על הגלגל, הוא ירד מהמסלול המהיר שעשה לו כזה כאב ראש, ועכשיו הוא בבית.

במחשבות שלי הדהדו הסיפורים שפרסמנו על בכירים שהתוודו שהם נרקבים בבית אחרי שהטלפון מפסיק לצלצל. אבל כשהתקשרתי, הופתעתי לשמוע אותו קליל ונינוח. מה זה כיף לו. כל השנים רעד מזה והנה, כששחרר את הטייטל, גילה שהיקום לא קורס לתוך עצמו. החיים ממשיכים, רק בפורמט אחר: בלי דד ליין. צריך להיות עיתונאי נרצע כדי להבין את זה. הוא אולי פחות רלוונטי לכל המהומה המופשטת הזו שנקראת 'האחרים', אבל הסתכלתי עליו: הוא ויתר עליהם, רק כדי להרוויח את עצמו חזרה.

5. להיות רלוונטי היום זה מתיש מאי פעם, אבל האפשרויות עצומות. הנה, מניחה פה 21 דרכים לשחק את המשחק החדש:

#הדבר הבסיסי הוא ללמוד שינוי. כי כל כך הרבה פעמים נגלה שעוד לא הספקנו לקלוט מה קורה והוא כבר השתנה. כששינוי הופך דרך חיים, הוא מייצר פחות התנגדות.

#ותראו מה קרה לדיבור. מישהו חימם אותו במיקרו. הבנת, כפרה, חיים שלי, אהבה שלי בלב? אז מה אם רק עכשיו הכרנו? נזרוק למחבת גם כמה אימוג'ים לוהטים (הו, הזילות של הלב האדום). תחמם את הדיבור, בנאדם.

#תכין סטורי מגניב, ואל תסתיר מאתנו כלום. עכשיו נזכרת לשמור על פרטיות, עכשיו? 2019, אחי. נפץ את השריון ההגנתי הזה. כל מה שהחזיק אותך אסוף, לא טוב לך עכשיו. כי זה זמן הספונטניות, והמגע הקרוב. תמו ימי הפורמליות.

#ואם עוד לא גילית מה מוזר אצלך, כדאי שתחפש טוב טוב. כי בלי המוזרות שלך, מה אתה שווה? אז חבק את הטוויסטים וההפרעות. מקסימום תגלה שמה שניסית להסתיר כל השנים, עכשיו הכי עובד בשבילך. האדם 'הנורמופת' - שסובל ממנות יתר של נורמליות - עבר זמנו. או כמו שאמר ויניקוט: 'דלים אנחנו, אם איננו אלא שפויים'.

#יצא לך לקרוא את מחקרי המוח העדכניים? אל תחמיץ, כי שם הכול קורה, וזה יעיף לך את המוח.

#והאימון שלך? אל תשכח לשבץ בלו"ז. אפילו הסבתות כבר נטשו את הכורסא, שברו את המסרגות ויצאו לרוץ בחוף.

#נקלענו לעידן שבו אנחנו רצים מתנשפים מהייפ להייפ, ואז מנסים להסדיר את הנשימה בסדנת מיינדפולנס שמפקסת אותנו על כאן ועכשיו.

#התרגלתם לתת לו לרדות בכם, לפרפקציוניזם? תפסיקו לתת. זה כבר לא משרת אתכם. פשוט תתחילו לעשות. אל תחשבו יותר מדי זמן, כי אין.

#תפסיקו לחשוב שאתם חייבים שמישהו ייקח אתכם לעבודה. אתם לא. כל יום אנשים בוראים מודלים חדשים להכנסות, מארגנים לעצמם עצמאות כלכלית, ובדרך גם ליבידו של רוקסטאר. וזה המעבד המשוכלל בלב ליבו של העידן החדש. הכול מסביב קורא לכם לממש את הפוטנציאל. הכול דוחף לשם.

#ואם אתם שבורים, מאוכזבים, פגועים? מעולם לא היה פשוט יותר למצוא איפה לפרוק את הכאב. במרחק לחיצה אתם שם, בקהילת האונליין שלכם.

