גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מכירת נוטרינו למדטרוניק: פריצת דרך בתחום הבינה הרפואית לרפואה בישראל

חברת מדטרוניק העולמית הודיעה אמש (ד') על רכישת חברת נוטרינו הלת' הישראלית-אמריקאית, תמורת 100 מיליון דולר ● בתחום המלצות התזונה לסוכרת פועלות מספר חברות מידע שהגיעו מהעולם הרפואי, והעובדה שנוטרינו הצליחה ליצור שיתופי פעולה עם כל החברות הגדולות בתחום מעידה שניתן לבדל חברה בתחום וליצור לה ערך ייחודי

מימין לשמאל: יונתן ליפניק, יעל גלסמן וד"ר ירון חדד / צילום: נוטרינו
מימין לשמאל: יונתן ליפניק, יעל גלסמן וד"ר ירון חדד / צילום: נוטרינו

חברת מדטרוניק העולמית הודיעה אמש (ד') על רכישת חברת נוטרינו הלת' הישראלית-אמריקאית, תמורת 100 מיליון דולר. נוטרינו הוקמה ב-2011 על ידי היזמים יונתן ליפקין וד"ר ירון חדד, וגייסה עד היום 10 מיליון דולר, משמואל סומך, ניו יורק איינג'לס, פרג וונצ'רס וקבוצת גנדיר.

נוטרינו החלה לפעול בתחום המלצות תזונה לטיפול במצבים רפואיים שונים ובראשם משקל יתר וסוכרת. התחום הוא תחרותי מאוד: תחום המלצות התזונה ומעקב אחר תזונה לשם ירידה במשקל מאופיין בריבוי אפליקציות שפיתחו חברות סטארט אפ שונות. בתחום המלצות התזונה לסוכרת, פועלות מספר חברות מידע שהגיעו מן העולם הרפואי. העובדה שנוטרינו הצליחה ליצור שיתופי פעולה עם כל החברות הגדולות בתחום, להתברג לתוך המוצר שלמדטרוניק ובסופו של דבר להירכש על ידה, מעידה על כך שניתן לבדל חברה בתחום הזה וליצור לה ערך ייחודי.

טביעת המזון האישית

המוצר שפיתחה נוטרינו לצרכן הסופי, היה "תזונאי וירטואלי", שהציע ללקוחות תוכנית תזונה מותאמת אישית על בסיס המטרות שלהם, הפרופיל הרפואי וסגנון החיים. כדי לטייב את המלצות התזונה שלה משתמשת נוטרינו במידע ממכשירים לבישים כדי להתאים את ההמלצה למצבו של המטופל בזמן אמת (למשל רמות סוכר בדם, או האם המטופל נמצא לפני או אחרי פעילות גופנית). כמו כן משתמשת האפליקציה בשירותי המיקום, כדי להמליץ על מנות המתאימות למטופל במסעדות באזור. עוד כוללת האפליקציה 'מאמן וירטואלי', אשר איתו יכול המטופל להתלבט בבחירת מזון. כמו כן כוללת האפליקציה מסכים בהם ניתן לתעד את התזונה בפועל, התעמלות, שתיית מים, שינה ורמות לחץ נפשי.

המטרה היא להבין את ההשפעה המדוייקת של מזונות שונים על גופו של אדם מסויים, מידע אותו מכנה החברה ה" FoodPrint " האישי של כל מטופל. המערכת כולל גם מפענח המאפשר ללמוד מה אכלת מתוך צילום של המנה.

בתחום הסוכרת, המערכת מאפשרת לצרכנים לדרג את הארוחות שלהם על פי התגובה הגופנית שהם חשים למזון, ותוך שהאלגוריתם לוקח בחשבון פרמטרים נוספים כמו רמות אינסולין.

