גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שותפה חדשה במשרד נקדימון-בנדור: עו"ד שרון קיסר

שרון קיסר עזבה את כס השיפוט כדי להגן על נאשמי "צווארון לבן"

שרון קיסר / צילום: איל יצהר
שרון קיסר / צילום: איל יצהר

גם האיום המפורש שקיבלה על חיי ילדיה בעת כהונתה כשופטת ב-2010, לא מרתיע את עו"ד שרון קיסר מלדבוק בלהט באמונה, שכל חשוד זקוק להגנה. באפריל אותה שנה האריכה השופטת קיסר את מעצרו של עזרא סנקר, בגין החשדות נגדו על איומים שהפעיל נגד אדם אחר. בתום הדיון בהארכת מעצרו, סינן סנקר: "היא לא שחררה אותי - ואני אשרוף את הילדים שלה".

איומים מעין אלה - על חיי בני משפחתם - עשויים להרתיע שופטים רבים, בייחוד כאשר האיום נאמר בשנה הראשונה בכהונת השיפוט, אך אלה לא הפחידו מדי את קיסר. "אני מודה שקצת חששנו, בעיקר ילדיי ששמעו על האיומים בטלוויזיה ובחדשות", היא משחררת אנחה, אך "גם אדם כזה ראוי להגנה. זה המסר שאני מעבירה לילדים שלי. אף שזה מקרה חמור ומלחיץ, זה לא הרתיע אותי מלבצע את העבודה שלי, ולהמשיך להאמין כי כל אדם זקוק להגנה".

קיסר אומרת את הדברים מתוך ניסיון אישי במשך שנים הן כתובעת והן כסנגורית. בימים אלה, לאחר שסיימה כהונה כשופטת בית משפט השלום מחוז מרכז, היא הצטרפה למשרדם של עורכי הדין ד"ר ישגב נקדימון ופרופ' אריאל בנדור כשותפה חדשה.

- איך ההרגשה לכהן בתפקידים מגוונים אך מנוגדים בעולם המשפט: תובעת, סנגורית, שופטת וכעת שוב סנגורית?

"רציתי לראות את שני הצדדים של המתרס לפני שהייתי לשופטת. הייתי תובעת הרבה שנים בפרקליטות, וברשות ההגבלים העסקיים, ובסיום תקופה זו החלטתי להיכנס לשותפות במשרד עורכי דין, בתור סנגורית. רק בתום הייצוג המגוון מטעם התביעה וההגנה, מוניתי לשופטת. הרגשתי סיפוק בכל אחד מהכובעים שחבשתי. זה מאוד חשוב שלשופט יהיה ניסיון בשני הכובעים הללו עוד לפני שהוא מתמנה לשופט, משום שלרוב עורכי דין מתמנים לשופטים רק אחרי שהם 'רואים' צד אחד בלבד. עבודה כסנגור היא קריטית להחלטה נכונה של שופט".

כשקיסר נשאלת מה גרם לה להחליט לפרוש מכס השיפוט, כשעבור עורכי דין רבים, השדרוג ממעמד של עורך דין לשופט הוא בפסגת שאיפותיהם, היא מתקשה להשיב תשובה קונקרטית. "אני מאמינה שזוהי נטיית הלב שלי", היא משיבה בדיפלומטיות. "משך אותי לחזור לתיקים כלכליים פליליים של צווארון לבן. זהו גם התחום העיקרי שאטפל בו במשרד. לייצוג נאשמים בצורה ראויה וטובה יש חשיבות עצומה, כי אחרת יכולות להיות טעויות. הצד של הסנגוריה הוא קריטי להחלטות נכונות, בייחוד ביחס לשמירת על זכויות הנאשמים".

לדברי קיסר, שיטות החקירה משתנות ומשתכללות ללא הרף, כמו לדוגמה בתחום של האזנות סתר. היא מציינת שבעבר, כאשר טיפלה בתיק של חברת הפניקס ומנכ"ל הפניקס דאז, איתמר בורוביץ', בפרשת קרטל חברות הביטוח, רשויות החקירה היו 'צנועות' מאוד ופחות מתקדמות. מנגד, "כיום, לתביעה יש הרבה משאבים מאחוריה, כך שצריך להיות 'חזקים' גם מהצד של הסנגוריה. זו חובה להגן על זכויות של אנשים שיכולים להיות מורשעים שלא בצדק".

