גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"עד הבחירות" זה מספיק זמן להגיע להחלטה

חודשיים-שלושה הם די והותר ליועמ"ש מנדלבליט כדי להכריע בתיקי נתניהו

אביחי מנדלבליט / צילום: שלומי יוסף
אביחי מנדלבליט / צילום: שלומי יוסף

1. ההשלכות פוליטיות סותרות של כתב אישום 

לאחר שהתברר השבוע שהממשלה החליטה להקדים את הבחירות ל-9 באפריל 2019, נמסר מטעמו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כי "תהליך העבודה על תיקי החקירה הנוגעים לראש הממשלה נמשך כמתוכנן. מדובר בתהליך עבודה סדור ומקצועי, שאיננו תלוי באירועים פוליטיים". התגובה הזאת מעידה הרבה יותר על התקווה (הכנה) של מנדלבליט להמשיך לעבוד כאילו הכול כרגיל, מאשר על המציאות שבפניה ניצב היועמ"ש מעתה. האירוע הפוליטי של הקדמת הבחירות בהכרח משפיע על תהליך העבודה על תיקי נתניהו. מנדלבליט יודע זאת, הציבור יודע זאת, ונתניהו יודע זאת טוב מכולם. לכן, הוא הקדים את הבחירות.

לא שהחלטה של היועמ"ש לזמן את נתניהו לשימוע לפני הגשת כתב אישום תשנה באופן מהותי את תוצאות הבחירות. כבר הוכח (בבחירות לרשויות המקומיות, למשל), שהציבור הישראלי לא מתרגש מחשדות או אישומים בשחיתות נגד נבחרי הציבור שלו.

במקרה של נתניהו, זימון שלו לשימוע יכול אפילו לפעול בכיוון ההפוך - חלק מהציבור הגדול שאוהד את נתניהו לא מאמין בפרקליטות וביועמ"ש ואימץ את הפרופגנדה הבעייתית של ראש הממשלה, לפיה הוא נרדף על ידי מערכות החוק על לא עוול בכפו. ולכן, אם נתניהו יוזמן לשימוע, הדבר עוד עשוי לחזק אותו ואת הליכוד בקלפי.

אבל זה שזימון של נתניהו לשימוע כנראה לא ישפיע משמעותית על תוצאות הבחירות, לא אומר שכדאי למנדלבליט "לקחת את הזמן", להתעלם מההתפתחויות ולקבל את ההכרעה בתיקי נתניהו רק אחרי הבחירות.

ליועמ"ש, בניגוד אליי, אין את הפריבילגיה לעסוק בניחושים האם ההכרעה שלו בתיקי נתניהו תשפיע או לא תשפיע על תוצאות הבחירות. האינטרס הציבורי מחייב את מנדלבליט לקבל את ההכרעה לפני הבחירות כדי לאפשר לציבור להביא בחשבון בבואו לקלפי את האופן שבו רואה היועמ"ש את התנהגות נתניהו. ככול שדעתי משגת, למרות שהזמן כבר דוחק, למנדלבליט יש מספיק זמן לקבל החלטה מושכלת ושלמה בתיקי נתניהו עוד לפני הבחירות. בסופו של דבר, הוא כבר מכיר את מרבית הראיות בתיקים, ומונחות בפניו חוות דעת מקיפות ומפורטות לעילא ולעילא ביחס לכל אחד משלושת התיקים. חודשיים-שלושה זה מספיק זמן כדי להכריע.

בפני היועמ"ש עומדות, "בגדול", שלוש אפשרויות של החלטה בנוגע לשלושת תיקי נתניהו.

האפשרות הראשונה, והסבירה ביותר, היא לאמץ את הגישה של צוות הפרקליטים המלווה את תיקי נתניהו בראשות עו"ד ליאת בן-ארי ואת עמדת פרקליט המדינה, שי ניצן. לפי עמדה זו, יש לזמן את נתניהו לשימוע לפני העמדה לדין בגין קבלת שוחד (כנראה בתיקים 2000 ו-4000) וגם בגין מירמה והפרת אמונים ועבירות נלוות.

האפשרות השנייה של מנדלבליט, היא להתייחס אל מערכות ה"תן וקח" של נתניהו עם ארנון (נוני) מוזס, שאול אלוביץ' ואולי גם עם ארנון מילצ'ן, בצורה מרוככת ולהעמיד את נתניהו לדין "רק" בגין עבירות של מירמה והפרת אמונים, אך לא בגין שוחד.