הרכיב המשמעותי במוצר של החברה הוא מנוע הבינה המלאכותית שלה. החברות הגדולות שיצרו איתה שיתופי פעולה, התעניינו ביכולות שפיתחה לאתר את יחסי הגומלים המדוייקים בין תזונה, פעילות, בריאות וגורמים אחרים, כדי לטייב את המלצות התזונה והטיפול. הניתוח נשען לא רק על המידע שנאסף מהמשתמש, אלא גם על ניתוח מאמרים מקצועיים בתחום התזונה ועל מידע הנאסף מהסמארטפון באופן פסיבי, כלומר ללא פעולה של המשתמש .

מדטרוניק מתעניינת באפליקציה של המוצר ספציפית לתחום הסוכרת. היא רואה בו רכיב משמעותי בפעילות שלה בתחום ה"לבלב המלאכותי", מערכת שכוללת מדידה רציפה של רמות הסוכר בדם, חישוב אוטומטי של מנת האינסולין שיש להזריק למטופל והזרקתה באופן אוטומטי על ידי משאבת אינסולין, מבלי שהחולה עצמו מעורב בתהליך. הפיתוח של מערכת "סגורה" כזו התעכב עד היום שכן המערכות האוטומטיות לא הצליחו להגיע לדיוק בהמלצת המימון של האינסולין, המבוססת על פרמטרים רבים ושונים כמו ההרכב המדוייק של המזון שנצרך, הפעילותה גופנית, רמותה עייפות, הטמפרטורה בחוץת, אפילו רגשות המטופל. לעומת זאת החולים עצמם הצליחו להגיע להערכה אינוטואיטבית של המנה הדרושה בשכלול גס של הפרמטרים יחד, באופן שמערכת אוטומטית לא הצליחה לשחזר עד כה - עד עידן הביג דאטה ולמידת המכונה.

נוטרינו מנוהלת על ידי יעל גלסרמן, לשעבר סמנכ"ל שיווק בחברת הטלהרפואה המצליחה American Well ובחברת המכשור הרפואי הישראלית סנסיבל מדיקל. בעבר אמרה גלסרמן ל"גלובס" כי: "האפליקציה העצמאית שלנו היא בעיקר כלי לאיסוף מידע. היא איננה המודל הכלכלי של החברה, אלא המוצרים המשותפים. החברות השותפות קונות את השירות שלנו, שכולל גם גישה למאגרי נתונים" .

שיתוף הפעולה בין נוטירנו ומדטרוניק החל ב-2015. ב-2018 הודיעה מדטרוניק על השקת פלטפורמה מתוצאת נוטרינו, תחת השם מדטרוניק, כאמצעי לתיעוד תזונה ופעילות עבור מערכת ניטור הסוכר שלה לחולים סוכרתיים.

הטענה הזו, כאמור, משותפת גם לחברות אחרות, אולם שיתוף הפעולה תחילה ועכשיו גם הרכישה, מעידים כי נוטרינו הצליחה באמת לפתח את האלגוריתם וליישם אותו בצורה בעלת ערך לחברת הענק.

יצויין כי גם חברת דרים מד הישראלית פועלת בתחום של אלגוריתם שעומד בבסיס מערכת "לבלב מלאכותי", ויהיה מעניין לעקוב אחרי התרחש במערכת היחסים העסקית הזו בעקבות הרכישה. 

נוטרינו תהפוך להיות חלק מפורטפוליו מוצרי הסוכרת של מדטרוניק. היום אמרה מדטרוניק בעקבות הרכישה כי: "נוטרינו פיתחה אלגוריתמים לניבוי תגובת רמות הסוכר בדם למזונות שונים. על ידי שילוב בין היכולות הללו לבין עם ניטור גלוקוז רציף, נוכל להגיע למערכת סגורה, וכך להפחית את העול הפיזי והנפשי המשמעותי ממנו סובלים אנשים עם סוכרת. "המערכת של נוטרינו תעניק לנו בידול בשוק הסוכרת ותאיץ את ההתקדמות שלנו בתחום.

המוצרים הם במידה מסויימת משלימים, כאשר נוטרינו מנתחת את השפעת המזון על רמות הסוכר, וזהנו פרמטר אחד שדרים מד יכולה לקחת בחשבון, בהמלצה על מינון האינסולין הרצוי".

