גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כשאי-אפשר בלעדיך

אחד המשפיעים במשק סיפר לי פעם מה הדרך שלו להצליח. טור עורכת, "ליידי גלובס"

ורד רמון ריבלין / צילום: שי יחזקאל
ורד רמון ריבלין / צילום: שי יחזקאל

1. בראדלי קופר בסרט "משחק באש" הוא אנטיפת קשוח שהאנשים בענף לא שוכחים איך דפק אותם לפני הקאמבק שהוא מנסה לעשות. הוא מציב לעצמו מטרה להשיג שלושה כוכבי מישלן במסעדת השף החדשה שהוא מקים. אבל כל מה שהוא מצליח זה להקים עליו בעיקר את נפגעיו. הם מנסים, אבל נשברים די מהר. למרות הכול, הם יודעים שהערך שהוא מצליח לייצר עבורם כל כך גבוה, שהם לא מסוגלים לוותר עליו. הם סולחים לו ומצטרפים אליו, כי הכישרון שלו לוקח. יכולתי לראות בסרט איש שרוט שיודע לעשות אוכל מוגזם, אבל מה שראיתי זו מצוינות שהולכת עד הקצה. הזלתי ריר, ולא בגלל הגורמה.

יצא לי להכיר את הטיפוס ההפוך. זה שממיס אותך בנחמדות וקסם אישי, אבל בעבודה לא יצליח לספק את הסחורה. יכשיל אותך ממש, רגע לפני שתצטרך להגיש פרויקט חשוב. הוא מצויד באמות מידה גמישות בכל הנוגע למוסר עבודה. את תתני לו עוד צ'אנס, כי הוא כל כך מותק, והכול אצלו 'סבבה' ו'יהיה בסדר', אבל אחרי עוד כמה פעמים כאלה גם את תתייאשי. כי הוא לא יודע לייצר ערך. לא את זה שאת צריכה באמת.

2. אנחנו מכירים את זה מהעולם העסקי, כל חברה צריכה לייצר ערך לבעלי המניות. אבל פה בגיליון בחרנו לדבר על עצמנו. על יצירת ערך אישי. ברור לנו שייעודה של חברה לספק מוצר או שירות. קצת יותר קשה לנו לנסח את זה עבור עצמנו. מה מנהל חייב לעשות כדי לדאוג לשער מניה גבוה? להחזיק רק נכסים שממקסמים את הערך, להיות ערני להזדמנויות השקעה, לבנות אסטרטגיית צמיחה, להיות אטרקטיבי בעיני משקיעים. אז מה זה לייצר ערך? במילים פשוטות: למקסם את הפוטנציאל.

ומה איתנו? הסביבה מתגמלת אותנו על הערך שאנחנו מייצרים עבורה. תועלתני? אפילו בלי שנרגיש. יצירת ערך היא זו שגורמת לאנשים לרצות להתחבר אליך, להעסיק אותך, לשלם לך יותר, לקחת אותך כשותף, לראיין אותך כמומחה, ובמקרה קיצוני במיוחד: להציע לך נישואים.

אף אחד לא קם בבוקר ושואל את עצמו: איזה ערך אני מייצר? אבל אולי כן יוצא לכם לחשוב: מה האלמנט שלי? איזה דבר, קטן ככל שיהיה, אני יודע לעשות טוב יותר מאלפי אנשים אחרים?

לא תמיד קל לזהות את הדבר הזה. אבל אם לא תזהה, איך תפתח אותו? כישרון זה מתנה, אבל בלי תרגול ואימון הוא סתם ישב שם, יתפוס מקום, יעלה אבק. אם החוזקה שלך לא באה לידי ביטוי בעשייה היומיומית, זו החמצה. שם נמצא מרחב הצמיחה הכי גדול.

3. אלה היו השבועיים הכי מצמיחים בחיים שלי. שבועיים אחרי שהתחלתי, כבר לא הייתי אותו בנאדם. ואני לא אומרת את זה עכשיו ממרחק של עשרות שנים. הרגשתי את זה ממש כשזה קרה. הימים של לימודי הפסיכולוגיה.