האפשרות השלישית, שנראית בנקודת הזמן הנוכחית ככמעט בדיונית לאור כמות הראיות המפלילות בתיקים ולאור הגישה השלטת בפרקליטות לפיה נתניהו נגוע בשוחד, היא לסגור את שלושת התיקים.

אם מנדלבליט יעמיד את נתניהו לדין בגין שוחד, ודאי אם מדובר יהיה בכמה עבירות של שוחד, כנראה שלא תהיה לנתניהו ברירה אלא להתפטר במוקדם או במאוחר מראשות הממשלה. עבירת השוחד היא החמורה ביותר מבין העבירות על טוהר המידות. העונש על הרשעה בשוחד יכול להגיע לשנות מאסר רבות. מצב שבו ראש ממשלה מכהן נאלץ לנהל במקביל להנהגת המדינה מערכה משפטית בניסיון להוכיח שהוא לא ביצע עבירות שוחד, הוא בלתי נסבל ובלתי מתקבל על הדעת. גם פרקטית, זה נראה כמשימה בלתי אפשרית לראש ממשלה לנהל מדינה במקביל לניהול משפט פלילי.

ואולם, אם מנדלבליט יחליט להעמיד את נתניהו לדין "רק" בגין ביצוע עבירות של מירמה והפרת אמונים, ואם ההחלטה תיוותר על כנה גם לאחר השימוע, נתניהו עשוי להתבצר בראשות הממשלה (בהנחה שירכיב גם את הממשלה הבאה) ולנסות ליצור תקדים שבו ראש ממשלה מכהן מתייצב לשימוע ואחר כך למשפט פלילי. במקרה שנתניהו יסרב להתפטר מראשות הממשלה, ייאלץ בג"ץ להכריע בשאלה הקשה מאוד, האם ראש ממשלה מכהן שעומד לדין פלילי יכול להישאר בתפקידו?

כידוע, ההלכה המשפטית של בג"ץ כי מי שהוגש נגדו כתב אישום אינו יכול להמשיך לכהן כחבר הממשלה, שר או סגן שר. ב-1993 חייב בג"ץ את ראש הממשלה דאז, יצחק רבין, להעביר את השר רפאל פנחסי מכהונתו לאחר שהוגש נגדו כתב אישום. עם זאת, פנחסי המשיך לשמש כחבר כנסת.

במקרה של ראש ממשלה, הקושי המשפטי הוא רב יותר בשל מעמדו כנבחר הציבור מספר 1 ובשל החשיבות במימוש זכות היסוד לבחור ולהיבחר. על כל פנים, ייתכן מצב שלא ההכרעה של היועמ"ש בתיקי נתניהו היא שתקבע בסופו של דבר אם נתניהו ישרוד בראשות הממשלה, אלא הכרעה עתידית של בג"ץ. אה, כן, עוד קודם לכן ההכרעה תתקבל על ידי הציבור הישראלי בבחירות דמוקרטיות.

2. הסניגורם מציגים חוסר אמון מדאיג בפרקליטות

לאחר שהתברר השבוע שהפרקליטות החליטה להגיש כתב אישום נגד יו"ר לשכת עורכי הדין, אפי נוה, בגין פרשיית הברחת בת הזוג שלו בנתב"ג, נמסר ממשרד בעז בן צור ושות', סנגוריו של אפי נוה: "קיבלנו בפליאה את ההודעה על ההחלטה להגיש כתב אישום, לבטח בעיתוי הנוכחי - ביום לוויית אמו של בא כוחם של מר נוה וגב' כץ, וערב פרסום בתוכנית 'עובדה', אשר צפוי לכלול התייחסות לאופן העקום להפליא שבו התנהל ההליך עד כה בפרקליטות".

מבלי להיכנס לשאלה האם הפרקליטות צריכה הייתה להמתין עם פרסום ההחלטה בשל העובדה שאמו של הסנגור של הנאשם הובאה למנוחות באותו היום, התגובה הזאת מלמדת על כך שעורכי דין בכירים, כמו בן-צור, סבורים שהחלטות של הפרקליטות מתקבלות משיקולים בלתי לגיטימיים. שהרי מה בעצם המסר של התגובה? שהפרקליטות עקבה אחרי לוח השידורים של "קשת", ראתה שביום חמישי לראשונה יחשוף אפי נוה בפומבי בתוכנית "עובדה" את גרסתו לאירועים שבגינם נחקר, ומיהרה להקדים בפרסום משלה על ההחלטה להגיש כתב אישום.