פרקטיקה ואקדמיה

קיסר מספרת כי היא לא הגיעה במקרה למשרד עורכי הדין של נקדימון ובנדור. "את נקדימון הכרתי בספטמבר 2009, כאשר מונינו שנינו לשופטים. כבר אז, הכרתי את האדם שמאחורי הגלימה. עם הזמן, נקדימון התגלה לי כמשפטן איכותי ומבריק. בדומה לי ולנקדימון, גם לבנדור יש רקע בשפיטה, והוא משמש כשופט בית המשפט הצבאי".

קיסר מרוצה מאוד מאופי המשרד שמשלב בין מספר תחומים, תחום הפרקטיקה והניסיון שמביאים נקדימון ובנדור לבין תחום האקדמיה, שלכל אחד מהם יש בו חלק. "אני מאוד מעריכה את שניהם, הם אנשים משכמם ומעלה". לדברי קיסר, היא תנהל את התיקים הכלכליים-פליליים העוסקים בצווארון לבן ובניירות ערך.

עו"ד ד"ר ישגב נקדימון, מכיר מקרוב את המעבר החד של קיסר משופטת לסנגורית, שכן גם הוא כיהן כשופט בבית משפט השלום בתל-אביב במשך קרוב לשנה, ולאחר מכן פרש וחזר לעריכת דין. בנוסף לניהול משרד עורכי דין עצמאי נקדימון משמש גם כיועץ המשפטי של חברת החדשות של ערוץ 2.

נקדימון: "ההיכרות שלי עם שרון (קיסר) החלה בעת שהתמנינו לשופטים. כשהיא פרשה מכס השיפוט, היא נראתה לנו כאדם החשוב והנכון ביותר לשותפות".

עו"ד פרופ' אריאל בנדור, שייסד את המשרד יחד עם נקדימון ומשמש בו כיועץ, מהווה חוט מקשר במשרד בין הפרקטיקה לבין האקדמיה, שכן הוא משמש גם כפרופסור מן המניין באוניברסיטת בר-אילן.

בנדור: "לשרון יש ניסיון אדיר בתחום הצווארון הלבן, במיוחד בהיבטים הפליליים של הגבלים עסקיים, ובכלל בתחומי ההשקה בין משפט פלילי, אזרחי וציבורי. היא משפטנית מעולה, יצירתית ויסודית. יש חשיבות עצומה לניסיון המגוון של שרון כשופטת, כתובעת וכפרקליטה, שמכירה את הצד שאותו צריך לשכנע, כי היא הייתה שם בעצמה".

רזומה: עלתה לכותרות לאחר שספגה איומים מעציר

לעו"ד שרון קיסר יש ניסיון ייחודי בתפקידיה כתובעת, כסנגורית וכשופטת. היא החלה את דרכה המשפטית ב-1993. לאחר שסיימה את לימודיה באוניברסיטה העברית, התמחתה ועבדה כעורכת דין בפרקליטות מחוז ירושלים במשך שלוש שנים. במסגרת תפקידה היא ניהלה והובילה תיקים מתוקשרים, בהם את "פרשת קרטל חברות הביטוח" והמשפט נגד הפניקס ומנהלה איתמר בורוביץ'.

בשנת 1996 הקימה ביחד עם עו"ד שמעון דולן את המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, ושימשה כסגנית בכירה במחלקה במשך 6 שנים. בשנת 2002 עברה קיסר לרשות להגבלים עסקיים, ומונתה ליועצת המשפטית של הרשות לעניינים פליליים. בכך, הייתה הראשונה אשר הקימה צוות העוסק בפן הפלילי של דיני ההגבלים העסקיים בשירות המדינה. גם ברשות ההגבלים ניהלה תיקים מהותיים ובעלי חשיבות ציבורית, כמו את "פרשת קרטל הגז", שבסופה בכירים בחברת סופרגז נידונו למאסר.