#זה עידן עם מקדם חופש אדיר. כל אחד צריך רק לשאול את עצמו מה הוא יכול להביא לשולחן? מה הוא יודע לייצר כדי להקל במשהו חיים של אחרים. תעשו את מה שאתם הכי טובים בו, האימפקט כבר יקרה.

#העידן החדש ילמד אותך סוג חשיבה שונה לגמרי. תן לו, מה יכול לקרות. בואו נפנים: אפשר לפתור הרבה דברים לבד. נתקלתם בבעיה? איפשהו בעולם מישהו התמודד איתה קודם, ושם באיזה יוטיוב. כל מה שבא לכם - ללמוד סינית, קידום אתרים או רובוטיקה - הכול שם, להוט להדריך אתכם. אבל תעשו את זה מהר, אה? כי אין יצור נפתל ובוגדני מאשר הרלוונטיות בעידן החדש.

6. ומה קרה, בינתיים, להיא שרצתה לסגור את הבסטה ולפרוש? עכשיו היא עפה על סרטוני רשת, מתפרעת. חוגגת את עצמה ומתעדת בלי ברקסים, והעוקבים נערמים. מזמן לא נהנתה ככה. ולא, היא ממש לא סגרה את העסק. להפך! כי אתם יודעים מה קורה כשנהנים? גם הלקוחות רוצים. והיא כבר יודעת לקחת את זה משם.

עוד כתבות

בעז בן צור, עורך הדין של מיקי גנור / צילום: כדיה לוי

עו"ד בעז בן צור מצטרף לצוות ההגנה של ראש הממשלה

מאז פרוץ חקירות נתניהו יוצג רה"מ על ידי כ-15 עורכי דין שחלקם עזב אותו בשל בעיות שכר טרחה ● כיום צוות ההגנה שלו כולל את עו"ד עמית חדד ואת עו"ד יוסי שגב

מתוך "מנאייכ", הסדרה החדשה של כאן 11   / צילום: צילום מסך, כאן11

סערה סביב הסדרה החדשה של כאן: "מנאייכ הוא שם הזוי ומזעזע"

ישראלים רבים זועמים על השם שנבחר לסדרת המשטרה החדשה של תאגיד השידור: "בערבית מדובר במילת גנאי ותיאור זוועתי – קללה מדוברת הקשורה לעולם הזנות והבוגדנות"

אורי גולדפרב, קרן ספרה, רועי ורמוס, קרן נוקד, רונן מטמון, קרן טוטאל  / צילום: קרן ספרה, שלומי יוסף,  קרן טוטאל

מי בחיובי ומי בשלילי: התשואות המפתיעות של קרנות הגידור הבולטות במחצית 2020

רכבת ההרים בשוקי ההון השנה פעלה לא פעם לטובת קרנות הגידור, שעקפו את מדדי השוק במחצית השנה, וחלקן אף הציגו תשואה חיוביות - מגמה שהתחזקה בחודש יולי ● "גלובס" חושף את תוצאותיהן של קרנות הגידור הבולטות בישראל

המוסד לביטוח לאומי צילום איל יצהר

מבקר המדינה על ביטוח לאומי: פרויקט המחשוב השאפתני מתעכב, ובינתיים התקציב התנפח במאות מיליוני שקלים

הפרויקט שאמור היה להסתיים השנה בתום כעשור של פיתוח, צפוי להימשך עד 2028 בעלות של כ-1.4 מיליארד שקל ● המבקר ממליץ לביטוח לאומי לשתף פעולה עם "רשות התקשוב הממשלתי", ולבחון את הצטרפות הביטוח הלאומי לאתר gov.il המאגד את כלל השירותים והמידע הממשלתיים לאזרח

גדי יברקן, ליכוד / צילום: רפי קוץ, גלובס

האם לעולים מברית המועצות "נתנו מושבים"?