זוהי הרכישה השניה של מדטרוניק בתוך מספר חודשים, והא מגיעה אחרי כמה וכמה רכישות שביצעה חברת המכשור הרפואי בישראל בעשור האחרון, ועל רקע כוונתה להקים בישראל שני מרכזי פיתוח חדשים בשנים הקרובות.

בין הרכישות האחרונות: מזור רובוטיקה שנרכשה ב-1.64 מיליארד דולר לאחר תקופה של שיתוף פעולה, ויז'ן סנס שנרכשה ב-75 מיליון דולר, רכשית קובידיאן שהפכה אותה לבעלים של סופרדיימנשן, גיוון אימג'ינג ואורידיון ו-וונטור. בשנות ה-90 ביצעה החברה מספר רכישות נוספות, ביניהן חברת אודין ביקנעם שהפכה למרכז פיתוח משמעותי עבורה. כמו כן מדטרוניק שותפה בחממת הבריאות הדיגיטלית MindUp בחיפה, וכן השקיעה במספר קרנות הון סיכון ישראליות, ובחברות כמו איתמר מדיקל, ביוקונטרול (שנסגרה) ואחרות.

נוטרינו יוצגה בעס'רה על ידי עו"ד שירה עזרן ממשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ומדטרוניק יוצגה על ידי עוד" דיוויד אוסבורן ועזרא גרוס מיגאל ארנון ושות'.

עוד כתבות

מטוס של וירג'ין אטלנטיק / צילום: Shutterstock

חברת התעופה הבריטית וירג'ין אטלנטיק הגישה בקשה להגנה מפני נושים

הבקשה הוגשה בבית המשפט בניו יורק במסגרת הליך צ'פטר 15 שמטרתו לאפשר לחברה זרה להגן על נכסיה מפני הליך של הקפאת הליכים ובעקבותיה, כניסה לפשיטת רגל ● ● לחברת דלתא 49% ממניות החברה ● בחודש אפריל החברה האחות וירג'ין אוסטרליה נכנסה גם היא להליך של חדלות פירעון

איילת שקד בהצעת חוק פסקת ההתגברות, היום / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הכנסת דחתה את הצעת פסקת ההתגברות ואת ועדת החקירה בפרשת הצוללות

פסקת ההתגברות נדחתה ברוב עצום של 71 נגד 5 ● 19 ח"כים תמכו בהקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות, אך 48 התנגדו ● חברי הליכוד נעדרו מההצעה על פסקת ההתגברות, וחברי כחול לבן נעדרו מההצעה להקים ועדת חקירה על הצוללות

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

פתיחה ירוקה בוול סטריט; אכזבה מסקר המשרות בסקטור הפרטי

סקר המשרות של ה-ADP אכזב עם עלייה של 167 אלף משרות בלבד ● רוברט כרמלי, ראש דסק חו"ל בפעילים ניהול תיקי השקעות: "שני סקטורים בולטים לטובה עם גידול ברווחיות: סקטור התשתיות וענף הרפואה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו מציג תוכנית מענקים במשרד ראש הממשלה בירושלים / צילום: קובי גדעון, לע"מ

“חשוב לשדר יציבות והמשכיות ולייצר תקציב לשנה ושלושה חודשים”

לבחור בתקציב דו שנתי ומיד, לתמרץ את החלשים ולא את החזקים, להגדיל תקציבים לחינוך, בריאות ותחבורה ולהשקיע בהסבות ובהכשרות מקצועיות ● "גלובס" מארח פאנל מומחים יומי בניסיון לסגור את הוואקום ולסייע במציאת פתרונות יצירתיים לקורונה הכלכלית ● סוגרים את הוואקום 

מנהטן / צילום: שאטרסטוק

חברת הנדל"ן הזרה דה זר.אס.איי בוחנת הנפקה של סדרת אג"ח חדשה

לחברת דה זר.אס.איי שתי סדרות אג"ח (ג'-ד') בהיקף כולל של 1.79 מיליארד שקל (במונחי קרן), שנסחרות בבורסה בת"א

