גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מול כותל אטום של גברים

כך הודרו העיתונאיות מסיקור הביקור של סגן הנשיא פנס בכותל

סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, בביקורו בכותל / צילום: רונן זבולון, רויטרס
סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, בביקורו בכותל / צילום: רונן זבולון, רויטרס

מדינת ישראל הפכה אתרים מרכזיים, כמו הכותל ויד ושם, ליעדי חובה למנהיגים מן העולם שמגיעים אלינו. יחד עם הפריחה ביחסי החוץ של המדינה מגיע גם סיקור ותיעוד של אותם הביקורים. אז מי מתפלא שעיתונאיות ישראליות מתייצבות לעבודה ברחבת הכותל ודורשות עמדה שווה לסיקור ותיעוד כמו עמיתיהן הגברים?

האמת היא שחייבים להיות מופתעים שבשנת 2018 עניין מגדרי שכזה הופך בכלל לסיפור.

מה שאמור היה לקרות אתמול, כאשר הגעתי לכותל המערבי מטעם "גלובס" כדי לסקר את ביקורו של סגן הנשיא האמריקאי, מייק פנס, הוא שאקבל יחס נורמלי, רגיל ושוויוני. ברגע הראשון כאשר הבנו, אני וחברותיי העיתונאיות, שבחרו להציב אותנו באופן שונה ומרוחק מאשר הגברים - פנינו לקבל הסבר ותיקון של המצב. אנשי השגרירות האמריקאית, שהזמינו אותנו, אמרו שלא מדובר בהחלטה שלהם, אלא של רב הכותל.

וכך ניצבנו, עיתונאיות ישראליות וזרות, מול כותל אטום. כותל של גברים מנותקים מצרכי העבודה והתנועה במרחב של נשים בישראל. הועמדנו באופן שונה ומגביל מהותית לעומת עמיתינו הגברים, עיתונאים וצלמים, שהוצבו על בימת סיקור מדורגת. קבוצת העיתונאיות הוצבו ברמפה מופרדת, צמודה מאחור, כך שהגברים כולם בגבם אלינו וחוסמים לחלוטין את קו הראייה והצילום.

בעת הגעתנו למקום, מחינו באופן מידי מספר עיתונאיות: נוגה טרנופולסקי מהלוס אנג׳לס טיימס, יעל פרידסון מידיעות אחרונות, היידי לוין מ-AFP ועוד. במשך שעה ביקשנו מאנשי שגרירות ארה״ב, אשר הזמינו אותנו לסקר את האירוע לשנות את הסידור כך שנוכל לשבת בשורה הראשונה או השנייה במקביל לעמיתנו הגברים - ונעננו בשלילה מוחלטת. וכך עמדנו שם בתנאים לא-תנאים.

כאשר סגן הנשיא פנס סיים לגעת באבני הכותל, הוא סב לאחור ופנה לשיחה עם רב הכותל, שמואל רבינוביץ. בשלב הזה העיתונאים והצלמים הגברים יכלו לנוע ממקומותיהם ולהתקרב לצלם ולתעד. והנשים? נשארו מאחורי גדר, תקועות.

המצב הזה, שבו עיתונאיות מקבלות יחס מפלה ומדיר לעומת חבריהן למקצוע הגברים לא מתאים למדינה מערבית ודמוקרטית בשנת 2018. הכותל נוקה מאנשים לקראת בואו של סגן הנשיא, כך שלא התקיימה תפילה במקום, וגם אז - מי שמגיעה לסקר ולעבוד לא צריכה להידחק אחורה רק בשל היותה אישה.

החלטנו ב"גלובס" לפנות לערכאות ולהסדיר את המצב ואתמול שלחנו מכתב התראה לפני תביעה לרב הכותל ולשגרירות האמריקאית על הפרת חוק איסור אפליה במוצרים ושירותים. בניגוד לנטען על ידי רב הכותל, סידור הסיקור בעת ביקור הנשיא טראמפ בכותל היה שונה ושוויוני. אני אמנם לא נכחתי באותו האירוע, אך כך דווח לי.

למרות שהקושי שלנו היה מול הממסד, רב הכותל והשגרירות האמריקאית שהיו אחראים להתרחשות, יש להוסיף מילה לעמיתינו צלמי העיתונות, השדרנים והכתבים, שבעודם ניצבים בקו ישיר וקרוב להתרחשות - הם לא טרחו להעיף מבט מעבר לכתפם.

עמיתי היקרים, גיליתם אדישות, בבחינת "אלה הם הכללים" ו"ככה זה בחיים". התנהגות סולידרית הייתה עשויה לאפשר גם לנו הנשים לעבוד, בדיוק כמוכם. בפעם הבאה תסתכלו סביבכם ותגלו מה באמת קורה.

