לכתבה הקודמתחג לאמנות: יצירות של רובין וגוטמן במכירות הפומביות הקרובות לכתבה הבאההטכנולוגיה שתגרום לכם להבטיח וגם ליישם

טכנולוגיה ואישיות: העיוור שצעד 3,200 ק"מ בעזרת GPS

בשנת 2010 ערך מייק הנסון טיול רגלי במשך מספר חודשים ברחבי ארה"ב ■ עובדה זו לא היתה מרשימה כל כך, אלמלא היה מייק עיוור, אשר הסתמך אך ורק על תוכנת GPS

24/01/2013, 14:12
שירי דובר
מייק הנסון המטייל העיוור / צילום מסך מתוך דף הפייסבוק
מייק הנסון המטייל העיוור / צילום מסך מתוך דף הפייסבוק

בשנת 2010 ערך מייק הנסון טיול רגלי במשך מספר חודשים ברחבי ארה"ב. עובדה זו לא היתה מרשימה כל כך, אלמלא היה הנסון עיוור, אשר בהעדר מאור עיניו הסתמך לאורך המסלול, אך ורק על תוכנת GPS. אתר SLATE, הביא השבוע את סיפורו מעורר ההשראה.

חובבי טיולי שטח בוודאי מכירים את תחושת הסיפוק המלווה סיומו של מסע מפרך ואת השגתו של היעד. היעד הזה כרוך בדרך כלל בצעידה לאורכו של מסלול לא פשוט, בניווט בתנאי שדה קשים, ובסכנות שמציב לנו הטבע. אולם העמידה באתגר, כך אומרים המכורים, שווה כל רגע.

מייק הנסון, אמריקני עיוור מלידה, נשבה עוד בהיותו ילד בסיפורי הגבורה של אביו אודות שטחי הפרא של דרום דקוטה. עם בגרותו מונה הנסון לנשיאה של תוכנית יעודית ללקויי ראייה, הפועלת לעידודם לקחת חלק בפעילויות כגון דיג.

אולם הנסון לא הסתפק בכך, ובחר ללכת רחוק הרבה יותר. הוא האמין שבכוחה של הטכנולוגיה לשנות את הדרך בה לקויי ראייה מתקשרים עם העולם, אולם המחיר הגבוה וחוסר הנגישות לכל, היא שעמדה בדרך, והוא התעקש להוכיח זאת. הנסן הציב לעצמו מטרה - לצעוד לאורך המסלול שבין הר ספרינגר בג'ורג'יה ועד ההר הגבוה ביותר במדינת מיין - "הר קטהדין", שמשתרע לגובה של 1,606 מטרים. מסלול זה ידוע בין היתר בכך שמעטים מבין השואפים לסיים את המסלול לכל אורכו, באמת מצליחים לעמוד ביעד.

בשנת 2006 התוודע הנסון לתוכנות ומכשירי הניווט, המבטיחים למשתמשים שירות קולי מלא, וזאת כמעט ללא צורך לראות את המסלול. הוא הוריד למכשיר הנוקיה N82 שלו מערכת GPS המיועדת ללקויי ראיה, כזו שכללה במסד הנתונים שלה - מקומם של מקומות חשובים באזור - כגון חנויות, משרדים ובתי ספר. בגרסתה המתקדמת העניקה התוכנה הנחיות קוליות.

הנסון החליט לצאת למסע, אליו נערך במשך מזמן רב. הוא התקין מערכת מיפוי (דרך אתר המפות Appalachian Trail) אותה הוריד למכשיר הטלפון הנייד. הוא כלל במסלול נקודות מוצא חיוניות בהן - פסי רכבת ומקורות מים. במקביל, הוא החל להכין גם את גופו, ונכנס לתוכנית אימונים וכושר. הנסן ערך מסעות הליכה, טיפוס, הרמת משקולות, נשיאת מסע כבד וכיו"ב. הנסיונות והאימונים הבהירו לו שיש צורך לדאוג לכל פרט ופרט - סוללות ארוכות טווח, למשל.

באביב 2010 הוא יצא למסע. אולם אם לא די בנתוני הפתיחה המאתגרים של הנסון, הרי שגם תנאי מזג האוויר הציבו בפניו קשיים. בניגוד לצפי, כיסה לפתע שלג את המסלול, מה שהעלה בספק את אפשרויות הניווט שסיפקה לו הטכנולוגיה. בהמשך הדרך היו אלה רוחות עזות וגשם כבד שהפכו את המסלול למסוכן במיוחד. הוא אמנם נאלץ לוותר על מקטעים במסלול, אולם בהגיעו למיין, חברו אליו שני טיילים מקומיים והצטרפו אליו למסלול הטיפוס על ההר. ב-2 באוקטובר 2010 הם הגיעו אל הפסגה, בכך הגשים הנסון את החלום, ולא פחות חשוב מכך - הוא הצליח להוכיח מחדש, כי בכוחה של הטכנולוגיה לפרוץ חסמים וגבולות.

אנחנו סבורים שבנוסף לטכנולוגיה יש צורך גם באישיות מיוחדת, אולם אין ספק שהשילוב בינהן הוא המנצח.

גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>

הצעד הראשון לחופשה משתלמת ובלתי נשכחת

 
גלריה