אם בן-צור וחבריו צודקים אז התנהלות הפרקליטות מדאיגה, שכן הפרקליטות צריכה לפעול ממניעים ענייניים בלבד ואסור לה להביא בחשבון שיקולים זרים בהחלטותיה, גם לא בעיתוי הפרסום שלהן. אם בן-צור ושותפיו טועים, זה גם מדאיג שכן התגובה הזאת מלמדת על חוסר אמון של סנגורים בכירים בטוהר מניעיה של הפרקליטות.

3. מורשת אלשיך במשטרה: לא רק נתניהו

שאלה: "למה שוטרים הולכים תמיד בזוגות?"

תשובה: "אחד יודע לקרוא והשני יודע לכתוב…"

כמות הבדיחות שמסופרות על שוטרים משתווה רק לכמות הבדיחות שיש על עורכי דין. אתמול (ד') יצא לי לערוך סיור במכללה הלאומית לשוטרים בבית שמש ואני לא יודע מה לגבי עורכי דין, אבל יכול להתחייב שכמות הבדיחות על השוטרים צפויה לקטון, וכנראה שבקרוב.

מעבר למתקנים המשוכללים והסימולטורים שמאפשרים לשוטרי העתיד לתרגל סיטואציות שעמן הם יתקלו בעבודתם, הדבר המרשים ביותר בתהליך ההכשרה של השוטרים החדשים הוא הקנייה של ערכים, תוך ניסיון חשוב להצמיח אתוס חדש של מקצועיות וערכיות למשטרה.

בין היתר, מתמודדת המשטרה באומץ עם תופעות בעייתיות כמו שיטור יתר בקרב אוכלוסיית יוצאי אתיופיה, היא מנסה לגייס שוטרים ושוטרות ערבים, חרדים ויוצאי אתיופיה, ומלמדת את הצוערים מה זה רב-תרבותיות.

המשטרה גם פועלת מתוך הבנה שהדרך הראויה למנוע פשיעה היא על ידי צמצום הזדמנויות לביצוע עבירות (מניעת פשיעה מצבית). לפחות חלק מהקרדיט על התהליכים החיוביים שעוברת המשטרה מגיע למפכ"ל היוצא, רוני אלשיך. אלשיך טעה כשדיבר בפומבי על חקירות ראש הממשלה נתניהו, במקום להרחיק את עצמו מהעיסוק בחקירות המתנהלות, אבל הוא עשה גם הרבה דברים טובים.

עוד כתבות

פנקוטה תירס ששודכה לפופקורן מקורמל  / צילום: ניצן רובין

בים בם בום: איך הפך התירס לאבוקדו החדש

אחרי הקורונה יהיה גל של מסעדות יוקרה, מתנבא השף שחף שבתאי, ורואה במסעדה החדשה שלו, סנונית ראשונה ● אחד הכוכבים בתפריט הוא התירס, שעכשיו בשיאו ● גם בגרסת פנקוטה תירס עם פופקורן מקורמל

דני רופ בקמפיין משרד האוצר / צילום: צילום מסך

על מה הולך הכסף? משרד האוצר - הקמפיין המושקע ביותר מבחינה תקציבית בשבוע החולף

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת האהודה ביותר בשבוע החולף היא של משרד הבריאות עם ישראל קטורזה ● מזגני טורנדו נותרת הזכורה

ראש הממשלה בשיחת טלפון עם נשיא ארה"ב ועם יורש העצר של איחוד האמירויות / צילום: קובי גדעון, לע"מ

משרד החוץ של עומאן: מברכים על ההסכם בין ישראל לאמירויות

בהודעה שפורסמה בטוויטר, נכתב שהיא מקווה שהמהלך יוביל להסכם "מקיף, צודק ובר-קיימא ולשגשוג בכל המזרח התיכון" ●  בראיון לרשת ב' הודיע יועצו של מלך בחריין כי "עד סוף שנת 2020 יהיו עוד מדינה או שתיים שיחתמו על הסכמים על ישראל, וההסכם יוביל לאפקט דומינו"

