גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"צווי איסור פרסום כשהכול כבר נחשף, זה פשוט מצב נלעג"

ד"ר עו"ד ישגב נקדימון, היועץ המשפטי של חדשות 2: "איסורי פרסום הם אבסורד: בעולם וברשתות רצות שמועות - ורק כאן נאסר לקבל מידע רשמי"

ד"ר עורך דין ישגב נקדימון / צילום:יונתן בלום
ד"ר עורך דין ישגב נקדימון / צילום:יונתן בלום

עו"ד ד"ר ישגב נקדימון, מהמומחים המובילים בתחום דיני התקשורת וההגנה מן הצדק, המשמש בין היתר כיועץ המשפטי של חברת החדשות של ערוץ 2, סבור כי צווי איסור פרסום בעידן הנוכחי הם לא פחות מאבסורד.

"כשיש אירועים ביטחוניים ו/או פליליים מיוחדים, כמו חטיפת הנערים, אני מעורב מהשלב הראשון", הוא אומר בשיחה עם "גלובס". "מיד יש אלמנט משפטי בתמונה, שזה צו איסור פרסום פרטים. ביום שישי שבמהלכו נחטפו הנערים, ידענו שיש אירוע בשלב מאוד מוקדם, אבל המשטרה רצה לבית המשפט והוציאה צו איסור פרסום על כל פרטי החקירה. נוצר מצב אבסורדי, במובן הזה שבכלי תקשורת ערביים הדברים האלה יצאו החוצה, בפייסבוק רצו שמועות, כולל שמועה שאומרת שכוח מיוחד של צה"ל פרץ וחילץ את הנערים החטופים, ועוד דברים לא נכונים.

"ואז אתה שואל את עצמך, למה הציבור בישראל לא יכול לקבל הודעה רשמית בשלב הרבה יותר מוקדם. אני לא חולק על זה, שאם זה עלול לפגוע בחקירה לא צריך לפרסם, אבל אם יש מצב שבו זה כבר ממילא נמצא בכלי תקשורת ערביים ובאינטרנט, אז אני לא רואה איך אפשר להצדיק מצב שבו אתה מונע את המידע רק מהציבור בארץ עד שעות אחר-הצהריים. היה עצוב מאוד לשמוע על מציאת גופותיהם של החטופים, וגם כאן הפרסום התעכב זמן מסוים.

"הפתרון לבעיה הזו צריך להיות - הודעות קצרות לתקשורת מהגורם הרלבנטי, דובר צה"ל ו/או המשטרה, כדי להשקיט את הרחש-בחש; ומאוחר יותר לתת פרטים. זו התייחסות יותר רצינית לציבור, במקום להשאיר אותו בעלטה.

"היום לא ניתן לאסור פרסום באופן אפקטיבי. אמנם אפשר לגרום לכלי תקשורת ממוסדים שמכבדים את החוק להימנע מלפרסם, אבל זה לא מונע מכל האחרים שאינם ממוסדים, כולל בלוגרים, רשתות חברתיות ורשתות זרות שממוסדות, אבל לא כפופות לחוק הישראלי, לפרסם את המידע כך שכל אחד יכול להגיע אליו.

"יש עדיין תפיסה ארכאית ואפילו פטרונית של חלק מגורמי האכיפה, שאומרים 'לא מעניין אותנו שהציבור רוצה לדעת, אנחנו נפעל כפי שאנחנו חושבים, ולא מעניינות אותנו הרשתות החברתיות וכדומה'.

"עצם העניין הזה, שרשות גדולה אומרת 'המידע אצלי, ואני אחליט מתי אתם, הנתינים, תהיו זכאים לקבל אותו', לא מקובל במדינה דמוקרטית-ליברלית. במדינה כזו, האזרח הוא בעצם הריבון, ומתוך כבוד אליו צריכים לתת לו מידע, אפילו חלקי, אבל לא להשאיר אותו במצב נלעג, שסוגרים את דלתות האורווה אחרי שהסוסים כבר ברחו ממנה".

לדבריו, "הרבה פעמים מוציאים צו איסור פרסום, כשהכול כבר נחשף בחוץ. אין לזה ערך, וזה פשוט מצב נלעג".

קומנדו חדשות

"לעבוד עם מערכת חדשות 2, להיות שותף לתהליכי קבלת ההחלטות, להתעסקויות, לדילמות, לתיקי לשון הרע מעניינים - אלה היו דברים מרתקים מאין כמותם, שכללו דברים בנוסח של פעילות קומנדו", אומר נקדימון. "למשל, שולחים לך בשש בערב הודעה שאם תשודר כתבה מסוימת תוגש תביעת דיבה, ואתה צריך מהר-מהר לקבל החלטות עד 19:30-20:00 בערב, לפני שידור המהדורה; או שביום חמישי מגישים לך צו מניעה על משהו שאמור להיות משודר ביום שישי, ואתה בחמישי במחוזי נלחם על זה, ואחר-כך בשישי אתה כבר בעליון, ולא יודע מה יהיה גורל הכתבה עד הרגע האחרון".