בשנת 2006 הגישה מועמדות לתפקיד שופטת, ועד מינויה לשיפוט, ב-2009 שימשה כסנגורית, שותפה במשרד עורכי הדין דולן-דמרי-מתתיהו, שבו טיפלה, בין היתר, בתיק "הדסק הרוסי" ובתיק "הפטריארכיה היוונית" בירושלים.

בשנת 2009 מונתה קיסר לשופטת בית משפט השלום מחוז מרכז. שמה עלה לכותרות כאשר עצור אשר האריכה את מעצרו איים עליה שישרוף את ילדיה; איום שזכה בזמנו לחשיפה תקשורתית רחבה. נגד המאיים הוגש כתב אישום בעקבות האיומים על קיסר.

עוד כתבות

נוף הגליל. אחרי השריפה / צילום: איל יצהר

העיר שנלחמה גם באש וגם בקורונה: "פה לא דנים בשתי מדינות לשני עמים – כאן חיים ביחד"

האש שהשתוללה בנוף הגליל לפני כשבועיים כילתה חורש של עצים בני יותר מ־150 שנה ופגעה בבתי תושבים ● אבל על הדרך היא חשפה עיר סולידרית שמצליחה להילחם גם בקורונה וגם בגזענות העבר: "פה לא דנים בשתי מדינות לשני עמים - כאן חיים ביחד"

בוב סוואן, מנכ"ל אינטל / צילום: Steve Marcus, רויטרס

הקורונה פגעה בעסקיה של אינטל: המניה צונחת בחוזים

עלייה מפתיעה בהכנסות ממחשבים אישיים הצליחה לפצות על חולשה בתחום הדאטה סנטרים ● אינטל סיימה את הרבעון עם הכנסות של 18.3 מיליארד דולר, ירידה של 4% לעומת הרבעון המקביל

ישי דוידי / צילום: יונתן בלום, גלובס

קרן פימי מוכרת כ-33% מסימפליויה להפניקס ולאומי פרטנרס בכ-47 מ' ד'

פימי רכשה את הפעילות מידי טבע והקימה את חברת סימפליויה בשנת 2019 בהשקעה של 47.5 מיליון דולר ● פימי החזירה במצטבר עם עסקה זו 67 מיליון דולר על ההשקעה

יובל שטייניץ, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

הגז הפחית את הזיהום, אך עדיין מזיק לסביבה

שר האנרגיה אוהב מאוד לספר על השיפור באיכות האוויר בזכות הוויתור על שריפת פחם, ומסתבר שהוא לא טועה • בדקנו מה קרה למזהמים העיקריים בתקופה בה השימוש בגז לייצור חשמל כמעט שהוכפל • הזיהום אמנם לא נעלם, אבל אכן נרשמה ירידה ניכרת

נתניהו ובנט. ראש הממשלה הורה להדגיש את שיתוף הפעולה של ימינה עם יש עתיד  / צילום: Abir Sultan/Pool, רויטרס

בנט וימינה לומדים בדרך הקשה: מי שלוקח מנדטים מנתניהו גם יקבל הרבה אש

נפתלי בנט ומפלגתי הפכו לאויבים הרשמיים של הליכוד והמאבק מתגלגל לזירות כמו זכויות הלהט"בים ולהשפעה בקונגרס הציוני ● בכחול לבן לא התייאשו מלנסות להעביר מתווה של שוויון בנטל ● האם ח"כ זוהר החדש יחזיק מעמד וידביק אחרים במשכן?

