גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הדרמה של המנהיגות הנשית

מה קורה כשנפגשות שתיים מתוך שלוש המהפכות הגדולות של המאה?

שער ליידי גלובס
שער ליידי גלובס

טור העורכת בגיליון "50 המשפיעות" של "ליידי גלובס"

1. יש מי שאומר לי שזה גיליון כפוי-טובה. אני יכולה להבין את זה. 50 נשים בטוחות שזה מגיע להן, ועוד 05 לפחות שנשארו מחוץ לרשימה, מאוכזבות.

אבל יש גם דרך אחרת להסתכל על זה, ולהוריד את מפלס המרמרה. עצם זה שיש כיום, במציאות הישראלית, לפחות 100 נשים שנמצאות בעמדות ההנהגה הבכירות ביותר, היא התפתחות שהייתה בדיונית במושגים של העשור הקודם.

וזה מה שמעולה בזה. זו האמירה המרעישה.

היום כבר לא צריך לגרד בכוח. הן פשוט שם, גלריה מפוארת של נשים שהגיעו לפסגת המערכות הכי חשובות במדינה. ועל הדרך הן תופרות את המערכה לשוויון מגדרי.

אחרי האנטיביוטיקה והמחשב, המהפכה השלישית ששינתה הכול במאה ה-20 היא הפמיניזם. ואחד הביטויים של המהפכה הזו בישראל, הוא המסמך שלפניכם.

יש אימפקט לאוצרת הזו, לקיבוץ ההישגים, כי החיבור יוצר גשטלט, שהוא הרבה יותר מסכום חלקיו. איזו מנהיגות נשית עוצמתית צמחה פה.

ומה קורה כשנפגשות שתיים מתוך שלוש המהפכות הגדולות של המאה?

קורית ד"ר קירה רדינסקי, אשת השנה שלנו, כוהנת האלגוריתמים המבריקה, שממציאה את העתיד מחדש.

אנחנו חיים בעידן שנשלט על-ידי חנונים, טיפוסים שלמדו מדעי המחשב. עכשיו, וזו הבשורה, מצטרפות גם חנונות. כך מצטלבות המהפכה הפמיניסטית ומהפכת המידע.

2. בכל שנה מחדש, כשאנחנו עוברות על כל העמודים המוכנים לפני הירידה לדפוס, גל התרגשות גואה בנו. כשכל הנשים מתחברות למסכת אחת שפורטת על עצב חשוף, ונוגעת במקומות קמאיים של אני קולקטיבי נשי. הפעם זה היה חזק במיוחד, מצד שני, כבר תשע שנים אני אומרת את זה.

עבור ציבור גדול מאוד של נשים, המשפיעות הן מגדלור, הן פילסו לכולנו את הדרך. אבל האם הן באות לשנות משהו בנוסף למאזני הרווח של התאגידים שהן מובילות? האם בוקע מהן קול מוסרי וחברתי צלול וברור?

3. אלה נשים שעשו את זה בגדול. אבל אותי (הצוות כבר מכיר את המנטרה) מעניינות בעיקר הקוראות. איך העשייה הזו קשורה אליכן? מה אתן יכולות ללמוד ממנה? איך המנהלות שהגיעו לפסגה יכולות להעצים אתכן?

וזו בעצם השאלה שאנחנו רוצים לענות עליה בגיליון: איך חושבות אלופות? מה עובד בשבילן?

היה חשוב לנו לרכז כמה שיותר כלים מנטליים וניהוליים שהתבררו כאפקטיביים להשגת ביצועים טובים יותר. כבר נתקלתי באנשים שהיו להם רעיונות גדולים, אבל לא ידעו לגרום לדברים לקרות, לא הצליחו לייצר ערך.

אם יש משהו שלמדתי משנים של עיסוק במנהיגות, הרי שהנכס הכי גדול של מובילים הוא אחד: הגישה. פרדיגמות חשיבה מסוג מסוים מייצרות התקדמות. אז מה מייחד אותן?

דבר ראשון: הן מתפתחות מיום ליום. יש להן דחף אדיר ללמוד וגמישות מחשבתית. הן מתוכננות עד לדקה, מטפלות במשימות בצורה שיטתית, נטולת דחיינות. הן חושבות מה כן ולא מה לא. הן מתאמצות להקשיב, להתייעץ, וליישב אי הבנות בדרך של דיאלוג בונה. מרבצי האגו של גברים הם מטרד לא הכרחי עבורן, הן מרפררות למשימות אמיתיות.