מרב הכותל מסר בתגובה כי "סדרי הסיקור תאמו לאלו בביקורו של הנשיא דונאלד טראמפ ולא היה כל שינוי בעניין. הצילומים נערכו ברחבה התחתונה, שהיא מקום תפילה ובית כנסת שיש בה הפרדה בין גברים לנשים בכל יום ובכל סוג אירוע. אין בכך כל חדש ומעולם לא היה על כך עוררין. גם המחלוקת הציבורית הנידונה בבית המשפט העליון בעניין ההפרדה אינה על רחבת התפילה, שבה ביקר סגן נשיא ארה"ב. אנחנו מוחים על הניסיון להכניס את המחלוקת הזו לביקורו של סגן הנשיא".

עוד כתבות

לצעירים נגמרים מקומות העבודה בעקבות המשבר הכלכלי והאבטלה מזנקת / צילום: כדיה לוי, גלובס

מענק לכל אזרח: כמה כבר קיבלו והאם יש סיבה לדאגה אם הכסף עדיין לא הגיע?

מתוך כ-6.5 מיליארד שקל שולמו עד כה כ-61.4% ● המענק של 750 שקל למבוגרים שולם עד כה למחצית מהזכאים

בני גנץ ופרופ' שמואל שפירא / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

גנץ: המכון הביולוגי יחל בניסוי בבני אדם לחיסון לקורונה אחרי החגים

שר הביטחון ערך היום ביקור במכון הביולוגי בנס ציונה, והודיע כי הניסויים הראשונים לחיסון לנגיף הקורונה שמפתח המכון עברו בהצלחה, ושלאחר חגי תשרי יחלו ניסויים בבני אדם

מתקן ההתפלה בשורק. /  צילום: מוטי יאיר

חמש קבוצות מישראל, מספרד ומסין במכרז להקמת מתקן ההתפלה בגליל

הקבוצות, בהן גם IDE שזכתה במכרז למתקן שורק 2, יתחרו על הקמת מתקן ההתפלה החדש בגליל המערבי, שיחל לפעול ב-2024 ויהיה המתקן השביעי בישראל ● גם שותפות של האצ'יסון אלקטרה וקרן נוי משתתפת במכרז

ראשי הסיעות החרדיות, השרים יעקב ליצמן ואריה דרעי ויו״ר ועדת הכספים ח״כ משה גפני בישיבת תיאום / צילום: דובר סיעת יהדות התורה

ליצמן, דרעי וגפני: לא נשתף פעולה עם הקדמת בחירות

שלושת ראשי הסיעות החרדיות בכנסת כינסו היום ישיבה לתיאום עמדות נוכח משבר התקציב, שבסופה הכריזו כי "העברת תקציב מדינה הינה צו השעה"

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

תהפוך לישראלית הגדולה בוול סטריט? Wix צומחת מהר במספר המשתמשים ובהכנסות, אבל גם הפסדיה גדלו

המניה טיפסה מתחילת השנה ביותר מ-150% לשווי 16.7 מיליארד ד' ● ברבעון השני צמחו ההכנסות ב-27%, אך עלייה חדה בהוצאות השיווק והמכירה הובילו להפסד של 58 מיליון ד' ● נשיא החברה ניר זוהר: "המעבר לשימוש יותר עמוק של עסקים קטנים באינטרנט קרה מהר בגלל הנחיצות שנוצרה"

בנימין נתניהו ויאיר לפיד / צילום: עמוס בן גרשום-לע"מ, עדינה ולמן-דוברות הכנסת

"הלחצתי אותך": עימות בין נתניהו ולפיד בכנסת

ראש הממשלה הגיע לכנסת במסגרת דיון שיזמו 40 ח"כים מהאופוזיציה, ובחלק ממנו תקף אישית את יו"ר האופוזיציה: "היית כתב במחנה, היום אתה צייצן במחנה" ● לפיד: "אתה כבר לא בנוי לזה"

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

יותר מ-200 אלף מובטלים חדשים מאז אפריל

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

טכנולוגיית רדאר לטווחים ארוכים עבור ענף הרכב של הסטארט-אפ RFISee / צילום: יח"צ

הסטארט-אפ הישראלי RFISee מכניס לכלי רכב טכנולוגיית רדאר של מטוס קרב

מהנדסי החברה הצליחו לפתח פתרון המבוסס על טכנולוגיית Phased-Array, המשמשת במערכות צבאיות חדשניות דוגמת מטוס הקרב F-35 ובמערכות הגנה אווירית נגד טילים ולהביא את החיישנים לרמת המחירים של חיישני רכב הקיימים בשוק

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן והנגיד אמיר ירון. הבנק המרכזי מסייע למערכת הפיננסית / צילום: רמי זרנגר, רפי קוץ

בנק ישראל מרגיע: הפסדי האשראי בבנקים עשויים לזנק פי 10, אבל אין חשש ליציבות המערכת

המודל של הבנק לא פוסל אפשרות שהפסדי האשראי בתרחיש הקיצון החמור יגיעו ל-10 מיליארד שקל ● בבנק המרכזי מזהירים מהפגיעה במשקי הבית ובעסקים קטנים ובינוניים, שחשיבותם לבנקים עלתה