לדבריו, "יש הרבה אדרנלין ואקשן בעבודה הזאת. זה מאוד מעניין".

הגנה מן הצדק

במקביל להתמחותו בדיני התקשורת, מתמחה נקדימון גם בתחום הההגנה מן הצדק.

נקדימון: "במקביל לעבודתי כעורך דין בפרקטיקה, התחלתי לפתח את הצד האקדמי. עשיתי תואר שני במשפטים באוניברסיטת תל-אביב, שם החלטתי שאני כותב תזה על 'הגנה מן הצדק', ועל סמך התזה פרסמתי ספר בנושא. אני אומר בענווה שתרמתי לפיתוח של ההלכות בתחום הזה, כי הספר מצוטט רבות בפסיקה.

"השר גדעון סער החליט להגיש הצעת חוק - לעגן את טענת 'ההגנה מן הצדק' בחקיקה ראשית של הכנסת, ואני ליוויתי יחד אתו, מהפן המקצועי, את הליך החקיקה בכנסת. היה שם מאבק לא פשוט, כי הפרקליטות רצתה שהיא תנוסח בצורה מצמצמת, וסער תמך בגישה מרחיבה. אני שמח שבסופו של דבר נכנס לחוק סעיף עם טענת 'הגנה מן הצדק' רחבה יותר מדרישת הפרקליטות (אשר קבלתה מביאה לביטול כתב אישום או חלקים ממנו או לעיכוב ההליך המשפטי)".

"לצערי, בשלב מסוים טענת 'ההגנה מן הצדק' הפכה להיות חלק מארסנל של כל סנגור שבא לבית משפט וטוען שמגיעה ההגנה הזאת, בין אם היא רלוונטית לתיק ובין אם לאו. אני חושב שהשימוש בטענה צריך להיות שמור למקרים המתאימים, אך מצד שני ההלכה של בית המשפט העליון עדיין מחמירה מדי לגבי טענת 'ההגנה מן הצדק'".

לדבריו, "יש לי ביקורת על ההלכה הקיימת, במובן הזה שהם קבעו שבעבירות חמורות צריך להישמר עוד יותר מלהעניק את ההגנה הזאת לנאשם. לכן, מה שיצא זה שרוב הפעמים שבהן ההגנה ניתנה היו במקרים של עבירות יחסית קלות".

רזומה

■ אישי: עו"ד ד"ר ישגב נקדימון (45) נולד בתל-אביב ומתגורר ברמת-השרון. נשוי בשנית לגלית, מהנדסת תוכנה, ואב לארבעה.

■ מקצועי: היועץ המשפטי של חברת החדשות של ערוץ 2. מהמומחים המובילים בתחום דיני התקשורת וההגנה מן הצדק. עומד, יחד עם פרופ' אריאל בנדור, בראש משרד בוטיק העוסק בדיני תקשורת, משפט מינהלי ועבירות צווארון לבן.

■ כתיבת ספרים: מחברם של הספרים "הגנה מן הצדק", שדברים ממנו מצוטטים במאות פסקי דין; והספר "חיסיון עיתונאי".

תיקים: טיפל לאחרונה בעיריית בת-ים בדרישתה לצדק חלוקתי מול תל-אביב וחולון; ייצג את עיריית ירושלים נגד סגירת הסינמה סיטי בשבתות; ייצג את יתומי משפחת רם (אשר אביהם נהרג בפיגוע "אוטובוס האימהות" בדימונה) מול הביטוח הלאומי ועוד.

* הראיון המלא עם עו"ד ישגב נקדימון - במהדורה המודפסת של "גלובס".

עוד כתבות

מנהל רשות החברות הממשלתיות, יעקב קוינט. / צילום: שלומי יוסף

רשות החברות נגד משרד התקשורת: מכשול חדש בדרך להפרטת הדואר

בשבוע שעבר אימץ שר התקשורת את המלצות ועדת רוזן לפתיחת השוק לתחרות ● מדוח המכתב של רשות החברות ואגף התקציבים עולה כי אימוץ המסקנות נעשה שלא על דעתם ● "חלק מן ההמלצות עולות כדי התערבות משמעותית ובלתי נדרשת של הרגולטור המתנהל בכללי מוכר מרצון וקונה מרצון"

מפגעי הפסולת שתועדו במטמנת עברון  / צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