ועוד משהו שאולי יפתיע אתכן: אצל הרבה מהן מצאתי עליונות פיזיולוגית. הן יותר חזקות פיזית. יש להן הרבה יותר אנרגיה. הן גם זקוקות לפחות שעות שינה. הרבה פחות.

4. לכאורה, הן נדמות כפקעת של שאפתנות וכוח. אבל אם רק ידעתם משהו על המתחולל מאחורי הקלעים, שם זה סיפור אחר לגמרי. מעט מאוד נשים ברשימה מצוידות בביטחון העצמי שהייתם מצפים מהן במעמדן.

לפעמים נראה שהיחס כמעט הפוך. ככל שהן נוסקות, החרדות נוגסות בהן נתח גדול יותר. יש להן עכשיו הרבה יותר מה להפסיד,

וכל חשיפה היא כקריעת ים סוף עבורן.

5. המימוש העצמי של האינדויבידואל הוא הנושא הגדול של המודרניות. והמשפיעות הן, אולי, התגלמות המימוש העצמי. ועדיין הן, שכל חייהן מרוץ מכשולים אחד מתמשך, צריכות לשרוד את ניפוץ ההיררכיות בעידן פוסט דיגיטלי, כשמסביב נהיה אלים מדי, עדרי מדי.

יש שני דברים שמתערערים בשנים האחרונות. העמידות של המנכ"ליות בפני הרשתות ומעמדן של נשות ההון. ההון מתקפל בפני כוחות חדשים שעולים, והם חזקים ממנו.

6. זה עידן שתופס אותן ואת סביבתן בבלבול זהויות. קשה למנכ"לית ב-2016 לתמרן בין נקודות המבט הרבות. מה היא בעצם? מנהיגה? פרולטרית? מהפכנית? פמיניסטית? אישה נחשקת? אמא? רעיה?

כל זה יוצר סבך זהויות שרק הולך ומסתעף. הן צריכות לשרוד את הדימויים שמעמיסים עליהן כמהות של נשיות, כמוזה, כמנטורית, כסמל פריון.

העולם הפוסט מודרני לא מאפשר לנו לבחור רק אופציה אחת. הישראלי*ת, עוד יותר מאחיותיהן האמריקניות, מתאמצות להוכיח שכל האפשרויות פתוחות.

מתחילה להיווצר פה מסורת מאלפת של מנהלות בכירות שהן גם אמהות פעילות מאוד. הן לגמרי הרמטיות בתוך העבודה. אבל תוסיפו למשוואה הזו ילדים ובית ובעל ומיגרנות, ותראו אם היא מתכנסת לכן.

המנכ"לית תתאמץ למצב עצמה כמבוגרת אחראית, שקולה וממוסדת, גם אם מתוכה רוצים לפרוץ צדדים פחות אקזקוטיביים. ותאמינו לי שזה מביא לא פעם להתנגשויות בלתי נמנעות. האם לספר על הדירקטוריון שמאוד לא אהב את צילומי הביקיני הלוהטים שפיארו את חשבון הפייסבוק של המנכ"לית?

כאילו לא היה מסובך לנו גם קודם. וזה יקרה יותר ויותר. כי מה נהיה? החיים, כנראה.

חג שמח ושנה טובה שתהיה לכולנו! 

vered-r@globes.co.il

עוד כתבות

איתן אייזנברג / צילום: אריק סולטן

רציו פטרוליום: קידוח האקספלורציה טנג'ר-1 בגיאנה יצא לדרך

מהשותפות נמסר כי הקידוח צפוי להתבצע בעומק מים של כ-2,900 מטר, להגיע לעומק כולל של כ- 8,000 מטר וצפוי להימשך כ- 3 חודשים ● תקציב הקידוח נאמד בכ-70 מיליון דולר

איתמר דויטשר / צילום: לירון אלוני

אלקטרה תבצע עבודות תשתית בצומת הגבעה הצרפתית בהיקף של 470 מיליון שקל

המכרז מתייחס לעבודות תשתית של הפרויקט התחבורתי הגדול והמשמעותי ביותר בצפון ירושלים ● העבודות כוללות הפרדה מפלסית מתחת לשלושה צמתים ראשיים - צומת הגבעה הצרפתית, צומת הקברים וצומת 'קוקה קולה', שיתבצעו באמצעות 4 מנהרות