פרופ' רוני גמזו / צילום: ליאור צור, יח"צ

פרופ' גמזו: "עוברים למודל הרמזור. רשויות יהיו אחראיות לגורלן"

פרויקטור הקורונה הציג את עיקרי תוכנית "מגן ישראל" ● הדגש: טיפול בערים עם רמת תחלואה גבוהה ● "לסגור את הערים האדומות, זה לא דבר שתמיד עובד. צריך להיכנס פנימה לתהליך אינטנסיבי"

מיקי חיימוביץ', יו"ר ועדת הפנים ואיכות הסביבה / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

56% מהקנסות על כריתת עצים בכלל לא נגבו

ועדת הפנים והסביבה של הכנסת הציגה נתונים מדאיגים באשר לכריתת עצים בישראל ● המדינה לא טורחת לגבות קנסות על כריתת עצים שלא כחוק ● תקנות בנושא נטיעה חלופית היו צריכות להיכנס לתוקפן לפני 7.5 שנים, עד עצם היום הזה לא אושרו ● כך כורתים עצים בישראל ללא סנקציות ובקלות יתרה

יצחק תשובה / צילום: פביאן קלדורף, יח"צ

מגדל ועמיתים יצטרפו לרפק ברכישת תחנות הכוח של דלק

העסקה, בהיקף של 367.5 מיליון שקל, אמורה לסייע לקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, להשלים את מכירתה של דלק ישראל

אום אל פאחם / צילום: גיא נרדי

הישובים הערביים בוואדי עארה לבג"ץ: דורשים להיכלל באזורי העדיפות הלאומית

עתירה לבג"ץ של מספר ארגונים, מבקשת התערבות של בית המשפט בהגדרת ישובים מהמגזר הערבי ברשימת אזורי העדיפות ● לטענתם הדבר יאפשר להם לשלם דמי חכירה מופחתים, ולקבל סבסוד בהוצאות תכנון ופיתוח

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אי.די.בי סגרה את משרדיה לאחר שאלשטיין ועובדים נוספים נדבקו בקורונה

הקבוצה סגרה את משרדיה בבניין ToHa בת"א ● בין הנדבקים במחלה לצד בעל השליטה אדוארדו אלשטיין נמצא גם מנכ"ל דסק"ש דורון כהן

פריסת סיבים אופטיים / צילום: איל יצהר, גלובס

הממשלה תאשר ביום ראשון את מתווה הסיבים האופטיים

בזק הסכימה להיערך לפרויקט הסיבים בעקבות התחייבות ממשרד תקשורת לבטל הפיצול בין ספק לתשתית באינטרנט

בנימין נתניהו / צילום: Matt Rourke, Associated Press

נתניהו: "קונים אופציות על תרופות, ובכך מממנים את פיתוח החיסונים"

בביקור בבית החולים שערי צדק, התייחס היום נתניהו לפיתוח החיסון במכון הביולוגי ואמר כי הוא הנחה "אותם להקים כבר את מפעל הייצור"

רוני חזקיהו, החשב הכללי באוצר, אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: דוברות האוצר, רפי קוץ

למה מפלס החששות בבנק ישראל בעלייה ומדוע באוצר מעדיפים לגייס כסף מעבר לים

כדי לממן את הגירעון התופח צריך לגייס כסף גדול, אבל ייתכן שבאוצר פונים יותר מדי להלוואות יקרות בחו"ל • בינתיים בנק ישראל צופה שהגרוע מכל עוד לפנינו בכל הקשור לכלכלה הריאלית ונוקט צעד שעשוי דווקא לפגוע במאמץ להגדלת האשראי • שלוש הערות על המשבר הפיננסי

יואב גלנט \ צילום: איל יצהר

שר החינוך גלנט הבריז מישיבת ועדת החינוך, היועמ"ש נזף בו

ח"כ משה ארבל התלונן בפני היועץ המשפטי לממשלה  על כך ששר החינוך יואב גלנט בחר להיעדר מישיבת ועדת החינוך בנושא פתיחת שנת הלימודים ● המשנה ליועמ"ש לעניינים חוקתיים השיב: "אי התייצבות עובדי מדינה להזמנת ועדה של הכנסת מהווה עבירת משמעת"

ראש הממשלה בנימין נתניהו מציג את תוכנית המענקים / צילום: קובי גדעון, לע"מ

האם נותר כלכלן רציני אחד שיתמוך בתוכנית המענקים של בנימין נתניהו?

מעניין אם פרופ' אבי שמחון - הכלכלן הרציני היחיד שהיה תומך בתוכנית הכלכלית - חושב עדיין שמדובר בתוכנית טובה

תוכנית למאות דירות להשכרה בדרום מזרח אשדוד / הדמיה: אפרים כוינה

הופקדה תוכנית למאות דירות להשכרה בדרום מזרח אשדוד

מדובר בתוכנית ששמה "מתחם הצעירים", שאותה מקדמת העירייה ● כחלק מהתוכנית ייבנו 440 דירות בייעוד של שכירות לטווח ארוך