תפס אותי רעיון ההתניה: במהלך השנים אנחנו מחזקים התנהגויות שהפידבק עליהן מתגמל, ומצד שני מכחידים התנהגויות שחוטפים עליהן. על העיקרון הזה בנויה למידה.

כך מתחזק אותו חלק בהתנהגות שהסביבה שלנו מקבלת ממנו הכי הרבה ערך. זה הקלף החזק שלנו, נכס הליבה.

4. זה עניין חמקמק. עובדה שההוא, סתם אחד שמסתובב לידכם, מצליח לחטוף כל פעם את התפקיד שמשדרג אותו. אתם מורטים את שערות ראשכם: איך? איך דווקא הוא? מה שווה להשקיע אם הבינוניות מנצחת? היא מנצחת רק אם אנחנו מתעלמים מיצרן ערך פראי מסוג אחר: קוראים לו כישרון פוליטי. האנשים שיודעים לסלול נתיבות לליבם של אנשי מפתח בארגון מצליחים להשביח את הנכסיות שלהם, מבאס ככל שזה נשמע. כשאתה אוהד מישהו, תיאחז בכל בדל כישרון שיש לו. תראה בו מקצוען, גם כשהוא פחות.

5. "תראי איזה ערך הוא יודע לייצר", אני מספרת על חבר חדש במערכת. "הוא לא", עונה לי חברה, "הוא רק יודע למתג את עצמו".

"נו, ומה זה נקרא? אם הצלחת להפוך למותג, אולי אתה יודע משהו על יצירת ערך. ייצרת ערך כלשהו עבור אנשים אחרים. מותג לא נבנה סתם. בסוף, למטה למטה, הוא יושב על נכסיות".

לא לכל אחד יש אומץ לעזוב את הבנאלי ולהתחבר לערך האמיתי שהוא יכול להביא. אתם מכירים את ההיא שעבדה שנים בעבודה בינונית ואפורה, ופתאום התיישבה לכתוב, השקיעה את הקרביים, והוציאה תחת ידיה רב מכר שמכה גלים? לא נתפס. איפה היא החביאה את זה כל השנים? היא ישבה באזור הנוחות, עבדה על אוטומט. כשעצרה והשביחה יכולות - היא הבריקה. ועל הדירקטורית שהפכה להיות פוליטיקאית והיום היא מממשת כל כך הרבה יותר מהחוזקות שלה? ועל הסטארט-אפיסט שהפך מורה, שמעתם? שנים מחייו הוא בזבז על ישיבה מול המחשב כדי להביא את האקזיט, הוא ביאס את כל הסביבה, לא ראה אף אחד ממטר כי היה שבוי בידי האתוס הגדול של תקופתנו, בזמן שאת הערך הגדול שהוא יודע לתת, הוא מייצר מול התלמידים ששותים אותו בצמא.

6. בהתחלה הכול היה פתוח לנו. כל העולם היה פרוש בפנינו. אבל אז החיים התחילו להתפרמט. מבין כל האפשרויות התבייתנו על הפורמט שנראה הכי נכון באותו רגע. זה שקיבלנו עליו, כנראה, הכי הרבה חיזוקים.

מתי עצרת לשאול: איזו תרומה ייחודית אני מביא למקום שאני נמצא בו, איזו נחמה? איזו הקלה אני יכול להביא לאחר? לפעמים אפילו לא התפנית לחשוב כמה יש לך לתת, היית עסוק בלשרוד את הבנאליות של היומיום. ומשהו נקרש.

7. אם אתה נכנס לזה עם כל הלהט, ואתה כבר ממש רציני, אתה עולה לליגה הגבוהה באמת: של האנשים שאי-אפשר לוותר עליהם. אתם מכירים את האנשים שמזניקים את ה'אלמנט' שלהם לדרגת אומנות? על זה אנחנו מדברים.