מלון דוד המלך. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: יורם אשהיים

למה חודש יוני היה מצוין לקבלנים, וה"מכה" של המשקיעים. כותרות הנדל"ן

נתונים שפרסם האוצר לרבעון הראשון מספקים תמונה עגומה עבור משקיעי הנדל"ן ● את מי מינה השבוע השר דרעי לעמוד באחת מוועדות התכנון החשובות בישראל, איך במלון המלך דוד הירושלמי מתמודדים עם הקורונה, וב"כסף בקיר" קיימנו דיון סביב השאלה האם זה הזמן הנכון להשקיע בחנות

ליאון רקנאטי / צילום: תמר מצפי

יצרנית המנועים של ליאון רקנאטי ומריוס נכט בדרך להנפקה לפי שווי של מיליארד שקל

החברה שבין בעלי המניות שלה נמנים מריוס נכט וליאון רקנאטי, פועלת בפיתוח מנועים חסכוניים ויעילים

אמיר ברמלי/ צילום: כדיה לוי

התכוון להימלט? אמיר ברמלי נעצר עד לתום ההליכים נגדו

הפרקליטות נימקה את בקשתה לעצור את ברמלי בקיומן של ראיות ישירות וקונקרטיות בעוצמה גבוהה במיוחד, המלמדות על כוונתו להימלט מן הארץ באופן מיידי, חרף צו איסור היציאה מן הארץ נגדו

פרופ' רוני גמזו צילום: איל יצהר

רוני גמזו הניח על שולחן הקבינט תוכנית אסקלציה לסגר

על אף שפרויקטור הקורונה מצדד בהצמדות לניסיון להפחית את התחלואה בהתנהלות הנוכחית, פרופ' גמזו התבקש להכין תוכנית לאפשרות של סגר ● גמזו הניח על שולחן הקבינט 3 תוכניות, בהן סגר חלקי ומלא

קו הרקיע של דובאי / צילום: שאטרסטוק

מקפצת יחסי הסחר: אלו ההיבטים הכלכליים של נרמול היחסים עם איחוד האמירויות

הנורמליזציה עם אחוד האמירויות תפגיש את המגזר העסקי הישראלי עם מושגים ונורמות שעד כמה לא היו מוכרות במחוזותינו ● ההסכם עשוי לשמש כמקפצה לכינון יחסי סחר עם שכנותיה של איחוד האמירויות, וגם לתיירות שלנו צפוי שיפור משמעותי, בעיקר לאחר משבר הקורונה

יורש העצר של איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד / צילום: AP

ההסכם עם איחוד האמירויות: פוטנציאל כלכלי ענק מול העולם הערבי כולו

הקשרים והיחסים שהתקיימו עד כה בין ישראל לבין העולם הערבי היו ברובם מתחת לפני השטח, ופה ושם יצאו לאור ● כעת, לאחר ההסכם עם איחוד האמירויות, האפשרויות הנפתחות בשווקים הערביים עבור החברות הישראליות הן עצומות ועשויות להגדיל באופן דרמטי את הייצוא הבינלאומי, ולכאן נכנס היתרון הכלכלי האמיתי של ההסכם

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

בדיקת קורונה ללא מגע בשדה התעופה: ככה זה הולך לעבוד

חברת בינה. AI, המפתחת מערכת לחישה מרחוק של סמנים רפואיים, הודיעה על תחילתם של שני ניסויי פיילוט עם שדות תעופה בעולם, לבדיקות קורונה ללא מגע

קניון TLV בתל אביב סגור בתקופת הקורונה. רבע מהמ”ר של מרכזי המסחר בישראל פתוח בשבת / צילום: איל יצהר, גלובס

הגבלות חדשות על המסעדות, שטוענות מצדן ל"מחטף פוליטי"

על רקע ההודעה החדשה שתאפשר התקהלות של עד 10 אנשים בשטח של עד 80 מ"ר, המסעדנים זועמים וטוענים שלהחלטה אין דבר וחצי דבר עם שמירה על בריאות הציבור  ● "ההחלטה מנוגדת להסכמות שלנו עם פרופ׳ גמזו על מתווה שיגובש בשקיפות ותוך כדי התייעצות מולנו"

בונים מחדש האתגרים של ענף הנדלן / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב, שאטרסטוק

הבעיות הבוערות של שוק הדיור: איך לטפל בתחום ההשכרה ומה עושים עם קרקעות חקלאיות

איך ייראו הבתים במציאות שבה אנשים רבים יעבדו מהבית, האם ההבטחות על קידום הפריפריה יהפכו למציאות ואיך ניתן להזרים מזומנים למשק בעזרת הגדלת מינוף ● בונים מחדש - האתגרים של ענף הנדל"ן, כתבה חמישית ואחרונה בסדרה

