הממשלה אישרה קיצוץ רוחבי של 1.9 מיליארד שקל בתקציב

(עדכון) - ההצעה אושרה בישיבת הממשלה, ובה קיצוץ של 480 מיליון שקל בתקציב החינוך, 43 מיליון שקל בבריאות, 243 מיליון שקל מהתקציב לפיתוח התחבורה ו-69 מיליון שקל מתקציבי הרשויות המקומיות

בנימין נתניהו / צילום : תמר מצפי
בנימין נתניהו / צילום : תמר מצפי

מבצע "צוק איתן" מגיש חשבון ראשון: הממשלה אישרה קיצוץ רוחבי של 2%, כ-1.9 מיליארד שקל מתקציב משרדי הממשלה. עם זאת, הקיצוץ אינו חל על תקציב משרד הביטחון. השרים עמיר פרץ (התנועה) ואורי אריאל (הבית היהודי) התנגדו לקיצוץ. פרץ, שתמך בסיוע ליישובי הדרום אך התנגד לקיצוצים, התנגד בהצבעה מאחר שההצבעה לא פוצלה. שלושה שרים נמנעו: נפתלי בנט, אורי אורבך וסילבן שלום, שהתכוון להתנגד אך ברגע האחרון שינה את עמדתו והחליט להימנע.

הכסף שקוצץ היום צפוי לשמש להגדלת תקציב הביטחון ולסיוע ליישובי עוטף עזה. במקביל, אישרה הממשלה תוכנית חומש לפיתוח כלכלי, חברתי והתיישבותי בשדרות ויישובי עוטף עזה בהיקף כולל של 1.5 מיליארד שקל בחמש השנים הקרובות. מדובר בתוכנית אסטרטגית לפיתוח כלכלי חברתי והתיישבותי ארוך טווח בחמש השנים הקרובות בהיקף של 1.3 מיליארד שקל.

בנוסף, אושרה תוכנית לתשתיות מיגון ומרכיבי ביטחון ליישובי העוטף בהיקף של 200 מיליון שקל. בישיבת הממשלה המיוחדת שהתקיימה במועצת חוף אשקלון השתתפו ראשי הרשויות מעוטף עזה: ראש מועצת אשכול, חיים ילין, ראש מועצת שער הנגב, אלון שוסטר, ראש מועצת שדות נגב, תמיר עידאן, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי וראש מועצת חוף אשקלון, יאיר פרג׳ון.

השר להגנת הסביבה עמיר פרץ ביקש בישיבת הממשלה לפצל את ההצבעה ולהפריד בין ההצבעה על הסיוע לישובי עוטף עזה, בו הוא תומך, לבין ההצבעה על המקורות למימונו. פרץ אמר כי קיצוץ בתקציבי המשרדים יפגע בשכבות החלשות ביותר בחברה ויש לדרוש מהאוצר להציג לממשלה חלופות כמו שימוש בעודפים או העלאת מס של 1% לכלל האוכלוסיה למשתכרים מעל 15 אלף שקל ולפי מדרגות המס. "אם הסיוע ימומן על-ידי קיצוץ בשרותי רווחה חינוך ובריאות הפריפריה והשכבות החלשות הם הראשונים שיפגעו", אמר פרץ.

במערכת הפוליטית זעמו היום על הקיצוץ הרוחבי בתקציב. ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה ש"זה מטורף שמקצצים רק לעניים ולמעמד הביניים" וח"כ זהבה גלאון הוסיפה כי "את מבצע צוק איתן יממנו הילדים והנכדים שלנו".

במקביל, כאמור, ראשי רשויות בדרום זועמים על ההחלטה "לדלג" עליהם במתן הסיוע התקציבי. ראש עיריית אשדוד יחיאל לסרי כתב בדף הפייסבוק שלו כי "אשדוד ואשקלון ספגו את מרב האש... זהו מסר חמור של הממשלה ואני מקווה שמדובר בטעות שתתוקן בהחלטה, אחרת לא נעבור על כך לסדר היום ונצא למאבק בלתי מתפשר".

ראש העיר אשקלון איתמר שמעוני הוסיף: "אשקלון, שספגה הכי הרבה טילים במבצע הזה, לא תראה מזה שקל. אין לי שום כוונה לעבור על זה בשתיקה".

רה"מ נתניהו הבטיח בפתח ישיבת הממשלה כי בעוד חודש תאשר הממשלה סיוע כספי גם לשאר יישובי הדרום. נתניהו התייצב שוב באופן מוחלט לצד מערכת הביטחון נוכח הדרישות התקציביות האדירות שלה, ואמר: "הביטחון קודם לכל". (לסיפור המלא)

משרדי הממשלה והתקציבים העיקריים שצפויים להיפגע מהקיצוץ
 משרדי הממשלה והתקציבים העיקריים שצפויים להיפגע מהקיצוץ

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988