לייצר ערך זה קודם כל להיות אתה. להיצמד לקול הייחודי שלך, לדבר הזה שבא לך בטבעיות. אבל זה גם אומר לעבוד בזה. להיות היום יותר טוב מאשר היית לפני שלוש שנים. ובעוד שלוש שנים, אפילו קצת יותר טוב.

8. כשאני רוצה לקבל תגמול גבוה יותר, יש לי רק דרך אחת: להעלות את הערך שאני נותנת. אחד האנשים שהגיעו לעמדה הכי משפיעה במשק הישראלי אמר לי פעם בראיון: "הדרך היחידה שלי להצליח היא לייצר בי תלות". עד היום זה עובד בשבילו. הוא מתנהל במאמץ מנטלי ורגשי בלתי פוסק, לומד לעומק כל תחום שהוא מגיע אליו, מתחבר למוטיבציות של האנשים מולו ותחתיו, משתכלל ומצליח לייצר לעצמו את המקום המיוחד הזה, שאי-אפשר בלעדיו.

9. לא מספיק להיות רגיש וספונטני. בטח לא כשאתה רגיש רק לעצמך. הרעיון הוא לקלוט את הצרכים של האנשים סביבך ולחבר אותם למה שאתה יודע לתת.

לתת, זה הרעיון.

ולצמוח, כדי שיהיה לך ממה לתת יותר.

 

עוד כתבות

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

נעילה שלילית בוול סטריט; הדאו ג'ונס סיכם את החודש הטוב ביותר מאז 1987; מודרנה זינקה ב-20%

מימושים בוול סטריט אחרי הבלאק פריידיי: מדד הנאסד"ק השיל 0.1% ומדד S&P 500 איבד 0.6%, הדאו איבד 0.9% ● ביידן הודיע רשמית על מינויה של ג'נט ילן, נגידת הפד לשעבר, לשרת האוצר ● המסחר באירופה ננעל בירידות ● עסקת הענק של השנה: S&P גלובל רוכשת את HIS Markit ב-44 מיליארד דולר

מאיר אריאל ז"ל / צילום: יוטיוב, לילה גוב

למי שייך הביטוי "עברנו את פרעה, נעבור גם את זה"?

בתו של הזמר מאיר אריאל ז"ל, תובעת פיצוי של 100 אלף שקל משותפות נדל"ן, שעשתה שימוש בביטוי בתור סלוגן שיווקי על הפרת זכויות יוצרים ● השותפות: ביטוי יהודי עתיק

מסכים במנהטן. לפי אחד התרחישים, בעתיד נוצף עוד יותר במסכים עם תכנים פרסומיים / צילום: Associated Press, John Minchillo

הקרב על תשומת הלב: 4 תרחישים משרטטים איך ישתלבו המסכים בחיינו

ההתפתחויות הטכנולוגיות בתחום התקשורת יצרו שדה קרב חדש: מי ישלוט בתכנים שנצפה בהם, ובאופן שבו נעשה זאת ● דוח חדש משרטט ארבעה תרחישים אפשריים לחיים עם המסכים, ומכולם עולה סוגיה מהותית נוספת: מי יחזיק במידע שלנו, אנחנו או חברות הטכנולוגיה

המגן צילום: מסך

משרד הבריאות: פיתוח אפליקציית מגן הופסק

סגן ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר אודי קלינר אמר בוועדת חוץ וביטחון כי "היישומון לא נתן את מה שרצינו, לא מבחינת מספר המשתמשים, ולא מבחינת מספר האנשים שנכנסו לבידוד" ● משרד הבריאות מתכוון לעבור לשימוש באפליקציית רמזור

מסכי שוק המניות בשנחאי, סין / צילום: Reuters

עליות בבורסות אירופה לאחר פרסום נתוני מאקרו חיוביים בסין

במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות עליות של 0.7%-0.9% ● מדד מנהלי הרכש של מרקיט לסקטור התעשייה בסין הגיע בנובמבר לרמה של 54.9 נק' - הנתון הטוב ביותר בעשור האחרון