מתקן גידול של תיקון עולם / צילום: יח"צ

קבלת קנאביס רפואי תעבור מרישיון למרשם של רופא מומחה

כך אמר היום סגן שר הבריאות יואב קיש בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת ● קיש: "לא נייצא גרם אחד של קנאביס לפני שנסדיר את המחיר בישראל"

אמיר כוכבי / צילום: כדיה לוי

מדיניות חדשה בהוד השרון תאפשר תוספת 6 קומות בפרויקטי תמ"א

מסמך מדיניות חדש שמקדמת העירייה, מבהיר כי בעירייה מעדיפים לקדם פרויקטי תמ"א 38 במסלול הריסה ובנייה, על פני חיזוק ● לפי המסמך יש פוטנציאל בעיר לבניית כ-1,800 דירות חדשות במסגרת תמ"א 38

יצחק תשובה / צילום: יוסי כהן

אלעד גרופ של יצחק תשובה מוכרת את החברה הבת אלעד קנדה בכ-380 מיליון דולר

הרוכשת, קבוצת רסטר מנג'מנט הקנדית, תשלם בשלבים סכום שמשקף לחברה שווי כולל של 587 מיליון דולר ● לאלעד קנדה חוב של 771 מיליון שקל למחזיקי האג"ח, כשאלעד גרופ עצמה חייבת 659 מיליון שקל למחזיקי אג"ח פרטיות

אמיר ברמלי/ צילום: כדיה לוי

אמיר ברמלי נעצר בחשד לפרשת הונאה חדשה

רשות ני"ע טוענת כי קיים חשש קונקרטי שברמלי יימלט מהארץ ● על פי החשד, בזמן שברמלי מחכה להכרעת דינו בתיק שבו הוא מואשם בהונאת משקיעים, הוא המשיך לבצע עבירות דומות

טריידר ג׳ו. הטריק שמאפשר לתת תחושה שהמבחר גדול שמור לטקטיקה שמוכרת מתחום האופנה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סופרמרקט עם מעריצים מושבעים - מהו סוד ההצלחה של טריידר ג'ו?

ההצלחה האדירה של טריידר ג'ו מתבססת על חשיבה שמאפיינת יותר עסק חברתי קטן מתאגיד אמריקאי ענק ● מה גורם לאנשים לכתוב עליה שירים, לשוחח עליה בלי סוף ברשתות חברתיות ולהתגאות בכך שרכשו שם מוצרים? ● אורחים מנתחים מהלכים שיווקיים מעבר לים 

וברט לוקאסיו, מייסד ומנכ"ל לייבפרסון  / צילום: אתר החברה

לייבפרסון מזנקת בבורסה; המנכ"ל: "הביקוש צמח משמעותית ברבעון השני"

התחזית המעודכנת של לייבפרסון לשנת 2020 היא להכנסות של 357-361 מיליון דולר השנה, צמיחה של כ-23% ביחס ל-2019 ● ברבעון השני הכנסות לייבפרסון צמחו ב-29.1% ל-91.6 מיליון דולר

מיכה קאופמן, מנכ"ל פייבר / צילום: יחצ

פייבר מפתיעה עם מעבר לרווח מוקדם מהצפוי, ומעלה שוב את התחזית השנתית

חברת הטכנולוגיה נהנית ממגמת המעבר לעבודה מהבית עקב הקורונה, ותוצאות הרבעון השני משקפות זאת: ההכנסות צמחו בכ-82% מהרבעון המקביל ועקפו כל התחזיות

דורית סלינגר / צילום: איל יצהר

זה התפקיד החדש של הממונה על שוק ההון לשעבר

וגם: טאואר מבקשת את אישור בעלי המניות להעלות את שכר המנכ"ל ראסל אלוונגר ב-5% ● השיחה

יו"ר קודאק ג'ים קונטיננזה חותם על עסקת ייצור תרופות / צילום: JAMIE GERMANO/ROCHESTER DEMOCRAT AND CHRONICLE via, רויטרס