עופר מרום וגלית אבישי / צילום: תומר יעקובסון, תמר מצפי

לשירותכם זמנית: מה קורה בראשות הגוף שאמור להגן על הצרכנים

גלית אבישי בדרך לראשות המועצה לצרכנות (לפחות באופן זמני) לאחר שהגוף שאמור לשמור על האינטרסים של הצרכנים בישראל פועל מזה יותר משנתיים ללא מנכ"ל קבוע ● וגם: הפגנות נגד "היהודים באים", ליין הופעות במלון קורונה, ועוד ● השיחה

שביל הסלט / צילום: מיטל סטרז

רק החודש, הכול בעשר: פסטיבל תיירות בנגב, ברוח התקופה

סיורים חקלאיים וקטיף עצמי, סדנאות אצל אומנים, מרכזי מבקרים וחוות, פעילויות ספורט וטיולים מודרכים

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

צעד לעידוד השקעות: האוצר הודיע על "פחת-מואץ" בהיקף של כ-2 מיליארד שקל

במסגרת הוראת שעה יקבע, כי מכונות וציוד המשמשים לפעילות יצור בתחומי התעשייה בישראל יהיו זכאים לקבל פחת בשיעור כפול משיעור הפחת לו היו זכאים בגין נכסים אלו, ובלבד שסך כל הפחת לא יעלה על מחירו המקורי ובהתאם לתנאים שנקבעו בהוראת השעה

השופט (בדימוס) פרופ' עודד מודריק / צילום: כדיה לוי, גלובס

השופט בדימוס עודד מודריק: "לנתניהו יש סיכוי לזיכוי לפחות בתיק אחד, ההאשמות נגד ליאת בן ארי לא יועילו"

השופט בדימוס עודד מודריק, שהרשיע את יגאל עמיר ברצח רבין, זיכה את אולמרט בפרשת החשבוניות הפיקטיביות ולאחרונה השתתף לפרק זמן קצר בצוות ההגנה של נתניהו מדבר בראיון גלוי על הביקורת כלפי הפרקליטות, מערכת המשפט ואפילו על תיקי רה"מ

האריס וביידן בעימות בין המתמודדים הדמוקרטים על מועמדות המפלגה לנשיאות ארה"ב / צילום: Paul Sancya, Associated Press

אם אנשי הקמפיין של ביידן לא יתעשתו, הוא עלול למצוא את עצמו בשידור חוזר

הבחירות לנשיאות ארה"ב ייערכו בעוד שלושה חודשים, נצח במונחי בחירות, אך כבר עכשיו ניתן לזהות מגמות שונות בניהול הקמפיינים מצד שני המתמודדים ● למרות נקודת המוצא החלומית, ביידן עדיין בשלב למידת החומר ומולו פועלת מכונה משומנת

שיגור הלוויין של איחוד האמירויות / צילום: AP Photo, AP

עם לוויין בדרך למאדים ועם כור גרעיני חדש ונוצץ, האמירויות אומרות שלום

על סף יום הולדתו ה-50, איחוד האמירויות מפתח יומרות גלובליות נועזות ● הוא נוסד כדי להציל שבע נסיכויות חלשלשות, עכשיו הוא מנסה להציל את המזרח התיכון מאיראן ומבעלי בריתה

מירי רגב / צילום: מארק ניימן, לע"מ

מירי רגב: "הצלחנו בעבודה מאומצת לאפשר לישראלים להיכנס לשתיים וחצי מדינות"

רגב התייחסה למתווה הראשוני של פתיחת השמיים, ואמרה "ישראל מוגדרת כמדינה אדומה, ולכן רוב המדינות הירוקות לא ששות לקבל אותנו" ● ישראל מתכננת להפעיל טיסות לבולגריה, קרואטיה וחלקים מיוון כבר ב-18 באוגוסט

פורטנייט / צילום: shutterstock

"פורטנייט" נגד אפל וגוגל: תובעת את ענקיות הטק על שהסירו את המשחק מהחנויות שלהן

פורטנייט הציעה למשתמשיה שירות שיאפשר להם לשלם ישירות לחברה, תוך כדי מעקף של גוגל ואפל, ובתגובה החברות הורידו את המשחק מחנויות האפליקציות ● בתגובה, החברה יצאה לקמפיין ברשתות החברתיות ותובעת את ענקיות הטק