העימות הטלוויזיוני בין הנשיא טראמפ ולבין ג'ו ביידן / צילום: Jim Bourg, AP

העימות האחרון בארה"ב: פוליטיקה, קורונה ואקלים. ואדם אחד שסיכם במלים - "אני מקנא"

בניגוד לעימות הקודם שהיה סוער ובוטה מצד המועמדים, הלילה לעם האמריקאי ניתנה הזדמנות להקשיב לפערים הגדולים בין שני המועמדים ● מדיון על משבר האקלים ועד לניהול סביב מגפת הקורונה שני המועמדים פרסו את משנותיהם

מוטי פלדשטיין / צילום: איל יצהר, גלובס

"בחברה החרדית מרגישים מופלים בקורונה, החברים החילונים שלי מתפוצצים מזה"

מוטי פלדשטיין הוא מנכ"ל קמ"ח - קידום מקצועי חרדי ● "יש בקרן שלנו 20 אלף בוגרים ובהם גם רופאים. כשראיתי שיש כאלה שמפירים את ההנחיות, הפגשתי אותם עם רבנים, כדי שישמעו את הדברים ממקור ראשון. הבעיה היא בהסברה"

אדוארדו אלשטיין / צילום: Heidi Levine

אדוארדו אלשטיין מסרב לקבל את אובדן השליטה: "בישראל לשדוד חברה מטייקון זה ספורט"

גם כשכולם חוץ ממנו משוכנעים שהסיפור העסקי שלו בישראל גמור, אדוארדו אלשטיין מתעקש שהוא לעולם לא יוותר, וכעת מאז שאיבד את אי.די.בי הוא יורה לכל הכיוונים ● האם אחרי 8 שנים ו-3 מיליארד שקל שירדו לטמיון הוא לא מצטער על הכל? "אי.די.בי הייתה התקופה הטובה בחיי"

יורם נוה/  צילום: כדיה לוי

כלל החזקות מיישרת קו עם ברקת: תוריד לכלל ביטוח 450 מ' ש' שגייסה בדצמבר 2019

לפני כ-11 חודשים גייסה כלל החזקות ביטוח הציבורית סכום נטו של כ-620 מיליון שקל בהנפקת מניות ● מאז דרש הרגולטור שהחברה תוריד לחברת הביטוח שבבעלותה את רוב סכום הגיוס ● המהלך ישפר את ההון סולבנסי של כלל ביטוח ויספק לה גמישות

מה אפשר לקנות ב-1.6 מיליון שקל באזור חדרה / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

איזה נכס אפשר לקנות ב-1.6 מיליון שקל באזור חדרה

דירה קרובה לים בחדרה, דירת 5 חדרים מעל חנויות בחריש, דירה בדומה 8 בפרדס חנה, ודירת דן בזכרון יעקב

שוער פריז סאן ז'רמן מזנק מול יציעים ריקים בגמר ליגת האלופות מול באיירן מינכן באוגוסט / צילום: Matthew Childs, Associated Press

הכסף הגדול של ארגוני הספורט כנראה לא יציל את הקבוצות

ארגונים כמו פיפ"א, אופ"א או הוועד האולימפי מחזיקים במיליארדי דולרים "ליום סגריר"
• מבחינתם הקורונה היא עדיין יום אביבי שטוף שמש • בינתיים, קבוצות וליגות מתחילות לדווח על ההפסדים המצטברים

צביקה שווימר במשרדי אלקטרה / צילום: דורון ברסקי

"המוטו הפך להיות 'ביתי הוא מבצרי' - אנשים עברו לקנות יותר דברים הקשורים לעולם הבית"

מניית אלקטרה מוצרי צריכה זינקה ב-70% מתחילת השנה ● צביקה שווימר, מנכ"ל החברה הפועלת בתחום מוצרי הצריכה החשמליים לבית, מספר בראיון ל"גלובס" על השינוי בטעמי הצרכנים בתקופת משבר הקורונה, על פירות המכירה של גולן טלקום לסלקום ועל תוכניות ההתרחבות לעתיד

מפגש בכירים מישראל ואיחוד האמירויות באבו דאבי לפני חודש בתיווך ג'ארד קושנר. רוצים ללמוד / צילום: רויטרס

"אנחנו מתכננים חשיפה ככל שניתן פה ואצלכם. אלה לא תוכניות לטווח קצר"