השופט בדימוס אורי גורן / צילום: שלומי יוסף

"גורן היה מזועזע": החוקר שגרם לשופט בדימוס לעזוב את בוררות המיליארדים

אורי גורן, נשיא המחוזי בדימוס, ששימש כבורר בסכסוך בין משה ומנדי גרטנר לבין המיליארדר דן גרטלר, התפטר לאחרונה מתפקידו • זאת, לאחר שגילה כי משה גרטנר שכר חוקר פרטי, אחיו של אפי נוה, כדי לברר עליו מידע • "גורן נפגע מהטלת הספק ביושרתו ומעצם שכירת החוקר"

עמדת בדיקה בשדה התעופה רמון / צילום: סופיה ישראל

מי מממן את הבדיקות המהירות בכניסה לאיים הירוקים? ובכן, לא היה קל לגלות

ניסינו לבדוק מי מממן את עמדות הבדיקה המהירה שהוצבו בכניסה לאילת וים המלח במסגרת חוק איי התיירות ● וגם: מנשה (גוגי) זילכה מונה לתפקיד מנכ"ל רני צים מרכזי קניות ● השיחה

אח מבוערת. לצד ההשפעות הבריאותיות, הקמינים מובילים גם לפליטת גזי חממה / צילום: Shutterstock

איך לחמם את הבית בלי להזיק לסביבה (ולמה קמין זו לא תשובה טובה)

רק ל-5% מהישראלים יש קמיני עץ בבית, אך אלה תורמים לעשירית מפליטת המזהמים בארץ בחורף ● בזמן שניתן להחליפם ברדיאטורים ומזגנים בדירוג אנרגטי גבוה, מספר רשויות מקומיות הגישו למשרד הפנים חוקי עזר בנושא, אך המשרד להגנת הסביבה בולם את קידומם

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

בפתאל סוגרים רבעון קשה אולם רואים את האור בקצה המנהרה

הפסד נקי של כ-270 מיליון שקל לפתאל ברבעון השלישי ● שחר עקה, דירקטור וסמנכ"ל הכספים בחברה: "נכון למועד פרסום הדוח הכספי בקופת המזומנים של החברה יש כ-1.5 מיליארד שקל שיתמכו בחברה עד לקבלת החיסון"

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל הותיר את גובה הריבית במשק ללא שינוי

החלטת הריבית הנוכחית מגיעה לצד מספר אירועים כלכליים שמתרחשים ביומיים האחרונים ● לפי תחזית שיציג משרד האוצר לראש הממשלה, הצמיחה ב-2021 תעמוד על 5%, והגירעון יעמוד על 8%-9% ● בנוסף, הפיקוח על הבנקים הכריז על מתווה חדש לדחיית ההלוואות הצרכניות והמשכנתאות

בנין חברת ביטוח שירביט, נתניה / צילום: תמר מצפי, גלובס

מתקפת סייבר על חברת הביטוח שירביט: "כל הזהויות של העובדים והלקוחות נפרצו"

כך על פי הודעה חריגה של רשות שוק ההון ומערך הסייבר הלאומי ● לפי ההודעה האירוע טרם הסתיים, והבדיקה ממשיכה במאמץ משותף לרשות ולמערך ● קבוצת ההאקרים blackShadow לקחה אחריות על האירוע

 עמית איסמן פרקליט מחוז חיפה / צילום: לשכת עורכי הדין

ההתבטאויות המיניות והביקורת הנוקבת נגד המועמד לפרקליט המדינה: "תפיסת עולם מעוותת כלפי נשים"

ועדת האיתור בראשות היועמ"ש סופגת ביקורת בעקבות ההחלטה להמליץ על עו"ד עמית איסמן לתפקיד פרקליט המדינה ● הרקע לביקורת: שתי התבטאויות מיניות שאמר איסמן בעבר, אחת מהן כששאל מתמחה האם יש לה בארון תחתוני חוטיני מנומרים ● הוועדה: "עו"ד איסמן הביע צער עמוק על הדברים ולקח אחריות על מעשיו"