רשות ני"ע האמריקאית בודקת האם קודאק גרמה במכוון להקפצת המנייה

קודאק העבירה לגופי חדשות מידע על ההסכם בהיקף 765 מיליון דולר עם הממשל האמריקאי לפני ההודעה הפומבית ● אלה פרסמו את המידע ואז הסירו אותו לבקשת החברה ● עכשיו הרשות בודקת איך החברה ניהלה את חשיפת ההלוואה, שגרמו למנייתה לזנק

שלט "להשכרה" מונח על רצפת עסק שסגר. המשבר הכלכלי גרם לעסקים רבים לפשוט רגל / צילום: כדיה לוי, גלובס

בעלי עסק קטן? פייסבוק תשמח לסייע לכם (אבל בתנאי שאתם בתל אביב)

בימים אלה משיקה פייסבוק תוכנית מענקים לעסקים קטנים, שתעניק סך כולל של למעלה מ-1.3 מילון דולר לעסקים קטנים בישראל, ואחת המגבלות לקבלתו היא במיקום העסק ● מתברר שפייסבוק העולמית תפעיל את תוכנית המענקים, אך רק בערים שבהן יש לה משרדים או בסמוך אליהם

תום ליבנה, מנכ”ל ואחד ממייסדי חברת ורביט / צילום: שלומי יוסף, גלובס

“הדבר המסוכן אצלנו זה שיש הרבה הזדמנויות וצריך לא להתפזר”

תום ליבנה, מנכ"ל מפתחת התמלול האוטומטי ורביט, מספר ל"גלובס" למה המשקיעים נרתעו בהתחלה, מדוע אינו מעוניין שיוטיוב תהיה לקוחה בולטת ואיך מגיעים להובלת סטארט-אפ מבטיח אחרי שירות בצנחנים ולימודים לא טכנולוגיים

מכרה זהב בארגנטינה, שנמצא בבעלות החברה הקנדית Barrick Gold   / צילום: MARCOS BRINDICCI, רויטרס

הזדמנות פז? כל הדרכים להשקיע בזהב

הזהב יכול לא רק לסייע בפיזור בתיק ההשקעות, אלא גם לשמש כלי גידורי בתקופה הצפויה לנו בשוקי ההון בשנים הבאות ● איך נחשפים למתכת היקרה ברמות שונות של סיכוי-סיכון? ● טור שני בנושא השקעות בזהב

מנכ"ל אורמת, דורון בלשר / צילום: ניר סלקמן

אורמת עקפה את התחזיות: רווח של 23 מיליון דולר ברבעון השני

השיפור ברווחיות מגזר החשמל סייע לחברה להציג תוצאות טובות ברבעון השני למרות השפעות משבר הקורונה ● במהלך הרבעון גייסה כמיליארד שקל באג"ח והודיעה על רכישת חברה, והיא מצפה לחידוש הפעילות בתחנת הכוח המושבתת בהוואי בהמשך השנה

מפרץ חיפה / צילום: תמר מצפי

חיים על חבית נפץ: האם אסון ביירות יכול לקרות גם במפרץ חיפה?

לפי סקר הסיכונים המצרפי של המשרד להגנת הסביבה, באזור מפרץ חיפה ישנם כ-1,500 מקורות סיכון, ומוחזקים בו כ-800 חומרים מסוכנים ● "מה שקרה בביירות זה פעמון אזעקה עצום שמצלצל באוזנינו היום וקורא לנו לפעול להוצאת התעשייה המזהמת ממפרץ חיפה", כך לפי ח"כ מיקי חיימוביץ'

הבית החכם של בזק / צילום: יח"צ

בזק משדרגת את שירות הבית החכם עם יותר גלאים באפליקציה אחת

השירות החדש כולל ניהול גלאים ומתגים חכמים, בהם מצלמה חכמה, גלאי מזגן, מתג דוד, מתג תאורה ועוד ● בשלב ראשון השירות יהיה פתוח לעזרים קוליים רק דרך סירי של אפל ולא יאפשר חיבור שירותים חדשים חיצוניים שאינם של בזק