העמדה לדין בקצא"א על אחריות לאסון האקולוגי החמור בתולדות המדינה

פרקליטות המדינה הודיעה לחברת קצא"א ולחמישה בעלי תפקידים בעבר ובהווה, כי נשקלת העמדתם לדין בכפוף לשימוע בשל עבירות סביבתיות, זאת לאחר שש שנים שחלפו מאז אסון דליפת הנפט בשמורת הטבע עברונה

סטנלי פישר  / צילום: רויטרס

ההתנגדות החריגה, ההתפטרות הסוערת והביקורת החריפה: הפרוטוקול של בחירת סטנלי פישר לדירקטוריון הפועלים

"אינטרסטים", התקפות אישיות", "תיאום עמדות" - פרוטוקול מקוצר מדיון הוועדה שדנה במועמדותו של סטנלי פישר חושף חילופי האשמות קשים ● דוד אבנר, שהתפטר מהוועדה לאחר שחבריה הקבועים ביטלו את הצבעתו נגד פישר, תקף: "מתאמים עמדות והחלטות מחוץ לפגישות הוועדה"

יולי אדלשטיין / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

השרים מתקוטטים, והתלמידים וההורים משלמים את המחיר

התלמידים והוריהם לקורבנות השיטה אך השרים הרלוונטיים לא מוכנים לקחת אחריות ● בצל הכאוס הניהולי של המשרדים הפערים בין החזקים לחלשים רק מתרחבים

פרופ’ דוד פסיג / צילום: איל יצהר

פרופ' דוד פסיג: "רק בשנת 2025 תהיה דעיכה משמעותית של הנגיף"

העתידן העריך כי צפויים לנו עוד חמישה-שישה גלי התפרצות ● וגם: בעלי מניות קבוצת הביטוח והפיננסים הפניקס אישרו את תנאי העסקתו של המנכ"ל אייל בן סימון, תזוזות באדמה וקצת חדשות טובות ● השיחה

יאיר ביטון / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הפרקליטות: חברת ב.יאיר פועלת במכוון לירידת ערכה בשל האישום נגד יאיר ביטון

הפרקליטות מבקשת לתפוס דיבידנד של 8 מיליון ש', שהקבלן יאיר ביטון צפוי לקבל בחודש הבא מחברת הבנייה הציבורית שבבעלותו ● זאת, בנימוק שחלוקת הדיבידנד, כמו חלוקות בעבר, תביא לירידת שווי המניות של ביטון שנתפסו ע"י המדינה במסגרת ההליך הפלילי נגדו

מירי רגב / רויטרס

הקרב על המטרו: ההצעה של רגב, המתקפה של סמוטריץ' ושאלת ה-150 מיליארד שקל

מירי רגב חשפה בוועידת ישראל לנדל"ן של "גלובס" כי היא מתכוונת להתנגד לתוכנית המטרו, ועוררה סערה שהולידה עימות עם שר התחבורה לשעבר • ההצעה של רגב לקדם רכבת לפריפריה בעלות זולה יותר מתעלמת מהאפקט שייצור המטרו לשוק התעסוקה ומהתוכניות של שר האוצר ישראל כ"ץ

ערן יעקב, רשות המסים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

קיבלתם מענק התברר בדיעבד שלא עמדתם בתנאים? המדינה תסייע לכם להחזיר את הכסף "בקלות ובמהירות"

רשות המסים מקימה בימים אלה ממשק מיוחד בתוך מערכת המענקים הממוחשבת שיאפשר לעצמאים שקיבלו מענקי סיוע מהמדינה להשיב את הכסף למדינה "בלחיצת כפתור ממש", במידה ומתברר כי הם לא היו זכאים למענקים

יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הנדל בהתקפה חריפה נגד ראש הממשלה נתניהו: "ביזיון"

שר התקשורת מאשים את ראש הממשלה בעיכוב מכוון של פריסת הסיבים האופטיים משיקולים פוליטיים ● "כיפופי הידיים הפוליטיים חייבים להפסיק ואם זה לא יקרה אפנה לחקיקה פרטית ואני רוצה לראות אותם עוצרים את זה"

שי דתיקה, מייסד ונשיא חברת INX  / צילום: איל יצהר, גלובס

חברת הקריפטו הישראלית INX תמזג לתוכה ברוקר-דילר אמריקאי

החברה בהובלתו של שי דתיקה תרכוש את חברת Openfinance Securities משיקגו, ששווייה מוערך בטווח של 70-40 מיליון דולר ● INX צפויה להשלים את הנפקת הסקיוריטי טוקן שלה בארה"ב עד לסוף השנה

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ יעקב מרגי  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מסגרות האשראי של הבנקים יקוצצו, אבל פחות: זה הפתרון המסתמן

בינואר 2021 אמורים לאומי והפועלים לחתוך את מסגרות האשראי לכרטיסי האשראי, כשמי שאמורים ליהנות מהמהלך הן חברות הכרטיסים אליהן יעברו הלקוחות • משבר הקורונה טרף את הקלפים ובאוצר ובבנק ישראל נוטים להקל על הבנקים ויו"ר ועדת הכלכלה מבטיח לוודא שמשקי הבית לא ייפגעו