גדי יברקן רוצה שיוצאי אתיופיה יקבלו מה שקיבלו יוצאי חבר המדינות. מה הם קיבלו בעצם? ● "המשרוקית של גלובס"

ישראל כ"ץ ובני גנץ / צילום: אוהד צויגנברג-ידיעות אחרונות, אביר סולטן-רויטרס

סדרי העדיפויות של הממשלה: הטבות מס למשקיעי נדל"ן – כן; הטבות מס לפריפריה – לא

לפני כחודש הכריזו השרים כ"ץ וגנץ כי יאריכו את הטבות המס לתושבי הפריפריה עד סוף 2020, אך המהלך לא יצא לפועל ● המשמעות עשויה להיות פער של מאות שקלים ואף יותר מאלף שקל כבר בתלוש השכר הקרוב ● השר מיכאל ביטון: "הנושא יסוכם עם היועץ המשפטי עוד השבוע"

משה גפני בדיון של וועדת הכספים / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ועדת הכספים אישרה את תקנות הניוד החדשות של קופות הגמל

התיקון אמור להביא להגברת התחרות בין החברות ושיפור מצבם של החוסכים, לרבות הוזלה בדמי הניהול ● עוד אושרה תקנה הקובעת כי במידה והחוסכים הגיעו לגיל 60 לפחות, יוכלו להעביר את חסכונם מקופת גמל להשקעה לקופת גמל לקצבה

הדר קרה, סטודנט שנה ב’ לספרות ובלשנות באוניברסיטה העברית. משבר הקורונה אילץ את הסטודנטים והצעירים שעזבו את הבית לעשות סיבוב פרסה ולחזור לבית ההורים / צילום: איל יצהר, גלובס

הדור ששב הביתה: הצעירים חוזרים להורים, מי ישכור את הדירות שנטשו ומה יקרה למחיריהן?

כמעט מחצית מהעובדים שהוצאו לחל"ת או פוטרו הם צעירים עד גיל 34 • חלקם לומדים באוניברסיטאות ובמכללות שעברו ללמד בזום • עבור רבים מהם הפתרון היה לחזור הביתה, לחדר בבית ההורים • האם הדירות הריקות שהותירו יגרמו לבעלי הבית להוריד מחירים?

מדפיסים דולרים. האם הדפסת כרבע מהתוצר הלאומי באמת תפצה על אובדן הייצור?  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חשבונאות בחסות קורונה: מי מזייף את מאזני הבנקים האמריקאים

חוק הסיוע מחודש אפריל מאפשר לבנקים לעקר ממאזניהם חובות בלתי משולמים או מסופקים כתוצאה מהקורונה - ולמעשה משחרר אותם לעת עתה מהחובה לדיווחי אמת ● אבל ההחלטה הזו נשענת על הנחה אופטימית ולא ריאלית שהקורונה תיעלם עד ינואר 2021

מעון ראש הממשלה החדש  /  הדמיה: רם כרמי אדריכלים ועדה כרמי-מלמד אדריכלים

פרויקט בית רה"מ החדש: 11 שנה, השקעה של מיליוני שקלים בתכנון ובהכנות, ועכשיו מחפשים מקום אחר

דוח מבקר המדינה קובע שעל אף ההסכמה בדבר נחיצותו של מבנה חדש עבור ראש הממשלה והצורך בקידומו, אפילו תהליך תיכנונו עדיין לא הושלם בגלל שהשב"כ לא עודכן בתוכנית שינוי הכניסה לירושלים ● משרד רה"מ: "הוחלט באופן מיידי על השהיית הפרויקט במיקום שנקבע"

פרופ' רוני גמזו / צילום: ליאור צור, יח"צ

גמזו: "הפגנות יכולות לגרום להידבקות - חובה להפגין עטויי מסכות ובריחוק"

פרופ' רוני גמזו אמר הערב כי לא ניתן למנוע את ההפגנות, אך חובה לשמור על כללים ● בנוסף, הוא ציין כי נושא הסגרים ברשויות אדומות נבחן בימים אלה

