"מעמד הביניים מפסיד קשת של אפשרויות השקעה"

אמיר ברמלי, מנכ"ל ויו"ר רוביקון ביזנס גרופ: "לצערי, בגלל שהכלכלה הישראלית יציבה יחסית, נוצר מצב שבו אין מוטיבציה לקדם שינויים אמיתיים בתחום ההשקעות והמימון"

הדיון "דין פרוטה כדין מאה: השקעות במשק - זירה לטייקונים בלבד?", שיעלה במסגרת מושב מיוחד בוועידת ישראל לעסקים 2013 של "גלובס", יכנס את משתתפיו לדון בשאלה האם עולם ההשקעות, במבנהו הנוכחי, הוא נגיש גם עבור בעלי סכומי השקעה נמוכים יחסית, או שמא מדובר ב"מועדון סגור" של בעלי הון כפי שנראה על פניו.

בהקשר לסוגיה זו, ולסוגיות חברתיות נוספות הנוגעות לריכוזיות ולחלוקת ההון במשק, מתחדדת השאלה איך יכול להיות שזהו המצב דווקא בענף ההשקעות והמימון, שהוא ללא ספק מהמרכזיים במשק ושחלקו ביצירת צמיחה בת קיימא חשוב לא פחות ממחירי הנדל"ן ומחירי הסחורות הצרכניות.

אמיר ברמלי, מנכ"ל ויו"ר רוביקון ביזנס גרופ, מביא את המתודולוגיה שלו לקראת הדיון: "אם אני מסתכל על קרנות שמציעות מיקרו-מימון ומיקרו-השקעות, למשל, הן היו יכולות לצמוח הרבה יותר, להניב תשואה יפה וכך לסייע להרבה משקיעים ולעסקים רבים פי כמה. אילו רק הייתה הרגולציה "משלימה פערים" ומתעדכנת בשינויים שחלו בעולם בשנים האחרונות, והיו לא מעט כאלה.

"לצערי בגלל שהכלכלה הישראלית יציבה יחסית נוצר מצב שבו אין מוטיבציה לקדם שינויים אמיתיים בתחום ההשקעות והמימון. יש הרבה מה לעשות. צריך רק לקבל החלטות ולבצע. הפתרונות כבר נמצאים על השולחן אבל נראה שלאף מנהיג אין אומץ לתת אור ירוק".

ברמלי מוסיף: "קיימת שכבה, נקרא לה "מעמד הביניים של תחום ההשקעות", שאינה זוכה לראות את התמונה המלאה של שוק ההשקעות ולא מקבלת קשת של אפשרויות. אני אומר זאת על סמך ניסיון שלי מפעילות רבת שנים מול מגזר העסקים הבינוניים והקטנים, שהם באמת עמוד השדרה של הכלכלה. אני חושב שאם יוזרם הון חדש דרך קרנות השקעה ומימון לכלכלה הריאלית, יוכלו אותם בתי עסק לצמוח ולא לשקוע בבינוניות במקרה הטוב או בחידלון במקרה היותר נפוץ".

את המושב, שייערך ביום השני של ועידת ישראל לעסקים של "גלובס", תנחה העיתונאית ואשת הטלוויזיה שרון כידון, שתוכניתה החדשה "רשת-כלכלית" עלתה בעת האחרונה לשידור בערוץ 2. בפאנל יישבו ח"כ איציק שמולי - ממובילי מחאת האוהלים בקיץ 2011 וכיום מהחברי הכנסת הפעילים ביותר בנושאי כלכלה וחברה; רמי לוי, בעלי שיווק השקמה והאיש שלימד את רשתות המזון למכור "עוף בשקל"; היזם אבי כץ, נשיא ומייסד קרן הגשמה הפועלת בתחום ההשקעות הריאליות אשר מוכר כיום לציבור בעיקר בשל רשת קופיקס שאותה הקים לאחרונה; גיורא עופר, בעבר מנכ"ל דיסקונט וכיום יו"ר קרן להב המשקיעה במגזר הקיבוצי וכן עו"ד דוד חודק, החתום על מסקנות הוועדה הנושאת את שמו בנושא הקצאות ההון של הגופים המוסדיים.

צרו איתנו קשר *5988