נציב תלונות הציבור על הפרקליטים השופט (בדימוס) דוד רוזן / צילום: תמר מצפי

ביקורת חריפה של הנציב רוזן על פרקליטה במחוז תל אביב

נציב תלונות הציבור על הפרקליטים השופט בדימוס דוד רוזן מצא כי הפרקליטה הסתירה ראייה באופן שעלול היה להכשיל את ההגנה ואף הוביל להצגת תמונה עובדתית בלתי שלמה בפני בית המשפט העליון ● הוא  המליץ להעביר את העניין לטיפול אישי של המשנה לפרקליט המדינה

 "תערוכה וירטואלית" של חממת DRIVETLV  / צילום: צילום מסך DRIVETLV

קהיליית האוטוטק הישראלית נאבקת בנגיף עם תערוכה וירטואלית

חממת DRIVETLV של קבוצת "מאיר" הפיקה "תערוכה וירטואלית" עבור חברות סטארט-אפ מתחום האוטו-טק

בנק הפועלים/ צילום: יחצ דוברות בנק הפועלים

כך בנק ישראלי יכול להפוך לשותף של בנק אמריקאי גדול

במהלך המאה ה-20 הפכו הבנקים לגופים מורכבים ומסורבלים ● המגמה הייתה התרחבות וצמיחה, עד כדי ניפוח ● אבל אז הגיעה מהפכת הפינטק, והדברים התחילו להשתנות, ונפתחה הזדמנויות גם לבנקים יחסית קטנים ● האזינו

איציק שניידר / צילום: יח"צ

מועצת החלב מחליפה את חברת הלובינג שלה

לקראת המו"מ על הסכם החלב המועצה גם שוכרת את שירותיו של יועץ חדש - הכלכלן בועז סופר, לשעבר סמנכ"ל ברשות המסים

הנשיא טראמפ עומד ברקע פסלי ראשי הנשיאים של ארה"ב, של הר ראשמור המפורסם / צילום: Alex Brandon, Associated Press

גדולי האומה? בבית הלבן ביררו איך מוסיפים את טראמפ להר ראשמור

על פי דיווח של ה"ניו יורק טיימס", עוזרים בבית הלבן פנו למושלת דרום דקוטה כדי לברר מהי הפרוצדורה ● בהר ראשמור חקוקים מזה כ-100 שנה פרצופיהם של הנשיאים וושינגטון, ג'פרסון לינקולן ורוזוולט

בנימין נתניהו ובני גנץ ומאחוריהם גבי אשכנזי / צילום: MENAHEM KAHANA, Associated Press

גנץ: "לאשר דחיית התקציב תוך 24 שעות"; נתניהו: "אפשר להעביר תקציב חד-שנתי מיד"

בכיר בכחול לבן אמר ל"גלובס" כי אם נתניהו לא יענה לדרישה, כחול לבן בסבירות גבוהה תתמוך בהצעת החוק של יש עתיד שתמנע מנתניהו להרכיב ממשלה בעתיד ● נתניהו תלה את ההסכמה בצורך להמשיך ולקדם את החקיקה והתכניות הכלכליות

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

"סכנה פוטנציאלית לבריאות הציבור אם פותחים את השמיים ללא כל הצעדים הנחוצים"

כך התריע יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור פרופ' חגי לוין ● תאריך היעד לפתיחת השמיים: 16 באוגוסט ● איך זה יעבוד? רוב סעיפי המתווה עדיין לא ברורים ● ובינתיים, בהסתדרות הרפואית מודאגים: "כל עוד קיימת תחלואה בישראל או בארץ היעד, קיים סיכון להדבקה"

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

מגמה מעורבת בוול סטריט; הזהב והנפט מטפסים

המסחר באירופה מתנהל בעליות ● הזהב פותח את השבוע בעלייה של 0.7% לרמה של 2,041 דולר לאונקיה ● סיוה הציגה דוחות טובים לרבעון השני

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בת"א; פתאל זינקה ב-14.7%, רציו עלתה ב-8.5%

ת"א-35 ות"א-125 איבדו כ-0.1% ות"א-בנקים ירד ב-0.7% ● עליות קלות באירופה ופתיחה חיובית בוול סטריט ● מיטב דש: "ממשיכים להמליץ על חשיפה בינונית-נמוכה באפיק המנייתי ולהגביר מעבר לסקטורים מסורתיים יותר"