ד"ר טאריק בין הינדי, מנכ"ל משרד ההשקעות באבו דאבי שחולש על הקשרים העסקיים הבינלאומיים של המדינה, בטור מיוחד ל"גלובס" ● ההון קיים אצלנו, אבל הוא יושקע במקומות שבהם תהיה לנו מעורבות עמוקה, ובסופו של יום גם רווח ולאו דווקא כלכלי ●  המדריך למשקיע באמירויות, פרויקט מיוחד

סלמאן מלך סעודיה עם בנו נסיך הכתר מוחמד / צילום: Saudi Press Agency, Associated Press

בדרך להסכם שלום נוסף? גורם בטחוני: בקרוב סעודיה תצא מן הארון

בביקור קצר בוושינגטון חתמו שר הביטחון גנץ ומזכיר ההגנה האמריקאי על הצהרת מחויבות עם ארה"ב לעליונות הביטחונית של ישראל לעשרות שנים קדימה ● גנץ: "ביטחון ישראל עשה קפיצת מדרגה משמעותית"

ולס, מקדוניה / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

הכירו את העיירה הקטנה שבה נולדים השקרים הגדולים בעולם

שום דבר בחיצוניותה של העיירה ולס שבמקדוניה לא מרמז על מה שרוחש בה מתחת לפני השטח: תעשיית פייק ניוז משומנת ● הת'ר היוז, חוקרת מאוני' חיפה, נסעה לשם כדי להתחקות אחר התופעה וגם פגשה את מלך הקליק־בייט המקומי, שמתגאה: "אנחנו האנשים שבזכותם טראמפ הוא הנשיא"

אישי ציבור ערבים וראשי רשויות מפגינים מול משרד האוצר / צילום: דוברות הרשימה המשותפת

לא רק בגלל הקורונה: הגברים בחברה הערבית במשבר תעסוקתי מתמשך

מחקר חדש ממכון אהרון מגלה שעוד לפני משבר הקורונה החלה מגמת ירידה בתעסוקת הגברים בחברה הערבית, הנובעת מפערי השכלה ופגיעות לתהליכי אוטומציה ● בין ההמלצות שלהן: לשנות את מדיניות דמי האבטלה ולאחד את הגופים העוסקים בתעסוקת החברה הערבית

יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ / צילום: תומר אפלבאום, הארץ

בין הברכות על ההסכם עם סודאן: בני גנץ שלח חץ רעל

בלב רגעי השמחה לאחר פרסום הסכם הנורמליזציה עם סודאן פרסם שר הביטחון גנץ הודעה בוטה על כך שמערכת הביטחון לא הייתה שותפה למכירת הנשק המתקדם לאמירויות ● גם גנץ סוף סוף הבין שפעם אחר פעם עסקאות נשק מהותיות נרקמות בהסכמת נתניהו תוך שהוא מסתיר זאת מהגופים האמונים על ביטחון ישראל

יפעת סלע / צילום: ענבל מרמרי, גלובס

תכשיר את הדירקטורים הממשלתיים: הכירו את הסמנכ״לית החדשה של רשות החברות

יפעת סלע, מנכ״לית עמותת אלומה שנבחרה לתפקיד, היא גם בתו של נתן אשל, מקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ● היא נבחרה לתפקיד בתום הליך מכרזי שארך 8 חודשים

אני רק שאלה. משוב שלילי על התלוננות מוגזמת / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

אני רק שאלה: "ההנהלה עשתה שינוי ארגוני מזעזע ואיש לא מקשיב לי!"

כך תעבירו ביקורת בארגון בלי שיחשבו שאתם בלתי נסבלים ● טור ייעוץ

אמירתי שומר על ההנחיות במלון בדובאי / צילום: Jon Gambrell, Associated Press

עשה ואל תעשה: 17 כללים פשוטים לתייר הישראלי באיחוד האמירויות

איך מתנהגים במפגש עם הרשויות בנסיכויות, איך דובאי ואבו דאבי מקבלות תיירים והאם כדאי לדבר עם המקומיים? ● לקראת הפתיחה הרשמית של התיירות ההדדית בין ישראל לאיחוד האמירויות, גיבשנו רשימה שכל תייר שמתכוון לנפוש באמירויות צריך להכיר ● צ'ק אין לסופ"ש