מלון ROTANA באבו דאבי. אלטרנטיבה ליוון ואילת.  / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

יומן אבו דאבי: "בספרי הלימוד לשיעורי הגיאוגרפיה ישראל בכלל לא הופיעה" 

איחוד האמירויות שמה לעצמה למטרה להיות "הכי בעולם" בהרבה מובנים ● כתבת "גלובס" שהייתה בין חברת "המשלחת הישראלית" למדינה מסכמת מסע בן יומיים למדינה עם לא מעט המלצות ותובנות ● אזהרת מסע: את הציניות היא השאירה בנתב"ג

נציב שירות המדינה, פרופסור דניאל הרשקוביץ / צילום: אבי אוחיון, לע"מ

מנהל רמ"י החדש ימונה ע"י ועדת איתור במסגרת נציבות שירות המדינה

החלטה זו נפלה בפגישה שקיימו נציב שירות המדינה פרופ' דניאל הרשקוביץ ושר השיכון הנכנס, כהן ● זאת על אף ששר השיכון היוצא, יעקב ליצמן, והשר הנכנס, יצחק כהן, צידדו במינוי שלא באמצעות ועדה כזו

מייסדי Salto / צילום: דורון לצטר

יצרני האקזיטים בני שניידר ורמי תמיר חושפים את הסטארט-אפ החדש שלהם

כשמאחוריהם אקזיטים של יותר ממיליארד דולר, בני שניידר ורמי תמיר חושפים את הסטארט-אפ החדש שלהם, שעוסק בניהול הגדרות לפלטפורמות ארגוניות ● בראיון ל"גלובס" הם מדברים על יזמות סדרתית ומה מקשה על ארגונים לבצע שינויים מהירים

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

נעילה מעורבת בניו יורק: הקורונה מעיקה על הדאו, מניות הטכנולוגיה הזניקו את נאסד"ק

מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.8%, נאסד"ק התחזק ב-0.6% ומדד S&P 500 נחלש ב-0.3% ● AMD נחלשה בעקבות רכישת הענק של זיילינקס, שקפצה ● ההזמנות למוצרים ברי קיימא בארה"ב עלו בספטמבר, אך הצרכנים פחות אופטימיים ● באירופה: מדד דאקס איבד 0.9%, פוטסי 100 נחלש ב-1.1% וקאק 40 ירד ב-1.8%

פריסת סיבים אופטיים ותשתיות תקשורת / צילום: shutterstock

פרויקט הסיבים האופטיים של בזק החל בפריסה במטולה

גיל שרון יו"ר החברה: בזק תשקיע מיליארדי שקלים בפרויקט ובפריסת דור חמישי

חיים כץ / צילום: יוסי זמיר

חיים כץ יואשם בעבירות מס בכפוף לשימוע

כץ חשוד כי במשך 12 שנה נמנע מדיווח או דיווח באיחור על הכנסות בהיקף של כ-2.2 מיליון שקל ● ח"כ כץ מסר בתגובה: "אני מקווה שאחרי השימוע נשאיר מאחור את כל האשמות השווא נגדי"

אייל בסון, דובר משרד הבריאות  / צילום: יח"צ

דובר משרד הבריאות ביקש לסיים את תפקידו

אייל בסון היה דובר משרד הבריאות ב-4 שנים האחרונות ● בעברו היה יועץ התקשורת לשרים יובל שטייניץ ואיציק שמולי ודובר התאחדות הסטודנטים

מחסני השוק / צילום: רפי קוץ

מחסני השוק בדרך למחוק את המותג קו אופ ומשקיעה 90 מיליון שקל

רשת המזון בהובלתו של שלום נעמן תסב את רשת החנויות העירוניות שרכשה ותמתג אותן מחדש תחת השם "מחסני השוק בשבילך" ● ספקים מדווחים על גידול דו-ספרתי במכירות, אך מדגישים כי המבחן האמיתי יהיה אחרי משבר הקורונה

טראמפ רוקד בעצרת באוהיו בשבת / צילום: Jeff Chiu, Associated Press

מה כבר יכול להשתבש? 7 תרחישים ליום שאחרי הבחירות בארה"ב

בארה"ב מקווים לתוצאה חד-משמעית מיד לאחר הבחירות לנשיאות אך יותר מאשר בכל מערכת קודמת בהיסטוריה, הפעם נערכים לכל מיני תסריטים: עיכוב של ימים ארוכים עד לסיום ספירת הקולות בדואר, תיקו במספר האלקטורים, או הכרעת הקונגרס לגבי זהות הנשיא ● "גלובס" עם כל התרחישים