ג'ף אימלט / צילום: רויטרס

איך לא ליישם חזון דיגיטלי: כך מצגת אחת הכניסה את GE לסחרור

מנכ"ל ג'נרל אלקטריק לשעבר, ג'ף אימלט, השתכר מהדיגיטליזציה ומיליארדים ירדו לטימיון • כאשר הבעיות העמיקו, המנהלים הבינו שלא ניתן לחזור לאחור

איילת קמור / צילום: אלי גרוס

"אנחנו עובדות בפול גז, אבל ההכנסות לא קרובות למה שהיה. חזרנו עשר שנים אחורה"

איילת קומר, בת 50, בעלים ומנכ"לית משותפת ב-Now Branding ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

פרופ' אמיר ירון / צילום: רפי קוץ, גלובס

בנק ישראל מסמן את השלבים הבאים להקמת תשתית לתשלומים מיידיים בישראל

בנק ישראל הנחה את מפעיל מערכת מס"ב ומשתתפיה להיערך כדי לאפשר ללקוחותיהם לקבל תשלומים באמצעות שירות התשלום המיידי, וזאת לכל המאוחר עד סוף אוגוסט 2020

ארז רפאל / צילום: יחצ

המוסדיים שהרוויחו 'על הנייר' 70% ביומיים לאחר גיוס של ישראלית קטנה בנ'י

דריו הלת' גייסה 28.6 מיליון דולר במסגרת הנפקה פרטית, בה השתתפו גם מוסדיים ישראליים כמו: הפניקס חברה לביטוח, מור בית השקעות, פסגות ומיטב דש בית השקעות

חוף בדרום ספרד, לפני שבועיים. המוני צעירים שטפו את החופים והברים ברחבי באירופה / צילום: Emilio Morenatti, Associated Press

הסגר רק נגמר, הזלזול כבר חוגג: המילניאלס מפיצים קורונה באירופה

לדור המילניום ובני דור ה־Z נמאס מהריחוק החברתי שהושת עליהם באביב בעקבות המגפה ● עכשיו הם "מתדלקים" כיסים חדשים ביבשת בהתנהגות "חסרת אחריות" בחופים ובברים ● האם צעירי אירופה יהיו האחראיים לגל השני?

מדד דופק התעסוקה של "גלובס" / אינפוגרפיקה: יורם רשף

מאתמול: 3,488 דורשי עבודה חדשים - פי 3.2 לעומת היקף החוזרים לעבודה

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

אלדד פרי / צילום: איל יצהר

מדוע הטיל משרד השיכון עיצום כספי של 800 אלף שקל על פרי נדל"ן

במשרד הממונה על חוק המכר במשרד השיכון בדקו בשנה האחרונה אם בחלק מהפרויקט,בהם מציגה את עצמה פרי נדל"ן כמארגנת קבוצת רכישה, הוטעו הלקוחות לחשוב כי הם רוכשים דירות בפרויקט יזמי ● הבוקר הוטל על החברה לחתום על מתווה תיקון ליקויים ועיצום כספי על סך 800 אלף שקל

ראש המוסד, יוסי כהן  / צילום: יח"צ

מבקר המדינה: תקציב המוסד מתנהל ללא כל בקרה

מבקר המדינה מצא עוד כי במסגרת תוכנית האב לבינוי במוסד, המוסד לא השלים עבודה כוללת לבחינת עלויות הקיום שלו ● בדוח של מבקר המדינה חסרה המסקנה המתבקשת של פיקוח מיניסטריאלי או פרלמנטרי על תכנית בהיקף כזה של מיליארדי שקלים – גם אם מדובר בגוף ביון חשאי

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

וול סטריט ננעלה בעליות: אפל ומיקרוסופט דחפו את הנאסד"ק לשיא

טראמפ אמר כי אם עסקת מיקרוסופט-טיק טוק לא תושלם עד ה-15 בספטמבר אז הוא יאסור את השימוש באפליקציה הסינית בארה"ב ● פייבר זינקה ב-9.5%, ו-WIX עלתה ב-4.15% ● מדד ISM ליולי בארה"ב עלה על התחזיות של הכלכלנים בשוק ● בנק HSBC דיווח על ירידה של 65% ברווח לפני מס בחצי הראשון של השנה