ביטקוין / קרדיט: שאטרסטוק

בדרך לשבור את שיא כל הזמנים: הביטקוין מתקרב ל-20 אלף דולר

כמעט שלוש שנים אחרי שקבע שיא של כל הזמנים, מחירו של הביטקוין בבורסות הקריפטו הגיע הערב מעל ל-19,700 דולר - רמתו הגבוהה מאז דצמבר 2017 ● ביטקוין קרוב לסיים את נובמבר עם עלייה חודשית של 40%

קנס, קנסות, אי עטית מסכות, שוטרים, משטרה, קורונה / צילום: דוברות משטרת ישראל

המגמה נמשכת: יותר מ-1,200 חולים חדשים ביממה

גם מספר הבדיקות האמיר: ברחבי הארץ נלקחו כ-56 אלף דגימות, מתוכן 2.2% נמצאו חיוביות ● מספר החולים במצב קשה נותר יציב ועומד על 264 בני אדם ● פרופ' נחמן אש: "אנחנו במצב חירום. יש עלייה בתחלואה יחד עם תחושה בציבור שהקורונה הלכה"

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

סגירה שלילית בת"א בהובלת מדד הבנקים; כלל ביטוח זינקה ב-7.7%

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1% ● האוצר צופה התאוששות מהירה של המשק ממשבר הקורונה ● בזק בלטה בירידה חדה, אורמד מטפסת ב-8%

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

פתיחה חיובית בת"א; קבוצת דלק עולה בכ-3%, אופקו ב-9.5%

עליות באסיה ובמסחר בחוזים על מדדי וול סטריט ● בזק דיווחה על ירידה חדה ברווח ● הביטקוין מתקרב ל-20,000 דולר, והדולר ל-3.30 שקלים

מנהל המכון הביולוגי פרופ' שמואל שפירא / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

ראש המכון הביולוגי: "אין לנו רוח גבית חזקה, בארץ נותנים כבוד לחברות ששפתן אנגלית"

הצטיידות המדינה בחיסונים של חברות כמו פייזר ומודרנה עוררו היום תגובה ביקורתית מראש המכון הביולוגי: "הייתי רוצה, למרות שאנחנו דוברי עברית, עדיין לקבל את התמיכה" ● האחראי על החיסונים במשרד הבריאות דווקא החמיא לתוצאות שהתקבלו מהמכון הביולוגי עד כה ואמר: "מדובר בנתונים מרשימים מאוד"

זהבית כהן / צילום: שלומי יוסף

מקסימום תוצאות: עלייה של 30% בהכנסות מקס סטוק מתחילת השנה

בסיכום תשעת החודשים הראשונים של 2020, מציגה מקס סטוק עלייה בהיקף פעילותה, הרבה הודות לכך שהחברה המשיכה לפעול גם בזמן הסגרים ● בסיכום רבעוני קפצו הכנסותיה ב-25% ל-262 מיליון שקל, ושיפור דומה נרשם בשורה התחתונה עם רווח נקי שהגיע ל-21 מיליון שקל

מל"ט הרון של התעשייה האווירית / צילום: אתר החברה

שורה של חברות ממשלתיות בדרך להפרטה, אך מנכ"ל הבורסה מתריע: "הנפקת תע"א גדולה על השוק המקומי"

מאז הנפקות הבנקים בעבר הרחוק, לא היו הנפקות ראשוניות גדולות של חברות ממשלתיות בבורסת תל אביב ● עכשיו זה עומד להשתנות: התעשייה האווירית, החברה לשירותי איכות סביבה ואולי גם מקורות ייזום, עשויות להגיע לבורסה ב-2021

רמי דרור / צילום: תמר מצפי

הלמן אלדובי מציג גידול ניכר בהכנסות וברווח, כשהשוק ממתין להחלטה על להצעות לרכישה

בית ההשקעות שבניהול רמי דרור לא שופך אור חדש על גורל ההצעות לרכישתו מצד אלטשולר שחם גמל, הפניקס וקרן בריטית ● בינתיים: מתחילת השנה עבר בית ההשקעות לרווח של כ-5 מיליון שקל