גל החום האחרון בפריז / צילום: Charles Platiau, רויטרס

מחקר: עד 2100 שינויי האקלים עלולים לגרום ליותר מקרי מוות ממחלות זיהומיות

מחקר חדש של הלשכה הלאומית למחקר כלכלי בארה"ב מעריך כי עליית הטמפרטורות יובילו ל-85 מקרי מוות לכל 100 אלף איש ● במדינות עניות המצב יהיה חמור יותר ומספר המתים כמעט ויכפיל את עצמו ל-160 איש

מחלקת מונשמי קורונה / צילום: ראובן קסטרו, וואלה !NEWS

לאחר האיום בשביתה: לא ינוכו ימי מחלה בגין תקופת הבידוד לרופאים

על רקע המחסור החמור בתקנים וידיים עובדות במערכת הבריאות, הוכרז אמש סכסוך עבודה על ידי ההסתדרות הרפואית ● לצד המחסור החמור בצוותים, הרופאות והרופאים נאלצים לשאת בעלות ימי הבידוד באם שהו ליד חולה מאומת, גם מתוקף עבודתם ● סכסוך העבודה עודנו על הפרק

הקבלנים משוועים לעובדים, אבל המובטלים לא באים / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

הקבלנים משוועים לעובדי בניין, אז למה המובטלים לא באים?

משבר הקורונה הותיר עשרות אלפי ישראלים ללא עבודה • המחסור התמידי בידיים עובדות בענף הבנייה החריף אף הוא כי רק מחצית מהפועלים הפלסטינים מגיעים לעבודה • אז למה המובטלים לא נוהרים?

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים -  9 באוגוסט 2020

אמש באיכילוב: 11 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בנימין נתניהו / צילום: צילום מסך

כנס ראשי רשויות למיגור הקורונה: "ניהול דיפרנציאלי הוא המפתח להצלחה"

לאחר שהממשלה הכריזה על אימוץ מודל ה"רמזור" במסגרתו סמכויות בניהול משבר הקורונה יועברו לרשויות המקומיות, מתקיימת היום "הוועידה הלאומית ליישום המודלים למיגור הקורונה" ● נתניהו: "עד שיימצא החיסון, אנחנו בונים אופציה של קטיעת שרשרת ההדבקה באמצעות פיקוד העורף"

יגאל לנדאו / צילום: איל יצהר

רציו השלימה מהלך למימון מחדש של חובותיה: קיבלה הלוואה בהיקף של כ-650 מיליון דולר

רציו תחזיר הלואה קיימת, ריבית ותשלומים להקמת ההלוואה החדשה בהיקף של כ-480 מיליון דולר ● יגאל לנדאו, מנכ"ל רציו: "השלמת המימון מחדש מהווה אבן דרך חשובה לרציו. מדובר בהבעת אמון נוספת ברציו ובפרויקט לוויתן מאת הבנקים שליוו אותנו"

בניין קמהדע / צילום:יחצ

קמהדע תחל בניסוי בנוגדנים ממחלימים לטיפול בחולי קורונה

עד היום נוסה המוצר רק במקרה אחד של טיפול חמלה ● המשתתפים במחקר הנוכחי כולם מאושפזים עם דלקת ריאות אך אינם מונשמים ● במהלך הרבעון הנוכחי, מתכננת החברה פגישה עם רשות המזון והתרופות האמריקאית, כדי לתכנן ניסוי המשך למוצר במהלך 2021

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

על רקע משבר הקורונה: תוכנית נוספת לעידוד השקעות ותעסוקה בענפי התעשייה

התוכנית, שגובשה על ידי משרדי האוצר והכלכלה והתעשייה בשיח עם התאחדות התעשיינים, כוללת סיוע בהיקף של 1.1 מיליארד שקל לעידוד תעסוקה וביצוע השקעות בתעשייה ובענף ההייטק

דדי שוורצברג, מייסד ומנכ״ל עדיקה  / צילום: יח"צ

מייסד עדיקה בדרך לתביעה נגד גולף: "אירועים חמורים התרחשו בחברה"

דדי שוורצברג, שהיה מנכ"ל הרשת עד לאחרונה, הגיש היום בקשה לגילוי ועיון במסמכים טרם הגשת תביעה נגזרת נגד הקבוצה האם של חברת האופנה המקוונת, גולף, ונגד הקבוצה שמחזיקה בה, כת"ש ● דירקטוריון עדיקה: "ועדה עצמאית לא מצאה רבב בהתנהלות החברה"